Tel Rıfat’a Dair Günlük Askeri ve Diplomatik Gelişmeleri Bu Başlık AltındanTakip Edebilirsiniz.


19 Aralık 2020: Türk topçu birlikleri Azez batısındaki Minnig hava üssü ve Tel Rıfat’ta bulunan PKK mevzilerini vuruyor.

16 Aralık 2020: Tel Rıfat‘tan Herbel’e sızma yapmaya çalışan PYD/YPG’liler SMO tarafından vuruluyor.

14 Aralık 2020: TSK ve Muhalifler Tel Rıfat hattındaki Maranaz, Malakiyah ve şewra daki YPG hedeflerini Vuruyor.

12 Aralık 2020: MSO, Tel Rıfat cephesinde PYD/YPG’ye ait mevzileri SPG-9 ile vurdu

29 Kasım 2020: Tel Rıfat ve Ayn İsa bölgesinde terösitlerle TSK destekli SMO arasında şiddetli çatışmalar var. Türk topçu birlikleri terör mevzilerini vuruyor.
28 Kasım 2020: Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin Ayn İsa ve Tel Rıfat bölgelerinde bulunan PKK/YPG’li teröristlere ait mevzileri yoğun şekilde bombalıyor.
27 Kasım 2020: Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin Ayn İssa ve Tel Rıfat bölgelerinde PKK/YPG’li teröristlere ait mevzileri ÇRN(Çok Namlulu Roketatar) Atışları ile yoğun şekilde vuruyor.

Tel Rıfat'ta Son Durum 9

28 Ağustos 2019: Terör örgütü YPG/PKK, işgal ettiği Tel Rıfat’tan, bu bölgenin batısındaki Mare ilçesine sızma girişimi düzenledi. Mare’yi kontrol eden ÖSO ile YPG/PKK arasında ağır silahlarla yoğun çatışmalar yaşandı
28 Ağustos 2019: TelRıfat bölgesindeki YPG/PKK’lı teröristler, Afrin merkezdeki villalar caddesini top atışları ile vurdu.
20 Ağustos 2019: TSK topçu birlikleri Maranaz , Malikiye ve Ayn Dakna’daki terör örgütü PKK/PYD hedeflerini yoğun şekilde vurdu.
19 Ağustos 2019: Milli Savunma Bakanığı: ”Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde görev yapan unsurlarımıza Tel Rıfat’taki PKK/YPG’li teröristlerce yapılan saldırı ve taciz ateşlerine bölgede bulunan ateş destek vasıtalarımızla gerekli karşılık verilmiş, teröristlere ait tespit edilen hedefler vurulmuştur.” açıklamasında bulundu.
15 Ağustos 2019: Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Bakin, Rus ve Türk askerlerin Tel Rıfat bölgesinde ortak devriye faaliyetini gerçekleştirdiğini belirtti. Devriyenin, Herbol-Şeyh Aysa güzergahı üzerinde yapıldığı kaydedildi.
16 Ağustos 2019: Türk topçu birlikleri, Tel Rıfat İbbin köyündeki PKK/PYD hedeflerini yoğun şekilde vurdu.
9 Ağustos 2019: Milli Savunma Bakanığı: ”Tel Rıfat bölgesinden YPG/PKK’lı teröristler tarafından Afrin’deki bir üs bölgemize yapılan tanksavar saldırısı sonucu, iki kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Saldırının yapıldığı bölgede tespit edilen hedefler ateş destek vasıtalarımızla vurulmuştur.” açıklamasında bulundu.
20 Temmuz 2019: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
15 Temmuz 2019: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
2 Temmuz 2019: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
7 Haziran 2019: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
Tel Rıfat Operasyonu (4-5 Mayıs 2019)

Azez – Tel Rıfat hattında YPG/PKK’lı teröristlerin saldırısında 1 askerimiz şehit oldu, bir askerimiz ise yaralandı.

TSK Azez’in güneyindeki Malikiye, Minniğ, Ayn Dakneh, Şeyh İsa ve Hırbil’deki terör örgütü YPG/PKK hedeflerini top atışları ile vurdu. Azez’in güneybatısındaki Malikiye cephesinde ÖSO ile terör örgütü YPG/PKK arasında çatışma çıktı.

Tel Rıfat'ta Son Durum 10
TSK desteğinde ÖSO güçleri tarafından kurtarılan Meranaz köyü

TSK desteğinde ÖSO güçleri, YPG/PKK’nın işgal ettiği Maranez, Malikiye ve Şavarga köylerine operasyon başlattı. ÖSO, Azez’in güneybatısında bulunan Meranaz köyüne giden yoldaki toprak siperleri kaldırmaya başladı. TSK’ya ait helikopterler, Azez üzerinden Suriye’ye giriş yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK’nin komuta kademesi, Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi’nden terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonları sevk ve idare ediyor.

ÖSO Sözcüsü Yusuf Hamud: “28 köyü temizlemek üzere hazırlandık. Birinci ve İkinci ordu TSK ile birlikte yerleşti. Büyük çaplı operasyonun batı ayağı saat 17.00 itibariyle başladı.” açıklamasında bulundu.

Tel Rıfat'ta Son Durum 11
Operasyon Bölgesindeki Son Durum Haritası

ÖSO, terör örgütü YPG/PKK’dan temizlediği Malikiye, Meranaz ve Şavarga köyünde mayın temizlemeye başladı. Meranaz, Malikiye ve Şavarga köyünden mayınların çokluğu ve bombardıman nedeniyle geri çekildi.

Tel Rıfat'ta Son Durum 12
Operasyon Bölgesi
13 Aralık 2018: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
27 Mart 2018: TSK, Tel Rıfat’taki PKK/PYD işgalindeki Ahras, Hörbül, Şeyh Isa köylerindeki PKK/PYD’li teröristlerin mevzilerini vurdu. 

Tel Rıfat'ta Son Durum 13

8 Mart 2018: TSK, Tel Rıfat’taki PKK/PYD işgalindeki Maranaz, Minnag Havaalanı ve Malikiye köylerindeki PKK/PYD’li teröristlerin mevzilerini vurdu. 
18 Şubat 2018: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
28 Ocak 2018: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
31 Temmuz 2017: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
1 Mart 2017: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD işgalindeki Maranaz ve Malikiye köylerindeki PKK/PYD’li teröristlerin mevzilerini vurdu. 
6 Şubat 2017: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.
19 Ekim 2016: TSK, Tel Rıfat’ta bulunan PKK/PYD mevzilerini vurdu.

Tel Rıfat'ta Son Durum 14

Tel Rıfat

Tel Rıfat, 3 yılı aşkın süredir terör örgütü YPG/PKK’nın işgali altında bulunuyor. Rusya, 2017 yazında bölgeye Rus askeri polisleri ve eğitim uzmanları göndererek, YPG/PKK’lı teröristlere destek verdi. Terör örgütü YPG/PKK’nın bu bölgeden, TSK’ya yönelik saldırıları ise son 1,5 aydır dikkat çekiyor. Son 5 ayda YPG/PKK, Afrin, Şehba ve Bab bölgelerindeki TSK ve ÖSO güçlerine yönelik onlarca saldırı düzenledi.

TelRıfat’ta, YPG/PKK’nın yerleştirdiği 15-20 bin civarı Kürt ve Arap yaşıyor. Bunların ancak 700-800 kadarı Tel Rıfat’ın yerlisi Araplardan oluşuyor.

Tel Rıfat'ta Son Durum 15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 23 Nisan’daki açıklamasında, “Çalışmalar devam ediyor. Rusya ile temaslarımız sürüyor. Tel Rıfat ile ilgili daha önce Ruslar tarafından verilen sözler var, ‘oraların YPG’li teröristlerden boşaltılması’ şeklinde. Biz de bir an önce oranın boşaltılmasını talep ediyoruz. Konuşuyoruz, görüşüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

YPG/PKK’nın Tel Rıfat’taki Askeri Varlığı

Yerel kaynaklara göre, YPG/PKK’nın ilçede yaklaşık 2 bin silahlı unsuru bulunuyor. Ayrıca havan, top ve seyyar roket ve füze rampaları, anti personel ve anti tank güdümlü sistemler (ATGM sınıfından TOW-CORNET), hafif zırhlı araçlar (Esed ordusundan teslim alınmış ZPT’ler), askeri maksatla kullanılan iş makineleri, EYP malzemeleri ve atölyeleri de örgütün envanterinde bulunuyor.

Tel Rıfat'ta Son Durum 16
Tel Rıfat ve Çeveresinde Yaşanılan Çatışmalar

Esed rejimi de bölgeye Rusların aracılığıyla, milislerden oluşan 5. Kolorduyu sevk etti. Tanklar ve ağır silahlarla donatılmış olan bu kuvvet, YPG/PKK ile ortak mevzi çalışması gerçekleştirerek, örgütün TSK ve ÖSO güçlerine yönelik saldırılarına koruma sağladı.

YPG/PKK, halihazırda Rusya ve Beşşar Esed rejimi güçleriyle ortak hareket ederek Tel Rıfat’ı elinde tutmaya çalışıyor. Rus askeri danışmanları ve rejimin 5. Kolordusuna mensup bazı askerler, Tel Rıfat ilçe merkezindeki YPG/PKK’lı teröristlere eşlik ediyor.

KAYNAKÇA

http://www.suriyegundemi.com/2018/03/19/tel-rifat-ve-cevresi-ne-olaca

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/firat-kalkaninin-kiyisindaki-cibanbasi-tel-rifattaki-ypg-pkk-isgali/1468046

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here