1984-2020 Yılları Arasında Yurtiçinde PKK’ya Katılım Oranları
PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 13
Çatışma Gündemi
Türkiye sınırlarındaki PKK kampları Suriye, Irak ve İran olmak üzere 3 bölgeden oluşmaktadır.
Yazı serimize Irak sınırındaki PKK kamplarından başlayacağız. Bu  kamplara düzenlenen operasyonların amacı ve kamplar içerisindeki yaşanılanlar, verilen eğitimler, örgütlenmeler, Kuzey Irak’taki bu kampların şimdiki durumu, Avrupa lobileri ve daha nicesi artık sitemizde bir yazı serisi halinde tarafımca ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

PKK KAMPLARI NASIL KURULDU?

PKK (Partiya Karkerên Kurdistanê), Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgesi başta olmak üzere Irak’ın kuzeyi, Suriye’nin kuzeydoğusu ve İran’ ın kuzeybatısını kapsayan sınırlar içerisinde devlet kurmak için o bölgelere sahip devletlerin iç ve dış güvenliğini hedef alarak sansasyonel eylemler gerçekleştiren bölücü silahlı örgüttür.
1974 yılında Abdullah Öcalan tarafından kurulan PKK, ilk zamanlarında yeteri kadar destek göremedi. Bunun üzerine Öcalan devrimci bir hareket başlatmak için Suriye’ nin kuzeyinde gitti. Burada eğitim kamplarının kurulmasını sağlayan Öcalan, 1984’te “Gerilla Savaşı” yöntemini uygulamaya başladı.
PKK, doğudaki ve güneydoğudaki etkinliğini zaman içerisinde artırsa da burada yeterli bir güce ulaşamadığı için Suriye sınırlarına yerleşti. Burada Öcalan istediği ortamı yaratamadığı gibi Suriye’de rahatsızlık da yaratmaya başladı. İyice sıkışmış olan PKK’ nın imdadına Körfez Savaşı yetişti.
Körfez Savaşı olarak adlandırılan bu savaşta meydana gelen güç boşluğundan yararlanan Öcalan, Irak’a yerleşti. Ardından 2003 yılında patlak veren Irak Savaşı’nda da oluşan güç boşluğu Öcalan’ ın daha da rahatlamasına neden oldu. Böylece PKK, ilk olarak Kandil Dağı ve çevresine yerleşerek büyük bir kamp kurdu. Bölgedeki güçler her ne kadar PKK’yı bölgeden atmak istese de Barzani’nin yardımları PKK bölgeye tutundu.
Bölgede zamanla silah gücünü artıran PKK, halkın da desteğini alınca Zaho, Zap, Hakurk, Dohuk, Mahmur, Avaşin, Mesina, Barzan başta olmak üzere birçok özel kamp kurdu. Bu kamplar Türkiye’nin güneyinde Hakkari, Şemdinli, Çukurca ve Silopi sınırına yakın bir alandadır.

PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 14

 

KUZEY IRAK’TAKİ PKK KAMPLARI

                                                                                                                                  Kandil Kampı


Kandil Dağı, Zağros sıradağlarının uzantısı bir dağ olup 3587 metre yükseltiye sahiptir. İran-Irak sınırında bulunan dağın büyük kısmı Irak tarafında bulunmaktadır. Kandil Dağı üzerindeki en önemli yerleşim birimleri, dağın doğu yakasındaki İran’a bağlı olan Piranşehir ve batı yamacında bulunan ve Kuzey Irak’ın en büyük şehirlerinden Süleymaniye’dir.
Kandil Dağı’nın Türkiye’ye olan en yakın kuş uçumu uzaklığı 89,5 km’dir, Hakkari’ye olan uzaklığı 120 km’dir, Türkiye’nin Kandil’e olan en yakın ilidir.
Kandil’de 50 civarında kamp olduğu tahmin edilmektedir. Kandil merkezî alanı içindeki bazı kamplar şu şekilde sıralanmaktadır:
Kandil Dağı, Harun Kampı, Tang-i Shiwadiza, Kenicenge, Bokrisan, Enze Köyü, Sarı Sule Dağı, Gırnako, Pişteşan, Zargali Köyü, Kurtak Köyü. Örgütün arşivi ve bütün kayıtları bu kamplardadır.
Söz konusu kamplarda ağır silahlar da bulunmaktadır.15 tane eğitim kampı vardır, en aktif olanı Diyarbakır Lice’ye heykeli dikilen Mahsum Korkmaz Akademisi ve Haki Karer İdeolojik Eğitim Akademisi’dir. Kandil 1997 yılında PKK’nın ana karargahı ilan edilmiştir. Kamp alanları ise Osman Öcalan tarafından belirlenip hazırlanmıştır.
Teröristlerin şu anda daha çok Zağros ve Zap bölgesindeki iç kamplarda bulundukları, ayrıca İran tarafında Kandil’den sonra ikinci büyük kampın olduğu Hinere bölgesi ile Kalatukan’da da yoğunlaştıkları aktarılmaktadır. İran-Irak hattının Türkiye’ye bakan 150 kilometrelik alanın içinde örgüt sürekli yer değiştirmektedir.

PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 15

Kandil Dağı Batı Bölgesi Yapılanması

– Kurtak kampı: 20 adet SAM-7 füzesinin konuşlandırıldığı bilinmektedir.
– Bole Kampı: PKK’nın kadın yapılanması ve cephanelik vardır.
– Levce Kampı: Yaralıların tedavi edildiği sağlık birimi vardır.
– Rüstem Kampı: Kültür ve araştırma bölümü olarak kullanılmaktadır.
– Zergele Kampı: Eğitim verilmektedir. Kamp sorumlusu Konsey üyesi ‘Avareş kod adlı Mustafa Karasu’dur.
– Surede Kampı: Örgütün üst düzey yöneticileri bu kampta kalmaktadır.
– Belekati Kampı: Lojistik birim ağırlıklı. Cemil Bayık burada kalmaktadır..Kaçakçıların geçiş güzergahında bulunması nedeniyle vergilendirme adı altında kaçakçılardan zorla para alınan 2 adet noktadan oluşmaktadır.

Kandil Dağı Doğu Cephesi Yapılanması 

-Harun Kampı: Kadın yapılaması, terzihane ve cephanelik vardır. Ayrıca mezarlık bulunmaktadır. DTP milletvekilleri Fatma Kurtulan ile Sevahir Bayındır’ın da siyasi eğitim gördüğü ortaya çıkan Kandil Dağı’nın zirvesindeki kamp, PKK güdümünde Suriye, İran ve Irak’taki parti görünümündeki uydu örgütlenmelerin de kumanda merkezidir.
– Berda Kaşu Kampı: Telsiz istasyonunun bulunduğu muharebe tepesi mevcuttur.
– Ayhan Kampı: Özellikle fedai türü eylem tarzına yönelik eğitimler verilmektedir. Kampta RPG-7 roketatar, DOKÇA ve 60’lık havan gibi ağır silahlar da bulunmaktadır. 
– Dolekoge Kampı: Irak’ın kuzeyi ile İran sınır hattındaki kamp örgütün ideolojik karargahıdır. PKK’nın siyasal çalışmaları kapsamında eğitim verilmektedir. Hastane, okul, ve elektrik santralinin bulunduğu kamp, kışları boşaltılmaktadır.
– Asus Kampı: İran’a giriş- çıkış buradan yapılıyor. Kaçakçılardan para alınan sözde gümrük noktası vardır.
– Kalatukan Kampı

PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 16

Haftanin Alan Yapılanması

-Muzure Kampı: Komuta merkezi olarak kullanılmaktaydı; ancak operasyonlarla birlikte dağılmıştır.
-Keşan Kampı
-Pirbela Kampı: Cephanelik, terzihane ve lojistik merkezi bu kampta.
-Beritan Kampı
-Tırvaniş Kampı: Teröristlerin sevkiyat merkezlerinden biridir. Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesi ile Cudi Dağı’na gönderilecek militanların son eğitim aldığı alandır ancak şu anda eğitim verilmediği gibi terör örgütü burayı da savunma alanı içinde bir cephe olarak kullanmaktadır.
Kaşura Kampı: Türkiye’ye gönderilecek teröristlerin sevkiyat merkezlerindendir. Canlı bombacılar ve eylem yapacak teröristler en son bu kamptan geçmektedir.

Kuzey Irak Yapılanması

PKK’nın en büyük dört kolundan ikisi bu bölgede. Kandil, Hinere’den sonra gelen merkezler olan Zap ve Zağros bölgesi bu yapılanma içinde değerlendirilmektedir.
-Zağros Sahası: Avaşin, Basyan, Hakurk, Haftanin alanı bu saha içinde bulunmaktadır.
Behdinan Sahası: Gare ve Metina ile birlikte 5 kadar küçük kamp bu alan içindedir.
Zap Kampı: Zap suyu kenarında, genelde Türkiye’ye sızmalarda geçiş noktası olarak kullanılmaktadır.Türkiye sınırına 5-6 saat yürüyüş mesafesindedir. PKK’nın önemli merkezlerinden biridir. Türkiye’ye sızmalarda konaklama güzergahı olarak kullanılmaktadır.
-Metina Kampı: Hakkari Çukurca’nın karşısında, Türkiye sınırına 15-20 km mesafesindedir.
-Avaşin Kampı: Irak-Türkiye sınırı arasındaki bir vadide Hakkari’ nin Dağlıca kasabasının karşısındadır.
-Hakurk Kampı: Zağros Dağları’ nın batısında, Şekif Dağı eteklerindeki kamp, Türkiye ve KDP’ nin olası müdahalelerine karşı oluşturuldu.

PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 17PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 18

PKK Kampları Dosyası: Irak Sınırı 19

TÜRKİYE’NİN KUZEY IRAK OPERASYONLARI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ilk kez 1983′ te sınır ötesi operasyon düzenledi. Irak’ta dönemin Baas rejimiyle yapılan anlaşmayla gerçekleştirilen ilk sınır ötesi operasyonda Kuzey Irak’ taki  peşmergeler ve sınırın beş kilometre ötesindeki kamplar hedef alındı.
Sınır ötesi operasyonlarda dikkat çekici dönem ise 1992 ve 1993 yıllarıydı. Özellikle 1992 yılının eylül ve ekim aylarında tam altı kez sınır ötesi harekat yapıldı. PKK’nın kamplarına, ikmal yollarına ve askeri gücüne yönelik bu operasyonlarda yüzlerce örgüt üyesi öldürüldü, stratejik öneme sahip bölgelerin kontrolü sağlandı.
25 Mayıs 1983: TSK’nın gerçekleştirdiği ilk sınır ötesi operasyondur.TSK sınırın 5 kilometre ötesine dek ilerledi.
4 Mart 1987: Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının Irak topraklarında düzenlediği harekatta PKK’ya ait kamp, depo ve sığınaklar bombalandı.
25 Ekim 1991: PKK Hakkari’nin Çukurca ilçesinde üç jandarma karakoluna saldırdı, 17 askerimiz şehit oldu. Saldırının ardından sınır ötesi operasyon başlatıldı. Sıcak takip şeklinde başlayan operasyonda PKK kampları hedef alındı.
7 Ekim 1992: TSK’ya bağlı savaş uçakları, Irak’ın kuzeyinde bulunan Hakurk ve Durji kamplarına saldırı düzenledi.
30 Kasım 1993: Diyarbakır’dan havalanan 16 savaş uçağı, Kuzey Irak’ın 10 kilometre içinde bulunan dokuz PKK kampını bombaladı. Operasyonda 40’ın üzerinde örgüt üyesi öldürüldü.

ÇELİK HAREKATI

21 Mart 1995 tarihinde Kuzey Irak’ taki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik olarak başlatılan ve 35 bin askerimizin katıldığı Çelik Harekatı, 43 gün sürdü. Genelkurmay Başkanlığı, 2 Mayıs 1995’te yapmış olduğu açıklamada 2 trilyon 800 milyar liraya mal olan harekat sırasında 555 PKK’lının öldürüldüğü bildirdi.Örgütün çok sayıda kampı ihlal edildi.

ÇEKİÇ HAREKATI

Çekiç Harekâtı, 1997 yılının Mayıs ayında başlayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin PKK’ye yönelik gerçekleştirdiği operasyondur. TSK’nın Kuzey Irak’a yaptığı 200,000 asker ve korucunun katıldığı en kapsamlı operasyonlardan biridir.
Türk Hükümeti Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkını kullanarak 1992-1997 yılları arasında Kuzey Irak’taki PKK örgütünün silahlı militanlarının barındığı ve eğitildiği kamplara hava destekli kara kuvvetleri birlikleri ile operasyonlar yaptı. 1997 yılının Mayıs ayında başlayıp 2.5 ay süren Çelik Harekatı Kuzey Irak’a düzenlenen harekatlar içinde katılan personel sayısıyla en kalabalık ve kapsamlı olanıydı.

ŞAFAK HAREKATI 

25 Eylül 1997 tarihinde TSK Kuzey Irak’ taki hedeflere yönelik yeni bir harekat başlattı. Şafak Harekatı süresince 816 PKK’lı öldürüldü.

13 Nisan 1998 

PKK’ nın iki numarası Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığının düzenlediği ‘Yarasa Operasyonu’ ile yakalanıp, Türkiye’ye getirildi.

TOKAT OPERASYONU 

Irak’ın kuzeyinde başlatılan “Tokat Operasyonu” kapsamında da 14 Haziran 1996’ta 90 terörist ölü olarak ele geçirildi. Operasyonları sürdüren TSK, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki en büyük kamplarından Bote’yi 21 Temmuz’da savaş uçaklarıyla vurdu. Irak’ın kuzeyindeki Sinat,Avagöze, Birkiavdal, Elagiş ve Haftanin bölgelerindeki terörist kampları bombalandı.

GÜNEŞ HAREKATI 

Güneş Harekatı’ çetin kış şartları altında,21 Şubat 2008 saat 19.00’da başlatıldı. Irak’ın kuzeyine hava kuvvetlerince desteklenen sınır ötesi kara harekatı düzenlendi. PKK mensuplarının etkisiz hale getirilmesi ve Kuzey Irak’ taki örgütsel altyapının kullanılamaz hale getirilmesi amaçlandı. Harekata Şehit Onbaşı Kasım Aksoy’un 3 yaşındaki kızı Güneş’in adı verildi.

GÜNÜMÜZDE KUZEY IRAK OPERASYONLARI

8 Mart 2018 tarihinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak hükümeti ile ortak olarak PKK’ya yönelik bir sınır ötesi operasyon düzenleyeceğini söyledi. Çavuşoğlu, tarih olarak da Irak’ta 12 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerin sonrasını işaret etti. Kuzey Irak sınırında geçiçi üsler kuran TSK, bölgede bir çok noktaya karadan ve havadan kapsamlı operasyonlar başlattı, PKK’nın, Şemdinli sınırındaki Hakurk ve Çukurca’ya uzanan Barzan bölgesindeki  barınma alanları hedef alındı.
Kuzey Irak’taki Gara, Metina, Sinat, Haftanin ve Hakurk bölgelerine 17-18 Mayıs tarihlerinde hava harekatı düzenlendi. Hava harekatı neticesinde teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzi olarak kullanılan 12 hedef imha edildi.Nisan ayındaki düzenlenen hava saldırısında  Sinath-Haftanin, Zap ve Metina bölgelerinde sığınak, barınak ve silah mevzilerinden oluşan 12 hedef imha edildi. Kış ayında da yapılan yoğun hava saldırıları sonucu, örgütün Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçecek olan kış yapılanmasından sorumlu teröristler imha edildi.
TSK, Kuzey Irak’ta Sincar’a doğru an be an ilerlemektedir.

 

KAYNAKÇA: 
1-)http://www.haber7.com/guncel/haber/2595671-kuzey-iraka-operasyon-12-hedef-yok-edildi.
2-)http://www.hurriyet.com.tr/gundem/kuzey-iraka-hava-harekati-6-terorist-olduruldu-40797379
3-)https://tr.sputniknews.com/turkiye/201803081032552718-mevlut-cavusoglu-irak-opersayon/
4-)http://www.haberturk.com/gundem/haber/57295-iste-gun-gun-yapilan-sinir-otesi-operasyonlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here