Balkan coğrafyasının en eski halklarının yaşadığı Kosova, balkanlarda önemli bir konuma sahiptir. Kosova coğrafi konum olarak Avrupa kıtasının güneyinde, Balkan yarımadasının kuzeybatısında yer alır.

Kosova’yı “Sırp Medeniyetinin Beşiği” olarak gören Sırplar, kendilerinin 6. ve 7. Yüzyıllarda geldiğini, Arnavutların ise sonradan geldiği iddiasında bulunurlar. Arnavutlar ise kendilerini Balkanlar’ın en eski yerleşenlerinden kabul ederler ve Sırpların Kosova’yı terk etmesi gerektiğini söyler ve inanırlar.

Kosova 17.02.2018’de Sırbistan’dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etmiştir. Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) devamı olarak 1999 yılında kurulan Kosova Koruma Güçleri’nin dağılması sonrası 2009 yılında Kosova Güvenlik Gücü kuruldu. Kosova, Sırbistan ile ilişkilerin normalleşmesinin ön koşulu olarak Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması gerektiğini sunmaktadır.

2010 yılının Temmuz ayında Uluslararası Adalet Divanı, 2008’de Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin Sırbistan’ın kendi toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi iddiasına rağmen Uluslararası hukuka uygun olduğunu açıklamıştır. Kosova için rahatlatıcı bir haber olmuştur.

Sırbistan Faktörü

Sırbistan, müttefikleri olan Çin ve Rusya’nın yardımıyla Kosova’nın BM üyeliğini ve uluslalar arası örgütlere katılımını engellemektedir. Sırbistan’ın son olarak Kosova’nın Interpol’e katılma çabalarının önünü kesmesi sonucunda Kosova, Kasım ayında Sırbistan mallarına %100 gümrük vergisi koydu.

Kosova Ordusu

Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarılarının Kosova Meclisinde kabul edilmesi Kosova’nın geleceği açısından önemli bir adımdır. Sırbistan, Büyük Sırbistan hayaline vurulmuş büyük darbelerden birinin olduğunu Sırbistan’ın tehdit vari açıklamalarından görmekteyiz.

Kurulan ordunun Sırpların varlığını tehdit ettiğini, Sırp ordusunu devreye sokmamayı umduklarını fakat bununda masadaki seçeneklerden biri olduğunun da mesajı verildi. Kosova’nın bağımsızlığı sonrası uzlaşmacı olmayan politikalar izleyen Sırbistan hükümeti, Kosova’nın kuracağı ordunun bölgede istikrara hizmet etmeyeceğini söyleyerek Sırbistan’ın barış yolundan ayrılmayacağını söyleyerek de NATO’ya karşı iyimser yüzünü gösterdi.

Sonuç Olarak; 

ABD’nin, Priştine Büyükelçisi Kosnett ise Kosova’nın bağımsız ve egemen bir devlet olarak kendisini savunmasının doğal bir durum olduğunu söyledi. Kosova’nın Avrasya’nın doğusu ile batısı arasında bir geçiş noktası olması ve bunun akabinde Balkanlar’daki bir kıvılcımın diğerlerini de etkileyeceği düşüncesi de egemendir.

Bundan dolayı da Kosova konusunda destekleyici bir tutum takınan ABD ve karşı kulvarda NATO, Sırbistan, Rusya gibi birçok devletin olması Balkanları karışık bir dönemin beklediğini de göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here