Pentagon, Çin Askeri Ve Güvenlik Gelişmeleri İle İlgili Yıllık Raporunu Yayınladı.

Pentagon 2019 yılını kapsayan bir istihbarat çalışması ile Çin’in; askeri, güvenlik ve teknolojik olarak yaptığı verileri toplayarak rapor haline getirdi ve servis etti. 135 sayfadan oluşan bu raporu hazırlamak Pentagon’a 181.000 dolara mal oldu. Bizde raporda Askeri ve Güvenlik eksenli olan kısımları Türkçe’ye çevirerek yeni dünya düzenini yorumlamaya çalıştık. 

Pentagon’un Çin Raporu ve Analizi 7

Rapora, “Halk Kurtuluş Ordusu”nun askeri-teknolojik gelişiminin ve Çin güvenlik stratejisi ile askeri stratejisinin gelecek 20 yıl boyunca sürekli olarak gelişeceği ve askeri operasyonların dünya geneline yayılacağı konusuna vurgu yapılarak başlandı.  

Rapora göre Çin’in hedefi, Hint Pasifik bölgesindeki en büyük güç olma hedefiyle ülkenin statüsünü büyük bir güç olarak korumak için “birinci sınıf” bir ordu ile güçlü ve müreffeh bir ülke gerçekleştirmek.

Çin’in tüm hedeflerine ulaşmak için kendisine ilke edindiği yolları Pentagon  4 madde ile belirtiyor.

  1. Çin, “Made in China 2025” ve ithal edilen teknolojinin yurt içinde üretilen teknoloji ile değiştirilmesi ihtiyacını vurgulayan diğer endüstriyel kalkınma planları gibi devlete yönelik uzun vadeli planlama yapacak. Yani, “Çin Malı” olarak çabuk bozulan ürünler imajı yerini daha kaliteli ve sağlam ürünlere bırakacak. Bu planlar, yüksek teknolojili ürünler ihraç eden uluslara ekonomik bir zorluk oluşturacak çünkü kaliteli üretim için maliyetlerin artırılması gerekli. Bu planlar ayrıca, gelişmiş çift kullanımlı teknolojilerin özel uzmanlığını vurgulayarak askeri modernizasyon hedeflerini doğrudan desteklemektedir.

2. Çin’in liderleri, daha fazla verimlilik, yenilik ve büyüme sağlamak için sivil ve      savunma teknolojisi gelişimini uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Son yıllarda, Çin’in liderleri Sivil-Askeri Entegrasyon (CMI) olarak bilinen bu girişimi, sivil sektörü savunma pazarına girmeye teşvik eden ulusal bir stratejiye yükseltti. Ulusal CMI stratejisi donanım modernizasyonu, eğitim, personel, yatırım, altyapı ve lojistik üzerine odaklanmaktadır.

3. Çin lideri, Çin’in büyüyen ekonomik, diplomatik ve askeri nüfuzundan yararlanarak bölgesel üstünlük sağlamak ve ülkenin uluslararası nüfuzunu artırmak için çalışıyor. Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” girişimi gibi projelerde ilerlemesi, büyük ileri dönemde yurt dışında askeri faaliyet gösterilesi için kullanılacaktır.

4. Çin, güvenlik ve askeri strateji hedeflerine uygun sonuçlar elde etmek için Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkeler ve uluslararası kurumların medya, kültürel, iş dünyası, akademik ve politika topluluklarına yönelik faaliyetler yürütmektedir. 

Rapora göre Çin, bölgedeki ve küresel olarak istikrarı tehlikeye atmadan, bölgedeki çıkarlarını artırmaya çalışıyor. Bunun yanı sıra Çin, diğer ülkelerden elde ettiği verilerle birlikte teknoloji hırsızlığı yapıyor.

Pentagon’un Çin Raporu ve Analizi 8

Raporda Çin’in davranışından iki özel konu ABD için askeri ve güvenlikle ilgili önemli gelişmeleri ele alıyor:

  • “İlk Özel Konu: Etki Operasyonları”nda, psikolojik savaş, kamuoyu üzerinde yumuşak güç ve yasal savaştan oluşan en az 2003 yılından bu yana operasyonel planlamada Üç Savaş Alanı stratejisinin gelişimini vurgulamıştır. Çin’in dış etki faaliyetleri ağırlıklı olarak, Çin’in dış ülkelerin içişlerine karışmama pozisyonuna rağmen, Çin’in kendi yükselişini kolaylaştıracağına inandığı politikaları teşvik etmek için yabancı bir hükümet içinde güç birliği kurmaya ve sürdürmeye odaklanmıştır. Yani ABD için büyük bir sorun Çin’in “yumuşak gücü”.
  • “İkinci Özel Konu: Kuzey Kutup Bölgesi’nde” Çin, 2013 yılında Kuzey Kutbu Konseyi’nde gözlemci statüsü kazandığından bu yana Kuzey Kutup Bölgesi’nde faaliyetlerini ve katılımını artırdı. Çin, Ocak 2018’de “İpek Yolu” özünü tanıtan bir Kuzey Kutbu Stratejisi yayınladı -Çin’i “Kuzey Kutup Devleti” olarak ilan etti ve Çin’in çıkarlarını doğal kaynaklara ve deniz iletişim hatlarına (SLOC’lar) erişim olarak tanımladı ve Kuzey Kutup Bölgesi’nde “sorumlu büyük ülke” imajını destekledi. Strateji, Çin’in İzlanda ve Norveç’teki buz kırıcı gemilerini ve araştırma istasyonlarını, uygulanmasının ayrılmaz bir parçası olarak vurgulamaktadır. Kuzey Kutbu sınır ülkeleri, Çin’in genişleme yetenekleri ve bölgeye ilgisi hakkında endişeler yarattı. Pentagon’un Çin Raporu ve Analizi 9

Rapor, Çin’in yayınlanan askeri bütçesinin birkaç ana harcama kategorisini atladığı ve fiili askeri harcamalarının resmi olandan çok daha yüksek olduğu sonucuna vardı.

Resmi olarak, 2018 için Çin’in askeri bütçesi, GSYİH’sının% 1.3’ü olan 170.4 milyar $ seviyesinde. Ancak tahminler, gerçek askeri bütçenin 200 milyar dolardan fazla olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni, yayınlanan askeri bütçenin AR-GE ve yabancı silah alımını içermemesidir. Bütçenin 2022 yılına kadar 260 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Çin savunma sanayisindeki gelişmeler ve eğilimler şunları göstermektedir:

  • Çin’in savunma sanayi kompleksi, silah sistemi araştırma, geliştirme, satın alma, test, değerlendirme ve üretimini iyileştirmek için uyum sağlamaya ve yeniden düzenlemeye devam ediyor.
  • Çin, askeri modernizasyona stratejik bir yaklaşımı teşvik eden ve işbirliğini artıran iki danışma grubu kurarak, S&T karar alma cihazını yeniden düzenledi.

Askeri teçhizat modernizasyonu açısından:

  • Çin’in füze programlarının çoğu diğer üst düzey üreticilerle karşılaştırılabilir ve Çin, 2018’de Rusya’dan almaya başladığı S-400 HSS sisteminin yönlerini, eksik yeteneklerini tersine çevirmek için kullanabilir.
  • Çin, denizaşırı türbin ve dizel motorların yanı sıra gemi silahları ve elektronik sistemleri de yurt içinde üretme kabiliyetiyle tonaj ile dünyanın en iyi gemi üreten ülkesidir ve bu da onu tüm gemi inşa bileşenleri için neredeyse kendi kendine yeterli hale getirmektedir.

Yabancı teknoloji edinimi açısından Çin, yapay zeka, robotik, otonom araçlar, kuantum bilgi bilimleri, artırılmış ve sanal gerçeklik, finansal teknoloji ve gen düzenleme konularında çalışıyor.

Bunu ithalat, doğrudan yabancı yatırım, sanayi ve siber casusluk ve yabancı Ar-Ge merkezlerinin kurulması yoluyla yapıyor.

 

Kaynak: Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China 2019.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here