S-400 Hava Savunma Sistemi Türkiye’ye geldi. Peki S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerini dünyada kullanan ve kullanmak isteyen ülkelerin durumu nedir?
S-300 hava savunma sistemini dünyada 16 ülke kullanırken Türkiye, Belarus ve Çin’in ardından S-400’ü teslim alan üçüncü ülke olacak.

Rusya’nın dışında 16 ülke S-300 sistemini kullanıyor.

Bunlar; Çin, Hindistan, İran, Yunanistan, Kazakistan, Ermenistan, Venezuela, Azerbaycan, Ukrayna, Belarus, Vietnam, Suriye, Bulgaristan, Slovakya, Cezayir, Mısır. Bu ülkeler dışında Moldova, Gürcistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ın S-300 savunma sistemine sahip olduğu belirtiliyor.
S-300 sistemine sahip ülkelerden 3 tanesi NATO üyesi. Bunlar; Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya.
Yunanistan, S-300 sistemlerini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bu sistemi almaya karar vermesi nedeniyle ortaya çıkan krizden sonra aldı. Rum yönetimi 1998’de Rusya’dan S-300 hava savunma sistemi satın almaya karar verdi. Rum kesimine yerleştirilmek için alınan S-300 PMU-1, Türkiye’nin şiddetli itirazı ve baskısından dolayı adaya yerleştirilemedi ve Yunanistan’a devredildi.
Yunanistan’dan S-300 hava savunma sistemleriyle ilgili yapılan açıklamada, söz konusu sistemin Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’a zorunlu olarak taşındığını ve mevcut durumda kullanılmadığı söylenmekte. 
Uluslararası basında 2014 başında çıkan haberlere göre, Yunanistan Hava Kuvvetleri, 2013’te Girit Adası’ndaki NATO’ya ait tesislerde “Beyaz Kartal” isimli askeri tatbikat sırasında S-300’leri test etti.
Bunun yanı sıra ABD’nin de geçmişte S-300 hava savunma sistemlerini “öğrenmek için” satın aldığı biliniyor. New York Times gazetesinin 24 Aralık 1994’teki haberine göre, ABD S-300’ü incelemek ve kendi yapımı Patriot sistemlerini geliştirmek amacıyla gizlice bir adet S-300V sistemi satın aldı.
S-400 hava savunma sistemiyle ilgilenen diğer ülkeler
Dünyada birçok ülke ABD’nin ekonomik ve askeri yaptırım tehdidine rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almak içi sırada bekliyor.
Suudi Arabistan, Katar, Cezayir, Fas, Mısır, Vietnam ve Irak sırada bekleyen ülkeler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here