TÜRKİYE İLE ABD’NİN MENBİÇ YOL HARİTASI NASILDI?

ABD ve Türkiye, YPG/PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin batısında işgal ettiği Menbiç’ten çekilmesi için mutabakat sağlamıştı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo, 2018 yılı 4 Haziran’daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı. Plan, Türk ve Amerikan taraflarının askeri ve istihbari unsurlarla ilçede ortak denetime başlamasını da öngörüyordu. Mutabakat ayrıca Menbiç’te teröristlerin çıkmasından sonra ilçenin yerel unsurlarından bir yönetim kurulmasını içeriyor.

Menbiç'in Stratejik Önemi 9

 

Menbiç’in Önemi

Halep’i doğuda Rakka’ya, kuzeyde bölgeyi Anadolu ile birleştiren yolların kesişim noktası Menbiç.
O kadar stratejik bir yer olmuş ki tarihte, mesela 1070’te Romen Diyojen, Alparslan’a Malazgirt ve Erciş’e karşı Menbiç’i teklif etmiş. O da kabul edebilirmiş eğer Bizans anlaşmayı bozup 1071’de Malazgirt’e hamle yapmasaymış.[1]
Halep’in en büyük ilçesi olan ve Rakka’dan sonra çok önemli yere sahip konumdaki Menbiç/Manbij 2014’ten beri bir DEAŞ/IŞİD kalesiydi. SDF/PYD  12 Ağustos 2016’da Münbiç’i ele geçirmeyi başardı. Suriye’de bir bölge daha DEAŞ/IŞİD’ten kurtuldu fakat Türkiye’nin sınırlarında değişen bir şey olmadı. Bir örgüt gitti bir diğeri geldi.
Menbiç’in ele geçirilmesi esnasında Amerika ve koalisyon 680 hava saldırısı, 680 çatışma pozisyonunu ve 150 DEAŞ aracını ile ağır silahlarını imha etti. Ayrıca Münbiç’te, 400’den fazla sivili de içeren 1.700’den fazla kişi ölmüştü.

Menbiç'in Stratejik Önemi 10

 

Menbiç Nerede? Menbiç’te Kimler Yaşar?

Halep’in en büyük  ilçesi olan Münbiç, Fırat nehrinin 30 km batısında Türkiye’ye 40 km mesafede, Halep’e 85 kilometre, Cerablus’a 40 kilometre, Kobani’ye 65 kilometre ve ElBab’a ise 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.
Henüz Suriye karışmadan önce yaklaşık 100 Bin nüfusa sahip olan Münbiç’te Araplar ve Kürtler ağırlıklı olarak yaşamaktaydı.  Menbiç kırsalı ile birlikte toplam nüfusu 408 Bin olduğu söylenmekte.  93 Harbinden sonra da bölgeye Çerkesler yerleştirilmişti. Fakat 2016 yılından bu yana bölgede olan SDG/PYD bölgede nüfus yapısını oldukça değiştirdi.
SDG/PYD bölgede bulunduğu süre içerisinde bölgede ki aileleri savaşması için cepheye sürerek yaşadıkları yerlerin tapusuna el koymuş ve bölgenin %10’unu oluşturan Türkmenler dahil 15 Bine yakın Arap ve Türkmeni tehcir etmiştir.
Demografik olarak bakıldığında Menbiç; %55’i Araplardan, %30’u Kürtlerden, %10’u Türkmenlerden ve geri kalan %5’lik kısmı ise Çerkeslerden oluşuyor.

Menbiç'in Stratejik Önemi 11

24 Ağustos 2016’da  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus ve El Bab’a giren askerlerimiz sayesinde bu bölgeye ilerleme girişiminde bulunan terör örgütü SDG/PYD, TSK ve ÖSO güçleri tarafından durdurulmuştur.

Menbiç’te Kaç YPG/SDG’li Mevcut?

Menbiç’te yaklaşık 2000 civarında SDG/PYD’li terörist bulunuyordu. Fakat Afrin’den kaçanlarla beraber bu sayı 6000-8000 civarı arasında.

Türkiye’nin Yeni Güvenlik Mimarisi ve Menbiç Stratejisi

Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’nin Kuzeyinde yer alan terör unsurlarının Türkiye ile sınırı kısmi olarak kesilmişti. Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından Fırat’ın Batısı diye adlandırdığımız bölgeden terör unsurları uzaklaştırılmış oldu. Milli Güvenlik Hattı kontrol altına alındı.
Yapılan Harekatlar doğrultusunda 911 km sınırımız olan Suriye topraklarının 422 km si terör örgütleri ile temas halinde bulunmakta. Zeytin Dalı Harekatı öncesinde bu sayı 592 km civarındaydı.
Sayısal verilere bakıldığında yapılan ve yapılacak olan her bir harekatın Türkiye’nin güvenliğine olan etkisini çok net şekilde ortaya koymakta. Bu bölgelerde yapılan harekatlar sonucunda bölgede başarısız olup kaçan terör örgütü mensupları şu an DEAŞ’tan ele geçirdikleri ve 2 yıldır hüküm sürdükleri Menbiç’te geniş bir otorite kurmuş olmakta.
Yine sayısal verilere bakıldığında, Afrin’de yapılan başarılı harekat ile Menbiç bölgesine 6.000 ile 8.000 arasında terörist kaçarak yerleşti. Bu sayı daha öncede orada bulunan 2.000 civarı terörist ile birleşince ortaya büyük bir sayı çıkmakta. İleriye yönelik güvenlik politikasını önceden belirleyen ve kararlılıkla mücadelesine devam eden Türkiye bu noktada Münbiç’i de temizleyerek olası saldırıları ve sınıra yakın kamplaşmayı engellemek için adım atmış olacak.
Sınır hattının temizlenmesi ardından Menbiç ve Tel Rıfat başta olmak üzere İdlib gibi bölgeler Fırat’ın Doğusuna yapılan operasyonlar gereği önemli konuma sahip. Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığı ile Suriye’de ilerlediği ve terör unsurlarından temizlediği noktaları kendi elinde sağlam şekilde tutarak o bölgelere yeniden terör gruplarının yerleşmesini engellemek içinde her türlü mücadelesini sahada vermeye devam ediyor.

Menbiç'in Stratejik Önemi 12

PYD/SDG Neden Menbiç’i istiyor?

Aslında bu sorunun cevabı hali hazırda yapılan zeytin dalı harekatı ile bozulmuş oldu. Şöyle ki; Bölge, doğudaki Cezire ve Kobani kantonları ile batıdaki Afrin kantonunun birleştirilmesi için önemli bir geçiş noktası olarak görülüyordu. Fakat Kobani ile Afrin’in birleştirilmesi artık imkansız bir hal almıştır. Yani Türkiye yapmış olduğu başarılı harekatlar ile birlikte Rojava bölgesi dedikleri Suriye, Irak ve İran bölgelerine kadar uzanan bölgeyi ikiye bölmüş oldu. SDG Münbiç ile birlikte bir kanton bölgesi hattını daha kaybetmiş oluyor.
Menbiç'in Stratejik Önemi 13
ABD Üssü

Amerika’nın Menbiç’te ki Varlığı ve “ABD Üsleri”

ABD’nin Menbiç’te daha önce bir askeri üssü vardı. Menbiç, DEAŞ/IŞİD’den alındıktan sonra ABD bir askeri üs kurmuştu. Türkiye’nin tehditlerinden sonra ABD, daha önce kurduğu üssünü genişletti. Daha sonra cephe hattında yeni bir askeri üs kurdu. Bu yeni kurulan üsse ABD’nin özel kuvvetleri yerleştirilmişti. Suriyeli muhaliflerin İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Menbiç çevresinde çoğu ABD’li 350 koalisyon askeri bulunmaktaydı.
 
[1] http://t24.com.tr/haber/menbic-neden-onemli,355011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here