6 adadan oluşan Sokotra Adası, Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıkta Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu’nda stratejik bir konumda bulunuyor. Socotra Adası, çevresindeki bölgesel çatışmalar nedeniyle jeopolitik öneme sahiptir. Kıbrıs Akdeniz için nasıl bir stratejik ada ise, Sokotra da Hint Okyanusu için aynı durumdadır.

Sokotra Adası’nın, BAE Tarafından İşgali

2 Mayıs 2018’de Socotra Adası’na, BAE tarafından 3 adet kargo uçağı indi. Uçaktan 100 BAE askeri, zırhlı nakliyeler ve ağır ekipmanlar indirildi. BAE askerleri havalimanında bulunan güvenlik güçlerini tehdit ederek kovdu. Ada sakinleri, adadaki resmi binaların üzerine BAE’nin bayrağı ve Veliaht prens Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın resimlerinin asıldığını söyledi. Ada halkı BAE’nin adada bulunmasını kınayarak, Yemen Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansur’a destek veren sloganlar attı.

Ada’ya indirilen BAE’nin zırhlı araçları

BAE’nin bu hamlesinden, Yemen’in henüz haberi yoktu. Yemen Başbakanı Ahmed Bin Dağr ve bakanlardan oluşan bir heyet, adanın işgalinden 1 hafta önce ada’yı ziyaret ederek, Yemen’in ada üzerindeki hâkimiyetini göstermişti. Sokotra Adası’ndaki güvenlik güçleri bu işgal durumun, Yemen’in uluslararası anlamda tanınan devlet başkanı Mansur Hadi’ye karşı bir hareket olarak görüldüğünden yerel çatışmaları tetikleyeceğini açıkladı.

Yemen-BAE Krizi

Yemen’li 8 parti BAE’nin, ada’daki askeri varlığını sonlandırması için ortak bir bildirge hazırladı. BAE’nin, ada’dan “derhal” çekilmesi çağrısında bulundu. Partiler, Ada’daki askerlerin çekilmesi için Suudi Arabistan’a çağrıda bulundu. Suudi Arabistan durumun incelenmesi için Sokotra Adası’na soruşturma heyetinin gönderileceğini söyledi. BAE, adayı askeri operasyonlar için 99 yıllığına kullandığını iddia etti.

BAE işgalini protesto eden, Yemen halkı

Yemen hükümet yetkilileri, BAE’nin, Yemen hükumetinin orada olduğunu bildiği halde ada’nın deniz ve hava limanlarını işgal ettiğini söyledi. Bunun üzerine BAE, ada’ya 5’inci askeri uçağını gönderdi. Yemen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Numan, “Yemen’in tarihi sınırları Kızıldeniz’den Umman sahiline kadar uzanır. BAE’deki kardeşler, Yemen’in siyasi tarihini gözden geçirin, çok şey öğreneceksiniz.

Yemen’in bir karış toprağına el sürmeden önce yeniden düşünmenizi sağlar” dedi. Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ile görüştü. Ardından Riyad’dan bir heyet, adaya hareket etti. Suudi Arabistan güçleri ada’ya ulaştı. Koalisyon sözcüleri ise, adaya gelen suudi güçleri ile ilgili, “Yemen hükümetiyle ortak koordine çerçevesinde buradayız.” açıklamasını yaptılar.

Suudi Arabistan Faktörü

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü Albay Turki el-Maliki, “Yemen hükümeti ve koalisyon arasında ortak kapsamlı bir koordinasyon mekanizması kurulması konusunda anlaşma sağlandı.” dedi.  Bunun üzerine BAE, tartışılan birliklerini adadan geri çekmeye başladı. Yemen Başbakanı Ahmet Ubeyd bin Dağr, Suudi heyetinin gelmesiyle yaptığı açıklamada, BAE ile olan Sokotra krizinin çözüldüğünü açıkladı.

BAE güçleri ve yardım kuruluşları Kasım 2015’ten bu yana, ada’da bulunuyor. Mansur Hadi’nin, Riyad’a kaçmadan önce 2014’te adayı BAE’ye 99 yıllığına kiraladığı iddia edilmektedir. BAE tarafından finanse edilen Ayderus Ez-Zubeydi ve Hani Bin Bureyk gibi Yemen’li siyasi liderler ile “Güvenlik Kuşağı Güçleri” adı verilen milis grupları, adadaki BAE işgalinin ilk ayağını oluşturuyor.

KAYNAKÇA

https://www.haberler.com/yemen-hukumeti-bae-kuvvetlerinin-sokotra-adasi-na-10819421-haberi/

https://www.haberler.com/bae-ye-ait-5-inci-askeri-ucak-sokotra-ya-indi-10818992-haberi/

http://www.ensonhaber.com/yemen-hukumeti-sokotra-adasi-bizimdir.html

https://www.aa.com.tr/tr/analiz-haber/baenin-sokotra-isgalinin-arka-plani/1146414

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here