Paramiliter yapılanmaların, özel askeri şirketlerin varlığının, öneminin fazlasıyla arttığı etik kısmının çokça tartışıldığı şu sıralar Ermenistan’da kurulan bir yapı adını duyurmaya başladı.

Neo Asala Örgütü: VOMA 1

Hayatta Kalma Sanatı Kulübü: VOMA

Voma kuruluş amacını; Ermenistan’ın iki komşusunun Ermeni topraklarını işgal ettiği ve kalan Ermeni topraklarında gözü olduğunu ve tüm halkı yok etmek istediklerini, bu şartlar altında ordunun arkasında sivil vatandaşların da bu sürece hazırlıklı olması gerektiğini, düşman olarak tanımladıkları iki ülkenin, Ermeni halkını yok etmeye niyetleri olduğunu belirtiyor. Emekli askerler tarafında verilen eğitimlerde, ateşli silah/bıçak kullanımı, doğada kalma, bölge halkıyla iletişim, dövüş sanatları, ilk yardım ve zor koşullarda hayatı idame yöntemleri öğretiliyor.

Sivil vatandaşlar özellikle gençler üzerinde eğitimlerini yoğunlaştırmış durumdalar. Yılda 4 kez her mevsim koşulunda eğitimlerini veren bu paramiliter yapı, 10 günlük dağda pratik eğitim harici teorik eğitimler ile de faaliyetlerini sürdürüyorlar. Gelecekteki savaşlar için ordu yapısının yetersizliğinden yola çıkarak bu eğitimlerin arttırılması gerektiğini savunuyorlar. Askerler gibi eğitim alan vatandaşlar, Ermenistan için hayati önem arz ediyor.

Neo Asala Örgütü: VOMA 2

Çünkü nüfus ve gelişmişlik düzeyi olarak düşman kabul ettiği unsurlardan geri de olan Ermeniler için yetişen gençlik, arka planda toplumda yer alırken, aynı zamanda olabilecek savaşlara karşı hazır asker olarak bulundurmak istiyor. Rusya’nın Ukrayna’da gerçekleştirdiği işgallerden sonra başta Sağ Sektör olmak üzere oluşturulan paramiliter yapılar, aldıkları eğitim ve düzenli Rus ordusuna karşı verdikleri mücadele, Voma için önemli bir örnek teşkil ediyor. Kuruluş amacında yazan ‘düşman iki ülke’ olarak isim verilmeden bahsedilen bu iki ülkenin Türkiye ve Azerbaycan olduğu bilinen bir gerçek.

Özellikle Nisan 2016’da yaşanan Azerbaycan – Ermenistan çatışmalarında Azerbaycan ordusunun önemli bazı tepeleri ele geçirmesi ve güçlenen Azerbaycan’a karşı durumunun farkında olan Ermenistan, bu yapı ile istediği faaliyetleri rahatlıkla yürütüyor. İşgal ettikleri Azerbaycan topraklarının kendilerine ait olduğu ve Doğu Anadolu’da bulunan bazı Türk bölgelerin ise Türkiye tarafından işgal edildiği yalanını sıkça tekrarlıyorlar.

Neo Asala Örgütü: VOMA 3

‘Büyük Ermenistan’ Propagandası

Büyük Ermenistan bizimle başlar propagandası ile Azerbaycan ve Türkiye’ye ait bölgeleri kendi haritalarında göstermeleri ve 1915’de yaşanan olayları eğitim verdikleri gençlere bir nefret unsuru olarak işlemeleri bizlere yönelen tehditin boyutunu gözler önüne seriyor. Taşnak – Hınçak çetelerinden, Asala terör örgütüne kadar Türk kanı dökmek uğruna herşeyi yapmış olanların hala hazır beklediklerini Voma ile bir kez daha görmüş oluyoruz.

Bundan yıllar evvel Doğu Anadolu’da yaşanan Türk katliamları, yine yakın tarihimizde kardeş ülkemiz Azerbaycan Karabağ/Hocalı dolaylarında yaşanan soykırımlar ortadayken sınırımızın diğer tarafında Türk nefreti ile yetiştirilen bu gençlere ve bu paramiliter yapıya karşı dikkatli olmakta yarar var.

Neo Asala Örgütü: VOMA 4

Kaynakça;

http://voma.am/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here