Libya’da günlük gelişen olayları bu başlık altından takip edebilirsiniz.

02.04.2020

UMH, el-Weşke hattına hava harekatı yaptı 6 LNA askeri öldü.

Libya Hava Kuvvetleri, Bani Walid güneyinde Hafter terörist milislerinin mühimmat, topçu ve Grad roketleri taşıyan üç kamyonunu imha etti

Libya‘da Hafter milislerine mühimmat taşıyan kamyonlar SİHA’lar ile imha edildi.

Libya‘da, Hafter güçleriyle Tunus ordusu arasında, iki ülke sınırında ortak operasyon yapma kararı alındı. Tunus, Türkiye’ye üs vermeyi reddetmişti

Libya'da Son Durum [TimeLine] 1
kaynak: mepanews
Ekim 2019
 • Pembe: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/Tobruk)
 • Mavi: Ulusal Mutabakat Hükümeti (Trablus)
 • Sarı Taralı: Tuareg Güçleri
 • Siyah Taralı: DEAŞ
Libya'da Son Durum [TimeLine] 2
Harita: MepaNews
19 Ağustos 2019
 • Yeşil: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/Tobruk)
 • Sarı: Ulusal Mutabakat Hükümeti (Trablus)
 • Turuncu: Tebu Güçleri
 • Mavi: Tuareg Güçleri
 • Siyah: DEAŞ

Libya'da Son Durum [TimeLine] 3

20 Ağustos 2019: BM, Libya Ulusal Ordusu ile kabile muhalifleri arasında Murzuk kenti ve yakınında çıkan çatışmalarda son 1 ayda 90 kişinin öldüğünü açıkladı.
BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, yaptığı açıklamada, “Murzuk şehri ve çevresinde en az 90 sivil öldü. 200’den fazla kişi de yaralandı” dedi.
19 Ağustos 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Misrata’da Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) ait bir SİHA düşürdüğünü duyurdu.
16 Ağustos 2019: Hafter’e bağlı güçlerin Trablus’taki Zuvare Havaalanı’na düzenlediği hava saldırısında 2 personel yaralandı.
14 Ağustos 2019: Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in başkent Trablus saldırısında görevli 5 deniz komandosunu yakaladıklarını duyurdu.
Yakalanan ekipte bir albay, bir yüzbaşı ve 3 astsubayın yer aldığını aktaran Sekr, deniz komandolarının RPG roketatar ve makineli tüfek taşıdığını, ayrıca telefonlarında Hafter güçlerinin Trablus’a yönelik saldırısında görev aldıklarını ispat eden fotoğraflar bulunduğunu kaydetti.
13 Ağustos 2019: Birleşmiş Milletlerin çağrısıyla Kurban Bayramı münasebetiyle varılan ateşkese rağmen Ayn Zara, Hallet Avn, havalimanı yolu ve Trablus’un güneyinde yer yer çatışma sesleri duyuldu.
UMH’den pazar günü yapılan açıklamada da Hafter güçlerinin ateşkesi ihlal ettiği duyurulmuştu.
11 Ağustos 2019: Libya’nın başkenti Trablus’taki Mitiga Havalimanı, Hafter güçlerinin, Kurban Bayramı için varılan ateşkesi ikinci kez ihlal etmesi sonucu uçuşlara kapatıldı.
10 Ağustos 2019: Bingazi kentinin doğusunda Ticaret ve Kalkınma Bankası ile bir alışveriş merkezi arasında yer alan otoparkta bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. Saldırda 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.
9 Ağustos 2019: Halife Hafter, BM öncülüğünde Kurban Bayramı’nda yapılması planlanan ateşkesi reddetti.
7 Ağustos 2019: BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Selame, açıkladığı üç aşamalı çözüm planını “ilk adımda Kurban Bayramı süresince bir ateşkes, ardından Libya ile ilişkili ülkelerin katılacağı uluslararası toplantı ve son olarak da Libyalı tarafların görüşmesi” şeklinde belirlediklerini aktardı.
5 Ağustos 2019:  Hafter güçleri, güneyde düzenlediği hava saldırısında, Tebu kabilesinden 41 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.
3 Ağustos 2019: Libya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti elçisi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden ayrılıp saf değiştirdiğini söyledi.
Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Hafter güçlerine ait bir İHA düşürdü.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 4

5 Ağustos 2019: Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi başkanlığının medya danışmanı Fethi Abdülkerim el-Marimi, Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’taki tüm cephelerde ilerleme kaydettiğini ve savaşın yakında sona ereceğini vurguladı.
El Marimi, “Terörist militanlar (Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler) teslim olmadıkça ordunun, başkenti kurtarmaya devam edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
3 Ağustos 2019: Libya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti elçisi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden ayrılıp saf değiştirdiğini söyledi.
31 Temmuz 2019: Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac, “Trablus’taki savaşı sonlandıracak arabulucular yok, sadece bazı ülkelerin liderlerinden savaşı sonlandırma ve siyasi çözüm yoluna dönmeye ihtiyaç olduğunu belirten açıklamalar var” açıklamasında bulundu.
29 Temmuz 2019: Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nden bir heyet, Washington’a resmi bir ziyarette bulundu. Heyet, ABD’li meslektaşlarıyla Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’taki ‘milislere ve terör gruplarına karşı devam eden operasyonunu’ da tartıştı.
Temsilciler Meclisi sözcülerinden Hamid Huma, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta ‘meşru ve seçilmiş bir hükümet olarak’ çıkarılan yasaların ABD’li yetkililerle görüşüldüğünü söyledi. Huma’ya göre heyet, ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ve senatörlerin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya geldi.
26 Temmuz 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait savaş uçaklarının, ülkenin doğusundaki silahlı lider Halife Hafter‘in Trablusoperasyonunda kullandığı Cufra Hava Üssü’ndeki silahlı insansız hava aracı (SİHA), askeri kargo uçağı ve hava savunma sistemlerini vurduğu bildirildi.
Burkan el-Gadab Operasyonu resmi sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre, UMH’ye bağlı savaş uçakları, gece saatlerinde Hafter birliklerinin Trablus saldırılarında yoğun olarak kullandığı Cufra Hava Üssü’ndeki SİHA, İlyuşin İl-76 tipi askeri kargo uçağı ve hava savunma sistemlerini vurdu.
Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait savaş uçakları, ülkenin orta kesiminde yer alan Cufra kentinde General Halife Hafter‘e bağlı güçlere ait mevzileri de vurdu.
Sudanlı 1000 milis, Hafter güçlerine katılmak üzere Libya’ya geldi.
Libya Ulusal Ordu Sözcüsü Ahmed Mismari: “Trablus ilerleyen günlerde büyük süprizlerle karşılaşacak.” açıklamasında bulundu.
25 Temmuz 2019:Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Trablus’a saldırı hazırlığındaki El Kaide terör örgütünün 3 üst düzey isminin yakalandığını duyurdu. UMH’ye bağlı güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, haklarında uluslararası yakalama kararı bulunan, biri Cezayirli 3 teröristin başkent Trablus‘ta ele geçirildiği belirtildi.
Halife Hafter, Trablus‘ta yakında zafer kazanacaklarını öne sürdü. Hafter, Bingazi‘deki Er-Racme bölgesinde bulunan komuta merkezinde yaptığı açıklamada, “Zaferi kazanmamız yakın. Bütün Libyalıların kurtulma zamanı geldi. Ordu da halk da Trablus’ta zafer bayrağını dalgalandıracak.” dedi.
23 Temmuz 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler, Halife Hafter güçlerinin başkent Trablus’un güneyine düzenlediği hava saldırısını püskürttü.
Libya’nın başkenti Trablus’taki Uluslararası Mitiga Havalimanı’na roket düşmesi sebebiyle uçuşlar durduruldu.
Libya‘nın başkenti Trablus‘ta, çatışmalar yeniden başladı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, ülkenin doğusundaki Hafter‘e bağlı güçlerin Trablus’a ağır silahlarla öncü saldırılar düzenlediğini, UMH birliklerinin de bu saldırılara karşılık verdiğini belirtti.
22 Temmuz 2019: Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı hava kuvvetleri, Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’un güneyinde konuşlandığı noktalara hava saldırısı düzenledi.
Libya Ulusal Petrol Corp. ülkenin en büyük petrol sahasının, iki gün önce kimliği belirsiz bir grubun boru hattını kapatması ile zorunlu olarak duran üretimin yeniden başladığını duyurdu.
Libya Ulusal Ordusu, Trablus’u ele geçirmek için “Operation Flood of Dignity” adında operasyon başlattı. Trablus’a doğru 4 cephe açıldı.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 5

Libya savaş uçağının, Tunus‘un güneyinde bulunan askeri havalimanına zorunlu iniş yaptığı belirtildi. Libya’da yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Mısrata kentinden havalanan bir savaş uçağı arıza nedeniyle Tunus’un güneyindeki Medenin şehrine bağlı Bei Gazil bölgesinde bulunan askeri havalimanına zorunlu iniş yaptı.
20 Temmuz 2019: Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin güneydeki en büyük petrol sahası Şerare’de vanalarda yaşanan arızadan dolayı üretimin durduğunu duyurdu.
18 Temmuz 2019: Hafter güçleri son 6 günde, Garyan cephesinde ilerlemeye başladı. Kulaybah ve Qadama beldelerini ele geçirdi. Hafter güçleri Zaviye bölgesinde de ilerleme kaydederken, Sabria beldesini de ele geçirdi.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 6 Libya'da Son Durum [TimeLine] 7 Libya'da Son Durum [TimeLine] 8

16 Temmuz 2019: Hafter’e bağlı güçlerin, başkent Trablus’taki bir sahra hastanesine düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü.
14 Temmuz 2019: Libya Ulusal Ordusu, Trablus’u ele geçirmek için yeni bir taarruz başlattığı belirtildi.
Libya Ulusal Ordusu’nun komutanı: “LUO yeni bir safhaya geçiyor, kutsal olan Şehitler Meydanı’nın kapısına dayanacağız. Düşman yenilmekte ve şehrin iç kısımlarında terör saldırıları düzenlemek için muharebe alanından çekiliyor” dedi.
8 Temmuz 2019: Libya Büyükelçiliği: “Libya’nın doğusunda Sidra’da alıkonulduktan sonra serbest bırakılmaları temin edilen 6 gemici vatandaşımızın Trablus’a sağ salim intikalleri de sağlandı. Vatandaşlarımız şu anda uçakla İstanbul yolundalar.” açıklamasında bulundu.
4 Temmuz 2019: Mısır tarafından, Hafter güçlerine çok sayıda zırhlı araç ve tank gönderildi. Libya’nın El Cufra ve Bani Walid şehirlerine zırhlı araç konvoyları geldi. Misrata limanına, bir Türk kargo gemisi geldi. Gemi, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek için gönderildiği söyleniyor. Ayrıca kargo gemisinin içinde silah ve araç olduğu iddia ediliyor.
Hafter güçleri, Tarhuna’nın Bani Walid kasabasında Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine ait bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.
3 Temmuz 2019: Trablus yakınlarındaki Tacura’da, Göçmenler Merkezi’ne Hafter güçleri tarafından hava saldırısı düzenlendi. 53 kişi hayatını kaybetti. 80 kişi yaralandı. Acil yardım servisi sözcüsü Osama Ali, hava saldırısının olduğu hangarda 120 kadar göçmenin bulunduğunu söyledi.
Hafter güçleri, Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havalimanı’na hava saldırısı düzenledi.
2 Temmuz 2019: Libya Fransız Büyükelçiliği, Libya’nın Gharyan kentinde bulunan Fransız askeri personelinin varlığına ilişkin söylentilerin asılsız olduğunu açıklayarak, bölgede herhangi bir fransız askerinin olmadığını söyledi.
1 Temmuz 2019: Hafter militanları, 6 denizci vatandaşımızı serbest bıraktı.
Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Mismari, “Liderliğimiz Türkiye’nin tehditlerine vereceği cevap üzerinde çalışıyor. Türk halkıyla ilişkilerimiz iyi. Gerginliğin sebebi Erdoğan” dedi.
30 Haziran 2019: Trablus’un doğusundaki Mitiga Uluslararası Havaalanı’na, Hafter güçlerince hava saldırısı düzenlendi. Havalanı’nda, Türkiye’ye ait bir İHA’yı vurduklarını iddia ettiler.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bingazi’de Hafter güçleri tarafından kaçırılan 6 denizci hakkında açıklama yaptı.
Açıklamada, ”Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir.” ifadelerine yer verildi.
Hafter militanları, 2 Türk vatandaşının tutuklandığını açıkladı. Libya Ulusal Ordu (Hafter Güçleri) Sözcüsü Ahmed el Mismari: ”Alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgimiz yok. Durumu netleştirmek için resmi açıklama yapılacak. Türkiye bölgesel konulara müdahale edip, bölge güvenliğini tehdit ediyor.” açıklamasında bulundu.
Libya Ulusal Ordusu: “Bir Türk ordusu takımı Trablus hükümetinin operasyon odasında çalışıyor ve operasyonları yönetiyor.” dedi.
Libya’nın Kuzeyinde Son Durum (30 Haziran 2019)
 • Yeşil: Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA)
 • Kırmızı: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/LNA)
 • Mavi: Tebu Halkı

Libya'da Son Durum [TimeLine] 9

29 Haziran 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Geryan kentini Hafter güçlerinden ele geçirdi. Hafter güçlerinin kuzey hattındaki taarruz gücünün lojistik hattı zayıfladı.
Hafter güçleri, Libya’daki Türk lokantalarını kapatmaya başladı. Hafter yanlısı bir gazeteci, fotoğrafları Facebook hesabından yayınladı. “Beyza şehrindeki tüm Türk lokantaları kapatıldı. Doğru yolda atılan adım. Türk veya Türkiye ismini barındıran tüm mekanlar kapatılmalı.”

Libya'da Son Durum [TimeLine] 10

Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Trablus yakınlarındaki Ayn Zara’ya girdi. Hafter militanları bölgeden kaçtı. UMH, son 4 günde Hafter güçlerine ait 30’u zırhlı 75 aracı imha etti. Hafter güçlerine bağlı 120 militan öldürüldü, 100’e yakın militan esir alındı.
Ulusal Mütabakat Hükümeti (UMH), General Halife Hafter’in ordusunda görev yapan Fransız askerlerinin tespit edilidiğini duyurdu. UMH’ye bağlı birinci piyade tugayı komutanı Mustafa el Maçai Fransız askerlerini taşıyan 6 aracın Trablus’un güneyinde bulunan Garyan şehrinde tespit edildiğini açıkladı.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 11

28 Haziran 2019: Hafter’in sözcüsü Mismari’den Türkiye’ye yönelik tehditler geldi.
 • Libya havalimanları, Türkiye’den gelecek bütün uçuşlara kapatıldı.
 • Libya karasularındaki Türk gemileri vurulacak.
 • Libya’daki Türk hedefler, düşman hedefler olarak görülecek.
Libya Ulusal Ordusu – Hafter Güçleri

Libya'da Son Durum [TimeLine] 12

Libya'da Son Durum [TimeLine] 13

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekleyenler;
 • Birleşmiş Milletler
 • Avrupa Birliği
 • ABD
 • Türkiye
Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu’nu (Hafter) destekleyenler;
 • Mısır
 • Suudi Arabistan
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Fransa
Libya’daki Askeri Güçler
 • Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) (Trablus merkezli UMH birliklerinin başında Tümgeneral Usame Cuveyli bulunuyor.)
 • Misrata Güçleri. (Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip güçler)
 • Libya Ulusal Ordusu (Körfez ülkeleri ve Mısır’ın desteklediği Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı güçler)
 • Zintan Güçleri. (Ülkenin batısında, Tunus sınırına yakın yerde bulunuyorlar)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here