Soğuk Savaş’tan bu yana NATO’nun en büyük ve en kapsamlı askeri tatbikatı olan ”Trident Juncture 18” bugün itibariyle başladı.

Tatbikat, 25 Ekim-7 Kasım arasında icra edilecek. Askerleri Personellerin en zor şartlarda mücadeleye hazır olmaları amaçlanan tatbikat, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Norveç topraklarında yapılıyor. Deniz tatbikatı için de Finlandiya ve İsveç’in hava sahaları kullanılıyor. Tatbikat; Norveç,Finlandiya ve İsveç’in hava sahası, Norveç topraklarının yanı sıra Arktik Denizi ve Baltık Denizi’nde gerçekleştirilecek.

Trident Juncture her üç yılda bir yapılır ve son olarak İtalya, İspanya ve Portekiz çevresinde Akdeniz’de gerçekleştirilmiştir.

Norveç’in özel isteği üzerinde gerçekleştirilen tatbikatın ana hedefi, müttefik kuvvetlerinin eğitilmesini, birlikte çalışabilmesini ve herhangi bir yönden herhangi bir tehdide karşı yanıt vermeye hazır olmasını sağlamak olduğu belirtildi. Tatbikat, İttifak’ın Napoli’deki Ortak Kuvvet Komutanlığı Komutanı Amiral James G. Foggo, tarafından yürütülüyor.

Tatbikat’a Katılım Sağlayacak Unsurlar

Kuzey Amerika ve Avrupa’nın farklı yerlerinden Ağustos ayında harekete geçen tüm askeri personel ve zırhlı araçlar Norveç’e ulaştı. “Trident Juncture 2018” askeri tatbikatına 31 ülkeden yaklaşık 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ile 10 binden fazla zırhlı araç katıldı.  31 ülkenin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, Finlandiya, İsveç, Ürdün, Gürcistan ve Ukrayna da katılacak.

Tatbikat’ın Amacı

Tatbikatta 5. madde olarak bilinen ve uygulanacak olan senaryo ise, olası bir NATO müttefikine dış güçler tarafından gerçekleştirilecek olan bir saldırıda nasıl müdahale edileceği olacak. Tatbikatta güçlerin, “Kuzey Kuvvetler” ve “Güney Kuvvetler” olarak ikiye ayrılacağı ve hayali savunan/saldırgan rollerini üstlenecekleri belirtildi.

Ayrıca tatbikatta, bir müttefik devlet saldırıya uğradığında, NATO güçlerinin hızlı bir şekilde saldırı altındaki müttefikin ”egemenliğini tekrar inşa etmek” için hareket kabiliyetini ölçmeyi amaçlıyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bugün, TridentJuncture2018 ile birlikte tüm dünyaya şu mesajı veriyoruz. NATO, her bir parçasını korumaya hazır ve barışı mutlak kılmak için burada. NATO bu tatbikatla doğru birlikleri zamanında, doğru yere nakletme kapasitesi denetime tabi tutulacak” ifadeleri kullandı.

Tatbikat’a, Rusya’dan Tepki

Rusya sınırları yakınında tatbikat düzenleyen NATO’nun saldırı faaliyetleriyle ilgili çalışmalar yaptığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Sınırlarımızdaki operasyonel ve askeri hazırlık çalışmalarının kapsamı genişliyor ve yoğunlukları artıyor. NATO ülkeleri, saldırı faaliyetlerine ilişkin görevler üzerinde çalışıyor” dedi.

Tatbikatı gözlemleri için Rusya ve Belarus’tan iki askeri yetkili Norveç’e davet edildi. Rusya’nın bu tatbikat hakkındaki tepkilerine karşılık olarak Norveçli General Rune Jakobsen, “Rusya’nın korkmasını veya bunu bir savunma tatbikatından başka bir şey olarak görmesini gerektirecek bir neden yok” dedi.

KAYNAKÇA

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_158620.htm

https://tr.sputniknews.com/savunma/201810241035818098-soygu-nato-rusya-sinir-yaklasiyor/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here