Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak 17:00’da Başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı ’na Dair Herşey

13.02.2020

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 15
kaynak: suriyegündem

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bugüne kadar 263 mayın ve 1.381 EYP tespit ve imha edilmiştir..

Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısının 4 bin 573 olduğu bildirildi.

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 16
Münbiç’in kuzeyinde TSK-ABD ortak devriye faaliyetinin gerçekleştiği bölgedeki devriye alanları.

Deyr ez Zor Harita

ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Deyr ez Zor kentinde yeni bir askeri üs daha kuruyor.

DSG Deyr ez Zor bölgesi basın sorumlusu Mehdi Kobani, ABD’nin Deyr ez Zor kenti kırsalında bir askeri üs daha kurmaya çalıştığını söyledi.

ABD’nin Deyr er Zor’da 2, Suriye kuzeyinde ise 20 askeri üssü var.

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 17

Humus’un kuzeyindeki bölgenin muhaliflerden alınmasıyla birlikte Esad rejiminin eline geçti.

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 18

Zeytin Dalı Harekatı 123. Gün

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, terörle mücadele ile ilgili olarak, “Belli bir noktaya gelindi. Gayretimiz son teröristi etkisiz hale getirerek bu işi bitirmek” ifadelerini kullandı.
Beyaz Fırtına Tatbikatı’nı denetleyen Akar: ÖSO da çok büyük kahramanlıklar yaptı.
Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Fransız özel kuvvetleri, Suriye’nin Irak sınırında YPG kontrolündeki bölgeye 6 topçu bataryası kurdu.

 

Zeytin Dalı Harekatı 122. Gün

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Şam’ın İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine yaptığı hava saldırılarını saldırganlık eylemi olarak ele aldığını ve topraklarını savunmaya hazır olduğunu belirtti.
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Rusya’nın DEAŞ’in Orta Asya ülkelerinde yaygınlaşma tehdidi ile ilgili endişelerini paylaşmıyor. ABD’li askeri yetkililere göre bu tür açıklamalar, ‘Rus propagandasından’ başka bir şey değil.
Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, Humus, Deyr ez Zor ve Doğu Guta bölgelerinde son bir günde neredeyse 400 kişinin evlerine döndüklerini duyurdu.
Suriye DEAŞ  ordusuyla  arasında, militanların Yermuk Mülteci Kampı’ndan tahliyesi ile ilgili müzakerelerin yürütülmediği, güvenlik güçlerinin bölgedeki operasyonunun devam ettiği belirtildi.

 

Zeytin Dalı Harekatı 121. Gün

Suriye’de YPG’ye katılan Anna Campbell isimli bir İngiliz kadının babası, Afrin’de hayatını kaybeden Campbell’in cenazesinin teslim edilmesi için Türkiye’ye çağrıda bulundu.
ABD, Deyr ez Zor operasyonu kapsamında YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ağır silahlar ile zırhlı Hummer araçları gönderdi. Sputnik’e konuşan DSG yetkilisi, ABD’nin kendilerine ağır silahlar ve zırhlı araçlar gönderdiğini belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Suriye’deki misyonunun henüz sona ermediğini, Şam yönetimi ve halk buna ihtiyaç duydukça bu ülkedeki askeri varlığını sürdüreceğini açıkladı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, ABD, Türkiye ve Hizbullah dahil olmak üzere tüm yabancı askeri kontenjanın Suriye’den ayrılması gerektiğini belirtti.
Rus senatör Oleg Morozov, Suriye’deki durumun barışçıl siyasi çözüm sürecine dönüştürülmesi için gerekli tüm ön koşulların mevcut olduğunu belirtti.
Amerikan CBS televizyonu, ABD yönetiminin, Suriye’nin kuzeybatısına yönelik tüm yardımları kesme kararı aldığını öne sürdü. Muhaliflerin ağırlıklı bulunduğu bölgeden yardımların kesilmesi, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ilk adımı olarak yorumlandı.
Soçi’deki Putin-Merkel görüşmesinde Ukrayna, Kuzey Akımı 2, İran nükleer anlaşması ele alındı. Rusya lideri, Avrupa’ya ‘Suriye halkının evlerine dönmesine yardımcı olun’ çağrısı yaptı.

 

Zeytin Dalı Harekatı 120. Gün

DEAŞ’in Suriye’deki baş propagandacısı Ebu Baraa el Şami’nin, Irak uçaklarının düzenlediği operasyon sonucunda öldürüldüğü belirtildi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad ile görüştüğünü belirtti.
Putin, Esad ile görüşmede, “Teröristler, Suriye’nin kilit önemdeki noktalarında silah bıraktı. Bu, Suriye’nin altyapısını eski hale getirme, teröristleri başkent Şam’dan uzaklaştırma, başkent yakınlarında faaliyetini neredeyse tamamen sonlandırma fırsatını yarattı” ifadelerini kullandı.
Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ordusunun terörle mücadelede elde ettiği başarılar ve politik sürecin başlaması bağlamında yabancı ülkelerin silahlı güçlerinin bu ülkeden çıkarılması gerektiğini belirtti.
Suriye lideri Esad, “İstikrar iyileşiyor ve tüm bunlar, bir süre önce başlattığımız politik süreç önündeki kapıları açıyor. Her zaman söyledim ve şimdi de tekrar ediyorum, terörle mücadeleye paralel olarak yürümesi gereken politik süreci her zaman büyük bir coşkuyla destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Zeytin Dalı Harekatı 119. Gün

Zeytin Dalı Harekâtı’nın 41’inci günü olan 1 Mart 2018 tarihinde, Hatay’ın Hassa ilçesi karşısındaki Hac Bilal köyü Keltepe bölgesinde, PYD/PKK’lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Onlarca teröristin etkisiz hale getirildiği çatışmalarda 9 asker şehit oldu. Teröristlerden arındırılan Keltepe’nin adı ‘Şehitler Tepesi’ olarak değiştirildi. Şehitler Tepesi’ne Hassa Belediyesi tarafından 9 Türk bayrağı dikildi.
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birlikleri, Afrin’in Hacıhasanlı bölgesinde arama faaliyetlerini sürdürdü. Hacıhasanlı’daki arama esnasında YPG/PYD terör örgütüne ait 7 oda, 700 metre kapalı alan ve tünel sistemine sahip, inşası yarım kalan bir kamp alanı tespit edildi.
Suriye ordusu, Humus’un kuzeyi ve Hama’nın güneyinde 65 yerleşim biriminde daha kontrolü ele aldı.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes gözlem noktaları kurulması çalışmalarını tamamladı.

Zeytin Dalı Harekatı 118. Gün

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Afrin’i Esad yönetimine geri vermenin hiçbir şekilde söz konusu olmayacağını” söyledi. Akdağ, 5 yıl içinde Türkiye’nin AB üyesi olmasını hedeflediklerini de belirtti.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile 4 Haziran’da ABD’de görüşeceği bildirildi. Pompeo ile Çavuşoğlu’nun görüşmede, Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler, ikili ilişkiler, PKK ve FETÖ ile mücadele gibi konuları ele alması bekleniyor.
Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, ABD ve müttefiklerinin Ortadoğu’yu parçalama siyaseti güttüğü görüşünde. Filistin konusunda Arap ve İslam ülkelerinin sessizliğinede dikkat çeken Babüroğlu “Türkiye keşke daha önce Rusya, İran, Irak ile işbirliği yapsaydı” diyerek Suriye ile de savunma ittifakı yapılabileceğini belirtti.

Zeytin Dalı Harekatı 117. Gün

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Astana’daki Suriye konulu 9. tur görüşmelerine katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’ye Arap ülkelerinin askeri birliklerini göndermeyi planlayan ABD’nin Suriye’nin egemenliğinin ihlalinden doğan sorumluluğu paylaşma amacında olduğunu söyledi. Lavrov, ret cevabından memnun olduklarını da kaydetti.
Suriye’deki çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla Rusya, Türkiye ve İran’ın girişimi ile düzenlenen bir sonraki üst düzey uluslararası görüşmenin, temmuz ayında Soçi’de yapılacağı belirtildi.
Brüksel’de yapılan, dini ve etnik nedenlerle öldürülenlerle ilgili bir konferansta konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, Ermenistan’ın Suriye halkını Dağlık Karabağ’daki sorunların çözümünü zorlaştırmak için kullanmasının büyük endişe verdiğini ve kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin bir sonraki üçlü zirvesi için henüz kesin bir tarih belirlenmediğini ancak zirvenin ağustos sonunda ya da eylül ayında yapılabileceğini söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Özel Suriye Temsilcisi ve Astana görüşmelerinde Rusya’nın müzakerecisi olan Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin, Suriye’deki İdlib bölgesinde durumun istikrar kazanmasına ve hükümet ile muhalif silahlı gruplar arasında çatışma yaşanmasının önlenmesine yardım etmesini beklediklerini söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı 116. Gün

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının 4448 olduğu bildirildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yerli ve milli teknolojiye sahip ürünlerle güçlendirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında ‘Emniyetli Cep Telefonu Projesi’nin hayata geçirilmesi planlanıyor.
Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nin Başkanı Yuriy Yevtuşenko, Humus’taki gerilimi azaltma bölgesinden Er-Rastan geçiş noktasından son 24 saat içerisinde bin 866 militanın aile fertleriyle birlikte ayrıldığını açıkladı.
 TSK, Suriye’nin İdlib ilinde Astana anlaşmaları kapsamında 10 nolu  11. ateşkes gözlem noktası kurdu. Kurulması  gereken 1 gözlem noktası kaldı.

 

Zeytin Dalı Harekatı 115. Gün

İdlib Son Durum Haritası

TSK İdlib Bölgesinde 10. Gözlem Noktasını Kurdu

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 19
TSK İdlib Bölgesinde 10. Gözlem Noktasını Kurdu

Humus’ta Son Durum

Humus kuzeyinde muhaliflerin 5. tur tahliyesi tamamlandı. Toplamda 12.000 muhalif sivil bölgeyi boşalttı.

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 20

 

TSK, İdlib Cişr Sugur’a girdi.

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Teröre karşı mücadele bahanesi ile İdlib’e düzenlenen hiçbir saldırıya(Esed-Rusya) izin vermeyecektir, İdlib bizim kontrolümüz altındadır. İran ile bazı konularda aynı düşünmüyoruz.

YPG/PYD  Kontrolündeki Rakka’da bombalı araç patlatıldı.

 

Zeytin Dalı Harekatı 114. Gün

 Suriye Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 21

Irak’ın Rusya Büyükelçisi Mansur Hadi, geçen yıl yapılan bağımsızlık referandumu nedeniyle Irak ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında yaşanan sorunların çözüldüğünü, Erbil ve Bağdat’ın koordineli hareket ettiğini söyledi.
Çin Hükümeti Özel Temsilcisi Gong Xiaosheng, “Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasını destekliyoruz. Suriye’nin bölünmesine karşı çıkıyoruz. İnanıyorum ki bu da Türkiye dahil Orta Doğu’daki diğer ülkelerin ana tutumu ve umududur” dedi.
İran’ın önde gelen muhafazakar mollalarından Ayetullah Ahmed Hatemi, İsrail’e ”Aptalca hareket ederseniz, Tel Aviv ile Hayfa yok olur” diye seslendi.
İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Rusya’nın Suriye’ye S-300 hava savunma sistemlerini teslim etme planlarının olmadığı yönündeki haberleri memnuniyetle karşıladığını ve bu durumun Rusya-İsrail ilişkilerini niteleyen karşılıklı saygının bir tezahürü olduğunu belirtti.
İsrail’in Suriye’de İran hedeflerini vurduğu iddiasını değerlendiren Suriyeli gazeteci Fadi Maruf, İsrail’in vurduğu tüm hedeflerin ‘yüzde yüz Suriyeli’ olduğunu belirtti.
Rus askeri uzmanlar, Suriye ordusunun envanterindeki Rus yapımı füze savunma sistemi Pantsir-S1’in savaşa hazır durumda olmadığı için İsrail tarafından imha edilebildiğini belirtti.
Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki Muhayyem Yermuk mahallesi de dahil tüm mahallelerde militanları tahliye operasyonu tamamlandı.
İsrail’in Golan Tepeleri’ndeki mevzilerine yönelik füze saldırılarına missileme olarak Suriye’deki İran hedeflerine yaptığını öne sürdüğü hava saldırısında 11 İranlının hayatını kaybettiği iddia edildi.
Zeytin Dalı Harekatı 113. Gün
İsrail ordusunun, İranlı güçleri işgal altındaki Golan Tepeleri’ni vurmakla suçlayıp, Suriye’de İran’ın askeri mevzileri olduğunu söylediği noktaları vurmasının ardından Rusya’dan taraflara itidal çağrısı geldi.
Suriye lideri, Yunanistan’ın Katimerini gazetesine verdiği röportajda, Erdoğan’ın ‘İhvan’ın uzantısı’ olduğunu söyledi. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nı ‘işgal’ diye niteleyen Esad ”Türk rejiminin başının askerlerini Suriye’ye göndermesi ile teröristleri desteklemesi arasında büyük fark yok; bu da onun vekaleti. Aslında onun ordusuyla 7 yıldır savaşıyoruz” dedi.
Suriye ordusu dün gece İsrail’in Suriye topraklarına yönelik saldırısında 3 kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını duyurdu. Suriye Dışişleri ise açıklamasında İsrail2in saldırısını “Şam’a yönelik saldırganlıkta yeni bir evre’ diye niteledi.
Suriye’de, militanlar ve ailelerininden oluşan bir grubunun daha Humus’un kuzeyi ve Hama’nın güneyinden tahliye edilmesinin, Türkiye’nin konvoyun kontrol noktalarından geçmesine izin vermemesi nedeniyle ertelendiği belirtildi.
Suriye üzerinden gerçekleşen İsrail-İran kapışması yeni bir savaş tehdidi yaratırken Trump yönetimi sadece İran’ı kınama, İsrail’e ise tam destek verme yoluna gitti.
Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyindeki Yelda, Babbila ve Beyt Sahm beldelerinde, silah bırakmayı reddeden militanların son bölümü aileleriyle birlikte tahliye edilerek ülkenin kuzeyine gönderildi.
İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, İsrail’in Suriye topraklarındaki hedefleri vurmasının ardından uluslararası toplumun tavrına tepki gösterdi. Şam’ın kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen Kasımi “Uluslararası toplumun sessizliği İsrail saldırganlığını cesaretlendiriyor” dedi.
Suriye’ye olası S-300 sevkiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye’ye yönelik saldırıların ardından Rusya’nın gerekli gördüğü her adımı atma hakkına sahip olduğunu vurguladı.
Zeytin Dalı Harekatı 112. Gün
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen Efes Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın, seçkin gözlemci günü ile basına açık yapılacak gece ve gündüz bölümü için brifing düzenlendi. Tatbikata Türkiye ile birlikte 24 ülkenin katılacağı açıklandı. Yarbay Taner Balkan, “Teröristle mücadele harekâtında Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’ndan elde edilen tecrübe tatbikata yansıtıldı” dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlenen ve güvenli ortamın sağlanmasıyla bölge halkının evlerine dönmeye başladığı Afrin‘de yerel güvenlik güçlerini oluşturacak Suriyeli polislerin eğitimlerinde son aşamaya gelindiği bildirildi.
Suriye devlet televizyonu başkent Şam’da topçu ateşi ve bir araca konulan bombalı saldırıda en az 2 kişinin öldüğünü duyurdu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “YPG, ABD’den aldığı silahlarla sınırlarımız tehdit etti” ifadesini kullandı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleriyle ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilme kararını ve İsrail’in dün gece Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği füze saldırısını ele aldığı bildirildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayarak 14 Nisan’da Suriye’ye düzenledikleri füze saldırısının uğradığı fiyaskoyu telafi etmeye çalıştıklarını duyurdu.
İsrail, Suriye’nin güneyindeki Kuneytra iline bağlı Baas ve Hadar bölgelerine tank atışları ve hava akınları düzenledi. Saldırılar sonrası İsrail’in işgali altındaki Golan bölgesinde siren sesleri çalmaya başladı. İsrail Savunma Bakanı Liberman, İran’ın neredeyse tüm altyapısını vurduklarını söyledi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Suriyeli muhaliflerin çatı organizasyonu olan Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Genel Koordinatörü Nasr Hariri’nin Suriye yönetimi ve Rusya ile ön koşulsuz olarak doğrudan görüşmeye hazır olduğunu doğruladığını bildirdi.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam’ın Duma ilçesinde kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla ABD, Fransa ve İngiltere’nin geçen ay Suriye’ye yaptığı saldırının ardından ilk kez konuştu. İddiaları ‘saçmalık’ olarak nitelendiren Esad 2013’ten beri ülkesinde kimyasal silah cephanesinin olmadığını söyledi.
Kontorolü altında tuttuğu Golan Tepeleri’ndeki askeri tesislere Suriye’den yapılan roket saldırısı sonrası bu ülkede İran’a ait hedefleri vurduğunu açıklayan İsrail ordusu, Tahran’ı gerginliği arttırmaması konusunda uyardı. İsrail ordusu sözcüsü Concrius “Durumu daha da kızıştırmak istemiyoruz ancak İran’ın yeni saldırısına yanıt vereceğiz” dedi.
Rusya Savunma Bakanlığı, İsrail ordusunun Suriye saldırısı sırasında fırlattığı füzelerin yarısından fazlasının Suriye hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini belirtti.
Zeytin Dalı Harekatı 111. Gün

ABD,İRAN Arasındaki Nükleer Anlaşma Sorunu ve Suriye’ye Etkisi

ABD’nin öldüğünü duyurduğu ancak aradan geçen yaklaşık bir yıllık sürede ölümü kesin olarak doğrulanamayan DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’yi yakalamak için Rusya, Suriye ve İran askerlerinin ortak çalışma yürüttüğü belirtildi.
İsrail ordusu, Suriye’den saldırılara karşı alarma geçirildi. Ülkedeki hava savunma sistemleri hazır duruma getirildi. Golan Tepeleri’nde bomba sığınakları açıldı.
İsrail’in, Şam’ın güneyindeki Kisva ilçesindeki hedeflere yönelik füze saldırısının Suriye hava savunması tarafından püskürtüldüğü belirtildi.
İsrail’de, Golan Tepeleri ve ülkenin kuzey bölgelerine Patriot füzeleri ile Demir Kubbe Savunma Sistemi’ne ait füze bataryaları yerleştirildi.
İsrail uçaklarının, Suriye’ye, Lübnan hava sahasından saldırdığı bildirildi.
ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği ‘bölgede yaşanan gerilim’i gerekçe göstererek İsrail’deki vatandaşlarına Golan Tepeleri’ne gitmeme uyarısında bulundu.
ABD Kongresi’nin Pentagon’un 2019 Mali Yılı Savunma Bütçesi kapsamında, Suriye’de PYD’nin de dahil olduğu gruplara yönelik eğit-donat programına ayrılan bütçeyi arttırmayı planladığı belirtildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib’de  Halep’in batı kırsalında Raşidin bölgesindeki  5 nolu  10. gözlem noktasının tesis edildiğini açıkladı.
İsrail’in, Şam’ın güneyindeki Kisve ilçesindeki hedeflere yönelik füze saldırısının Suriye hava savunması tarafından püskürtüldüğü belirtildi. SANA saldırıda 2 sivilin öldüğünü açıklarken İngiltere merkezli Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi saldırıda 8’i İranlı 15 hükümet yanlısı savaşçının öldüğünü öne sürdü.

CANLI HARİTA

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1M-_ymjR9xwOK7KMikOcUFSAE1ac&hl=en&ll=35.489258167349234%2C39.92783550781246&z=7
Zeytin Dalı Harekatı 110. Gün

Suriye Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 22
suriye son durum haritası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4423 oldu.
İran’a karşı savaş rüzgarları estiren İsrail, bu kez Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ülkesinde İran’ın faaliyetlerine izin vermeye devam etmesi halinde öldürüp yönetimini devirmekle tehdit etti.
Suriye’nin Deyr ez Zor kentinin doğusunu DEAŞ’den temizlemek için operasyon yapan YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Suriye Irak sınırında ilerliyor.
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’nin doğu bölgelerinde planlı uçuş yaptığı sırada KA-52 savaş helikopterinin düştüğünü belirtti.
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Şam yönetiminin kimyasal silah kullanması halinde Fransa’nın Suriye’de yine saldırı düzenleyeceğini söyledi. Fransa, ABD ve İngiltere ile birlikte Şam’ın Duma ilçesinde kimyasal saldırı yapıldığı iddiası sonrası 14 Nisan’da Suriye’yi bombalamıştı.
Zeytin Dalı Harekatı 109. Gün
Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin başkanı Yuriy Yevtuşenko, son 24 saat içerisinde 2 bin 556 militanın aile fertleriyle birlikte Beyt Sahm insani koridor üzerinden eski Yermuk Mülteci Kampı’ndan ayrıldığını duyurdu.
Suriye’de Beşşar Esed rejimiyle muhalifler arasında  İdlib ve Hama illeri arasındaki cephe hattında yer alan köylerde bölgenin ileri gelenleri vasıtasıyla geçen cuma kısmi ateşkes anlaşması sağlandığı belirtildi.

 

Zeytin Dalı Harekatı 108. Gün
TSK: “Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4403 olmuştur.”
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in Afrin halkının geri dönüşüne izin verilmediği yönündeki açıklamasının sorulması üzerine, “Teyit edilmemiş varsayımlar üzerinden talihsiz bir açıklama yapmıştır” dedi.
Çavuşoğlu, Suriye’ye Arap askerlerinin gönderilmesi ihtimalini değerlendirdi: Suriye’ye ne için geldiğiniz önemli ifadelerini kullandı.
Irak savaş uçaklarının, Suriye’de DEAŞ’e ait mevzileri vurduğu açıklandı. Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Haydar el İbadi’nin talimatları doğrultusunda Irak hava kuvvetleri kahramanları, Suriye’deki El Dişişe bölgesinde DEAŞ yöneticilerinin bulunduğu mevzilere ağır saldırılar düzenledi” denildi.
Zeytin Dalı Harekatı 107. Gün
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Zeytin Dalı Harekatı’na da değinerek “Kararlı bir şekilde Afrin’de duruyoruz, güvenliği tamamen tesis edene kadar oradayız, sonra önümüzde İdlip var, Tel Rıfat var, Münbiç var” ifadelerini kullandı.
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov: “ABD’nin El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı olarak Suriye Sivil Savunması adıyla kurulan ve daha sonra Beyaz Miğferler adını alan grubu finanse etmeyi durdurmasının muhtemel nedenini açıkladı. Konaşenkov’a göre kararın arkasında Doğu Guta’ya bağlı Duma’daki kimyasal saldırı provokasyonunda çok sayıda bulgu ve görgü tanığının çıkmasına izin verilmesi yatıyor.” dedi.
Rusya Savuma Bakanlığı, Haziran 2017’de, Bağdadi’nin öldüğü bilgisini doğrulamaya çalıştıklarını duyurmuştu. Kısa süre sonra ABD Savunma Bakanlığı, DEAŞ liderinin öldüğünü açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Sıromolotov, DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldüğünü gösteren somut bulgulara sahip olmadıklarını söyledi.
Zeytin Dalı harekâtıyla terör örgütü PYD/YPG/PKK’dan temizlenen Afrin’de asayiş, adalet ve eğitim hizmetleri için önemli çalışmalar yapılıyor. Afrin’in yönetimi için yerel meclisler hizmete başlarken, asayiş-güvenlik-trafik gibi hizmetlerde görev yapacak yerel polis gücü kuruldu. Terörden temizlenen Afrin’de hızlı bir sivilleşme süreci yaşanırken, daha önce kenti terk eden Afrinlilerin de geri dönüşü devam ediyor. Kentin yönetimi için tamamı Afrinli Suriyelilerden oluşan yerel meclis üyeleri seçilerek göreve başladığı belirtildi.
 Zeytin Dalı Harekatı 106. Gün
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), “Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında 03 Mayıs 2018 tarihinde Afrin bölgesinde icra edilen arama tarama faaliyetleri esnasında mayın/el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu bir askerin yaşamını yitirdiğini bir askerinde yaralandığını duyurdu.
Suriye’de, ABD’nin Deyr ez Zor’daki askeri üssü yakınlarındaki El Caferi petrol sahasının bulunduğu bölgede, ABD güvenlik servislerinin DEAŞ’le birlikte yeni bir kimyasal saldırı provokasyonu hazırladıkları iddia edildi.
Moskova yönetimine bir çağrı yapan İsrail Savunma Avigdor Lieberman, İsrail’in Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarına katılmadığını anımsatarak Ruslardan Suriye ve İran’da daha İsrail yanlısı bir tutum takınmasını talep etti.
Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezinin başkanı Yuriy Yevtuşenko, Muhayyam el-Yermuk yakınlarındaki yerleşimlerden militanların tahliyesinin başladığını belirtti.
ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Dana White, Suriye ve Irak’ta yaklaşık 5 bin askerlerinin bulunduğunu belirtti.
Mısır’ın resmi yayın organlarından El Ahram gazetesi, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin sözlerine atıfla Mısır’ın Suriye’ye asker gönderme olasılığı olduğunu aktardı. Gazete Şükri’nin sözlerine atıfla “Şükri, Suriye’deki durumla ilgili olarak, ülkedeki askerlerin Arap askerlerle değiştirilmesinin olasılık dahilinde olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.
Zeytin Dalı Harekatı 105. Gün
ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde YPG’nin olduğu alanlara Arap devletlerini yerleştirmeye çalıştığı belirtiliyor. PYD Yöneticisi Ewwas Eli, ABD’nin Arap devletlerini Suriye’ye konuşlandırmak istediğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’de Fırat Nehri’nin doğusunda aktif bir şekilde yerleşmeye devam ettiğini, fiilen Suriye’nin bölünmesi yönünde hareket ettiğini söyledi.
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de Su-30SM savaş uçağının düştüğünü, uçağı kullanan iki pilotun da hayatını kaybettiğini açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’deki Kürtleri menfaatleri kullanmadığını söyledi. Lavrov, Kürtlerin Suriye’nin geleceğinin belirlenmesinde rol alması gerektiğini de vurguladı.
Lavrov, ABD’nin Rukban sığınmacı kampına insani yardım ulaştırılmasını engellediğini ifade etti.
Zeytin Dalı Harekatı 104. Gün
DEAŞ’in Türkiye’deki yöneticilerinden olduğu belirtilen ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk hakkında bir iddianame daha hazırlandı. İddianemede Bayuncak’ın “Sizi cihada gönderelim, bütün masraflar bize ait” dediği iddiası yer aldı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye’de DEAŞ’in elinde tuttuğu son bölgelere operasyonlar başlattıklarını belirterek, “DEAŞ’in Suriye’de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz” ifadesini kullandı.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İran’ın ‘nükleer silah’ geliştirdiğini iddia ederken bazı ABD’li yetkililer de İsrail hava kuvvetlerinin Suriye’de İran’ın İsrail’e saldırmak için naklettiği füzeleri vurduğunu öne sürdü.
Suriye hükümeti, Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezinin yardımıyla, militanların Humus’un kuzeyi ve Hama’nın güneyindeki yerleşimlerden tahliye edilmesi yönünde radikal grup liderleriyle anlaşmaya vardı.
Irak’ın başkenti Bağdat’ta DEAŞ militanlarının düzenlediği silahlı saldırıda 2’si polis 8 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.
Zeytin Dalı Harekatı 103. Gün

Suriye İle İlgili Diplomatik Söylem ve Kararlar

Fransız askerlerinin Menbiç’in sınırlarında nöbet tutarken görüntülerine ulaşıldığı bildirildi. Menbiç’e gelen 50 Fransız askerinin kuzeyde bir askeri üs kurduğu söyleniyor.
Suriye hükümetinin Şam’daki yasadışı silahlı gruplarla militanların Yermuk kampından tahliyesi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.
ABD öncülüğündeki Birleşik Görev Gücü Kara Operasyonu, Bağdat’taki ana karargahları, DEAŞ’e karşı verilen “büyük mücadelenin sona erdiği” gerekçesiyle lağvetti.
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye’de barış sağlanmadan ABD’nin ülkedeki kuvvetlerini çekmeyeceğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batılı basın mensuplarının Duma’da gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırının ‘mizansen videosunun’ görgü tanıklarına yönelik etik dışı tavrını eleştirdi. Zaharova gerçeği söyleyen görgü tanıklarının Batılı basın mensupları tarafından ‘zehirlendiğini’ ifade etti.
ABD’nin İsrail tarafından yapıldığı belirtilen bu saldırılara yardım edip etmediğine ilişkin bir soruyu ise Mattis, “Saldırılara herhangi bir dahlimiz yok” dedi.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin terör karşısında kazandığı zaferin bazı Batılı ülkeleri saldırganlığa ittiğini söyledi.
Zeytin Dalı Harekatı 102. Gün
Suriye ordusu, Pazar gecesi Hama ve Halep kırsalındaki iki askeri üsse roketli saldırılar düzenlendiğini açıkladı. Açıklamada saldırıları kim tarafından düzenlendiğine dair bir bilgi verilmedi.
Reuters’a konuşan Hama sakinleri, saldırının hedefindeki üslerin İran destekli güçler tarafından kullanıldığını söyledi.
Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin bildirdiğine göre, patlamalar nedeniyle bölgede 2.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
İran Suriye’de bir dizi üsse yönelik saldırılarda İran’a ait üssün vurulduğu ve saldırılarda İranlılar’ın öldüğü yönündeki iddiaları reddeti.
Reuters haber ajansı Suriye ordusunun Fırat’ın doğusundaki bölgede YPG’nin de içinde yer aldığı ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) elinden bazı köyleri aldığını duyurdu. DSG ise daha sonra köyleri Suriye ordusunun elinden geri aldıklarını öne sürdü.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terörizmden en çok etkilenen ülkelerden birisi olduğunu söylerken “Türkiye’nin tabii ki kendini koruma hakkı var” dedi ve bunun orantılı bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi. Stoltenberg, Türkiye’nin Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nde önemli bir rol üstleneceğini de söyledi.
Zeytin Dalı Harekatı 101. Gün
Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde 20 Ocak 2018’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı başarıyla devam ediyor.
Kızılay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından sağlanan insani yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli desteği sağlayan TSK birliklerince Afrin’de hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürdürülüyor.
Zeytin Dalı Harekatının başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 4305 oldu.
Afrin bölgesinde terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 53 asker şehit olurken, 232 asker de yaralandı. 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından 18 Mart 2018’de kontrol altına alınan Afrin’de, mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri sürüyor. Harekat kapsamında bugüne kadar 206 mayın ve 1079 el yapımı patlayıcı imha edildi.
Zeytin Dalı Harekatı 100. Gün
Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana 4305 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından, “Yol haritası uygulanırsa YPG Menbiç’ten çekilecek. Aksi takdirde biz Afrin’de olduğu gibi teröristlere müdahale etmek durumundayız” açıklamasında bulundu.

Suriye Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 23
Suriye Haritası
Çavuşoğlu: “Pompeo’yu kararlı gördüm, neler yapmamız gerektiğini konuştuk” Menbiç’te takvime dayalı atılması gereken adımlar var. Menbiç’te ABD ile birlikte hareket edeceğiz.
Nusra militanlarının güçlerini Hama’nın kuzeyindeki El-Zaka köyü yakınlarına aktarmaya çalıştığını belirten Suriye ulusal savunma güçlerinden bir kaynak, Suriye savaş uçaklarının örgüte ait büyük bir konvoya saldırarak militanları can ve mal kaybına uğrattığını kaydetti.
Popular Mechanics dergisi, Suriye’de ele geçirilen ve incelenmek üzere Moskova’ya gönderilen Tomahawk füzelerinin ‘ölümden daha kötü bir akıbeti’ olacağını yazdı.

Suriye’de Askeri Üsler. Suriye’de Kim Nerede?

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 24

Suriye’de yeni ‘sahte bayrak’ (false-flag) saldırıları düzenlemekten kaçınılmasının önemli olduğunu söyleyen Rusya’nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Daimi Temsilcisi Aleksandr Şulgin, Rusya’nın ABD’ye askeri eylemlerde bulunmaya izin vermeyeceğini söyledi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile telefonda görüştüğü bildirildi.
Türkiye’nin ‘Menbiç’e operasyon yapacağız’ açıklamasından sonra Fransa askerlerinin Menbiç’teki askeri varlığını artırdığı belirtiliyor. Sputnik’e konuşan DSG’ye (Demokratik Suriye Güçleri) bağlı Menbiç Askeri Meclisi Genel Komutanı Muhammed Ebu Adıl, Fransa askerlerinin Menbiç’te askeri varlıklarını artırdığını ve devriye görevi yaptığını söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’le yapacakları görüşmenin Suriye’de çözüm için yeni adımlar atılması açısından önemli olduğunu söyledi.
Zeytin Dalı Harekatı 99. Gün
Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemlerini üçüncü ülkelere satma riskinin minimum seviyede olduğunu söyledi.
ABD’nin DEAŞ’le Savaş Koalisyonu’nun raporunda, 2014’ten bu yana Irak ve Suriye’de düzenlenen hava saldırılarında 883 sivilin öldüğü belirtildi.
Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemlerini koruyacak Pantsir füze ve uçaksavar topçu sistemini de sağlayabileceğini belirtti.
Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da görev yapan yoğun bakım uzmanı Halil el-Ceyş, 7 Nisan’da Duma’daki hastaneye başvuranların hiçbirisinde kimyasal saldırı belirtilerinin olmadığını belirtti.
Rus kamuoyu araştırma merkezi VTSIOM’un anketi, Rusların yüzde 66’sının ABD’nin Şam’a karşı saldırı başlatması halinde Moskova’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemesi gerektiği görüşünde olduğunu gösterdi.
ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki görüşmelerde şekillenen Suriye’den kısa vadede çekilmeme kararıyla ilgili ABD Savunma Bakanı Jim Mattis değerlendirmelerde bulundu: ‘ABD bölge ülkelerinin yardımıyla Suriye’deki savaşı genişletecek’
Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Daimi Temsilci Yardımcısı Hasan Ubeyd, Doğu Guta’nın Duma ilçesinde militanlara ait, İngiltere’nin Porton Down laboratuvarında üretilenler dahil kimyasal maddelerin bulunduğu depolara rastlandığını belirtti.
ABD Kongresi’nde bazı senatörler, F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için yasa tasarısı sundu. Yasa tasarısının gerekçesi olarak ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson’un tutuklu bulunması gösterildi.
Katarlı siyaset uzmanı Ali el-Heil, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘Amerikan askerlerinin Suriye’de kalmasını isteyen Suudi Arabistan’ın belki de bunun faturasını ödemesi gerektiği’ yönündeki açıklamalarını yorumladı: ‘Suriye’deki savaşın faturasını kim ödeyecek’ sorusu, Körfez ülkelerinin arasını açabilir.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell’in S-400 füze savunma sistemleri alması durumunda Türkiye’nin F-35 programından çıkarılabileceği açıklamasını değerlendiren Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Washington’un bu yöndeki uyarılarını önemsemediklerini vurguladı.
Rakka’da DEAŞ’cı ailelerin doğumlarına girmeye zorlanan ebe Samira Nasr, militanların Türkler dahil her ulustan eşleri olduğunu belirtti. Bir Türk çiftin yeni doğan bebeğe üniforma giydirmeye çalışmasını unutamayan Nasr, kocalarının yasaklaması yüzünden kadınların ağrı kesicisiz doğum yaptığını aktardı. 
ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye düzenlenen hava saldırısının sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan siyaset bilimci Araik Stepanyan, ‘ABD’nin ellerindeki silahların imajını batırdığını’ belirtti.
İzmir’de düzenlenen operasyonda DEAŞ’ın Suriye’nin Deyr ez Zor ili ve çevresinden sorumlu emiri ile 3 elebaşı yakalandı.
Zeytin Dalı Harekatı 98. Gün
Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlenen Suriye’nin Afrin ilçesinin Yukarı Meski köyünde yapılan kontrollerde, terör örgütü PYD-YPG’nin karargâh olarak kullandığı evde silah ve haritalar ele geçirildi.
TSK, Irak kuzeyindeki Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekatında teröristlere ait 10 hedefin imha edildiğini bildirdi.
Türkiye tarafından Afrin Mahmudiye’de kurulan çadır kentte, Doğu Kalamun’dan gelen ailelere barınma imkanı sağlanıyor. Türkiye tarafından kurulan çadır kentlerin güvenliği ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne emanet. 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr “Katar ABD’nin askeri güvencesini kaybetmek istemiyorsa, Suriye’ye asker göndermek zorunda” ifadelerini kullandı. 
Rus senatör İgor Morozov, Moskova’nın Suriye’ye Katar askerlerinin gönderilmesine kati surette karşı çıktığını söyledi.
Rus uzman Konstantin Truevtsev, “Katar ABD’nin askeri güvencesini kaybetmek istemiyorsa, Suriye’ye asker göndermek zorunda” diyen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr’in açıklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu: ‘Katar’ın İran ve Türkiye’nin desteğine yaslanması durumunda, Suudi Arabistan çatışmaya karar veremez’ ifadelerini kullandı.
Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarını soruşturmak üzere başkent Şam’a bağlı Doğu Guta’nın Duma ilçesine giden Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) heyeti, ilçedeki ikinci bölgeyi ziyaret etti.
Rusya Genelkurmay Başkanlığı, dünkü basın toplantısı sırasında ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye fırlatılan füzelerin kalıntılarını sergiledi.
ABD istihbarat kurumlarının İran’dan Suriye’ye hava yoluyla yapılan şüpheli sevkiyatları incelemeye aldıkları öğrenildi.
ABD’nin Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’in İsrail’i ziyaretinde yakın zamanda Suriye’den çekilme planlarının olmadığına dair güvence verdiği belirtildi.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız güçlerinin Suriye’den DEAŞ yenildikten sonra çekileceğini duyurdu. Macron ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la varılan nükleer anlaşmasından mayıs ayında çıkacağını ileri sürdü.
Fransız Cumhurbaşkanı ayrıca, Suriye’deki ABD öncülüğündeki koalisyona DEAŞ’in Fransızlara kendi topraklarında saldırmış olmasından dolayı dahil olduklarını söyledi. Macron, Paris’ta 130 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 2015 saldırılarının Rakka’dan organize edildiğini ifade etti.
Suriye’nin başkenti Şam’ın güney kırsalında, Filistinli mültecilerin yaşadığı Yermuk kampı ve çevresindeki yerleşimlerin DEAŞ’den temizleme operasyonunun devam ettiği bildirildi.
Suriye’de gerilimin azaltılması ve siyasi sürecin önünün açılması amacıyla başlatılan Astana platformunun garantörleri Türkiye, Rusya ve İran’ın Dışişleri Bakanları, 28 Nisan’da Moskova’da bir araya geleceği bildirildi.
Zeytin Dalı Harekatı 97. Gün

Suriye İle İlgili Diplomatik Söylem ve Kararlar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, ortak basın toplantısında Suriye ve İran’la ilgili kritik mesajlar verdi. Trump, İran’la sağlam temelli yeni bir anlaşmanın olabileceğini, çünkü halihazırdaki anlaşmanın hiç yapılmamış olması gerektiğini, zira temellerinin çürük, yapısının kötü ve çökmekte olduğunu savundu.
ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, TSK’nın Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı harekatının oyaladığı YPG oluşumlarının DEAŞ’a karşı mücadeleyi sürdürmek için Fırat vadisine dönmeye başladığını belirtti.
ABD Dışişleri: Suriye’ye ilişkin Türk-Rus anlaşmaları endişe verici,Türkiye’ye S-400’ler nedeniyle yaptırım uygulanabilir ifadelerini kullandı.
Şam Bölgesi’nin kuzeydoğusundaki Doğu Kalamun’da Ceyş-ul İslam ve Kuvat Ahmad el-Abdu gruplarından militanlar, aileleriyle birlikte çemberden çıkma fırsatı karşılığında elindeki ağır ve orta ağırlıktaki silahları Suriye ordusuna teslim etti. Sonuçta Suriye ordusunun eline etkileyici sayıda silah ve modern iletişim araçları geçmiş oldu.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr “Katar ABD’nin askeri güvencesini kaybetmek istemiyorsa, Suriye’ye asker göndermek zorunda” ifadelerini kullandı.
Soçi’deki 9. Uluslararası Güvenlik Yüksek Temsilcileri Toplantısı’nda konuşan Vladimir Putin, bazı ülkelerin BMGK’yı hiçe sayarak askeri güç kullanmasının teröristlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi.

Suriye Son Durum Haritası / Afrin Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 25
Suriye Haritası
Zeytin Dalı Harekatı 96. Gün

İdlib Son Durum

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 26
Suriye Gündemi

Suriye İle İlgili Diplomatik Söylemler

Rusya Bilimler Akademisi’nden Uluslararası Ekonomi ve İlişkiler Enstitüsü’nden Viktor Nadein-Rayevski, Erdoğan’ın amacının ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kontrol altında tuttuğu bölgeleri Türkiye’ye bırakmaya zorlamak olduğunu belirtti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı telefon görüşmesinde Suriye’ye yapılan saldırı ile uluslararası hukukun en bariz şekilde ihlal edildiğini söyledi.
Rus ve ABD savunma bakanlıkları arasındaki temasların devam ettiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye konusunda Washington ile diyaloga hazır olduklarını belirtti.
Zeytin Dalı Harekatı 95. Gün
Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4254 olarak açıklandı.
TSK ve ÖSO, YPG/PKK’lı teröristlerin daha önce gizlendiği Bülbül beldesi yakınlarındaki Hasan Deyra Dağı’ndaki tünel ve sığınaklara yönelik operasyonları sürdürüyor.
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin ilçesinde yaklaşık bin teröristi barındıracak kapasiteye sahip bir yer altı karargahı bulundu.
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugüne kadar harekat alanının tamamında toplam 117 adet mayın ve 855 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildiği bildirildi.

Suriye Son Durum Haritası

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 27

Suriye’de Askeri Üsler. Suriye’de Kim Nerede?

Zeytin Dalı Harekatı'na Dair Herşey: Suriye Son Durum Haritası 28

Zeytin Dalı Harekatı Kronolojisi: Sıralama Yukarı Doğru İlerlemekte

Zeytin Dalı Harekatı Nedir?

Zeytin Dalı Harekâtı, Afrin Operasyonu veya Afrin Harekâtı, 20 Ocak 2018’de Türk Silahlı Kuvvetleri ve TSK tarafından eğitilmiş Özgür Suriye Ordusu grupları tarafından Suriye’nin Halep ilinin Afrin kentine yönelik başlattığı askerî harekât.

 

Zeytin Dalı Harekatı’nın Gerekçesi

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012’de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu.
Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis’in merkezi ve Hatay’ın önemli bölümü Afrin’deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt, uzun yıllardır Amanos Dağları’nı Suriye’den Türkiye’ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye’nin kuzeybatısından Akdeniz’e çıkmak için de Afrin’e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.
Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65’i örgütün işgali altında bulunuyor.(Anadolu Ajansı)

 

Harekatta Türkiye’nin Uluslararası Hukuktan Kaynaklanan Hakları:

BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtilen açıklama:
“Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here