Yemen’e dair günlük gelişen askeri ve diplomatik olayları bu yazı başlığı altından takip edebilirsiniz.


26.02.2021

Yemen’de son durum ve kontrol alanları 

Yemen Son Durum Haritası 17

30.12.2020

Yemen Son Durum Haritası

Yemen Son Durum Haritası 18

08.10.2020

BAE’nin, Sudan ve Senegalli 600 paralı askeri Yemen’in Sokotra adasına gönderdiği bildiriliyor.

Adaya ayrıca BAE ve İsrail’in birlikte inşa ettiği askeri ve istihbarat üssünde kullanılmak üzere askeri ve iletişim ekipmanları da gönderildi.

08.10.2020

Hadi güçleri, birkaç gün önce NW Khab wa Sha’af çölüne yeni bir saldırı başlattı. Bir Al Maraziq bölgesinde büyük ilerlemeler kaydetmeyi başardılar.

Yemen Son Durum Haritası 19

14.08.2020

Yemen Son Durum Haritası 20

29.07.2020

 • Sarı: Husiler
 • Kırmızı: Yemen Hükümeti
 • Siyah Taralı: DEAŞ
 • Beyaz Taralı: BAE & Güney Geçiş Konseyi
 • Mavi Taralı: El Kaide
Yemen Son Durum Haritası 21
Harita: MepaNews
31.07.2019
 • Mor: Husiler
 • Yeşil: Suudi Arabistan Koalisyonu & Yemen Hükümeti
 • Siyah: El Kaide
 • Kahverengi: DEAŞ
Yemen Son Durum Haritası 22
1 Eylül 2019: Uluslararası Kızılhaç Örgütü (ICRC), Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerinin Yemen’in güneybatısında bulunan bir hapishaneyi havadan vurarak en az 100 kişiyi öldürdüğünü duyurdu.
ICRC Yemen Delegasyonu Şefi Franz Rauchenstein, Zamar şehrindeki hapishane enkazı altından hala çıkarılamamış kişiler olduğunu söyledi. Husi yetkililer ise enkaz altında en az 60 kişi olduğunu belirtti. Hapishanede 170 kişi tutuluyordu.
29 Ağustos 2019:
 • Yemen’in güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) hava saldırılarına maruz kalan hükümet güçlerinden en az 10 kişinin hayatını kaybettiği, 41 kişinin yaralandığı bildirildi.
 • Yemen’in geçici başkenti Aden, bir gün aradan sonra yeniden Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyine bağlı güçlerin eline geçti.
 • Yemen hükümetine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, BAE’nin havadan destek verdiği Güney Geçiş Konseyine bağlı Hizam Emni birlikleri, ülkenin güneyindeki geçici başkent Aden ile Ebyen’in merkez kenti Zencibar’da kontrolü ele geçirdi.
 • Yemen Ulaştırma Bakanı Salih el-Cebvani, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait uçakların, Aden ile Ebyen’de hükümet güçlerini hedef alan 15 hava saldırısında çoğu asker 100’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
28 Ağustos 2019: Yemen’de hükümete bağlı askeri birlikler, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi güçlerinin elindeki Aden Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü sağladı.
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, “Cumhurbaşkanlığı koruma güçleri, geçici başkent Aden’deki Maaşık Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve çevresindeki bölgelerde kontrolü tamamen sağladı.” açıklamasında bulundu.
26 Ağustos 2019: Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, Yemen’deki Husilere ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.
İran Deniz Kuvvetleri helikopter taşıma kapasitesine sahip savaş gemisi Hark ve destroyer Sehend’den oluşan 63’üncü Filo’yu Aden Körfezi’ne gönderdi.
25 Ağustos 2019: Husilerin askeri sözcüsü, insansız hava aracı (İHA) ile Suudi Arabistan’a ait Abha Havalimanı ve Khamis Mushait Hava Üssü’nü vurduklarını açıkladı. Al Masirah televizyonuna konuşan askeri sözcü, Suudi Arabistan’ın güneybatısında gerçekleşen iki saldırıda da kontrol kulelerini vurduklarını söyledi.
22 Ağustos 2019: Yemen’de Husiler, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Cazan bölgesindeki ortak operasyon merkezini balistik füzeyle hedef aldı.
21 Ağustos 2019:
 • Yemen’de Husilerin kontrolündeki başkent Sana’nın güneydoğu bölgesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait bir insansız hava aracı (İHA) düşürüldü.
 • İsmini açıklamama şartı ile konuşan iki ABD yetkilisi, MQ-9 model İHA’nın düşürüldüğünü doğruladı.
 • Yemen’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi tarafından, Aden kentindeki Maaşık Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapılarının “yağmalanması amacıyla” açıldığı belirtildi.
  Aden’deki görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, BAEnin desteklediği Güney Geçiş Konseyine bağlı güçler tarafından kapıları açılan Maaşık Cumhurbaşkanlığı Sarayı içeri giren vatandaşlar tarafından yağmalandı.
20 Ağustos 2019: Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin kontrolündeki Sana’da askeri operasyon başlattı. Bu arada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’ne bağlı Hizam Emni güçleri, ülkenin güneyindeki Ebyen kentinde bazı emniyet binalarını kuşatma altına aldı.
17 Ağustos 2019: BAE destekli Güney Geçiş Konseyi’ne bağlı Hızam el-Emni birliklerinin emniyet güçlerinin geçici başkent Aden’de ele geçirdikleri yerlerden çekilmeye başladığını ifade etti.
12 Ağustos 2019: Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Husilerin gönderdiği bir insansız hava aracını (İHA) düşürdü.
11 Ağustos 2019: Ülkenin güneyinde, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen ‘Güney Geçiş Konseyi’ güçlerinin, geçici başkent Aden’deki askeri kampları ve başkanlık sarayını ele geçirdiler.

Yemen Son Durum Haritası 23

2 Ağustos 2019: El Kaide, Yemen’in güneyindeki Abyan ilindeki bir askeri üsse saldırı düzenlendi. En az 20 askerin öldü.
1 Ağustos 2019: Yemen’in Aden şehrinde bir askeri tören sırasında düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre en az 32 kişi hayatını kaybetti çok sayıda kişi de yaralandı.
25 Temmuz 2019: Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Yemen’den çekilmeyeceklerini belirterek, ülkesinin askeri varlığının süreceğini söyledi.
10 Temmuz 2019: Sudan Geçici Askeri Konseyi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki Arap Koalisyonu güçleri bünyesinde bulunan Sudan askerlerinin Yemen’de kalmaya devam edeceğini söyledi.
2 Ağustos 2019: El Kaide, Yemen’in güneyindeki Abyan ilindeki bir askeri üsse saldırı düzenlendi. En az 20 askerin öldü.
Yemen’de Sıcak Çatışma Bölgeleri
 • Yemen ordusu, başkent Sana’nın 40 kilometre doğusunda yer alan Nihm ilçesini 2 yılı aşkın süredir Husilerden kurtarmış durumda. Taraflar, zaman zaman sıcak çatışmaların yaşandığı Sana cephesinde son aylarda birbirlerine karşı herhangi bir ilerleme katedemedi. Yemen’deki iç savaşın sıcak çatışma bölgelerinden en önemlisi de stratejik liman kenti Hudeyde vilayeti.
 • Husilerin, 5 yıldan beri hükmettiği sahil kentinin kurtarılması için geçen yıl haziran ayında koalisyon güçlerince başlatılan ve kısa sürede şehir merkezine yaklaşan çatışmalar, can kayıplarının artmasının ardından uluslararası toplumun devreye girmesiyle durduruldu. Hudeyde cephesindeki çatışmalar için BM himayesinde İsveç’in başkenti Stockholm’de geçen yılın son günlerinde gerçekleştirilen görüşmelerde ateşkes sağlandı.
 • Hükümete bağlı güçler, Hudeyde’ye bağlı bazı belde ve bölgeleri denetiminde tutuyor olsa da kentin şehir merkezi ve stratejik limanlar Husilerin elinde bulunuyor. Çatışan tarafların sık sık sıcak temasa geçtiği bölgelerden biri de başkentin yanı sıra 7 vilayetle sınırları olan Beyda ili. Beyda, birkaç ilçesi hariç büyük oranda Husilerin kontrolünde. Taraflar, Beyda’nın kuzeyinde yer alan ve petrol zengini olarak bilinen Marib il sınırına yakın bölgede belli aralıklarla çatışıyor.
 • Suudi Arabistan’ın sınırındaki Husilerin kalesi olarak bilinen Saada ili de koalisyon güçlerinin hava saldırıları ve hükümet güçlerinin operasyonlarına rağmen büyük oranda Husilerin denetiminde. Husilere bağlı silahlı milisler, Saada kenti ile Kızıldeniz arasından Suudi Arabistan’ın Cazan bölgesiyle komşu Hacce vilayetini de bazı bölgeler hariç elinde tutuyor ve cephelerdeki hükümet birlikleriyle çatışmalar yaşıyor.
 • Bu arada hükümetin kontrolündeki Taiz vilayetinin Kızıldeniz’e uzanan kırsal bölgelerdeki Husiler ile ordu birlikleri arasında da zaman zaman sıcak temas kuruluyor.
Koalisyon ve Hükümet Güçlerinin Kontrolündeki Bölgeler
 • Arap koalisyonu ve Yemen hükümeti, ülkenin güneybatısında Taiz vilayetine bağlı stratejik Babu’l Mendeb ilçesinden Umman sınırına kadar uzanan Arap Denizi kıyısındaki sahil kentlerinin tümüne hükmediyor.
 • Aden başta olmak üzere güneydeki Taiz, Ebyen, Lahic, Hadramevt, Mahra vilayetlerini denetiminde tutan hükümet güçleri, ayrıca ülkenin petrol zengini Marib kentinin yanı sıra Cevf, Dali, Şebve illerini kontrol ediyor.
 • BAE’nin Yemen hükümet güçlerine paralel olarak farklı isimler altında eğittiği silahlı oluşumlar, batı kesimindeki liman kenti Hudeyde sınırlarına dayanan Taiz’in sahil ilçelerinden başlayan ve güneydeki Aden, Ebyen, Şebve ve Hadramevt’in kıyı bölgelerinde aktif olarak öne çıkıyor.
Husilerin Kontrolündeki Bölgeler
 • Husiler, meşru hükümete karşı harekete geçtiği 2014 yılından bu yana özellikle ülkenin kuzeyi ve kuzeybatısındaki dağlık Amran, Mahvit, Reyme ve Zemar kentlerinde konuşlanmaya özen gösteriyor.
 • Husiler, 21 Eylül 2014’te ele geçirdikleri başkent Sana ve çevre vilayetleri Zemar, İbb, Reyme, Mahvit ve Amran’ı kontrolünde tutmaya devam ediyor.
 • Saada ve Hacce kentlerinin de büyük bir kesimini ellerinde tutan Husiler, ülkenin batısındaki Kızıldeniz kıyısında yer alan Hudeyde vilayetinin merkezini de kontrol ediyor.
 • Husiler ayrıca, başkent Sana’nın güneydoğusundaki Beyda vilayetinin de bir bölümüne hükmediyor.
2 Temmuz 2019

Yemen Son Durum Haritası 24

Mayıs 2019
Yemen Son Durum Haritası 25
@mepanews
20 Temmuz 2018
Yemen Son Durum Haritası 26
@mepanews
21 Kasım 2018

Yemen Son Durum Haritası 27

KAYNAKÇA:
https://www.dunyabulteni.net/ortadogu/yemen-deki-son-durum-haritasi-h445296.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here