Önceki gün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen elim patlama dünyada yankı buldu. Olayın ardından birçok uzman, Lübnan’daki facianın diğer ülkelerle veya çeşitli terör örgütleri ile herhangi bir bağlantısının olup olmadığını değerlendirdi. Yaşanan üzücü kazayla birlikte hükümet kanadından da çarpıcı açıklamalar medya organlarınca kamuoyuna aktarıldı.

Peki Beyrut’taki korkutucu patlama nedir, ne değildir? Olay nasıl meydana geldi? Patlamayla herhangi bir terör grubunun ilişkisi var mı? Beyrut Limanı’nın stratejik önemi nedir? Bütün merak edilen sorular yazı içeriğinde.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 15

Lübnan’ın Akdeniz’e Açılan Stratejik Kapısı: Beyrut Limanı

Patlamadan sonra geniş çaplı yıkıma uğrayan liman, Akdeniz’deki en büyük limanlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda Beyrut Limanı’nın Lübnan ekonomi sistemindeki önemli çarklardan olduğu bilinmekte.  Yapısal bakımdan incelendiği taktirde toplamda 1,2 milyon metrekare alan ve 5 bin 655 metre rıhtım uzunluğuna sahip olan limanda 12 depodan oluşan 120 bin ton kapasiteli genel kargo alanı bulunmaktaydı.

Dünyanın ileri gelen nakliye şirketlerinin aktarma merkezi olarak kullandığı Beyrut Limanı, yıllık 1 milyon 200 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip. Oldukça büyük depolama tesisleri ve kargo terminallerini içinde barındıran liman, Lübnan ekonomisine 2005 yılında 89 milyon dolar katkı sağlarken bu veriler 2017 yılında 313 milyon dolar olarak kaydedildi.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 16

Tarihi Görkemiyle Akdeniz’in Kadim Limanı

Doğu Akdeniz’in en büyük ve en işlek limanlarından olan Beyrut Limanı, ülkeye giriş ve çıkışların ana kapısı olma niteliğini içinde barındırmasıyla ön plana çıkıyor. Bu görkemli liman tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin gözdesi halindeydi. Beyrut Limanı, Roma İmparatorluğu başta olmak üzere Lübnan ve Suriye’nin de içinde bulunduğu Levant bölgesinin önemli jeostratejik bağlantı noktası olarak süregelmiştir.

BL’nın Osmanlı İmparatorluğu döneminde (1894) genişletme çalışmalarıyla açıldığı sonraki süreçte Fransızların kontrolü altına geçtiği (1925) ve 1960 yılında Lübnan otoritesinin hakimiyetine geçtiği biliniyor. Günümüzde ise liman, stratejik konumu sayesinde Ürdün, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkelerinin Akdeniz ile bağlantısını sağlayarak dünyanın önemli limanları arasında statüsünü korumaya devam ediyor.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 17

Beyrut’taki Korkutan Facianın Kaynağı Amonyum Nitrat

Uzun süreli kaza raporlarından önce yetkililerden gelen bilgiler, BL’de bulunan 12 numaralı depoda meydana gelen yangın sonrasında depoda muhafaza edilen Amonyum nitratın tetiklenmesi sonucunda büyük bir patlama oluştuğu yönünde.

Şehir merkezinde bulunan limanda bu derece yüklü miktarda Amonyum nitrat neden muhafaza ediliyordu? Bahsi geçen Amonyum nitrat 2013’de Gürcistan’dan Mozambik’e gitmekte olan Moldova bandıralı bir gemide bulunmaktaydı. Söz konusu gemide arıza oluşmasından dolayı gemi Lübnan limanına terk edilmişti.

Lübnan, daha sonra gemide bulunan emtialara el koydu. Yetkililer, gemiden çıkan 2 bin 750 ton Amonyum nitratın Beyrut Limanı’ndaki 12 numaralı depoda izole edilmesine karar vermişti.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 18

Patlamanın Arkasında İsrail Veya Terör Örgütleri’nin Olduğu İddiası

Uzmanlar, Lübnan’da yaşanan yıkıcı patlamanın hemen sonrasındaki süreçte olayın bir sabotaj veya terör saldırısı olabileceği yönünde değerlendirmelerde bulundular. Lübnan’ın İsrail ile yaşadığı olumsuz ilişkiler dolayısıyla İsrail’in liman bölgesine sabotaj düzenlemiş olduğu iddiası Lübnan halkı ve uluslararası toplumda yankı uyandırdı.

Olay sonrası İsrailli yetkililer, Tel Aviv’in Beyrut’taki patlamayla ilişkisinin olmadığı açıklamasında bulundu. İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi de patlamanın yangın kaynaklı bir kaza olabileceğini söylemişti. İsrail’in Hizbullah’ın mühimmat depolarına yönelik saldırı yaptığı iddiası üzerine Hizbullah’a yakın kaynaklar tarafından, kendilerine ait depoların vurulmadığı ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı söylenerek yalanlandı.

Lübnan’daki üzücü kaza hakkında CNN International’a açıklamada bulunan eski CIA çalışanı Robert Baer, ‘’bu kesinlikle gübre hammaddesi olan Amonyum nitrata benzemiyor, patlayan şey açıkça askeri bir patlayıcı, bundan neredeyse eminim.’’ diyerek bölgede askeri mühimmat bulundurulduğu ihtimali üzerinde durdu.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 19

Lübnan Felaketinin Ağır Bilançosu

Beyrut’taki patlama kilometrelerce uzaklıkta bulunan yerleşim alanlarında da etkisini gösterdi. Çevredeki binlerce ev hasar alarak harabeye döndü. Lübnan Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar 135 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralı sayısının 5 bine yükseldiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise olayda altı Türk vatandaşının yaralandığını, ameliyat olan bir vatandaşımızın sağlık durumunun iyi olduğunu duyurdu. Yaşanan talihsiz kazayla birlikte kan gölüne dönen Beyrut sokaklarında çok sayıda yaralı bulunuyor, çevredeki enkaz binalarda yapılan arama kurtarma faaliyetleri devam ettikçe ölü ve yaralı sayıları da artacaktır.

Hiroşima patlamasına benzetilen Beyrut Limanı’ndaki yaşanan felaket, halihazırda büyük ekonomik kriz yaşayan Lübnan’ın ekonomisine fazlaca olumsuz etki yapması bekleniyor. Patlamada, ülkede bulunan ana buğday silosunun da yerle bir olmasıyla beraber Lübnan Maliye Bakanı Raoul Nehme, ‘’şu an için ekmek ya da un krizi yok’’ açıklamasında bulunurken Beyrut Valisi Mervan Abbud, limanda yaşanan patlamanın yaklaşık 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını ve patlama sonucu yüz binlerce kişinin evlerinden uzaklaşmak zorunda kaldığını ifade etti.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 20

Sonuç Olarak;

Bölgedeki insanların deyimiyle kıyamet yaşanan Beyrut sokaklarında tespit edilemeyen binlerce ölü ve yaralı arama kurtarma faaliyetleri kapsamında hala kurtulmayı beklemekte. Yetkililer ve uzmanların bildirdiği ön raporlara göre yaşanan kazanın ihmaller zinciri doğrultusunda mı meydana geldiği yoksa herhangi bir terör örgütünün sabotajı sonucu mu olduğunu söylemek için henüz çok erken.

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamanın asıl nedeninin Beyrut Limanı’nda bulunan 12 numaralı depoda muhafaza edilen 2 bin 750 ton Amonyum nitratın yangının tetiklemesiyle birlikte patlama olduğu yönünde.

Sansasyonel Saldırı: Beyrut 21

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/world/live/2020/aug/04/beirut-explosion-huge-blast-port-lebanon-capital

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-53659282

https://www.nytimes.com/interactive/2020/08/04/world/middleeast/beirut-explosion-damage.html

https://www.dw.com/en/beirut-explosion-live-updates-half-of-city-affected-by-damage/a-54443532

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/patlamayla-yikima-ugrayan-beyrut-limani-lubnan-ekonomisinin-can-damari-sayiliyordu/1931995#

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/202008051042592430-patlamayla-yikima-ugrayan-beyrut-limaniyla-ilgili-bilinmesi-gerekenler/

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/eski-cia-uzmanindan-beyruttaki-patlamayla-ilgili-flas-aciklama-sadece-amonyum-nitrat-degildi-41579880

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here