15 Nisan’da Türk savaş uçakları, Irak’ın kuzeyinde yer alan Warte, Mahmur, Metina ve Kandil bölgelerindeki terör örgütü PKK’ya ait mevzilerini vurmuştu. Vurulan noktalardan örgütün dikkat çektiği Warte idi. PKK sözcüleri bu gelişme üzerine “Bölgede PKK ve KDP dışında kimsenin bulunmadığı, PKK mevzilerine ait koordinatların KDP tarafından TSK’ya verildiğini” iddia ettiler.

Neçirvan Barzani, PKK’lı teröristlerin sözlerine üzerine “Biz Irak Kürdistanı’nın bütününde PKK’nin varlığını meşru bulmuyoruz. PKK, Kürdistan Bölgesine sorun yaratmaktan uzak durmalı. Kürdistan Bölgesi PKK’nin faaliyet alanı değildir, olmadı, olmamalı da. Biz Irak’ın bir parçasıyız ve Kürdistan Bölgesi de bu çerçevede hiçbir şekilde bir başka gücün komşularına sorun teşkil etmesini kabul etmeyecektir.” demişti.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 11

Warte’nin Stratejik Önemi

Irak’ın kuzeyinde yer alan Warte, Türkiye sınırına 60 km, İran sınırına ise 35 km uzaklıkta bulunuyor. Soran’a 40 km uzaklıkta bulunan Warte, Karox ve Kandil dağlarını birbirine bağlayarak, köprü görevi görüyor. PKK nezdinde Warte, Kandil’e açılan bir kapı niteliğindedir. Aynı zamanda bölgede PKK’lı teröristlerin bulunması, TSK tarafından hedef konumuna getiriyor.

TSK’nın, ileride Warte’de olası bir üs kurması yada PKK’lı teröristlerin ”KDP, TSK’ya alan açıyor” ifadeleri, Kandil’in artık PKK açısından bir öneminin kalmadığını gösteriyor.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 12

Warte’de KDP-KYB Çatışması (1995-97)

Warte’ye tarihsel olarak baktığımızda burada KDP ile KYB arasında 1995 -1997 yılları arasında süren savaşta yaklaşık 10 bin kişi yaşamını yitirmişti. Ardından 1998’de KDP-KYB yapılan barış anlaşmasıyla Warte’de kontrolü KYB sağlıyordu. 2005 yılından bu yana ise bölgeyi iki parti kontrol ediyordu. TSK’nın, Kandil’e yoğun hava harekatlarının ardından PKK’lı teröristler, Warte’ye gelerek bölgede yapılanmaya başladılar.

Peşmergeler Warte’de

IKBY, Mart’ın sonlarına doğru, bölgeye peşmerge güçlerini gönderdi. Buna tepki gösteren KYB, kendisine bağlı peşmergeleri bölgeye gönderdi. İki parti arasında tansiyon yükseldi. Bölgeye gelen KYB peşmergeleri, KDP tarafından bölgeden çıkartıldı. Kürdistan Peşmerge Bakanlığı, “7. Piyade Tugayı’na bağlı bir birliğin, Koronavirüs ile mücadele üzerine Warte bölgesine konuşlandırıldığını, IKBY hükümetinin tüm alanlara Peşmerge gönderme veya yerlerini değiştirme yetkisi bulunduğunu” açıkladı.

PKK/KCK Yürütme Kurulu Üyelerinden Mustafa Karasu, ”Warte, tamamen gerilla alanıdır. Ne KDP ne KYB alanıdır. Bu durum, KDP desteğiyle PKK’yı tasfiye edeceklerini gösteriyor. Türkiye, Kandil’i işgal planına KDP’yi ortak etmek istiyor.” dedi. Terörist Mustafa Karasu, Warte’nin politik ve örgütsel olarak PKK açısından önemli bir yer olduğunu söylüyor.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 13
Peşmergeler tarafından Warte’ye kurulan üs/mevzi

Peşmergelerin, Warte’ye yerleşmesi PKK’yı endişelendirdi. Çünkü bölge, PKK’lı teröristlerin Kandil’den kuzeye açılan geçiş güzergahıdır. Soran, Rewanduz ve Halifan, PKK’lı teröristlerin kuzeydeki tedarik yollarından biridir. Bölgedeki PKK’lı teröristler, KDP ile uzlaşmaya çalıştı fakat olumsuz yanıt aldılar. Ardından PKK, 8 Nisan’da bölgede kendi mevzilerini kurdular.

TSK’nın Hava Saldırısı (15 Nisan)

15 Nisan’da Türk savaş uçakları, Warte kırsalındaki PKK mevzilerini ateş altına aldı. PKK’lı teröristlerin mevzileri imha edildi, 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. PKK’nın sözde askeri yetkilileri, KDP ile TSK arasında istihbarat alışverişi olduğunu iddia etti.

15 Nisan’dan itibaren Warte’nin hakim alanlarına üsler ve mevziler inşa eden KDP, bölgedeki askeri etkinliğini de arttırarak peşmergeler göndermeye devam ediyor.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 14

Sonuç Olarak;

Türkiye’nin, IKBY ile yürüttüğü terörle mücadele diplomasisi sonucunda, hem bölge halkı rahata kavuşmuş hem de sınırlarımızda güvenli alan oluşmaya başlamıştır. IKBY’nin, PKK’ya yönelik tavrı Türkiye’nin bölge üzerindeki milli çıkarlarını ilgilendirmektedir. Türkiye ile IKBY arasındaki koordineli terörle mücadele işbirliği, PKK’nın bölgedeki etkinliğini yitirmesine yönelik bir hamle olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’nin bölgeye yönelik ciddi ve kararlı adımlarını dikkate alan ve takip eden IKBY, hem kendi çıkarları gereği hem de Türkiye’ye bölgede olumsuz bir durum yaşatmamak için bölge genelinde stratejik hamleler sergiliyor.

TSK’nın, 2017’den bu yana Irak’ın kuzeyinde yürüttüğü etkin ve caydırıcı operasyonlar neticesinde, terör örgütü PKK’nın hareket kabiliyeti ve işgal ettiği bölgelerdeki manevrası zayıflamıştır. Aynı zamanda, TSK tarafından sahada yönetilen psikolojik harekat sonucunda da örgüt içinde dağılmalar giderek artmış, KDP ile sorunlar yaşamış ve kontrol ettiği stratejik tepe/mezraları kaybetmiştir. TSK’nın, Irak’ın kuzeyinde icra ettiği askeri üs stratejisi de PKK’lı teröristleri, kamp alanlarında sıkıştırarak hareket edemez hale getirmiştir.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 15

Haftanin, Metina, Gara, Avaşin, Basyan ve Hakurk sektöründe icra edilen Pençe Operasyonları neticesinde PKK ağır hasar almış, güneydeki noktalara çekilmeye başlamıştır. Yine Mahmur ve Kandil’deki PKK hedeflerine yönelik yoğun olarak icra edilen hava operasyonları neticesinde eğitim, lojistik ve askeri kampları yok ediliyor. Örgütün, mali ve askeri kaynakları bitme noktasına gelirken, operasyonlar ciddi ve kararlı bir şekilde devam etmektedir.

Dipnot: Bir sonraki yazımızda, Irak’ın kuzeyinde devam eden PKK’ya yönelik operasyonlarda, İHA/SİHA’ların başarısını ele alacağız.

Kandil'e Uzanan Stratejik Yol: Zine Warte 16

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here