Terör örgütü PKK unsurlarını etkisiz hale getirmek, Irak’ın kuzeyinden gelebilecek terör saldırılarını engellemek için 10 Şubat saat 02.55’te Pençe Kartal-2 Harekatı başladı.
75 kilometre genişliğinde, 25 kilometre derinliğinde, sınır ötesindeki icra edilen harekatların en büyük bölgelerinden birisi oldu. Bu geniş bölgenin abluka altına alınarak teröristlerin inlerine girilmesi hedeflendi.
10 Şubat 02.55’te 41 uçak Irak’ın kuzeyi Gara’ya havalandı. İhbar kontrol uçağı, tanker uçağı ve SİHA’lar da operasyonun parçası oldu. Aynı zamanda karadan da Mehmetçik bölgeye doğru yola çıktı.

Pence-Kartal 2 Harekatı

Pençe-Kartal Operasyonu 19
catismagündemi

14 Şubat 2021:

Pençe Kartal-2 Harekâtı kapsamında Gara’da etkisiz hâle getirilen PKK’lı terörist sayısı 53’e yükseldi.

13 Şubat 2021:

Operasyonda terör örgütüne ağır zayiat verildi. 13 sivil vatandaş PKK’nın hain saldırısıyla şehit edildi.

TSK’ya bağlı savaş uçakları PençeKartal-2 harekatı kapsamında Yekmala ve Siran bölgesine yönelik hava harekatı düzenledi.

TSK’ya ait savaş uçakları, PençeKartal-2 operasyonu kapsamında son 24 saat içerisinde PKK hedeflerine yönelik 18 hava harekatı icra etti.

10 Şubat 2021:

Pençe-Kartal 2 Harekatı

Pençe-Kartal Operasyonu 20

TSK’ya ait T129 ATAK helikopterleri bugün Gara bölgesinde bulunan PKK hedeflerini vurdu.ATAK helikopterleri 38 km derinliğe girmiş durumda.

Pençe-Kartal Operasyonu 21
Kaynak: @AnatoliaIntel

07 Şubat 2021:

117 köy TSK kontrolü altında

17 Aralık 2020:

 • Peşmerge Komutanı Mirza Xelef, PKK’nin sınırsız sayıda araç ile Xanesor, Sinune ve Şengal mıntıkasında hareket ettiğini ve PKK’nin Şengal’den çıkmadığını söyledi.

19 Aralık 2020:

 • Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, “PKK Şengal’i işgal etmiştir ve yaşanan durumun devam etmesine yol açmıştır” dedi. Ve Irak’ta bazı grupların PKK ile iş birliği içinde olduğunu söyledi.

26 Aralık 2020:

 • Sincar’da dün bir grup PKK/YBŞ’linin sivil kıyafetleri giyerek Irak askerlerine saldırdığı ve Irak güçlerinin 23 teröristi gözaltına aldığı bildirildi. Ayrıca PKK’nın 2 kampına da el konuldu.

17 Kasım 2020:

 • Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, “Iraklı olmayan hiçbir güç (terör örgütü PKK), Sincar’da kalmayacak. Sincar ve bölgede kalacak tek güç Irak güvenlik güçleri olacak.” dedi.

19 Kasım 2020:

 • Ninova İl Meclisi Başkanı Seydo Çeto, Şengal Anlaşması’yla ilgili, “Şengal’deki krizin çözümünün anahtarı bu anlaşmanın uygulanmasındadır” dedi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi hükümeti arasında imzalanan, Şengal anlaşmasının uygulanmasının hızlandırılması gerektiğini belirtti.

20 Kasım 2020:

 • Bağdat’ın Şengal’de konuşlandırılmak üzere Ninova vilayetine 2500 kişiden oluşan 2 federal polis tugayı gönderdiği ileri sürüldü. Söz konusu polis gücünün Suriye sınırındaki Sınune kasabasına ulaştığı ve Şengal’de konuşlandırılacağı kaydedildi.

21 Kasım 2020:

 • Irak Ordusu Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, Irak haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyine federal polis birliği gönderilmesiyle Sincar Anlaşması’nın uygulanmaya başlandığını belirtti.

23 Kasım 2020:

 • Irak’ın Musul Valisi Necim el- Cuburi, Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, “BM Irak Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert, Bağdat ve Erbil arasında imzalanan Sincar Anlaşması’nı desteklediklerini ve bunun somut şekilde gerçekleştirilmesi için merkezi hükümete güçlü destek sunacaklarını ifade etti.” Dedi.

24 Kasım 2020:

 • IKBY ile merkezi Irak hükümeti arasında yapılan Anlaşmanın ilk etabı olarak 6 bin polisten oluşan 3 polis tugayı Şengal ile Suriye sınırı arasındaki bölgeye yerleştirildi.
 • Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert, Şengal’de yaptığı konuşmada, Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasında yapılan ve ilk aşamaları uygulamaya başlanan anlaşmadan memnun olduğunu söyledi.

25 Kasım 2020:

Irak yönetimi, merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında imzalanan Sincar Anlaşması’nın uygulanmasını denetlemek için bölgeye üst düzey askeri heyet gönderdi.

26 Kasım 2020:

Terör örgütü PKK’nın Sincar Anlaşması’nı bozmaya yönelik çabalara giriştiği, bölgenin gelir kaynaklarına saldırarak IKBY yönetimini zayıflatmayı, Bağdat ile Erbil yönetimlerinin arasını açarak Sincar’da kalmayı sürdürmeye çalıştığı belirtildi.

27 Kasım 2020:

 • Irak federal polis güçleri, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında imzalanan Şengal anlaşmasını, ilçede uygulamaya başladı. Federal polis güçlerinin anlaşmanın uygulanmasının bir adımı olarak Haşdi Şabi ve PKK’ye ait bayrak ve flamalar indirildi.

30 Kasım 2020:

 • IKBY Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın ikinci adımı olarak bölgedeki silahlı grupların flamaları indirilirken, 4 polis tugayı da Şengal’e konuşlandırıldı. Şengal Anlaşması’na destek veren Ezidxan Savunma Güçleri de ilk günden flamalarını indirdi.
 • Şengal Anlaşması kapsamında Irak federal polis güçlerinin Şengal’e sevk edilmesinin ardından PKK, Şengal’deki üslerini boşaltmaya başladı. PKK askeri üs olarak kullandığı 7 binayı boşalttı. Irak merkezi hükümeti, söz konusu binaların boşaltılması hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Kuzey Irak Son Durum HaritasiPençe-Kartal Operasyonu 22

Sincar’da Bulunan Silahlı Gruplar ve Terör ÖrgütleriPençe-Kartal Operasyonu 23

Pençe-Kartal Operasyonu

Pençe-Kartal Operasyonu 24
Pençe-Kartal Operasyonu

Milli Savunma Bakanlığı, ”Bu harekâtta azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak terör örgütünün anılan bölgelerdeki varlığına ağır bir darbe indirilmiştir. Harekâtın planlama ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir.Pençe-Kartal Operasyonu ile ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 81 hedef imha edilmiştir. Uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.” şeklinde açıklama yaparak operasyon konusunda bilgilendirdi.

Pençe-Kartal Operasyonu 25

Pençe-Kartal Operasyonu, Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi (Genelkurmay Başkanı Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özbal) tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nden idare edildi.

Pençe-Kartal Operasyonu’nun başarıyla tamamlanmasının ardından dönüşe geçen pilotlarla telsizden irtibat kuran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu vatan size minnettar. Sağ olun, var olun” dedi. Pilotlar da Akar’a “Hava Kuvvetleri’nin vurucu gücü olan bizler her zaman, her daim göreve hazırız” şeklinde karşılık verdi.

Pençe-Kartal Operasyonu 26

Türkiye’nin, Irak kuzeyindeki PKK’lı teröristlere karşı 2018’de ve 2019’da başlatmış olduğu Kararlılık, Pençe-1-2-3 operasyonları neticesinde PKK’nın bölgede hareket kabiliyeti zayıfladı, bölgeden geriye çekilmeler başladı ve güvenlik güçlerine teslim olma durumları yaşanıyor.

Haftanin-Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk civarında süren Pençe operasyonları da kararlılıkla devam etmektedir.

Irak Kuzeyi Genel Durum Haritası

Pençe-Kartal Operasyonu 27

Haftanin-Metina Sahası

Pençe-Kartal Operasyonu 28

Zap Bölgesi

Pençe-Kartal Operasyonu 29

Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgesi

Pençe-Kartal Operasyonu 30

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here