Libya, 48,4 milyar varil kanıtlanmış rezerviyle Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip. Devlet gelirlerinin %93’ü petrol ve doğal gaz endüstrisine dayanıyor.

Libya’nın doğusunda, Akdeniz sahil şeridinde 350 km boyunca uzanan petrol hilalinde Sidre, Ras Lanuf, Briga ve Zuveytine gibi ülkenin en büyük petrol ve doğal gaz tesisleri bulunuyor.

Fizan bölgesindeki “kara altın madeni” Şerare Petrol Sahası ise, ülkenin tek başına en fazla ham petrol üretim kapasitesine sahip petrol kuyusu olarak öne çıkıyor. Şerare’nin yanı sıra El-Fil Petrol Sahası da bölgedeki önemli petrol yataklarından biri olarak tanınıyor.

Libya'nın Petrol ve Gaz Sahaları 3
@libya_gundemi

Libya Ulusal Petrol KurumuNOC verilerine göre, 2014’ten bu yana ülkenin günlük petrol üretimi 1 milyon varilden fazla azalarak yaklaşık 90 bin varile geriledi. İhracat ise ocak-mayıs döneminde yüzde 92 daraldı.

Öte yandan NOC, günlük üretimin, 60 bin varili Cufra ve Akdeniz sahilindeki Bouri terminalinden sağlanmak üzere 72 bin varile düşeceğini tahmin ediyor.

Libya'nın Petrol ve Gaz Sahaları 4

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.star.com.tr/dunya/adim-adim-cekilmek-zorunda-kaldi-hafter-yakin-zamanda-libya-denkleminde-olmayacak-haber-1548144/

https://www.aa.com.tr/tr/info/infografik/19004

Twitter/libya_gundemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here