DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’nin, 27 Ekim günü sabah saatlerinde İdlib’in kuzeyinde, Türkiye sınırına 5 kilometre mesafedeki Barişa kasabasında, ‘Kayla Mueller’ Operasyonu ile öldürüldüğü açıklandı. CNN, ABD ordusunun Bağdadi’nin ölümünü resmi olarak onaylamadan önce DNA testi yaptığını bildirdi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona ‘Kayla Mueller’ adının konduğunu açıkladı.

Ayrıca aynı gün, DEAŞ sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir’in de Cerablus yakınlarındaki Ayn Beyda köyünde düzenlenen ABD hava saldırısında öldürüldüğü belirtildi.

Terör örgütü YPG/PKK’nın sözde komutanı Mazlum Kobani, DAEŞ sözcüsü El Muhacir’e ve DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’ye yönelik operasyona ABD ile kendilerinin ortak operasyonu olduğunu öne sürdü.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 27
Donald Trump ve kabinesi, DEAŞ lideri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin öldürülmesiyle sonuçlanan operasyonu izlerken.

Ebu Hasan el Muhacir Kimdir?

DEAŞ’ın üst düzey isimlerinden olan ve Bağdadi’nin sağ kolu olduğu öne sürülen El Muhacir, Aralık 2016’dan bu yana örgütün sözcülüğü görevini yürütüyordu. El Muhacir bu göreve, grubun eski sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani’nin öldürülmesinin ardından getirilmişti.

El Muhacir, DEAŞ’ın birçok önemli açıklamasının arkasındaki isimdi. Örgüte bağlı medya kanalları, El Muhacir’in konuşmalarını, Bağdadi’nin konuşmaları ile aynı protokolle servis ediyordu.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 28

Operasyona Dair Bilgiler

 • ABD Başkanı Trump’ın operasyon hakkında verdiği bilgilere göre;
 • ABD istihbarat servisleri, Bağdadi’yi son birkaç haftadır takibe aldı. Operasyonun düzenlendiği binanın altında çok sayıda tünel olduğunun istihbarat servislerince biliniyordu.
 • ABD özel kuvvetlerine bağlı timleri taşıyan helikopterlerin Cumartesi gecesi TSİ 23.00 sularında gizli bir noktadan havalandı.
 • Cumartesi günü Trump’ın emriyle çok sayıda özel kuvvetlere bağlı askerin toplam sekiz helikopterle operasyona başladı.
 • Pazar gününün ilk saatlerinde ABD özel kuvvetlerinin İdlib Vilayeti’ne bağlı Barişa köyündeki bir binaya yönelik operasyona başladı.
 • Operasyon yaklaşık 2 saat sürdü.
 • ABD askerlerini taşıyan helikopterlerin çift yönlü uçuşu 1 saaat 10 dakika sürdü.
 • Bağdadi’yi koruyan çok sayıda militan, operasyonda öldürüldü.
 • Operasyonda ölenlerin arasında Bağdadi’nin eşlerinden ikisinin bulunduğu da açıklandı.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 29

‘Kayla Mueller’ Operasyonu: Kayla Mueller Kimdir ?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyona ‘Kayla Mueller’ adının konduğunu açıkladı.

DEAŞ’ın, 2013’te kaçırdığı Amerikalı yardım görevlisi Kayla Mueller’in Bağdadi ile zorla evlendirildiği, IŞİD liderinin cinsel saldırısına ve işkenceye maruz bırakıldığı biliniyor. Mueller 2015’te Rakka’da bir hava saldırısında yaşamını yitirmişti.

Arizonalı bir insan hakları savunucusu ve insani yardım görevlisi olan Kayla Mueller, Aralık 2012’de Türkiye sınırında Suriyeli sığınmacılara yardım eden bir kuruluşta çalışmaya başlamıştı. Ağustos 2013’te, Suriyeli erkek arkadaşıyla birlikte Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Halep’teki bir hastanesine internet bağlantısı kurmak üzere gitmişti.

Ancak Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, çok sayıda Batılının kaçırıldığı bir dönemde, Suriye’nin uluslararası yardım kuruluşu çalışanları için güvenli olmadığına dikkat çekmiş; Mueller’in de Suriye’ye geleceği konusunda kendilerine bilgi vermediğini belirterek onu ertesi sabah Türkiye’ye dönebilmesi için bir otobüs durağına bırakmaya çalışmıştı.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 30

Araç bu sırada DEAŞ tarafından pusuya düşürüldü. Mueller ve erkek arkadaşı olduğu sanılan Suriyeli bir erkek rehin alındı. DEAŞ’lı teröristler, Suriyeli erkeği sonradan serbest bıraksa da, 26 yaşındaki Mueller bırakılmadı. Amerikan ordusunun ve ailesinin onu kurtarma yönündeki bir dizi girişimi sonuçsuz kaldı.

Obama yönetiminin aileden gelen ‘IŞİD’le rehine takası’ taleplerini reddetmesi tartışma yarattı. Mueller’in zorla Bağdadi ile evlendirildiği, Bağdadi’nin cinsel saldırısına ve işkenceye maruz bırakıldığı ortaya çıktı.

Mueller’in DEAŞ’lı teröristlere direndiği, birlikte esir tutulduğu iki Ezidi kadını Batılı görünüşü nedeniyle tehlikeye atmamak için kaçma şansını da kullanmadığı söyleniyor.

Annesi Marsha Mueller kızının ölümünden sonra Guardian gazetesine demecinde, “Kayla’yla birlikte tutulan Ezidi kadınlardan öğrendiğimize göre, çok acı çekti ama kendi acılarını saklamaya çalıştı. Kayla’nın onlara bir anne veya abla gibi davrandığını, onları hep koruduğunu ve bir gün evlerine dönecekleri konusunda yüreklendirdiğini anlattılar” diyecekti.

Kayla’nın Şubat 2015’te, Ürdünlü bir pilotun yakılarak öldürülmesine karşı misilleme olarak Rakka’da düzenlenen hava saldırılarında yaşamını yitirdiği iddia edildi. DEAŞ, 18 aydır rehin tuttuğu Mueller’in burada öldüğüne dair üç fotoğrafı ailesine e-posta yoluyla ulaştırdı. Mueller’in yaşamını yitirdiği, Amerikan istihbaratı tarafından da teyit edildi.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 31

NYT’nin Operasyon Raporu

New York Times gazetesinin ABD istihbarat birimlerinden yetkililerle konuşarak hazırladığı haberde operasyonun öncesinde yaşananlar aktarılıyor:

Operasyon Süreci

“Terörle mücadele yetkilileri Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme planını açıklarken, CIA ve özel harekât birliklerinin dünyanın en çok aranan teröristi Bağdadi’nin yerini tespit etmiş olduğunu ve operasyon hazırlığı içerisinde bulunduklarını bildiğini aktarıyor.”

“ABD istihbarat yetkilileri aylarca Trump’ı Bağdadi konusunda bilgilendirdi. Bağdadi’nin yakalanması Trump tarafından da bölgedeki en önemli öncelik olarak belirlenmişti.”

“Ancak Trump’ın üç hafta önce ani bir şekilde ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması, titizlikle hazırlanmış olan planları sekteye uğrattı. Yetkililere göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askeri varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi.”

“Aynı yetkililer Bağdadi’nin Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldüğünü aktardı.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 32

Operasyon Hazırlıkları

“Trump’ın 6 Ekim’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ABD askerlerini Suriye’den çekme kararını verirken, Bağdadi hakkındaki istihbaratı ne kadar dikkate aldığı bilinmiyor. Ancak konu hakkında bilgi sahibi askeri yetkililere göre bilinen gerçek, sahadaki komutanlar Trump’ın kararıyla birlikte bu karmaşık operasyonu gerçekleştirme konusunda daha ciddi bir baskı altına girmiş oldular.”

“Operasyonun gelişimi konusunda bilgi sahibi olan 10’a yakın ABD Savunma Bakanlığı, istihbarat, ordu ve terörle mücadele yetkilisi Cumartesi gecesi başlatılan operasyona giden süreci anlattı.”

“Yaz aylarında CIA, Bağdadi’nin IŞİD’in rakibi El Kaide bağlantılı örgütlerin hakim olduğu Suriye’nin kuzeybatısındaki bir köyde bulunduğuna dair beklenmedik bir istihbarat alınca operasyonun planlaması başlatıldı.

“ABD’li yetkililere göre bu istihbarat, Bağdadi’nin eşlerinden birisi ile yakalanmış olan bir IŞİD kuryesinin sorgulanmasının sonucunda elde edilmişti.”

“CIA, bu istihbaratın ışığında Iraklı ve Suriyeli Kürt istihbarat birimleriyle birlikte çalışmaya başladı. Amaç Bağdadi’nin yerinin tam olarak tespitini sağlamak ve düzenli hareket alanlarını belirleyebilmek için söz konusu bölgeye casuslar yerleştirmekti.”

“ABD’li yetkililer, Trump’ın askerleri Suriye’den çekeceğini açıklamasından sonra dahi Kürt güçler Bağdadi operasyonu için CIA ile işbirliğine devam ettiler.”

“Hatta bir yetkili, ‘Suriyeli ve Iraklı Kürtler operasyon için diğer tüm ülkelerden daha fazla istihbarat sağladı’ yorumunu yaptı.”

“Suriyeli bir mühendisin anlatımına göre, Bağdadi operasyonun düzenlendiği köyde El Kaide bağlantılı Hurras el-Din örgütünün komutanlarından Ebu Muhammed Salama’nın evinde saklanıyordu.”

“Operasyonda Salama’ya ne olduğu ya da Bağdadi’nin bu kişiyle olan ilişkisi konusunda detaylar belli değil.”

“ABD ordusunun Delta Gücü komandoları Bağdadi operasyonunun taktik planlamasına başladıklarında karşılarında ciddi engeller olduğunu biliyorlardı.”

“Söz konusu bölge El Kaide kontrol alanının derinliklerindeydi. Suriye hava sahasının o bölümü ise Rusya ve Suriye hükümeti tarafından kontrol ediliyordu.”

“Olası operasyonlar en az iki kez son dakikada iptal edildi.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 33

Operasyon Başlıyor

“Son operasyon planlaması geçen hafta içerisinde iki ila üç günde tamamlandı. Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, eldeki istihbarata göre Bağdadi’nin yer değiştirmek üzere olduğunun bilindiğini ifade ediyor.”

“Bu noktada ABD’nin ordu komuta kademesi hızla harekete geçilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bağdadi’nin yer değiştirmesine izin verilmesi halinde ABD ordusunun da bölgeden çekilmesiyle birlikte yeniden izinin sürülmesi çok daha zor olacaktı.”

“Savunma Bakanı Mark Esper ABC kanalına yaptığı açıklamalarda, Trump’ın Perşembe ve Cuma günlerinde kendilerine operasyon için yeşil ışık yaktığını anlattı.”

“Washington yerel saati ile 17.00 (01.00) sularında büyük kısmı CH-47 Chinook tipi olmak üzere sekiz Amerikan helikopteri Irak’ın Erbil kentindeki askeri üsten havalandı.”

“Radarlara yakalanmamak için alçak ve hızlı uçuş gerçekleştiren helikopterler Suriye sınırını geçti ve Suriye hava sahasında kalarak İdlib’in kuzeyindeki Barişa köyüne ilerlemeyi sürdürdü. 70 dakikalık uçuş sırasında helikopterlere yer yer ateş de açıldı.”

“Helikopterlerin inmesinden hemen önce hem helikopterler hem de diğer ABD savaş uçakları bölgedeki binalara ateş açtı. Delta Gücü komandoları ve eğitimli köpekleri himaye ateşi eşliğinde operasyon bölgesine indiler.”

“Trump komandoların ana kapıdan değil duvarı patlatarak hedef binanın bulunduğu alana girdiğini söyledi. Amaç olası bubi tuzaklarına yakalanmamaktı. Bu sayede hızla hareket ederek bir grup IŞİD savaşçısıyla karşı karşıya geldiler.”

“Başkan Trump, Savunma Bakanı Esper, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile birlikte operasyonu Beyaz Saray’da keşif uçaklarının geçtiği canlı video görüntüleri üzerinden takip ediyordu.”

“Delta Gücü komandoları binayı çevreleyen duvarı geçtikten sonra çatışmaya girdi ve bir dizi kişi bu çatışmada ABD komandoları tarafından öldürüldü. Komandolar duvarı patlatıp içeriye girerken bir Arap tercüman, çocuklara ve savaşçı olmayan ancak o bölgede bulunan kişilere nereden nasıl kaçabileceklerini söylüyordu.”

“Bu sayede bölgede bulunan 11 çocuğun yara almadan kurtulduğu belirtiliyor.”

“Bağdadi’nin yeraltı tüneline kaçmasıyla birlikte Amerikan komandoları takibe başladı.”

“Trump Bağdadi’nin kaçarken yanına üç çocuk aldığını ifade etti. Bağdadi’nin bu çocukları ‘canlı kalkan’ olarak kullanmayı amaçladığı sanılıyor.”

“Bağdadi’nin üzerinde intihar yeleği olduğundan şüphelenen komandolar, Bağdadi’yi etkisiz hale getirebilmesi için bir köpeğe ‘saldır’ emri verdi.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 34

Operasyon Tamamlandı

“Trump Bağdadi’nin bu noktada üzerindeki düzeneği havaya uçurduğunu ve kendisiyle birlikte yanındaki üç çocuğu da öldürdüğünü belirtti.

”Savunma Bakanı Esper iki saat süren operasyonun en kritik aşamasını ABC televizyonuna şu sözlerle anlattı: “Yanında bir dizi savaşçı ve kadının yanı sıra çok sayıda çocukla birlikte bir yerleşkede. Özel harekât birliklerimizin bu kişileri bölgeden uzaklaştırmak için bir dizi taktiği, tekniği ve uyguladıkları protokolleri var. Ama günün sonunda Başkan’ın da söylediği gibi kendisini öldürmeyi tercih etti ve yanında üç küçük çocuğu da götürdü.”

“Trump ise o anları daha detaylı anlattı: Büyük kısmını izledim. Bağdadi çıkmaz bir tünele girdi, ağlayarak, çığlık atarak öldü.”

“Esper ise Trump’ın bahsettiği ‘ağlayarak, çığlık atarak’ ifadelerini kullanmadı ve ‘Ben o detaylara hakim değilim. Muhtemelen Başkan operasyona katılan komutanlarla konuşmuştur’ demekle yetindi.”

“Washington saati ile 19.15’te (TSİ 04.15) özel harekât timinin komutanı Bağdadi’nin öldüğünü rapor etti. Çatışmalarda beş ‘düşmanın’ daha yerleşkede öldürüldüğü, operasyon bölgesinde de bir dizi düşmanın öldürüldüğü bildirildi.”

“Beyaz Saray operasyonda iki ABD askerinin hafif şekilde yaralandığını ancak göreve devam ettiklerini de aktardı. Trump operasyonda bir ABD ordu köpeğinin de yaralandığı bilgisini verdi.”

”Komandolar operasyonun ardından yerleşkede bulunan 11 çocuğu bölgede bulunan bir kadına teslim etti. Ardından ise yerleşkenin tamamen imha edilmesi emri verildi. Operasyon konusunda bilgi sahibi bir yetkiliye göre, bu şekilde bu bölgenin gelecekte IŞİD tarafından kutsal bir yer haline gelmesinin önüne geçilmesi amaçlandı.”

“Trump, ABD askerlerinin yaklaşık iki saat bölgede kaldıklarını aktardı. Askerler daha sonra helikopterlere binerek geldikleri güzergâhtan Irak hava sahasına geri döndüler. Helikopterlerin ‘Barişa’dan havalanmasından yaklaşık dört saat sonra ise Başkan Trump ‘Az önce çok büyük bir olay oldu!” Tweetini paylaştı.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 35

NYT: ”Bağdadi Trump Sayesinde Değil, Trump’a Rağmen Öldürüldü”

New York Times, ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberinde Bağdadi operasyonunun Trump’ın Suriye’den çıkma açıklaması nedeniyle erkene çekildiğini ve Bağdadi’nin ‘Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldüğü’ ifadelerine yer verdi:

“ABD istihbarat yetkilileri aylarca Trump’ı Bağdadi konusunda bilgilendirdi. Bağdadi’nin yakalanması Trump tarafından da bölgedeki en önemli öncelik olarak belirlenmişti.

”Ancak Trump’ın üç hafta önce ani bir şekilde ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması, titizlikle hazırlanmış olan planları sekteye uğrattı. Yetkililere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askeri varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi.”

”Aynı yetkililer Bağdadi’nin Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldüğünü aktardı.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 36

Dünya, Operasyona Ne Dedi ?

Türkiye:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Ebubekir El Bağdadi insanlığın, İslam dininin ve Türkiye’nin en büyük düşmanlarından biridir. Türkiye DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun en aktif üyelerinden biri olarak bu teröristin kurduğu terör örgütüyle ve onun temsil ettiği çarpık zihniyetle ön cephede göğüs göğüse mücadele etmiştir. Gerek DEAŞ gerek PKK/PYD gibi terör örgütleriyle mücadelemiz bundan sonra da kesintisiz devam edecektir” dedi.

Rusya:

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Savunma Bakanlığı, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde düzenlenen operasyonla ilgili güvenilir bilgiye sahip değil.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğüne ilişkin bilgiler doğrulanırsa, bu, ABD Başkanı Trump’ın uluslararası terörizmle mücadeleye çok büyük bir katkıda bulunduğu anlamına gelir” dedi.

Fransa:

Emmanuel Macron, “Bağdadi’nin ölümü IŞİD’e sert darbe ancak bu sadece bir aşama. Uluslararası koalisyon ortaklarımızla birlikte bu terörist organizasyonun tam yenilgiye uğratmak için mücadelemiz devam ediyor. Bu bizim Ortadoğu’daki önceliğimiz.” dedi.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, “Bağdadi: Bir terörist için erken emeklilik, ancak onun örgütü için değil. Bu operasyondan dolayı Amerikalı müttefiklerimizi tebrik ediyorum. Kalbimiz bugün Bağdadi’nin ve onu takip edenlerin deliliklerine kurban gidenlerle birlikte.” dedi.

İran:

İran Enformasyon Bakanı Muhammed Javad Azari-Jahromi, “Önemli bir mesele değil. Sadece kendi yaratığınızı öldürdünüz.” dedi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, “ABD oluşturmaya çalıştığı söylemle medeniyetleri kendi tekeline almaya çalışıyor. Bölgemizde terör, ABD’nin sömürü ve askeri politikaları nedeniyle doğmuştur.” dedi.

İngiltere:

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ”Bağdadi’nin ölümü terörle mücadelemiz için önemli bir an; ancak IŞİD’in kötülüğüne karşı savaş henüz bitmedi. IŞİD’in katil, barbarca faaliyetlerine son vermek için koalisyon ortaklarımızla birlikte çalışacağız.” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “IŞİD liderinin ölümünden sonra IŞİD’in bu tür insanlık dışı ve kaba davranışlarda bulunan eylemleri yapan birini yüceltmesine izin vermemeliyiz.” dedi.

İsrail:

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “IŞİD’in başı Bağdadi’nin öldürülmesindeki etkileyici başarısından dolayı Başkan Trump’ı tebrik ediyorum. Bu, terör örgütleri ve terörist devletlerle savaşma konusundaki Amerika Birleşik Devletleri ve tüm özgür ülkelerin ortak kararlılığını yansıtıyor. Bu başarı önemli bir dönüm noktası, ancak önümüzde hala yapılacak işler var.” dedi.

Irak:

Bir Iraklı güvenlik yetkilisi, “Suriye’nin içindeki kaynaklarımız Bağdadi’yi takip etmekle yükümlü istihbarat ekibine, İdlib’de saklandığı yerin bulunması üzerine ailesiyle İdlib’den kaçarak Türkiye sınırına doğru giderken Bağdadi’nin korumasıyla beraber öldürüldüğünü söyledi” dedi.

IKBY

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) esi Başkanı Mesud Barzani, “Terör örgütü IŞİD elebaşı Ebub ekir el-Bağdadi’nin öldürülmesi, terörle mücadelede büyük bir adım ancak bu, terörün ve IŞİD ideolojisinin bittiği anlamına gelmiyor.” dedi.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 37

ABD Başkanı Trump’ın Operasyona Yönelik Açıklamaları

“Dünyanın bir numaralı terörist lideri öldü”

“Bölgeye uçuş ve geri çıkış operasyonun çok çok tehlikeli bir kısmıydı.”

“Onu belli bir yerde bulacağımızın farkındaydık. Çok iyi insanlarla birlikte çalıştık. Oldukça zeki insanlardı. Çok hızlı bir şekilde yer değiştiriyor ve elinde çok yüksek miktarda nakit var. Ona göre plan yapmanız gerekiyor. En sonunda teyit aldık ve oraya da giriş yaptığımızda çok fazla saldırıyla karşılaştılar. Önümüzdeki 24 saat içinde kaç kişi olduklarını da açıklayacağız”

”Suriye’nin kuzeybatısında gece saatlerinde düzenlenmiş olan tehlikeli ve zorlu bir görev.”

“Bina ve çevresi tamamen temizlenmişti. Bölgedekiler ya teslim olmuş ya da öldürülmüşlerdi. 11 çocuk evden yara almadan çıkarıldı. İçeride kalan tek kişi Bağdadi ve Bağdadi tarafından ölüme sürüklenen üç çocuktu.”

“Köpeklerimiz peşindeydi… Tünelin sonuna ulaştı. Üzerindeki yeleği ateşledi kendisini ve yanındaki üç çocuğu öldürdü. Patlamanın etkisiyle vücudu parça parça oldu. Tünel de üzerine çöktü.”

“Yakalanan IŞİD savaşçıları hapse götürüldü. Çocuklar ise birilerinin himayesinde.”

“Ağlayarak, çığlık atarak, bir köpek ve bir korkak gibi öldü, kendisiyle beraber olan üç çocuğunun da ölümüne yol açtı. Bütün dünyanın nasıl öldüğünü bilmesi gerek.”

“Türkiye bizim oraya gideceğimizi biliyordu, onların topraklarından geçerek geçtik, operasyon sırasında bir sıkıntı yaratmadılar. En tehlikeli kısım, oraya gidebilmek ve oradan çıkabilmekti. Yerel kişiler tarafından saldırılar oldu ancak bununla başa çıkıldı.”

“Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bize sunabildikleri destekten dolayı Suriyeli Kürtlere de teşekkür etmek istiyorum.”

“Rusya bize harika davrandı. Rusya’nın hakim olduğu belli bölgelerde hava sahalarından geçtik. Rusya harikaydı. Irak mükemmeldi. Çok iyi bir işbirliğimiz oldu. Ve anlayacağınız üzere, ne yaptığımızdan ve tam olarak nereye gittiğimizden haberleri yoktu. Fakat Rusya ve diğer bazı ülkeler, IŞİD savaşçılarından en az bizim kadar nefret ediyorlar.”

“Washington tam bir sızıntı makinası. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan.”

“Saat 5’te toplanmıştık ve tüm gün temas halindeydik. Güvenli telefon hatlarıyla konuşuyorduk. Saldırı da bundan kısa süre sonra başladı. Bir bölgede çok fazla Rus varlığı var, başka bölgede Türk varlığı, başka bölgede Suriye varlığı. Çok alçaktan uçuyorsunuz. Helikopter görmeyi sevmeyen insanlar olabilir. (…) (Bağdadi’nin) DNA’sı da laboratuvarda incelendi. Vücuduna erişmek için de çok fazla yıkıntıyı ortadan kaldırmak gerekiyordu. Ona ait parçalar bulmak çok zordu. İntihar yeleği de patladığı için zordu.”

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 38

DEAŞ’ın Yeni Lideri Belli Oldu: Hacı Abdullah el-Afari (Abdullah Kardaş)

Newsweek’in haberine göre, örgütün yeni lideri olarak, yakın bir zamanda Bağdadi tarafından örgütün ‘din’ işlerini yönetmesi için görevlendirilen Hacı Abdullah el-Afari lakaplı Abdullah Kardaş’ın belirlendiği bilgisi verildi.

Telaferli bir “Türkmen” olduğu öne sürülüyor. Abdullah Kardaş “Ebu Ala El-Afri” lakaplı Abdurrahman Mustafa el-Şeyhlar’dır. Telafer’li meşhur Şeyhlar aşiretinin evlat edindiği bir Ermeni olduğu belirtiliyor.

Saddam’ın ordusunda eski bir subay olan Kardaş’ın örgütteki lâkabı “yok edici.” Son bir yıldır DEAŞ’ta ikinci adam rolünde olduğu söylenmektedir. Kardaş’ın, Musul İmam Azam üniversitesi mezunu ve yıllar önce Buka cezaevinde kalan Irak’lı bir Türkmen olduğu belirtildi.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 39

Sonuç Olarak;

Örgüt, Bağdadi’nin ölümünden sonra psikolojik olarak çöküntü yaşasa da, varlığını devam ettirdiği bölgelerde aktifliğini koruyacaktır. Yaklaşık 20 yıldır devamlılığını sürdüren örgüt, zaman zaman yönetim kadrosunda değişikler yaşamıştır.

Afganistan, Sinai Yarımadası, Somali, Sahraaltı Afrika ülkeleri (Kongo,Zimbabve,Somali vs.) ve Yemen’de faaliyetlerini ağırlıklı olarak sürdüren örgüt, yeni yapılanmaya giderek örgüt içinde görev ve planlamalarda değişiklikler gösterebilir.

Bağdadi’den sonraki süreçte örgütün üstlenebileceği büyük çaplı eylemlerin beklenilmesi süpriz olur. Suriye genelinde DEAŞ bittiğinde ‘DEAŞ 2.0’ın gelmesini öngörenler, bugün de Bağdadi’nin ölümüyle Ortadoğu’da yeni bir ”cihatçı” örgütün çıkacağını iddaa etmektedirler. Şahsi kanaatimce şuan için Ortadoğu’da yeni bir örgütün ‘yaratılması’ söz konusu değil.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve ABD ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın bahsettiği üzere ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat servisleri dünyadaki bütün terörü ve terör örgütlerini “eşek arısı yuvası” adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor. Bu yuvadan sıradaki hangi örgütü, hangi düzeyde ve hangi yapıda çıkaracaklar bunu da önümüzdeki süreçlerde göreceğiz.

Olayı ABD açısından ele alırsak Donald Trump, 2020 seçimlerinden önce büyük bir başarı elde etti diyebiliriz. Bugünlerde azdedilme süreci ile adı anılan Trump’ın, operasyon hamlesi hem ABD’deki demokratlara/rakiplerine hem de ABD’deki Trump karşıtlarına karşı elini güçlendirdi.

Ayrıyeten Trump, operasyon konusunda Suriye’deki terör örgütü YPG/SDG’ye teşekkür ederek, örgütün uluslararası arenada tanınmasını sağlamakla beraberinde meşruyetini de kabul ettirmek istemektedir. Bu durum göz önüne alınmalı, dikkatlerden kaçmamalıdır.

'Kayla Mueller' Operasyonu: Bağdadi Öldürüldü 40

Yararlanılan Kaynaklar

 • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50203958
 • https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50210922
 • https://www.dunyabulteni.net/ortadogu/deas-ta-yeni-lider-donemi-mi-basliyor-abdullah-kardas-kimdir-h451969.html
 • https://www.mepanews.com/abdnin-bagdadi-operasyonu-oncesinde-neler-yasandi-30681h.htm
 • https://www.mepanews.com/isid-lideri-ebubekir-el-bagdadinin-olumu-icin-dunya-ne-dedi-30679h.htm
 • https://www.mepanews.com/abdnin-idlibde-isid-lideri-bagdadiye-yonelik-duzenledigi-operasyonun-detaylari-30669h.htm
 • https://tr.sputniknews.com/abd/201910281040496393-mcgurkten-bagdadi-operasyonu-yorumu-turkiyenin-aciklamasi-gereken-bazi-seyler-var/
 • https://tr.sputniknews.com/abd/201910281040486177-nyt-bagdadi-trump-sayesinde-degil-trumpa-ragmen-olduruldu/
 • https://tr.sputniknews.com/abd/201910281040486161-bagdadi-operasyonuna-kayla-mueller-adi-verildi/
 • https://tr.sputniknews.com/abd/201910271040484377-trump-isid-lideri-bagdadi-olduruldu/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here