Tevrat’ta Gavlan, İbranice Ramat HaGolan yada İngilizce’de Golan Heights olarak anılan İsrail Devleti için su ve güvenlik anlamında büyük önem arzeden bölgedir.
golan heights ile ilgili görsel sonucu
Takvimler 1967’ye geldiğinde patlak veren Arap (Mısır, Suriye, Ürdün, Irak)-İsrail savaşlarının sonucunda bu bölgenin kontrolü İsrail’e geçmiş ve 1981’de tamamen ilhak edilmiştir.
Uluslararası kamuoyunda kabul görmeyen bu işgal bugün güvenlik gerekçesi ile hala sürmektedir.
1973’e gelindiğinde Arap Devletleri bir kez daha saldıracak ama başarılı olamayacaktı. Savaşın başlarında Arap Devletleri üstün olsa da Suriye cephesinde zafer elde eden İsrail, Sina’da karşı hücum gerçekleştirecek ve her türlü ateşkes çağrısına uymayacaktı.
Birleşmiş Milletlerin çağrılarını kulak asmayan İsrail Devleti, Sovyetlerin ”bölgeye asker göndereceğiz” açıklamasıyla ilerlemeyi durdurmuştur. Bu savaş sonraları Yom Kippur savaşı olarak anılacaktır.
2015 yılında bölgede petrol yataklarının olduğu anlaşılmasıyla birlikte, İsrail tarafından iç savaş bahane edilerek bölgeye daha fazla asker gönderilmiş ve ardından Afek petrol ve gaz şirketi bölgede arama çalışmalarını başlatmıştır.
İlgili resim
Afek Petrol ve Gaz şirketinin hisse sahibi yönetim kurulu üyeleri arasında ABD’li medya patronu Rupert Murdoch, yatırımcı Jacob Rothschild ve eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney bulunuyor.
Firmanın yönetim kuruluna baktığımızda İsrail’in bölgedeki Golan hamlesinde müttefiki ABD’nin de desteğini aldığını anlamak zor olmayacaktır.
Golan Tepeleri, güvenlik açısından gözardı edilemeyecek kadar jeostratejik bir konumda ve zengin su yataklarına sahip.
İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri’ndeki su kaynaklarından temin ediyor.
İsrail, Golan bölgesinde yer alan verimli arazi ve çitfliklerden ülkede üretilen elmalarının yüzde 30’u, kirazlarının yarısı, mısırın yüzde 23’ü, şarabın yüzde 38’i, yünün yüzde 41’i, tüm gıdanın ise yüzde 70’ini buradan sağlıyor.
golan tepeleri ile ilgili görsel sonucu
Bölgedeki arazilerin verimli olması, geniş su kaynaklarının bulunması yanında Golan Tepeleri artık ülkenin iç siyaseti haline gelmiştir.
Geçtiğimiz 2016 yılında Netanyahu’nun “İsrail, Golan Tepeleri’ni sonsuza dek elinde tutacak.” açıklaması da bunu işaret ediyor.
BM Güvenlik konseyi kararlarının (242 ve 338 sayılı kararlar) yaptırım gücünden yoksun olması ve büyük güçlerin bu kararları uygulatma adına isteksizlikleri İsrail işgalinin süresini uzatan öncelikli nedenlerdir.
israil parlamentosu ile ilgili görsel sonucu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here