Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nın deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle İstanbul’da, Rusya Devlet Başkanı Putin’in de katılımıyla tören düzenlendi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Akımı doğal gaz boru hattının denizden geçen kısmının tamamlanması nedeniyle İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen törene İstanbul Kongre Merkezi’nden video konferans yoluyla katıldı.

Türk Akımı için imzalar, Rusya lideri Putin’in Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Ekim 2016’da yine İstanbul’da atılmıştı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 1

Rusya’nın Anapa kentinden başlayan Türk Akımı, 930 kilometre boyunca Karadeniz’den ilerliyor ve İstanbul’un 100 kilometre batısında yer alan Kıyıköy’de karaya çıkıyor. Tamamlandığında 1.100 kilometre uzunluğunda olacak Türk Akımı boru hattının 937 kilometrelik kısmı denizden geçecek.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 2

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı’nın her iki hattına da Ocak 2020’de doğal gaz pompalamayı planladıklarını söylemişti. Türk Akımı, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan birbirine paralel 2 ayrı hattan oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 3

Proje Hakkında Yetkililer’den Açıklamalar

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak,”Eminim ki, bu boru hattının kalan kısmı yani kara bölümü, Yol Haritası’nın öngördüğü takvim içinde hayata geçirilecek ve 2019 sonlarına doğru gaz Türk tüketicilere sunulabilecek ve Avrupa ülkelerine sağlanabilecek” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da pek çok ülkenin Türk Akımı’na katılmakla ilgilendiğini belirtip doğal gaz boru hattının 5 kolunun olabileceğinin, yani 5 Avrupa ülkesine gaz taşıyabileceğinin sinyalini verdi.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 4

Erdoğan, “Rusya ile ilişkilerimizi hiçbir zaman diğer ülkelerin dayatmalarına göre belirlemedik” dedi. Putin de projeye bu adı Erdoğan’ın verdiğini açıkladı, Türk Akımı’nın ‘yıkma değil yapma projesi’ olduğuna vurgu yaptı.

Mabeyn Köşkü’nde İkili Görüşme

Türk Akımı töreninden sonra Rus lider Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in saat 16.00’da başlayan basına kapalı görüşmesi, 1 saat 15 dakika sürdü.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 5

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi 6

KAYNAK

https://tr.sputniknews.com/rusya/201811191036223141-rus-enerji-bakani-novak-turk-akimi-aciklama/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201811191036214620-putin-erdogan-turk-akimi-toren-istanbul/ utm_source=https://t.co/b2SXYJh2zs&utm_medium=short_url&utm_content=kbF3&utm_campaign=URL_shortening

https://www.aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/erdogan-ile-putin-bir-araya-geldi/1315638

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here