NATO, Sovyetler Birliği tehdidine karşı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra üye ülkeleri korumak amacıyla, 4 Nisan 1949’da 12 ülke tarafından imzalanan ve farklı dönemlerde 17 ülkenin daha katılımıyla kurulan askeri bir savunma ittifakıdır.
29 üye devleti bulunmaktadır.
NATO üyeliği, bu antlaşmanın ilkelerini geliştirebilecek ve Kuzey Atlantik Bölgesinin güvenliğine katkı yapacak durumda olan tüm Avrupa devletlerine açıktır.
NATO, ‘Üye Eylem Planı’ uygulaması yürütür. Bu plan aday ülkeleri üyeliğe hazırlayıp uygulamalı tavsiyeler ve desteklerle temel gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.
Irak'taki NATO Varlığı 3

 

Bu ittifak kurulurken temel amaç üye devletlerarasında kolektif güvenlik ihtiyacını karşılamak ve en önemlisi komünizm tehlikesinin yayılmasını önleyerek üye devletlerarasında askeri işbirliği ve koordinasyon sağlamaktır.
Bu amaçlar doğrultusunda Soğuk Savaş dönemi olarak ifade edilen 1945-1990 arasında Sovyet Bloğu’nun askeri teşkilatı olan Varşova Paktı’na karşı caydırıcı ve dengeleyici bir uluslararası örgüt olarak varlığını başarıyla sürdürdü.
Ekseret SSCB’nin, dolayısıyla Varşova Paktı’nın dağılmasıyla da nihai hedefe ulaşılmıştır. Ayrıca her gün çeşitli seviye ve alanlarda güvenlik sorunlarına ilişkin görüşmeler yapmakta, kararlar almaktadır. Tüm kararlar oy birliği ile 29 ülke tarafından alınmaktadır.

NATO’nun Irak’taki Varlığı

NATO, Irak’ta küçük bir grup askeri ve sivil personel bulunduruyor. Mayın temizleme, ev yapımı bomba ve patlayıcılarla mücadele konularında ulusal güçleri eğitmek için mobil ekipler kullanıyor.
“Iraklı güçlerin eğitilmesi” gerekçesiyle Irak’a çok uluslu ekip konuşlandıran NATO, farklı ülkelerden gelecek olan eğitmenlerin, Irak’lı güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcıların (IED) nasıl imha edilmesi gerektiğini anlatacağı ileri sürülmüştü.
Güvenlik güçlerin terör örgütü DEAŞ ile mücadelesinde daha aktif bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla hazırlandığı iddia edilen program, ”NATO Barış ve Güvenlik Bilim Programı” öncülüğünde gerçekleştirilecekti.
Irak'taki NATO Varlığı 4
Irak’taki NATO Askeri Varlığı
Kaynak: AA

Romanya ordusunda görevli Binbaşı Gheorghe Dragos, NATO’nun Irak’lı güvenlik güçlerinin gelecek görevlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmeleri için Irak’taki eğitimcilerin çalışma planlanması, geliştirilmesi ve yürütülmesi talebinde bulunduğunu da ifade etmişti.

Dragos, “Bizim bu konudaki asıl hedefimiz, eğitim alanlarının diğer öğrencilere el yapımı patlayıcıların nasıl etkisiz hale getirileceğini öğretmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırarak kaliteli eğitim uygulamak. Bu nedenle sorumluluğumuz son derece büyük. Çünkü öğrencilerimiz savaşçıdır ve eğitimden sonra savaşacaklar” demişti.

İspanyol ordusunda görevli Albay Juan Enrique Gomez Martin ise görevlerinin patlayıcılarla mücadele konusunda NATO’yu desteklemek olduğunu kaydederek, “El yapımı patlayıcılar, düşük maliyetli silahlardır, elde etmek oldukça kolaydır ve son derece de etkilidirler. Korkuyu ve terörü ateşlemenin yanında insanların ölümüne de neden oluyor. Bu patlayıcılara karşı mücadele vermek zorundayız ve bu da bizim merkezimizin görevi” ifadelerini kullanmıştı.

Irak'taki NATO Varlığı 5
Irak Ordusu

NATO’nun, IKBY Peşmergelerine Desteği

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Irak’taki askeri varlığını sürdürmekten yana olduğunu ve ittifakın Irak’taki askeri eğitim misyonunu genişletmeyi planladığını söylemişti. NATO’nun Irak Silahlı Kuvvetleri için yeni okul ve akademiler açılmasına yardımcı olmaya hazırlandığını da eklemişti. Fakat bu çabada yer alacak personelin sayısını ve olası üslenme yerini açıklamamıştı.
NATO diplomatları ise genişletilmiş misyonda 200 personelin yer alabileceğini belirtmişti. Eğitimin Bağdat ve diğer kentlerinin yanında, Ürdün gibi komşu ülkelerde de verilebileceği konuşulmuştu. Alman Savunma Bakanlığı’na göre IKBY başkenti Erbil’de de geniş çaplı eğitim verilebileceği söylenenler arasında yer almıştı.
Ayrıca farklı batı ülkelerinin eğitimini gerçekleştirdiği IKBY Peşmerge güçlerini artık NATO eğitecek, terörle mücadele konusu kapsamında NATO Peşmerge’ye destek verecek ve eğitimini üstlenecekti. NATO zirvesinde bu konuda Kanada’nın görevlendirildiği belirtilmiştir. Yine zirve öncesi NATO genel sekreterinin açıklamasında, terörün yeniden Irak’ta kök salmasını engellemek için bu ülkeye vermiş olduğu desteğin devam edeceğini belirtmiştir.
Irak'taki NATO Varlığı 6
Peşmerge

KAYNAKÇA

Ortadoğu Analizi-(Editör: Prof.Dr.Hasret ÇOMAK, Doç.Dr.Caner SANCAKTAR)

http://www.trthaber.com/haber/gundem/dunden-bugune-turkiye-ve-nato-iliskisi-358717.html

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201802151032267012-irak-askeri-egitim-nato-karakteri/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here