Türk askerinin 1 yıl süreyle Libya’ya gönderilmesine izin veren tezkere geçtiğimiz günler de TBMM’den geçti. Türkiye’yi, Ulusal Mutabakat Hükümetine askeri destek vermeye götüren süreç, 27 Kasım’da iki taraf arasında savunma ve güvenlik işbirliği ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması muhtıralarının imzalanması ile başladı.
Türkiye’nin Mayıs ve Haziran aylarında da, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine zırhlı araç, İHA ve ekipmanlar gönderildiği bilinmektedir.
Türk Askeri Libya'da! 1
Mayıs 2019da, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine gönderilen Zırhlı Personel Taşıyıcı Araçlar.
5 Ocak’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne yakın kaynaklar, Türk askerlerinin Libya’ya geldiğini duyurdu. Verilen bilgilere göre; Hava savunma sistemleri, gelişmiş teknolojik silahlar, sinyal karıştırıcı silahlar Libya’ya gönderildi.
TRT Arabi’ye konuşan UMH yetkilisi ise, “Türkiye ile yapılan asker gönderme anlaşması uygulanmaya başladı ve ilerleyen saatlerde sahada bu değişimi göreceksiniz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Libya Tezkeresi Açıklaması (5 Ocak 2019)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Tezkeresi’ne yönelik açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Askerimiz oraya lejyoner sıfatıyla gitmiyor. Askerimizin oradaki görevi koordinasyon, orada bir harekat merkezi, bir korgeneralimiz bulunacak. Şu anda peyderpey gidiyor zaten askerimiz. Yoğunlaşmaya biraz daha vakit var.” dedi.

Libya’nın Yakın Siyasi Tarihi

2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Kuzey Afrika ülkesi Libya’da birden fazla yönetim mevcut. Ülke, 2014 seçimlerinin ardından siyaseten ikiye bölündü.
Bunlardan birisi Tobruk merkezli General Hafter’in başını çektiği Temsilciler Meclisi ve diğeri de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti.
Ülkenin belli başlı bölgelerinde diğer öne çıkan gruplar ise, Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip Misrata merkezli güçler ve Tunus sınırına yakın Zintan merkezli güçlerdir.
Darbeci Hafter’in başında olduğu Libya Ulusal Ordusu, geçtiğimiz nisan ayının başında Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin varlığını sona erdirmek için Trablus’a, Körfez ülkelerinin desteğinde askeri operasyon başlatmıştı.
Türk Askeri Libya'da! 2
Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekleyenler;
Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Türkiye ve Katar.
Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu’nu (Hafter Güçleri) destekleyenler;
Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Bahreyn, İsrail, ABD ve Rusya.

Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri)

Rus Wagner Grup savaşçıları, Sudan Bağımsızlık Hareketi’ne bağlı milisler ve Çadlı savaşçılar da Halife Hafter’e bağlı silahlı güçlere destek veriyor. Libya’da en az 200 Rus paralı asker görev yapıyor. Sudanlı savaşçıların sayısı 2016’da 1.500 görülürken, 2019’da bu rakam 4 bine kadar çıktığı tahmin ediliyor.

Türk Askeri Libya'da! 3

Libya Ulusal Ordusu’nun merkezinde Hafter’in oğlu Halid Hafter tarafından kumanda edilen 106. Tugay bulunuyor.
  • Askeri gücü yaklaşık 38 bin savaşçı (yaklaşık 1500’ü rütbeli).
  • Rus yapımı, en az 300 ana muharebe tankı bulunuyor.
  • Uçaksavar ve roketatar sayısı yaklaşık 7 bin.
  • 50’den fazla Palmaria obüsüne sahip.
  • 300 adet ABD yapımı BAE Caiman ZPT bulunuyor.
  • 4 adet Rus yapımı MI-24 saldırı helikopteri var.
  • 106. Tugay 2 adet Rus yapımı Pantsir’e sahip.
  • Darbeci Hafter, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteğiyle hava kuvvetlerini güçlendirdi. 2 adet Mirage F-1ED, 12 adet MiG-21, 3 adet MiG-23ML ve 1 adet Su-22 savaş uçağı bulunuyor.

Türk Askeri Libya'da! 4

Darbeci General Hafter’in Geçmişi

Türk Askeri Libya'da! 5

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here