TSK, Irak’ın kuzeyinde yer alan Haftanin’de terör örgütü PKK’ya yönelik Pençe-Kaplan Operasyonu’nu başlattı. Milli Savunma Bakanlığı operasyonu, ‘’Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Kahraman Komandolarımız Haftanin’de!’’ şeklinde duyurdu.

Haftanin Bölgesi Son Durum Haritası

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 15

Haftanin Bölgesi Son Durum Haritası

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 16
Haftanin Bölgesi Son Durum Haritası

Irak Genel Durum Haritası/ Kuzey Irak/ Pençe Kaplan Operasyon Bölgesi

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 17

15.10.2020

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 18

14.09.2020

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 19
Kaynak: TSKMAP

Milli Savunma Bakanlığı Operasyonu’nun gerekçelerini ve amaçlarını, ‘’Pençe-Kaplan Operasyonu; son zamanlarda karakol ve üs bölgelerimize artan taciz ve saldırı teşebbüsünde bulunan PKK ve diğer terörist unsurlara yönelik olarak uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız çerçevesinde icra edilmektedir.’’ diyerek açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Haftanin’e giren komandolarımıza seslenerek,  “Türk komandosunun gücünü her zaman gösterdiniz, o dağlarda bugün de bir kez daha göstereceğinize, daha önce yazdığınız destanları yazacağınıza inanıyoruz.” dedi.

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 20

18 Haziran

  • Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde teröristlere yönelik başlatılan Pençe-Kaplan Operasyonu’nda 36 saat içinde terör örgütüne ait 500’den fazla hedef top, Fırtına obüsü, ÇNRA’nın yanı sıra SİHA ve F-16’lardan yapılan atışlarla imha edildi.
  • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, birlik komutanlarına hitabında, “Pençe-Kaplan Operasyonu gayet güzel şekilde gidiyor. Aynı ciddiyet ve kararlılıkla devam edip inşallah başarılı bir şekilde bu operasyonu da sonlandıracağız” diye konuştu.

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 21

  • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘’Bugünlere kolay gelinmedi. Geçmişe, 2015 yılına doğru bakın, teröristlerin ‘girilemez’, ‘ulaşılamaz’ dedikleri nerelere girildi, nerelere çıkıldı, neredeki inler, barınaklar, sığınaklar teröristlerin başlarına yıkıldı. Aynı tertip ve düzende ilerlemek suretiyle inşallah Pençe-Kaplan Operasyonu’nu da başarıyla kapatıp komandonun tarihine, Kara Kuvvetlerimizin tarihine, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tarihine yeni bir altın sayfa ekleyeceksiniz.’’ açıklamasında bulundu.

19 Haziran

  • Pençe-Kartal Operasyonu’nun hemen ardından gerçekleştirilen Pençe-Kaplan Operasyonu ile komando birliklerinin Haftanin’de teröristlere ait hedefleri tek tek yerle bir ettiği açıklanırken, operasyon kapsamında teröristlerin çok sayıda zayiat verildiği belirtildi.
  • Yaklaşık 50 teröristin etkisiz hale getirildiği ve bölgede operasyonların  devam ettiği belirtiliyor.

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 22

  • Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Şırnak’a gitti. 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığına geçen Bakan Akar ve Komutanlar, sınır hattındaki birliklerin komutanları ile toplantı yaptı.
  • Pençe-Kaplan Operasyonu’nda teröristlerin açtığı taciz atışı sonucu Piyade Uzman Onbaşı Ömer Kahya şehit oldu.

20 Haziran

  • Milli Savunma Bakanı Akar, “Operasyonun başından bu yana 150 civarında mağara, çok sayıda mühimmat ele geçirildi, 160’ı aşkın EYP imha edildi, 700’den fazla hedef vuruldu. Şu ana kadar teröristlerin inlerine, mağaralarına girildi, bunlar başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediliyor” dedi.

Haftanin Bölgesi’ndeki PKK Kampları

Pençe-Kaplan (Haftanin) Operasyonu 23

Haftanin bölgesi, PKK’nın baskısı yüzünden sivil halk tarafından boşaltılmış, yaklaşık 20 köyden oluşan bir alandır. Haftanin’de Güli ve Sındi aşiretlerinin yarı yarıya köyleri varken, şimdi sadece PKK’lı teröristler bulunuyor.

Halk, defalarca köylerine dönmek istediyse de örgüt halkı bölgeden silah zoruyla çıkarıyor. PKK tarafından, Irak’ın kuzeyindeki bölgelerde silah ve tehdit zoruyla en az 500 köy boşaltılmıştır.

Operasyona Hangi Ülkeler Tepki Verdi ?

Son yıllarda Orta Doğu’da yürüttükleri yıkım politikalarıyla öne çıkan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu bazı Arap ülkeleri, TSK’nın PKK’ya yönelik sınır dışı operasyonu üzerine teröre destek niteliğinde peş peşe skandal açıklamalar yayınladı.

BAE

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, teröre yönelik Pençe-Kaplan Operasyonu’na ilişkin duyulan rahatsızlık “Arap ülkesi Irak’ın egemenliğini savunma” ifadeleriyle aktarıldı.

TSK’nin operasyonunu “uluslararası hukuka aykırı” şeklinde nitelendiren BAE, Arap ülkelerinin iç meselelerine olan her türlü müdahaleye karşı olduklarını öne sürdü.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da TSK ve İran’ın bölgeye yönelik top atışlarını “Irak topraklarına düşmanca saldırı” olarak yansıtmaya çalıştı.

Pençe Kaplan Operasyonunu, “Arap ülkelerinin içişlerine müdahale, Arapların ulusal güvenliğine tehdit ve uluslararası sözleşmelere aykırı bir adım olarak” nitelendiren Suudi Arabistan, Irak’ın güven ve istikrarından yana olduğunu iddia etti.

Mısır

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Pençe-Kaplan Operasyonu “Irak’a müdahale” olarak nitelendirilerek “komşu ülke ilişkilerine ve uluslararası taahhütlere aykırı olduğu” iddiasıyla kınandı.

Bahreyn

Pençe Kaplan Operasyonunu “bölgesel güven ve istikrarı tehdit eden suç” olarak sayan Bahreyn, buna karşı uluslararası topluma, Irak’ın yanında yer alma çağrısında bulundu.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, TSK’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki bölgeye yönelik operasyonlarının bölgesel güven ve istikrarı doğrudan tehdit ettiği ileri sürüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here