Irak’ta kamu hizmetleri, yolsuzluk ve giderek artan işsizlik sebebiyle ülkenin bir çok noktasında gösteriler başladı. Protestocular ile güvenlik güçleri arasında şimdiye kadar çıkan çatışmada 19 kişi öldü, bir çok kişi yaralandı. Protestocular, hükümet ve İran rejimi karşıtı sloganlar atarak eylemlerini sürdürüyor. Ülkede sıkıyönetim ilan edildi.

Irak'ta Neler Oluyor ? 9

Gösteriler Bağdat, Nasıriye, Amara, Zikar, Necef, Kut, Hilla, Divaniye,Tikrit, Dilaya ve Kerkük gibi şehirlerde etkili olurken, Basra ve Samava’da barışçıl şekilde geçiyor. Protestocular sosyal medya üzerinden örgütlenerek, meydanlara indi. Bunun üzerine Irak Yönetimi, ülkede sosyal medya (Twitter, Facebook, Instagram ve Whatsapp) yasağı uyguluyor.

Irak'ta Neler Oluyor ? 10

Necef’teki gibi bazı şehirlerde hükümet binaları ateşe verildi. Babil’de protestocular hükümet binasını bastı. Nasiriye’de protestocular ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Dikar’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yabancı ülke temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge, yetkililer tarafından tamamen kapatıldı.

Irak'ta Neler Oluyor ? 11

Bağdat Polis Müdürlüğünde görevli Ahmed Halef, orduya ait zırhlı araçların Yeşil Bölge girişinde konuşlandırıldığını, göstericilerin baskın teşebbüslerine cevap vermek için teyakkuza geçirildiklerini söyledi. Masyan’da bulunan İl Meclis Binası, protestocular tarafından yakılarak ateşe verildi.

Irak'ta Neler Oluyor ? 12

Protestoların üçüncü gününde, ülkede OHAL ilan edildi. İran, Irak’taki gösteriler nedeniyle Kirmanşah eyaletine bağlı Hüsrevi ile Huzistan eyaletine bağlı Cezzabe sınır kapılarını kapattı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’taki büyükelçiliği ve Erbil Konsolosluğu’ndan, gerekli olmayan tüm personelin tahliyesini emretti. Hükümet, meydanlarda artan gerilime karşı polislerin yetersiz kalmasıyla, anti terör birliklerini de görevlendirdi.

Irak'ta Neler Oluyor ? 13
Bağdat’ta göstericiler İran bayrağı yakıyor.
Yararlanılan Medya Kaynakları

EHA Medya / Mepa News / BBC / AA

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here