Münbiç Operasyonu’na dair tüm askeri gelişmeleri/faaliyetleri bu yazı başlığı altından takip edebilirsiniz. Dört bin yıl’a yakın tarihi bulunan Münbiç ‘in adı Aramice de ki Hz.İbrahim’in, Hz.İsa’nın anadilidir. Münbiç, Fırat’ın Doğusu’na açılan bir anahtardır.
Münbiç: Halep’e 85 kilometre, Cerablus’a 40 kilometre, Ayn el Arab’a 65 kilometre ve El Bab’a ise 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

14 Ekim 2019

  • Münbiç operasyonu başladı. Münbiç’in kuzeyindeki Dendenoğlu, Tokhar, Azuri, Um Adese ve Ulaşlı (Yaşıl) köyleri teröristlerden temizlendi.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 21

  • Münbiç’in kuzeyindeki Ulaşlı (Yaşıl) köyünde rejime ait bir tankı ele geçirdi.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 22

  • Münbiç’teki YPG/SDG’li teröristler tarafından, havan saldırısı sonucunda 2 askerimiz şehit oldu, 8 askerimiz yaralandı.

  • Türk topçu birlikleri, Münbiç’in kuzeyindeki terör hedeflerini vurdu. İlk belirlemelere göre 15 YPG/SDG’li terörist etkisiz hale getirildi.

  • Rusya Savunma Bakanlığı, “Suriye ordusu, Münbiç’i tamamen kontrol altına aldı.” açıklamasında bulundu.

  • Rus ve rejim güçleri, ABD askerlerinin ve YPG/SDG’li teröristlerin kullandığı üssü kontrolüne aldı.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 23 Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 24 Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 25

  • ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, “Koalisyon güçleri Suriye’nin kuzeydoğusundan bilinçli çekilme faaliyeti yürütüyor. Münbiç’ten çıktık.” dedi.

  • Terör örgütü YPG/SDG, Rusya, Esed Rejimi ve ABD arasındaki görüşmeler sonucunda, Münbiç’in kuzeyi, Tabka, Rakka ve Tel Tamir rejim kontrolüne geçti.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 26
Harita: Suriye Gündemi
8 Ekim 2019:

Milli Ordu (ÖSO), Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesinden çok sayıda zırhlı araç ve savaşçıyı gün içerisinde Münbiç cephe hattına sevk etti.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 27

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 28

 

18 Ocak 2019: Rus askeri polisler, Münbiç’in Arima kasabasında, terör örgütü YPG/PKK’nın kurduğu sözde Bab Askeri Meclisi ile ortak devriye attı.
16 Ocak 2019: Münbiç’te, ABD askerlerinin devriye yaptığı sırada patlama meydana geldi. Patlama sırasında devriye gezen ABD askerleri yaralandı. ABD’li yetkili, Münbiç’teki patlamada 5 ABD askerinin öldüğünü, 3 ABD askerinin ise yaralandığını söyledi. Saldırıyı DEAŞ üstlendi.
9 Ocak 2019

Münbiç’in Arima kasabasında Rus polislerin devriye attığı noktalar.

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 29

8 Ocak 2019: Terör örgütü YPG/PKK’ya bağlı sözde Münbiç medeni meclisi yürütme kurulu başkanı Muhammed Hayr Şeyho, Rejim ile uzun zamandır irtibat halinde olduklarını ve Münbiç’teki devlet müesseselerini yeniden aktif hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.
25 Aralık 2018 – Münbiç
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 30
Harita: Suriye Gündemi
01 Ocak 2019: Terör örgütü YPG/PKK’ya bağlı Ceyş el-Tuvvar üyesi 3 Terörist Münbiç kuzeyinde bulunan Buldak’taki TSK üssüne gelerek teslim oldu.
30 Aralık 2018: ABD Koalisyonu’na ait helikopterler, Münbiç üzerinde devriye faaliyeti icra ediyor. Terör örgütü YPG/PKK, Münbiç’teki hapishanelerde bulunan suçluları, Haseke’ye sevk etti.
29 Aralık 2018: TSK’ya ait F-16’lar, Münbiç semalarında uçtu. Münbiç merkezinde ABD Koalisyonu devriye faaliyeti icra etti.
28 Aralık 2018: TSK ve ABD kuvvetleri, Münbiç kırsalındaki Çatal, Sab Veren ve Areme hattında devriye faaliyeti yürüttü. ÖSO, TSK ile birlikte askeri konvoylarının Münbiç cephe hattına hareket ettiğini ve operasyon için hazırlıklarının tamamlandığını açıkladı. TSK ve ÖSO, askeri sevkiyatları arttırdı. Suriye Rejimi, Arimah kasabasına takviye zırhlı araç ve askeri personel sevkiyatı yaptı. ÖSO’ya bağlı 1.Ordu,  terör örgütü YPG/PKK’ya karşı yapılacak operasyon için seferberlik ilan etti.
25 Aralık 2018: Geçen seneden bu yana Münbiç’in batısındaki Arimah kasabasında kontrol amaçlı bulunan rejim, bugün bölgeye askeri kuvvet gönderdi. Esad rejimine bağlı güçler ve Arimah’a 40 pikap, 2 tank, malzeme kamyonları ve zırhlı personel taşıyıcı gönderdi. Rusya ve Rejim’e bağlı askerler, Arimah bölgesine konuşlandı.
Milli Savunma Bakanlığı: ”Münbiç ile ilgili gelişmeler kapsamında, Arimah bölgesindeki hareketliliğin, 2017 yılından beri söz konusu bölgede bulunan Suriye rejim güçlerine ait olduğu gözlenmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.”

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 31

24 Aralık 2018: Münbiç Operasyonu için, ÖSO grupları Münbiç’in kuzeyine askeri sevkiyatı arttırdı.
23 Aralık 2018: Karkamış Sınır Kapısı’ndan TSK’ya ait büyük bir askeri konvoy, Münbiç’in kuzeyine doğru hareket etti.
Münbiç’in Kuzeyi’ndeki ABD Askeri Üsleri

Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 32

TSK’nın Münbiç’te Vurduğu Bölgeler
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 33
Harita: Suriye Gündemi
Münbiç’teki Türkmen Köyleri
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 34
Harita: Suriye Gündemi
ABD-TSK Unsurları’nın Müşterek Devriye Rotası
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 35
Harita: Suriye Gündemi
Münbiç’te Son Durum (2016)
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 36
Harita: Suriye Gündemi
Terör örgütü YPG/PKK’nın, ABD Desteğiyle Münbiç Operasyonu (2016)
Münbiç'te Son Durum: Saha Raporu 37
Harita: Suriye Gündemi
Münbiç’te, ABD’nin Askeri Varlığı
ABD’nin, Münbiç’te daha önce bir askeri üssü vardı. Münbiç, DEAŞ’ten alındıktan sonra ABD bir askeri üs kurmuştu. Türkiye’nin tehditlerinden sonra ABD, daha önce kurduğu üssünü genişletti. Ayrıca cephe hattında yeni bir askeri üs kurdu.
Bu yeni kurulan üsse ABD’nin özel kuvvetleri yerleştirildi. ABD’nin yeni kurulan üsle birlikte üs sayısı 2 oldu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Menbiç çevresinde çoğu ABD’li 350 koalisyon askeri bulunuyor.
Münbiç’te Savaş Kronolojisi
2012 yılında ÖSO’nun, 2014 yılında terör örgütü DAEŞ’in eline geçen ve 2016’da terör örgütü YPG/PKK tarafından Münbiç, DAEŞ’ten ele geçirildi. Münbiç’in ele geçirilmesi esnasında Amerika ve koalisyon 680 hava saldırısı, 680 çatışma pozisyonunu ve 150 DEAŞ aracını ile ağır silahlarını imha etti. Ayrıca Münbiç’te, 400’den fazla sivili de içeren 1.700’den fazla kişi ölmüştü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here