Dün gece 00.14 civarında Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bir açıklamada Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü PKK’ya, Pençe-Kartal Operasyonu’nun başladığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Pençe-Kartal Operasyonu başladı. Uçaklarımız teröristlerin inlerini başlarına yıkıyor.” ifadelerine yer verildi.

Pençe-Kartal Operasyonu kapsamında, Türkiye’deki hava üslerinden kalkan en az 30 F-16 savaş uçağı, Irak kuzeyinde yer alan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki PKK mevzilerine, sığınaklarına ve kamplarına geniş kapsamlı hava harekatı icra etti.

Pençe-Kartal Operasyonu 13
Pençe-Kartal Operasyonu

Milli Savunma Bakanlığı, ”Bu harekâtta azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak terör örgütünün anılan bölgelerdeki varlığına ağır bir darbe indirilmiştir. Harekâtın planlama ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunması konusunda azami hassasiyet gösterilmiştir.Pençe-Kartal Operasyonu ile ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere ait barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 81 hedef imha edilmiştir. Uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir.” şeklinde açıklama yaparak operasyon konusunda bilgilendirdi.

Pençe-Kartal Operasyonu 14

Pençe-Kartal Operasyonu, Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi (Genelkurmay Başkanı Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Özbal) tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nden idare edildi.

Pençe-Kartal Operasyonu’nun başarıyla tamamlanmasının ardından dönüşe geçen pilotlarla telsizden irtibat kuran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bu vatan size minnettar. Sağ olun, var olun” dedi. Pilotlar da Akar’a “Hava Kuvvetleri’nin vurucu gücü olan bizler her zaman, her daim göreve hazırız” şeklinde karşılık verdi.

Pençe-Kartal Operasyonu 15

Türkiye’nin, Irak kuzeyindeki PKK’lı teröristlere karşı 2018’de ve 2019’da başlatmış olduğu Kararlılık, Pençe-1-2-3 operasyonları neticesinde PKK’nın bölgede hareket kabiliyeti zayıfladı, bölgeden geriye çekilmeler başladı ve güvenlik güçlerine teslim olma durumları yaşanıyor.

Haftanin-Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk civarında süren Pençe operasyonları da kararlılıkla devam etmektedir.

Irak Kuzeyi Genel Durum Haritası

Pençe-Kartal Operasyonu 16

Haftanin-Metina Sahası

Pençe-Kartal Operasyonu 17

Zap Bölgesi

Pençe-Kartal Operasyonu 18

Avaşin-Basyan ve Hakurk Bölgesi

Pençe-Kartal Operasyonu 19

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here