2015 yılında inşaatına başlanan ve Rusya’dan sağlanan doğal gaz bağımlılığını azaltma amacı güden Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi(TANAP), Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki 1.4 trilyon m³ rezerve sahip Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve diğer sahalardan çıkarılan doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz ihtiyacını sağlamak için oluşturulmuştur. 1841 km uzunluğundaki bu hat Gürcistan sınırından (Ardahan ilinin Posof İlçesi’nden) başlayıp, Eskişehir ve Trakya’dan iki çıkış noktası olmak üzere toplam 20 ilden geçecek. Çıkış noktasından itibaren projenin üçüncü ayağı TAP devreye girecek. Trans Adriyatik Boru Hattı  (TAP);  Şahdeniz 2 gaz sahasından çıkan ve ardından Türkiye üzerinden TANAP’la Trakya’ya ulaştırılan gazın buradan Avrupa ülkelerine dağıtımını sağlayacak projeyi oluşturuyor.tanap project ile ilgili görsel sonucu

Bugün itibari ile bahsettiğimiz projenin Bakü’den Eskişehir’e kadar ulaştığı bilinmektedir. Bu anlamda proje hedefine yönelik oldukça başarılı bir ilerleme kaydediyor. Bu ilerlemelerden doğacak sonuçlar yalnızca ekonomik anlamda olmayacaktır.

Türkiye açından baktığımızda doğalgaz Türkiye’de en çok kullanılan enerji yakıtıdır. Öyle ki genel enerji tüketiminde oranın %35’ini doğalgaz oluşturuyor. Türkiye sürekli artan doğalgaz talebini karşılamak için İlave kaynaklara ihtiyaç duyuyor ve genel itibari ile ithal ettiği diğer ülkeler Rusya (%54.76) ve İran(18.13) yüksek fiyatlarla bunu gerçekleştiriyor. bodrum madam net izmir madam net bursa madam netAzerbaycan’dan alınan doğalgazın ucuzluğunu göz önünde bulundurursak TANAP burada oldukça cazip bir rol üstleniyor. TANAP sayesinde ucuz doğalgaz piyasa rekabetini arttıracak ve bütün olanaklar  dikkate alındığında TANAP’ın Türkiye ekonomisine 50 milyar dolar katkıda bulunacağı öngörülüyor. Azerbaycan ise bu projeyle var olan doğalgaz gelirine önemli katkı sağlamayı hedeflemiştir. TANAP projesiyle de sonraki dönemlerde Türkmen gazı ve Kazakistan gazının da projeye dahil olmasının yolunu açacaktır. Bununla birlikte ayrıca bu gazların geçiş ülkesi konumuna yükselmesini sağlayacaktır.tanap project ile ilgili görsel sonucu

TANAP ve ABD ve Batı Bloğu ülkelerinin projesi ile birlikte Rusya ile olan bağımlılığı azaltmak, oldukça işine yarayacaktır. Bu açıdan bu ülkeler Azerbaycan’a yönelimini daha fazla artıracaktır ve bu da dolaylı olarak Türkiye ‘de de  etkili olacaktır. Dış ülkelerin doğalgaz kullanımlarını göz önünde bulundurulursa projeye dahil ülkelerin üzerinde yoğunlaştırılması da haliyle doğal bir durum olacaktır. Bu proje ile stratejik, ekonomik ve siyasal anlamda önemini oldukça arttıran Azerbaycan bu açıdan olumlu gelişmelere uğrayacak olsa da Rusya bağlamında ne tür baskılara maruz kalabileceği akıllarda soru işareti oluşturuyor.

Bununla birlikte Rusya bölgede ve dünyada doğalgaz hakimiyetini sağlayan etkin isimlerden birisidir. Bu bağlamda Rusya bölge ülkelere enerji sektöründe baskı uygulamaktadır. Öyle ki bünyesinde zengin gaz yatakları barındıran Türkmenistan dahi bu rezervleri, Rusya bünyesinde dünyaya aktarıyor. Aynı şekilde Hazar Denizi’ne kıyıdaş devletlerden olan Azerbaycan’ın sahip olduğu bu doğalgazı dünyaya Rusyasız ulaştırması, Rusya’ya bağımlılığı devam eden diğer ülkelerin de Azerbaycan’a yönelmesine neden olacaktır. Bu durum ileriki dönemlerde projenin de başarılı olası halinde Rusya’nın hakimiyetinin bölgede bir nebze de olsa kırılmasına neden olacaktır. Bu durum ise Rusya’nın endişesi  duymasına sebep olmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde projenin ve yahut Azerbaycan’ın önüne herhangi bir engel koyulur mu merak konusu olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here