İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani, 3 Ocak’ta Bağdat Havaalanı yakınlarında ABD güçlerince düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybetti. Haşdi Şabi’nin başkan yardımcısı Mehdi el-Mühendis ve bir kaç üst düzey Haşdi Şabi yöneticileri de hayatını kaybetti.
Bunun üzerine İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi olağanüstü toplandı. İran Dini Lideri Hamaney, 3 gün ulusal yas ilan ederek ”cinayeti işleyenleri sert bir intikam bekliyor” açıklamasında bulundu. Hamaney’in sağ kolu görülen Süleymani, ülkede en büyük askeri nişanı almıştı.
İran’ın Irak Büyükelçisi İrac Mescidi, Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’e eşlik eden 10 kişinin daha öldüğünü açıkladı.
ABD’nin hava saldırısında öldürülen diğer isimler:
 • İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani
 • Haşdi Şabi Komutanı Ebu Mehdi el Mühendis
 • İmad Muğniye’nin damadı Samir Abdullah
 • Üst düzey Haşdi Şabi askeri yetkilisi Rıza Cabiri
 • Haşdi Şabi yetkilisi Hasan Abdulhadi
 • Ebu Mehdi el Mühendis’in damadı Muhammed el Şeybani
 • Haşdi Şabi yetkilisi Haydar Ali
 • İran Devrim Muhafızları General Hüseyin Caferi
 • İran Devrim Muhafızları Albay Şahrud Muzafferi
 • İran Devrim Muhafızları Binbaşı Hadi Termi
 • İran Devrim Muhafızları Yüzbaşı Vahid Zamaniyan

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 1

Dünya Basını’nda Kasım Süleymani

Haretz:
”Üst düzey İran’lı General Kasım Süleymani, Irak’taki ABD hava saldırısında öldürüldü.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 2

CNN:
”ABD, gerginliklerin artmasıyla İran’ın üst düzey askeri liderini öldürdü.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 3

Le Monde:
”İranlı General Kasım Süleymani, Bağdat’ta Amerikan bombardımanında öldü.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 4

The New York Times:
”Trump’ın emriyle, güçlü İran komutanı öldü.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 5

İran Basını’nda Kasım Süleymani Yankıları

Sazendegi Gazetesi: “Hoda Hafız Şehid-i Zinde.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 6

Sobh-i nov Gazetesi: “Asileri yerle bir eden Allahın adıyla.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 7

Şehrvend Gazetesi: “Seher Vaktinde Veda.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 8

Afitab Gazetesi: ”İntikam yakındır (Yoldadır).”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 9

Keyhan Gazetesi: ”İntikam.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 10

Cevan Gazetesi: ”Cinayeti işleyenleri sert bir intikam bekliyor.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 11

Dünya-yı İktisad Gazetesi: “İslamın Büyük Komutanı Semaya Yükseldi.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 12

Hemşehri Gazetesi: “Komutanın azameti.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 13

Seda-yı Islahat Gazetesi: “İran’ın Mesajı; İntikam.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 14

İbtikar Gazetesi: “Süper Kahramana terör.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 15

Merdomsalari Gazetesi: ”İntikam.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 16

İran Gazetesi: ”Vatan bu adam için matemde.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 17

İttilaat Gazetesi: “Komutanın yükselişi.”

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 18

Tümgeneral Kasım Süleymani Hakkında Kısa Bilgilendirme

İslam Devrimi’nin ardından, 1979 Mayıs’ta İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı. İran-Irak savaşında önemli roller üstlendi, askeri operasyonlara bizzat katıldı. Sarullah Tugayı’nın kuruculuğunu yapan Süleymani, tugayı güçlendirerek 41. Piyade Sarullah Ordusu’na dönüştürdü. Ardından Süleymani’nin komutasındaki Sarullah Ordusu, İran’ın doğu sınırlarını tehdit eden terör grupları ve kaçakcılarla mücadele etmek için görevlendirildi.
İran’ın Taliban tehdidine karşı Afganistan’da daha etkin bir rol olma stratejisinin mimarı ve uygulayıcısı olan Kasım Süleymani, Kudüs Gücü’nün komutanlığına getirildi.
ABD’nin Irak’ı işgalinden sonraki süreçte Irak’ı istikrarsızlaştırmak ve Irak’ta otorite boşluğundan yararlanmak isteyen İran, Süleymani öncülüğünde şii milis grupları sahaya sürdü.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 19

Süleymani, 500 ABD askerinin ölümünden sorumlu tutuluyor ve Irak eski Başbakanı Rebi’ye göre Irak’taki en güçlü figür olarak tanımlanıyor. New Yorker dergisi Süleymani’yi, ”Suriye iç savaşının en etkili komutanı olarak nitelendirdi. Haziran 2014’te Bağdat’a ilerleyen DAEŞ’li teröristlere karşı bitkin düşen Irak Ordusu’nun, Süleymani tarafından yönlendirildiği söylenmektedir.  Suriye, Irak ve Yemen’de şii milis grupların yapılanmasını organize ediyordu.

Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Mehdi el-Mühendis Hakkında Kısa Bilgilendirme

Mehdi el-Mühendis , Haşdi Şabi’nin başkan yardımcısı idi. Aynı zamanda Kata’ib Hizbullah/Hizbullah Tugaylarının da kurucusuydu. ABD’nin drone saldırısında, el-Mühendis’in damadı Muhammed Rida al-Jaberi de öldürüldü.
Siyasete, Irak’ta Şii İslamcı bir grup olan Davet Partisi ile başladı. Eski Irak Başbakanı Maliki gibi yurtdışına kaçtı. Irak-İran savaşında görevlerde bulundu. 1980-90 yıllarında İran’da kaldığı süre zarfında el-Mühendis, Irak’ta İslam Devrimi Yüksek Kurulu ve askeri kanadı Bedr Tugayları ile çalıştı. ABD’nin Irak’ı işgalinin ardından, diğer Şii liderler gibi Irak’a döndü ve Irak’ta parlamento üyesi olarak hizmet etti.
2009 yılında ABD Hazine Bakanlığı, el-Mühendis ve Kata’ib Hizbullah’ı “Koalisyon ve Irak Güvenlik Kuvvetlerine karşı tehdit sağladığını” belirterek yaptırımlarla hedef aldı.
El-Mühendis, Kuveyt’te 5 Kuveyt vatandaşının öldürüldüğü, 1983’te ABD ve Fransız büyükelçiliklerine karşı saldırıları planlamaktan mahkum edildi. Dava nedeniyle Kuveyt’te gıyaben ölüm cezasına çarptırıldı. Ayrıca, 1985’te Kuveyt emirine karşı suikast girişiminde parmağı olduğu belirtilmektedir.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 20

Irak’ın batısında ve Suriye’nin doğusunda DEAŞ’lı teröristlere karşı operasyonları organize etti. Süleymani ile organize ettiği çalışmalar ve faaliyetler, İran’ın Ortadoğu boyunca Lübnan’a ve İsrail’in kapısına kadar uzanan bir etki koridoru oluşturmasına da yardımcı oldu.

Eski CIA Mensubundan Süleymani Açıklaması

Eski CIA istihbarat subayı Bob Baer, ​​Süleymani’nin öldürülmesinin ABD’nin yaptığı büyük bir “hata” olduğunu söylerek, Tahran’ın tepkisinin ABD-İran gerginliklerini çok hızlı artırabileceğini de açıkladı. Baer, “CIA’nın, İran içinde gerçek bir istihbarat operasyonu yok ve Trump yönetimindeki hiç kimse İran zihniyeti anlamıyor” dedi.
Baer, saldırının ABD birliklerini ve ABD vatandaşlarını Irak’ta risk altında bıraktığını belirterek, “Bu nedenle, kimse bu operasyonun geri tepmesinin nasıl ortaya çıkacağını tahmin edemez” dedi.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 21

ABD Senatosu’nda Kasım Süleymani Yankıları
ABD Kongresi’nin her iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisine, “Kongrenin izni olmadan İran ile olası bir savaşın finanse edilmesinin engellenmesini öngören” bir tasarı sunuldu.
Senatoya Demokrat Senatör Bernie Sanders ve Temsilciler Meclisine vekil Ro Khanna tarafından sunulan tasarılarda, Trump yönetimine tepki gösterildi. Trump yönetiminin ABD’yi yeni bir savaşa sürüklediği vurgulanan tasarıda, ABD Kongresinin izni olmadan İran’a karşı askeri harekat için gerekli tüm finansmanın engellenmesi istendi.
Sanders ve Khanna, “Bugün, bizleri Orta Doğu’da yeni ve korkunç bir savaşa iten gelişmelere şahit oluyoruz. İran ile olası bir savaş, sayısız can kaybı ve trilyonlarca dolara mal olacağı gibi, bölgesel çatışmaları ve yerinden edilmiş insanların sayısını daha da arttıracaktır. Trilyonlarca doları bitmeyen savaşlar için değil, Amerikan halkının ihtiyacı için kullanmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 22

Kasım Süleymani’nin Öldürülmesine İlişkin Uluslararası Tepkiler

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 23

Kasım Süleymani’nin Öldürülmesine İlişkin ABD’den Gelen Tepkiler

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 24

ABD Başkanı Trump, “Süleymani, uzun süre boyunca binlerce Amerikalıyı öldürdü, ağır yaraladı ve daha fazlasını da öldürmeyi planladı ama yakalandı. İran’da son zamanlarda öldürülen çok sayıda protestocu da dahil olmak üzere milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ve dolaylı olarak sorumluydu. İran hiç savaş kazanmadı, ama hiç müzakere de kaybetmedi.” açıklamasında bulundu.

Kasım Süleymani’nin Öldürülmesine İlişkin İran’dan Gelen Tepkiler

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 25

Şii Milislerin, Irak’ta ABD Üslerine Yönelik Gerçekleştirdiği  Saldırılar

Irak’ta faaliyetlerine devam eden İran destekli şii paramiliter güçler, 2019 yılı içerisinde Irak’ta bulunan ABD üslerine yönelik toplamda 21 saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılar sonucunda, 6 terörle mücadele çalışanı, 2 Irak askeri ve 4 Amerikan askeri yaralanırken, 2 Irak polisi ve 1 ABD’li mühendis de hayatını kaybetti.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 26

Kudüs Gücü’nün yeni Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani Hakkında Kısa Bilgilendirme

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin operasyonu sonucu öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yerine Kudüs Gücü Komutanı olarak Tuğgeneral İsmail Kaani’yi atadı. Kaani, “Herkese Ortadoğu’nun dört bir yanında ABD’lilerin cesetlerini görmek için sabırla beklemesini söylüyoruz” dedi.
İran – Irak savaşının hemen ardından 17 Ağustos 1988 tarihinde merkezi Meşhed’de bulunan Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri’nin 8. Operasyon Bölgesi’nde komutan yardımcılığı görevini üstlendi. Kani, Taliban’ın Afganistan’daki yükselişi ile birlikte Kudüs Gücü Komutan Yardımcılığı görevine getirildi.
2006 yılında dönemin Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Yahya Rahim Safevi tarafından Karşı İstihbarat Birimi Komutan Yardımcılığı görevine getirildi. Kani’nin etkinlik ağı Afganistan, Pakistan ve Orta Asya ülkelerini kapsıyor.

İran’ın Dış Operasyonlar Birimi: Kudüs Gücü

1990’ların başında kurulan birim, doğrudan devrim liderine bağlıdır. 1998’den beri Kasım Süleymani tarafından komuta ediliyordu.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 27

İran’ın Sınır Ötesi Gücü: Milis Grup ve Yapılanmalar

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 28

Suriye:
Liva el İmam el Hasan el Mucteba, Muhtar el Sakafi Tugayı, Ebu Fadl el Abbas Tugayı, Seraya el Cihad, İmam Hüseyin Tugayı, Esedullah el Galip Tugayı, Seraya el Muhtar, Yevm el Mev’ud Tugayı, Suriye Hizbullahı, El Galibun, Fevc el İmam el Hucce, Hareket el Nuceba-Liva el Hamd, Liva el Seyyide Rukiyye, Cunud el Mehdi, Ketaib el Sabirun, Liva el İmam el Bakır, Liva el İmam Zeynelabidin, Liva el İmam el Mehdi, Liva el Muammel, Liva Zülfikar, Seraya el Horasani, El Mukaveme el Vataniyye el Akaidiyye, Fevc Tedhul el Seri, Hizbullah Hareketi, Kuvvet el Rida, Fevc Seyyide Zeyneb, Asaib Ehl el Hak, Liva Esedullah el Galib, Ketaib İmam Ali, Ketaib Hizbullah, Bedir Örgütü, Ketaib Seyyid el Şuheda, Zeynebiyyun Tugayı, Fatımiyyun Tugayı, Liva el Kudüs, Filistin Kurtuluş Ordusu, Fetih el İntifada, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık, Kuvvet el Celil.
Irak:
Haşdi Şabi, Bedir Örgütü, Ketaib Hizbullah, Asaib Ehl el Hak, Hareket el Nuceba, Ketaib İmam Ali, Ketaib Seyyid el Şuheda, Ketaib Cund el İmam, Liva el Muntazar, Seraya Aşura, Liva Kerbela, Liva Ali el Ekber, Seraya el Cihad, Fırka Abbas el Kıtaliyye, Ebu Fadl el Abbas, Hareket el Abtal, Liva Ensar el Merciyye, Salahaddin Tugayı, Kerkük Haşd, Kuvvet Ahrar el Irak, Fursan el Cubur, Liva Muntazir, Ceyş el Muammel, Liva el Tafuf, Kuvvet el Şehid el Sadr, Seraya Horasani, Liva el Taf, Seraya Ensar el Akide, Fırka İmam Ali el Kıtaliyye, Hareket el Abtal, Liva Ensar el Merciyye, Salahaddin Tugayı, Kerkük Haşd, Kuvvet Ahrar el Irak, Fursan el Cubur, Liva Muntazir, Ceyş el Muammel, Liva el Tafuf, Kuvvet el Şehid el Sadr, Seraya Horasani, Liva el Taf, Seraya Ensar el Akide, Fırka İmam Ali el Kıtaliyye.
Filistin:
Sabirin Hareketi, Hamas, İslami Cihad Hareketi, Filistin Kurtuluş Ordusu, Fetih el İntifada, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık, Kuvvet el Celil, Liva el Kudüs, Özgür Filistin Hareketi.
Lübnan:
Hizbullah Hareketi.
Afganistan:
Cephe-i Mukaveme, Fatımiyyun Tugayı, Hizbi Vahdet, Afgan Hizbullahı, Yerel Hazara milis grupları.
Pakistan:
Zeynebiyyun Tugayı, İmamiye Öğrenci Organizasyonu, Sipah-i Muhammed, Tahrik-i Caferiyye, Kurram bölgesi merkezli milis gruplar, Şia Ulema Konseyi, Leşker-i Mehdi-Leşker-i Hüseyin.
Bahreyn:
Seraya el Eşter, Seraya el Muhtar, Seraya el Kasar, Seraya Vaadallah, Seraya el Mukaveme el Şaabiyye.
Suudi Arabistan:
Hizbullah el Hicaz, Katif ayaklanması.
Yemen:
Ensarullah Hareketi (Husiler).
Nijerya:
Nijerya İslami Hareketi.
Fas (Batı Sahra):
Polisario Cephesi.

ABD’nin Irak’taki Askeri Varlığı

ABD’nin Irak’ta 9 askeri üssü bulunuyor. Yaklaşık 5 bin de askeri bulunuyor.

Suikast Dosyası: Tümgeneral Kasım Süleymani 29

KAYNAKÇA

https://www.mepanews.com/abdde-irana-karsi-savasin-ekonomik-sonuclari-tartisilmaya-baslandi-32635h.htm

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2020/01/iran-iraq-strike-qassem-soleimani-escalation-fears-irgc.html#ixzz6A47Jyx9C

https://www.aljazeera.com/news/2020/01/killing-qassem-soleimani-act-war-analysts-200103075648358.html

https://www.mepanews.com/ebu-mehdi-el-muhendis-kimdir-32590h.htm

https://apnews.com/7c75c5067d0acb8857e52d98e17dbe97

https://www.mepanews.com/iranin-sinir-otesi-gucu-milis-grup-ve-yapilanmalar-26727h.htm

https://www.reuters.com/article/us-iran-security-soleimani-newsmaker/soleimani-was-irans-celebrity-soldier-spearhead-in-middle-east-idUSKBN1Z20C4

https://www.mepanews.com/ismail-kani-kimdir-32625h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here