Libya’da günlük gelişen olayları bu başlık altından takip edebilirsiniz.

 

07.12.2020:

– Libya ve İtalya, ortak tatbikatlar ve karşılıklı tecrübe paylaşımını da içeren çeşitli alanlarda askeri iş birliği anlaşması imzaladı.

– Libya ordusu, Hafter’e bağlı milislerin, ordu birliklerine ait bir karargaha saldırı düzenlediğini duyurdu.

19 Ekim 2020:

Libya’da Türkiye’nin de desteklediği ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve ülkenin doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi geçtiğimiz hafta Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından bugün de İsviçre’nin Cenevre şehrinde Birleşmiş Milletler’in aracılığıyla bir araya geldi.

14 Nisan 2020:
 • Hafter güçlerine ait bir drone, Jadu bölgesinin Shakshouk kontrol noktasını hedef aldı. Saldırıda 8 kişi öldü, 15 kişi ise yaralandı.
13 Nisan 2020:
 • UMH güçleri gece saatlerinde başlattığı operasyon sonrasında Surman, Sabratah, Adjelat, Regdalin, Cemal, Zelten, Al Assah bölgelerini Hafter güçlerinden ele geçirdi.
 • Trablus’un, Tunus sınırı ile bağlantısı kuruldu.
 • Hafter güçlerinin bırakıp kaçtığı bölgelerden çok sayıda mühimmat, silah ve zırhlı araç UMH güçlerince ganimet alındı.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 21

12 Nisan 2020:
UMH güçlerine ait SİHA’lar, Ebu Karin bölgesinde bulunan Hafter güçlerini vurdu. Zilten ve Misrata’dan bölgeye askeri takviye yaptı. Hafter güçlerine ait zırhlı araçlar ele geçirildi ve 1 Mi-35 savaş helikopteri, 2 SİHA düşürüldü.

11 Nisan 2020:

Libya'da Son Durum [TimeLine] 22

02.04.2020

UMH, el-Weşke hattına hava harekatı yaptı 6 LNA askeri öldü.

Libya Hava Kuvvetleri, Bani Walid güneyinde Hafter terörist milislerinin mühimmat, topçu ve Grad roketleri taşıyan üç kamyonunu imha etti

Libya‘da Hafter milislerine mühimmat taşıyan kamyonlar SİHA’lar ile imha edildi.

Libya‘da, Hafter güçleriyle Tunus ordusu arasında, iki ülke sınırında ortak operasyon yapma kararı alındı. Tunus, Türkiye’ye üs vermeyi reddetmişti

Libya'da Son Durum [TimeLine] 23
kaynak: mepanews
Ekim 2019
 • Pembe: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/Tobruk)
 • Mavi: Ulusal Mutabakat Hükümeti (Trablus)
 • Sarı Taralı: Tuareg Güçleri
 • Siyah Taralı: DEAŞ
Libya'da Son Durum [TimeLine] 24
Harita: MepaNews
19 Ağustos 2019
 • Yeşil: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/Tobruk)
 • Sarı: Ulusal Mutabakat Hükümeti (Trablus)
 • Turuncu: Tebu Güçleri
 • Mavi: Tuareg Güçleri
 • Siyah: DEAŞ

Libya'da Son Durum [TimeLine] 25

20 Ağustos 2019: BM, Libya Ulusal Ordusu ile kabile muhalifleri arasında Murzuk kenti ve yakınında çıkan çatışmalarda son 1 ayda 90 kişinin öldüğünü açıkladı.
BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, yaptığı açıklamada, “Murzuk şehri ve çevresinde en az 90 sivil öldü. 200’den fazla kişi de yaralandı” dedi.
19 Ağustos 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Misrata’da Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) ait bir SİHA düşürdüğünü duyurdu.
16 Ağustos 2019: Hafter’e bağlı güçlerin Trablus’taki Zuvare Havaalanı’na düzenlediği hava saldırısında 2 personel yaralandı.
14 Ağustos 2019: Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in başkent Trablus saldırısında görevli 5 deniz komandosunu yakaladıklarını duyurdu.
Yakalanan ekipte bir albay, bir yüzbaşı ve 3 astsubayın yer aldığını aktaran Sekr, deniz komandolarının RPG roketatar ve makineli tüfek taşıdığını, ayrıca telefonlarında Hafter güçlerinin Trablus’a yönelik saldırısında görev aldıklarını ispat eden fotoğraflar bulunduğunu kaydetti.
13 Ağustos 2019: Birleşmiş Milletlerin çağrısıyla Kurban Bayramı münasebetiyle varılan ateşkese rağmen Ayn Zara, Hallet Avn, havalimanı yolu ve Trablus’un güneyinde yer yer çatışma sesleri duyuldu.
UMH’den pazar günü yapılan açıklamada da Hafter güçlerinin ateşkesi ihlal ettiği duyurulmuştu.
11 Ağustos 2019: Libya’nın başkenti Trablus’taki Mitiga Havalimanı, Hafter güçlerinin, Kurban Bayramı için varılan ateşkesi ikinci kez ihlal etmesi sonucu uçuşlara kapatıldı.
10 Ağustos 2019: Bingazi kentinin doğusunda Ticaret ve Kalkınma Bankası ile bir alışveriş merkezi arasında yer alan otoparkta bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi. Saldırda 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.
9 Ağustos 2019: Halife Hafter, BM öncülüğünde Kurban Bayramı’nda yapılması planlanan ateşkesi reddetti.
7 Ağustos 2019: BM Libya Özel Temsilcisi Ghassan Selame, açıkladığı üç aşamalı çözüm planını “ilk adımda Kurban Bayramı süresince bir ateşkes, ardından Libya ile ilişkili ülkelerin katılacağı uluslararası toplantı ve son olarak da Libyalı tarafların görüşmesi” şeklinde belirlediklerini aktardı.
5 Ağustos 2019:  Hafter güçleri, güneyde düzenlediği hava saldırısında, Tebu kabilesinden 41 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.
3 Ağustos 2019: Libya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti elçisi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden ayrılıp saf değiştirdiğini söyledi.
Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Hafter güçlerine ait bir İHA düşürdü.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 26

5 Ağustos 2019: Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi başkanlığının medya danışmanı Fethi Abdülkerim el-Marimi, Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’taki tüm cephelerde ilerleme kaydettiğini ve savaşın yakında sona ereceğini vurguladı.
El Marimi, “Terörist militanlar (Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler) teslim olmadıkça ordunun, başkenti kurtarmaya devam edeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
3 Ağustos 2019: Libya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti elçisi, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden ayrılıp saf değiştirdiğini söyledi.
31 Temmuz 2019: Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac, “Trablus’taki savaşı sonlandıracak arabulucular yok, sadece bazı ülkelerin liderlerinden savaşı sonlandırma ve siyasi çözüm yoluna dönmeye ihtiyaç olduğunu belirten açıklamalar var” açıklamasında bulundu.
29 Temmuz 2019: Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nden bir heyet, Washington’a resmi bir ziyarette bulundu. Heyet, ABD’li meslektaşlarıyla Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’taki ‘milislere ve terör gruplarına karşı devam eden operasyonunu’ da tartıştı.
Temsilciler Meclisi sözcülerinden Hamid Huma, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta ‘meşru ve seçilmiş bir hükümet olarak’ çıkarılan yasaların ABD’li yetkililerle görüşüldüğünü söyledi. Huma’ya göre heyet, ABD Temsilciler Meclisi üyeleri ve senatörlerin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya geldi.
26 Temmuz 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait savaş uçaklarının, ülkenin doğusundaki silahlı lider Halife Hafter‘in Trablusoperasyonunda kullandığı Cufra Hava Üssü’ndeki silahlı insansız hava aracı (SİHA), askeri kargo uçağı ve hava savunma sistemlerini vurduğu bildirildi.
Burkan el-Gadab Operasyonu resmi sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre, UMH’ye bağlı savaş uçakları, gece saatlerinde Hafter birliklerinin Trablus saldırılarında yoğun olarak kullandığı Cufra Hava Üssü’ndeki SİHA, İlyuşin İl-76 tipi askeri kargo uçağı ve hava savunma sistemlerini vurdu.
Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait savaş uçakları, ülkenin orta kesiminde yer alan Cufra kentinde General Halife Hafter‘e bağlı güçlere ait mevzileri de vurdu.
Sudanlı 1000 milis, Hafter güçlerine katılmak üzere Libya’ya geldi.
Libya Ulusal Ordu Sözcüsü Ahmed Mismari: “Trablus ilerleyen günlerde büyük süprizlerle karşılaşacak.” açıklamasında bulundu.
25 Temmuz 2019:Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Trablus’a saldırı hazırlığındaki El Kaide terör örgütünün 3 üst düzey isminin yakalandığını duyurdu. UMH’ye bağlı güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, haklarında uluslararası yakalama kararı bulunan, biri Cezayirli 3 teröristin başkent Trablus‘ta ele geçirildiği belirtildi.
Halife Hafter, Trablus‘ta yakında zafer kazanacaklarını öne sürdü. Hafter, Bingazi‘deki Er-Racme bölgesinde bulunan komuta merkezinde yaptığı açıklamada, “Zaferi kazanmamız yakın. Bütün Libyalıların kurtulma zamanı geldi. Ordu da halk da Trablus’ta zafer bayrağını dalgalandıracak.” dedi.
23 Temmuz 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler, Halife Hafter güçlerinin başkent Trablus’un güneyine düzenlediği hava saldırısını püskürttü.
Libya’nın başkenti Trablus’taki Uluslararası Mitiga Havalimanı’na roket düşmesi sebebiyle uçuşlar durduruldu.
Libya‘nın başkenti Trablus‘ta, çatışmalar yeniden başladı. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, ülkenin doğusundaki Hafter‘e bağlı güçlerin Trablus’a ağır silahlarla öncü saldırılar düzenlediğini, UMH birliklerinin de bu saldırılara karşılık verdiğini belirtti.
22 Temmuz 2019: Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı hava kuvvetleri, Hafter’e bağlı güçlerin başkent Trablus’un güneyinde konuşlandığı noktalara hava saldırısı düzenledi.
Libya Ulusal Petrol Corp. ülkenin en büyük petrol sahasının, iki gün önce kimliği belirsiz bir grubun boru hattını kapatması ile zorunlu olarak duran üretimin yeniden başladığını duyurdu.
Libya Ulusal Ordusu, Trablus’u ele geçirmek için “Operation Flood of Dignity” adında operasyon başlattı. Trablus’a doğru 4 cephe açıldı.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 27

Libya savaş uçağının, Tunus‘un güneyinde bulunan askeri havalimanına zorunlu iniş yaptığı belirtildi. Libya’da yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Mısrata kentinden havalanan bir savaş uçağı arıza nedeniyle Tunus’un güneyindeki Medenin şehrine bağlı Bei Gazil bölgesinde bulunan askeri havalimanına zorunlu iniş yaptı.
20 Temmuz 2019: Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin güneydeki en büyük petrol sahası Şerare’de vanalarda yaşanan arızadan dolayı üretimin durduğunu duyurdu.
18 Temmuz 2019: Hafter güçleri son 6 günde, Garyan cephesinde ilerlemeye başladı. Kulaybah ve Qadama beldelerini ele geçirdi. Hafter güçleri Zaviye bölgesinde de ilerleme kaydederken, Sabria beldesini de ele geçirdi.
16 Temmuz 2019: Hafter’e bağlı güçlerin, başkent Trablus’taki bir sahra hastanesine düzenlediği hava saldırısında 3 kişi öldü.
14 Temmuz 2019: Libya Ulusal Ordusu, Trablus’u ele geçirmek için yeni bir taarruz başlattığı belirtildi.
Libya Ulusal Ordusu’nun komutanı: “LUO yeni bir safhaya geçiyor, kutsal olan Şehitler Meydanı’nın kapısına dayanacağız. Düşman yenilmekte ve şehrin iç kısımlarında terör saldırıları düzenlemek için muharebe alanından çekiliyor” dedi.
8 Temmuz 2019: Libya Büyükelçiliği: “Libya’nın doğusunda Sidra’da alıkonulduktan sonra serbest bırakılmaları temin edilen 6 gemici vatandaşımızın Trablus’a sağ salim intikalleri de sağlandı. Vatandaşlarımız şu anda uçakla İstanbul yolundalar.” açıklamasında bulundu.
4 Temmuz 2019: Mısır tarafından, Hafter güçlerine çok sayıda zırhlı araç ve tank gönderildi. Libya’nın El Cufra ve Bani Walid şehirlerine zırhlı araç konvoyları geldi. Misrata limanına, bir Türk kargo gemisi geldi. Gemi, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek için gönderildiği söyleniyor. Ayrıca kargo gemisinin içinde silah ve araç olduğu iddia ediliyor.
Hafter güçleri, Tarhuna’nın Bani Walid kasabasında Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine ait bir savaş uçağını düşürdüklerini açıkladı.
3 Temmuz 2019: Trablus yakınlarındaki Tacura’da, Göçmenler Merkezi’ne Hafter güçleri tarafından hava saldırısı düzenlendi. 53 kişi hayatını kaybetti. 80 kişi yaralandı. Acil yardım servisi sözcüsü Osama Ali, hava saldırısının olduğu hangarda 120 kadar göçmenin bulunduğunu söyledi.
Hafter güçleri, Trablus’taki Mitiga Uluslararası Havalimanı’na hava saldırısı düzenledi.
2 Temmuz 2019: Libya Fransız Büyükelçiliği, Libya’nın Gharyan kentinde bulunan Fransız askeri personelinin varlığına ilişkin söylentilerin asılsız olduğunu açıklayarak, bölgede herhangi bir fransız askerinin olmadığını söyledi.
1 Temmuz 2019: Hafter militanları, 6 denizci vatandaşımızı serbest bıraktı.
Libya Ulusal Ordusu sözcüsü Mismari, “Liderliğimiz Türkiye’nin tehditlerine vereceği cevap üzerinde çalışıyor. Türk halkıyla ilişkilerimiz iyi. Gerginliğin sebebi Erdoğan” dedi.
30 Haziran 2019: Trablus’un doğusundaki Mitiga Uluslararası Havaalanı’na, Hafter güçlerince hava saldırısı düzenlendi. Havalanı’nda, Türkiye’ye ait bir İHA’yı vurduklarını iddia ettiler.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bingazi’de Hafter güçleri tarafından kaçırılan 6 denizci hakkında açıklama yaptı.
Açıklamada, ”Libya’da Hafter’e bağlı illegal milis güçler tarafından altı vatandaşımızın alıkonulması haydutluk ve korsanlık niteliğinde bir eylemdir. Vatandaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz. Aksi takdirde Hafter unsurları meşru hedef haline gelecektir.” ifadelerine yer verildi.
Hafter militanları, 2 Türk vatandaşının tutuklandığını açıkladı. Libya Ulusal Ordu (Hafter Güçleri) Sözcüsü Ahmed el Mismari: ”Alıkonulan Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgimiz yok. Durumu netleştirmek için resmi açıklama yapılacak. Türkiye bölgesel konulara müdahale edip, bölge güvenliğini tehdit ediyor.” açıklamasında bulundu.
Libya Ulusal Ordusu: “Bir Türk ordusu takımı Trablus hükümetinin operasyon odasında çalışıyor ve operasyonları yönetiyor.” dedi.
Libya’nın Kuzeyinde Son Durum (30 Haziran 2019)
 • Yeşil: Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA)
 • Kırmızı: Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri/LNA)
 • Mavi: Tebu Halkı

Libya'da Son Durum [TimeLine] 28

29 Haziran 2019: Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Geryan kentini Hafter güçlerinden ele geçirdi. Hafter güçlerinin kuzey hattındaki taarruz gücünün lojistik hattı zayıfladı.
Hafter güçleri, Libya’daki Türk lokantalarını kapatmaya başladı. Hafter yanlısı bir gazeteci, fotoğrafları Facebook hesabından yayınladı. “Beyza şehrindeki tüm Türk lokantaları kapatıldı. Doğru yolda atılan adım. Türk veya Türkiye ismini barındıran tüm mekanlar kapatılmalı.”

Libya'da Son Durum [TimeLine] 29

Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Trablus yakınlarındaki Ayn Zara’ya girdi. Hafter militanları bölgeden kaçtı. UMH, son 4 günde Hafter güçlerine ait 30’u zırhlı 75 aracı imha etti. Hafter güçlerine bağlı 120 militan öldürüldü, 100’e yakın militan esir alındı.
Ulusal Mütabakat Hükümeti (UMH), General Halife Hafter’in ordusunda görev yapan Fransız askerlerinin tespit edilidiğini duyurdu. UMH’ye bağlı birinci piyade tugayı komutanı Mustafa el Maçai Fransız askerlerini taşıyan 6 aracın Trablus’un güneyinde bulunan Garyan şehrinde tespit edildiğini açıkladı.

Libya'da Son Durum [TimeLine] 30

28 Haziran 2019: Hafter’in sözcüsü Mismari’den Türkiye’ye yönelik tehditler geldi.
 • Libya havalimanları, Türkiye’den gelecek bütün uçuşlara kapatıldı.
 • Libya karasularındaki Türk gemileri vurulacak.
 • Libya’daki Türk hedefler, düşman hedefler olarak görülecek.
Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni destekleyenler;
 • Birleşmiş Milletler
 • Avrupa Birliği
 • ABD
 • Türkiye
Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu’nu (Hafter) destekleyenler;
 • Mısır
 • Suudi Arabistan
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Fransa
 • Rusya
Libya’daki Askeri Güçler
 • Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) (Trablus merkezli UMH birliklerinin başında Tümgeneral Usame Cuveyli bulunuyor.)
 • Misrata Güçleri. (Kaddafi’nin devrilmesinde en büyük paya sahip güçler)
 • Libya Ulusal Ordusu (Körfez ülkeleri ve Mısır’ın desteklediği Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı güçler)
 • Zintan Güçleri. (Ülkenin batısında, Tunus sınırına yakın yerde bulunuyorlar)
Libya Ulusal Ordusu (Hafter Güçleri)
Halife Hafter, liderlik ettiği gruba “Libya Ulusal Ordusu” ismini veriyor ve resmi bir ordu gibi davranılmasını istiyor. Aslında Hafter’in silahlı gücü bayilik gibi çalışıyor ve topladığı milisleri bir çatı altında bir araya getirmeye çabalıyor.
Hafter saflarında, doğudan ve batıdan Libyalı kabilelerden Kaddafi’nin kurduğu halk komitelerine, aşırı görüşlü Medhali Selefilerinden Sudan’ın karanlık sicile sahip Cancavid milislerine, Çad’daki isyancılardan Rus paralı askerlerine, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’dan askeri subaylara kadar geniş bir yelpaze yer alıyor.
Hafter güçlerinin farklı kaynaklarda, 7 bini eğitimli askeri personel olmak üzere 25-30 bin kişilik bir güce sahip olduğu öne sürülüyor. Bunlar içinde en büyük ve en iyi silahlandırılmış 106. Tugay, Hafter’in oğlu Saddam Hafter tarafından komuta ediliyor.
Libya’da 2011 yılındaki devrimle koltuğundan edilen Muammer Kaddafi’nin oğlu Hamis’in orduda kendi ismiyle bir tugayı yönettiği benzetmesi, Libya’da sıkça yapılıyor.
Hafter’in elindeki diğer birliklerin dağılımı ise şöyle:
 • Medhali Selefiler

Libya’da Hafter saflarında yer alan Medhali Selefiler, aşırı görüşler barındırıyor ancak yöneticilere itaat edilmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Bu nedenle, Suudi Arabistan’ı yönetici olarak kabul ettiği ve Riyad’ın desteklediği Hafter saflarında savaşıyorlar.
 • Nida Taburu

Selefi akımlar içinde en çok öne çıkanı Nida Tabur’u, Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçları işlediği gerekçesiyle hakkında yakalama emri çıkartılan Mahmud el-Virfeli tarafından yönetiliyor. Hafter, temmuz ayında Verfali’yi sözde binbaşılıktan, yarbaylığa terfi ettirdiğini açıklamıştı.
 • Selefi Tevhid Birliği

Selefi Tevhid Birliği, Kaddafi’ye karşı gerçekleşen ayaklanmaya katılan Eşref el-Miyar tarafından yönetiliyor. Miyar, Hafter’e karşı çıkanların “dinden çıktığını ve dolayısıyla kanının dökülmesinin caiz olduğunu” savunuyor.
 • Sebil es-Selam Birlikleri

Ülkenin güney doğusundaki El-Küfra bölgesinde etkin Sebil es-Selam Birlikleri, Adburrahman el-Kilani tarafından yönetiliyor.

 • El-Kaniyat Birlikleri

Başkentin yaklaşık 90 kilometre güney doğusundaki Terhune kentinde yer alan El-Kaniyat Birlikleri, Kani kardeşlerin kontrolünde bulunuyor. Fanatik fikirleri savunan El-Kaniyat Birliklerinin büyük çoğunluğunu eski Kaddafi ordusu askerleri oluşturuyor. Başta başkentteki UMH saflarında yer alan El-Kaniyat Birlikleri, yaptıkları ihlaller nedeniyle lağvedildi ve sonra Hafter ile yeniden iş birliği yaptı. Birlik, bölgeye ilişkin bilgileri nedeniyle başkentin güneyindeki bazı mahallelerin Hafter’in eline geçmesini sağladı.

Paralı Askerler
 • Wagner Grubu 
Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerlerinin faaliyetleriyle tanınıyor.
Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, yaklaşık 1400 paralı askeriyle Trablus’un sıcak cephe hatlarında Hafter saflarında yer aldı.
Yaklaşık 1400 kadarının Libya’ya geldiği Wagner Grubu’nun Libya’ya 25 Rus pilot getirdiği, pilotların Hafter birliklerine eğitim faaliyetleri gerçekleştirdiği, Libya semalarında yenilenmiş Rus Sukhoi-22 tipi savaş uçaklarıyla göreve çıktıkları bildiriliyor.
 • Cancavid Milisleri
Cancavid milisleri, Sudan’da devrik lider Ömer el-Beşir rejimine karşı savaşanlardan ve Darfur bölgesindeki savaşta yer alanlar olduğu bilinmektedir. Libya’da da Hafter güçleri saflarında savaşıyorlar.
Sudan’da Hızlı Destek Kuvvetleri Muhammed Hamdan Daklu namı diğer Hmidti tarafından silahlandırılan Cancavid milislerinden yaklaşık 1000 tanesi, BM’nin Libya raporlarına göre, Hafter’in başkente yönelik saldırılarında kritik Cufra hava üssünü koruyor. Cancavid milislerinin bazı komutanları, Darfur’daki faaliyetleri nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor. Hafter saflarında savaşan Sudanlı milislerin sayısı son dönemde 3 bine kadar çıktı.
 • Black Shield
Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Black Shield firmasının 2019 yılında Sudan’da gençleri yüksek gelir ve Özel Güvenlik Görevlisi olarak yetiştirip iş vereceği vaadi ile Dubai’ye götürdüğü, 3 aylık askeri eğitimden sonra Yemen veya Libya’da paralı asker olarak çalışma seçeneklerinden birine mecbur bıraktığı ortaya çıkmıştı.
Bu gençlerin bir kısmı Yemen’in liman kentlerini işgal etmek için BAE safında savaştılar. Bir kısmı ise UMH güçlerine karşı savaşmak üzere götürüldüler.
Hafter güçlerinin kontrolündeki Ras Lanuf kentinde yer alan askeri kamplarda bulunan Sudan’lı gençler, 500 dolar maaş karşılığında savaştırılıyor.
Kaddafi Rejimi Birlikleri

Kaddafi rejiminin, 2011 yılında silahlı biçimde yıkılmasının ardından, Hafter, buradan ayrılan askeri birlikleri devşirmek için çabaladı. Bunların içinde Muhammed el-Muqrif, Hamis Tugayı, 32. Muiz Tugayı gibi birliklerden gelen savaşçılar, deneyimli ve en gelişmiş silahları kullanabilecek beceriye sahip birlikler olarak öne çıktı.

Bunların en meşhurları şöyle:

 • Muhammed bin Nayil, başkentin 700 kilometre güneyindeki Mukaraha kabilesinin yaşadığı güney batıdaki Birak eş-Şati askeri üssünde yer alıyor. Hafter aynı şekilde, Sebha ve stratejik Cufra hava üssünün kontrolünü bu gruba veriyor.
 • Doğudaki Hasse kabilesinden gelen Abdusselam el-Hassi, Trablus operasyonunun başında harekatın komutanı olarak Hafter tarafından atandı. Ancak, stratejik Giryan kentini haziranda bozguna uğrayarak kaybetmesinin ardından, Hasse’nin Hafter tarafından geri çağrıldığı bildirildi.
 • Giryan kentini geri kazanması için görevlendirilen Mebruk es-Sehban, Mukaraha kabilesine mensup ve Kaddafi yanlısı olarak kabul ediliyor. Mukaraha ve Kaddafe kabilesi, Kaddafi döneminde en yoğun biçimde orduda yer alan ve imtiyaz sağlanan kabilelerdi.
 • Terhune 22. Tugayı, özellikle Kaddafi ordusundaki elit birliklerini bünyesinde barındırıyor. Hafter, Trablus saldırısında ilk başta Terhune 7. Tugayı ile birlik olmuş ve Abdulvehhab el-Mukri komutasında 9. Tugay ismini vermişti. Mukri, Abdulaziz ve Muhsin Kani kardeşler, UMH’nin bir saldırısında hayatını kaybetmişti.
 • Sahvat birlikleri, Kaddafi döneminde halk komiteleri şeklinde örgütlenen silahlı yapıdan oluşuyor. Bingazi Devrimciler Konseyi, Benine Hava Üssü ve Recme Askeri Üssü’nde Hafter birliklerini kuşattığı sırada şehrin içinden darbeci generale destek olan Sahvat birlikleri sürpriz yaparak dengeyi değiştirmişti. Başkent Trablus’un güneyindeki eski havalimanı yakınındaki Kasr Bin Gaşir Mahallesi çevresinde konuşlanıyor.
Kabile Savaşçıları
Ülkenin doğusundaki bazı kabileler Hafter ile iş birliği yapıyor. Örneğin, kuzeydeki Sirte, batıdaki Terhune ve doğudaki Ecdebiye kentinde mensupları bulunan Hafter’in soyismini taşıdığı Hafter kabilesi. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Akile Salih’in mensup olduğu Ubeydat kabilesi, ve diğer bazı kabileler Hafter’i destekliyor.
Buna karşın, Hafter milisleri kendilerine karşı çıkan kabileleri kanlı biçimde cezalandırıyor. Libya’nın güneyinden Çad’a kadar uzanan siyahi Tebu kabilesi, Hafter milislerinin yargısız infazlarına maruz kaldı.
Libya Ulusal Ordusu – Hafter Güçleri

Libya'da Son Durum [TimeLine] 31

Libya'da Son Durum [TimeLine] 32

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/hafter-libyalilara-karsi-milisleri-ve-yabanci-parali-askerleri-savastiriyor/1682685

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here