Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlara dair, gün içindeki tüm askeri operasyonel faaliyetleri bu yazı başlığı altında her gün güncel olarak takip edebilirsiniz.
Sincar Son Durum

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 15

Irak’ın Kuzeyi Genel Durum (16.09.2020)

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 16

Irak’ın Kuzeyi Genel Durum (30 Mayıs 2020)

Irak'ın Kuzeyi Genel Harita

Hakurk Alanı

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 17

Zap Alanı

Zap Bölgesi

Haftanin-Metina Alanı

Haftanin-Metina Bölgesi

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Irak’ın Kuzeyi’nde İlerleyişi
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 18
Harita @iraqiinfo_eng
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 19
Harita @iraqiinfo_eng
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 20
Harita @iraqiinfo_eng

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 21

Sincar Bölgesi
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 22
Harita: Suriye Gündemi

Sincar kontrol haritası. Bölgedeki PKK/HPG/YBŞ, Irak Ordusu ve Haşdi Şaabi’nin kontrol noktaları ve mevzileri

10 Mart 2018: Irak kuzeyi Hakurk, Zap, Gara, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen teröristlere yönelik icra edilen hava harekâtında 18 hedef imha edildi.
12 Mart 2018: Irak kuzeyi/Kani Rash bölgesinde icra edilen arazi aramasında uzaktan komutalı 14 el yapımı patlayıcı bulundu ve imha edildi.
13 Mart 2018: Irak kuzeyinde Kani Rash bölgesinde arazi aramasında bir adet güdümlü tanksavar füzesi, beş adet roketatar mühimmatı, iki adet ÇNRA mühimmatı, muhtelif hafif silah mühimmatı ve EYP malzemeleri ele geçirildi.
16 Mart 2018: Irak kuzeyi Hakurk/Kani Rash bölgesindeki operasyon devam eden operasyonda şu ana kadar 10 terörist etkisiz hale getirildi. Çok sayıda ağır ve hafif silah ile bunlara ait mühimmat ele geçirildi.
17 Mart 2018: Irak kuzeyi Kani Rash bölgesinde, komando birlikleri tarafından icra edilen operasyonda dört el yapımı patlayıcı bulundu ve imha edildi.
20 Mart 2018: Düzenlenen hava harekâtı ile Irak Kuzeyi/Hakurk’ta saldırı hazırlığında olan 12 terörist etkisiz hale getirildi.
21 Mart 2018: Irak Kuzeyi/Hakurk-Kani Rash bölgesinde icra edilen hava harekâtı neticesinde kırmızı listede yer alan sözde Hakurk eyaleti yürütmesinde görevli Agiri Mazlum Pirdoğan kod adlı Birdal Burhanlı’nın etkisiz hale getirildiği tespit edildi. Komandolarımız tarafından Irak kuzeyi Hakurk/Kani Rash bölgesinde hava destekli olarak icra edilen operasyonlarda 3 terörist daha etkisiz hale getirildi. Komandolarımız tarafından Irak Kuzeyi/Hakurk’ta icra edilen operasyonlarda, saldırı hazırlığında olan 8 silahlı bölücü terör örgütü mensubu hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
22 Mart 2018: Irak kuzeyi Kandil bölgesine birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, 41 terörist etkisiz hale getirildi. Komandolarımız tarafından Hakurk/Kani Rash’ta devam eden operasyonlarda 5 terörist daha etkisiz hale getirildi.
26 Mart 2018: Hakkâri’de görev yapan komandolarımız tarafından Kuzey Irak Hakurk/Kani Rash Bölgesinde sürdürülen operasyonlarda 12 terörist, düzenlenen hava harekâtı sonucunda etkisiz hale getirildi.
01 Nisan 2018:Irak kuzeyi Hakurk-Kandil bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 8 hedef imha edildi. Hakurk ve Zap bölgelerinde icra edilen üç ayrı hava harekâtında toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildi.
02 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk-Zap bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 9 hedef imha edildi.
05 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 13 hedef imha edildi ve silahlı 14 terörist etkisiz hale getirildi.
06 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde hava destekli olarak devam eden operasyonlarda bugün 7 bölücü terör örgütü mensubu daha etkisiz hale getirildi.
07 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda, uzaktan kumandalı telsiz düzeneği ile tuzaklanmış bir el yapımı patlayıcı tespit edildi. İcra edilen hava harekâtında 6 terörist etkisiz hale getirildi.
08 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk, Sinath-Haftanin, Zap ve Metina bölgelerinde birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde sığınak, barınak ve silah mevzii olarak kullanılan 12 hedef imha edildi.
10 Nisan 2018: Irak kuzeyi Zap ve Hakurk ile Şırnak kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi, sığınak ve barınak olarak kullanılan 4 hedef imha edildi.
11 Nisan 2018: Irak kuzeyi Kani Rash bölgesinde, Hakkâri/Çukurca’da ve Şırnak Cudi Dağı bölgesindeki operasyonlarda 35 EYP imha edilmiş, 3 RPG-7 roketatar, 8 antitank mayını, 300 kg Amonyumnitrat, muhtelif tipte silah, mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.
18 Nisan 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 3 hedef imha edilmiş ve silahlı 5 terörist etkisiz hale getirildi.
23 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk’ta devam eden hava destekli operasyonlarda 3 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
24 Nisan 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 10 terörist etkisiz hale getirildi. Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda, Irak topraklarında teröristler tarafından kurulup kullanılan bir teleferik imha edildi. Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzi olarak kullanılan 9 hedef imha edildi.
25 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda biri araç tamirhanesi olarak kullanılan birçok sığınak ve barınak ile su ikmal ve yakıt ikmal noktaları tespit edildi. Irak kuzeyi Zap,Avaşin-Basyan ve Kandil bölgelerinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristlere ait barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan 10 hedef imha edildi.
27 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk’ta devam eden operasyonlarda 1 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca bir doçka uçaksavar ile mevzilerimize doğru ateşlenmiş bir AT-4 roketi ele geçirildi.
28 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk karakol/üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.
30 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda icra edilen arazi aramasında PKK’lı 2 teröristin cesedi, 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 adet av tüfeği ele geçirildi ve 5 adet EYP tespit edilerek imha edildi.
01 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.
02 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde icra edilen operasyonlarda teröristlere ait bir ekmek fırını ve çok miktarda yaşam malzemesinin bulunduğu bir mağara tespit edildi. Irak kuzeyi Avaşin/Basyan bölgesinde düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından kullanılan barınak, sığınak ve mağaralar imha edilmiş ve silahlı 2 terörist etkisiz hale getirildi.
03 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda tespit edilen mağara içerisinde bir AT-4 tanksavar silahı, üç AK-47 piyade tüfeği, iki av tüfeği, bir M-16 piyade tüfeği ve çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirildi.
04 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda, Dayla Dağı üs bölgesi kuzeyinde bulunan bölgede EYP yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.
07 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk karakol/üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi. Düzenlenen hava harekâtı neticesinde; 13 teröristin etkisiz hale getirildi.
10 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde, birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.
15 Mayıs 2018: Irak Kuzeyi/Hakurk bölgesinde taarruz helikopteri desteğinde icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi.
17 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda, içerisinde 35 adet EYP düzeneği, iki çuval amonyum nitrat ve bir miktar yaşam malzemesi bulunan bir mağara tespit edildi.
18 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Gara, Metina, Sinath_Haftanin ve Hakurk bölgelerine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtları ile teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan 12 hedef imha edildi.
22 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak hava harekâtında, teröristler tarafından silah mevzii olarak kullanılan 4 hedef imha edildi.
21 Mayıs 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda teröristlerin sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu 3 terörist etkisiz hale getirildi.
23 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtında, teröristler tarafından kullanılan 6 hedef imha edildi.
25 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde silahlı 6 terörist etkisiz hale getirildi.
26 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda; 4 adet kullanılmış AT-4 tanksavar silahı, 8 adet RPG-7 antitank mühimmatı ve bunlara ait sevk fişekleri ele geçirildi.
02 Haziran 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesi ile Siirt/Pervari ve Tunceli kırsalına yönelik, düzenlenen hava harekâtları neticesinde silahlı 15 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi. TSK, Sidekan, Bermize, Kalereş ve Hakurk’un da içinde bulunduğu Bradost bölgesini tamamen kontrol altına alarak PKK’lı teröristlerden temizledi. Özel Kuvvetlerimiz, Kandil’e açılan bölge olan Barazgir Vadisi’ne giriş yaptı.
03 Haziran 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.
04 Haziran 2018: Irak kuzeyi/ Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir kullanılmış AT-4 tanksavar silahı, bir RPG-7 roketatar mühimmatı ile iki bombaatar mühimmatı ele geçirildi.
05 Haziran 2018: TSK tarafından yapılan açıklamaya göre dün Irak kuzeyi Zap bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 3 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.
06 Haziran 2018: TSK tarafından yapılan açıklamaya göre dün Irak kuzeyi Hakurk, Gara, Metina, Zap, Kandil ve Avaşin Basyan bölgelerine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristlere ait 16 hedefin imha edildiği ve bölücü terör örgütü mensubu silahlı 6 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.
10 Haziran 2018: Hakurk ve Kandil bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde teröristler tarafından sığınak, barınak ve silah mevzii kullanılan 16 hedef imha edilmiş, 2 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
11 Haziran 2018: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde mitinginde Kandil Operasyonu ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Erdoğan, ”Kandil Operasyonu’nu başlattık. 20 uçağımızla 14 önemli noktayı yok ettik, bitmedi devam edecek.” dedi.
13 Haziran 2018: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Fırat Kalkanı’yla DEAŞ’a, Afrin operasyonuyla PYD’ye gerekli dersi verdik. İnşallah Kandil operasyonuyla PKK denilen böcek yuvasını da tarihe gömeceğiz.” açıklamalarında bulundu. Irak Kuzeyi, Zap bölgesinde saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen PKK’lı 3 terörist hava harekatı ile etkisiz hale getirildi.
14 Haziran 2018: Akşam saatlerinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yoğun askeri hareketlilik yaşandı. Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanlığı’ndan çıkan, aralarında tankların ve mühimmat taşıyan kamyonların da bulunduğu 20’ye yakın askeri aracın güvenlik önlemleri altında Şemdinli ilçesine doğru gittikleri görüldü.
15 Haziran 2018: İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Şikarçi, “İran, her türlü terörle mücadele eylemini desteklemesine rağmen, ilgili ülkedeki yasal hükümetin izni olmadan terörizmle mücadele bahanesiyle üçüncü bir ülke sınırları içinde operasyon yapılmasını gayrimeşru görüyor” diyerek Irak’ın kuzeyinde PKK’lı teröristlere karşı icra ettiğimiz askeri harekatı desteklemediklerini açıkladı. TSK’ya bağlı savaş uçakları, PKK’lı teröristlerin bulunduğu Kandil Dağlarına ve çevresinde bulunan köylere, Bradost/Chopkan ve çevresine hava harekatı düzenledi. Hava harekatı sonucunda, 35 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi. Kritik bölge Bermize’de, TSK tarafından kontrol sağlandı. Son bir haftada 3’ü sözde sorumlu toplam 93 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
16 Haziran 2018: Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan ve Hakkâri/Çukurca bölgelerine, düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK’lı teröristler tarafından sığınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi, silahlı 9 terörist etkisiz hale getirildi.
18 Haziran 2018: TSK’nın kontrol altında tuttuğu bölgelerden, PKK’lı teröristlerin Gocan bölgesindeki mevzilerine topçu atışları yapıldı. Önceki gece ise son 1 aydan bu yana en büyük hava operasyonunun, Kandil’in Zergele ve Gocan bölgelerine gerçekleştirildiği ifade edildi. Operasyon alanlarından kaçan teröristlerin bu bölgelerde yoğunlaştığı ve bölgenin 24 saat izlendiği belirtildi. Son hava operasyonunda, teknik sistem ve yerel istihbarat ağı sayesinde PKK’nın, 19 üst düzey yöneticisinin Kandil’in Zergele bölgesinde toplanacakları 7 saat önceden öğrenilmişti. Örgüt yöneticilerinin, örgütün bazı birimlerini Kandil’in batısındaki Serteki Bamo Dağı’na taşınmasına ilişkin süreci görüşmek üzere toplandıkları ve toplantının 40’ıncı dakikasında bombalandığı öğrenildi. Yerel kaynaklara göre, aralarında KCK eşbaşkanı Besi Hozat’ın da olduğu 7 üst düzey bölücü terör örgütü yöneticisinin yaralandığı bildirildi. Bazı isimlerdense haber alınamadığı dile getirildi. Jetlerimizin, 12 ve 15 Haziran’daki hava harekâtlarında, Kandil’de 61 teröristi etkisiz hale getirdiği yerel kaynaklardan teyit edildi.
19 Haziran 2018: 10 Haziran 2018 tarihinde, TSK tarafından Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, 10 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.  Bradost/Hakurk’da bulunan terör örgütü PKK hedefleri, jetlerimiz tarafından vuruldu.
20 Haziran 2018: Avaşin-Basyan ve Sinat Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde; silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiş, 10 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk topçu birlikleri, Sidekan’ın kuzeyinde bulunan dağlardaki terör örgütü HPG/PKK’ya ait hedefleri vurdu.
21 Haziran 2018: Hakurk ve Kani Rash bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde; silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiş, silahlı 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

22 Haziran 2018: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, silahlı 15 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

23 Haziran 2018: Zap ve Hakkâri sınır bölgelerinde gerçekleştirilen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü PKK mensubu 7 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
24 Haziran 2018: Türk topçu birlikleri, Sidekan’ın kuzeyinde bulunan köyler’deki terör örgütü HPG/PKK’ya ait hedefleri vurdu. Jetlerimiz Irak kuzeyi Hakurk’ta terör örgütü PKK’ya yönelik hedefleri vurdu.
27 Haziran 2018: Irak’ın Avaşin Basyan, Zap bölgeleriyle Siirt kırsalına düzenlenen hava harekatında 8 terörist etkisiz hale getirildi.
28 Haziran 2018: Hakurk, Kani Rash ve Hakkâri sınır bölgesine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, biri gri listede bulunan Hamza kod adlı Ahmet Taşçı olmak üzere, 10 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
30 Haziran 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı sonucu, 4 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
1 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesi ile Van/Çatak ve Şırnak/Beytüşşebap kırsallarına düzenlenen hava harekâtları sonucunda, 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
2 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine, düzenlenen hava harekâtları sonucunda sığınak, barınak ve silah/mühimmat depoları imha edilmiş, PKK’lı 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
3 Temmuz 2018: Şırnak kırsalı ve Irak kuzeyi Kandil, Avaşin-Basyan, Layl Kan, Chopkan ve Gara bölgelerine, 03-04 Temmuz tarihlerinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde; bölücü terör örgütü PKK’ya ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, silahlı 11 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
6 Temmuz 2018: Türk topçuları ve jetleri; Kani Reş,Armuş vadisi ve Gali Awri’deki terör örgütü PKK hedeflerini vurdu.
7 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Sinat Haftanin ve Mardin Ömerli bölgelerine yönelik olarak 06 – 07 Temmuz tarihlerinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK’lı 8 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
9 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Gara,Bradost ve Hakkâri/Yüksekova bölgelerine yönelik olarak 09 Temmuz’da düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK’lı 6 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
10 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Metina, Zap, Avaşin-Basyan, Hakurk, Gara ve Kandil bölgelerine, 10 Temmuz’da düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak ve depo olarak kullanılan 28 hedef imha edilmiştir.
12 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesi ile Bitlis kırsalına, 11-12 Temmuz 2018 tarihlerinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, eylem hazırlığında olduğu tespit edilen PKK’lı 8 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
13 Temmuz 2018: Irak’ın kuzeyine, yapılan hava harekâtında bölücü terör örgütünün lojistik sorumlusu Delil Karakoçan kod adlı Hasan Çakmak’ın da aralarında bulunduğu 3 terörist, silah, mühimmat ve uyuşturucu madde alışverişi esnasında etkisiz hale getirilmiştir.
14 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Zap ve Gara bölgesine düzenlenen hava harekatlarında 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
16 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine, düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
17 Temmuz 2018: TSK: Irak kuzeyi Hakurk ve Metina bölgelerine icra edilen hava harekâtı neticesinde, 31 Mayıs 2018’de üç silah arkadaşımızın şehit edilmesi olayına karıştığı tespit edilen dört teröristin de aralarında bulunduğu, toplam sekiz terörist etkisiz hale getirilmiştir.
18 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Hakurk ve Siirt/Eruh bölgelerine 17 Temmuz 2018 tarihinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, PKK’lı 6 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
19 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Kandil ile Şırnak/Uludere ve Siirt/Eruh bölgelerine 17-18-19 Temmuz 2018 tarihinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, toplam PKK’lı 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Avaşin-Basyan, Zap ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
21 Temmuz 2018: Irak kuzeyinde Avaşin-Basyan, Chopkan ve Zap bölgeleri ile Hakkâri kırsalında devam eden operasyonlar kapsamında 20-21 Temmuz tarihlerinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, toplam PKK’lı 8 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Silahları Kuvvetleri, Sidekan’ın kuzeyinde bulunan üs bölgelerine 7 helikopterle askeri sevkiyat yaptı.
22 Temmuz 2018: Hakkâri ve Erzincan/Kemah kırsalları ile Irak kuzeyi Avaşin-Basyan, Hakurk Vadisi,Khalifan ve Sidekan’ın kuzeyinde devam eden operasyonlar kapsamında 22-21 Temmuz 2018 tarihlerinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, toplam PKK’lı 11 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
23 Temmuz 2018: Diyarbakır/Lice ve Irak kuzeyi Kani-Rash bölgelerinde icra edilen operasyonlarda PKK’lı 3 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
25 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesinden İkiyaka bölgesine sızmaya çalışan PKK’lı 4 terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirilmiştir.
26 Temmuz 2018: TSK; Hakkâri/Yüksekova kırsalı, Şanlıurfa/Ceylanpınar güneyi ve Irak kuzeyi Hakurk bölgesine icra edilen hava destekli operasyonlarda 25 Temmuz 2018 tarihinde bölücü terör örgütü mensubu silahlı 12 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
27 Temmuz 2018: Hakkâri/Şemdinli’de, Irak Kuzeyi/Kani-Rash bölgesinde devam eden operasyonda PKK’lı 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
28 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Zap ve Kandil bölgelerine 27 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
29 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK’lı 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
30 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Bradost bölgesine ATAK Helikopterleri ile düzenlenen hava harekatları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii,barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
31 Temmuz 2018: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde ilk belirlemelere göre, PKK’lı 2 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
02 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, ilk belirlemelere göre, PKK’lı 3 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
07 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
08 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
10 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı beş terörist etkisiz hale getirilmiştir.
13 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
15 Ağustos 2018: TSK ve MİT tarafından gerçekleştirilen müşterek operasyonla, kırmızı listede aranan PKK/KCK bölücü terör örgütünün sözde yürütme konseyi üyesi ve Irak kuzeyi Sincar Sorumlusu Mam Zeki Şengali kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirilmiştir.
17 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Metina ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
18 Ağustos 2018: Hakkâri/Yüksekova kırsalı ile Irak kuzeyinde yer alan Hakurk, Zap ve Gara bölgelerine  icra edilen hava harekâtları neticesinde, birliklerimize saldırı hazırlığında olan 7 bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı terörist etkisiz hale getirildi.
23 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütü PKK tarafından kullanılan mühimmat ikmal noktası imha edildi.
24 Ağustos 2018: Irak Kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerine ve sınır karakollarına saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.
26 Ağustos 2018: Irak Kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.
29 Ağustos 2018: Irak Kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerine ve sınır karakollarına saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu en az 9 terörist etkisiz hale getirildi.
30 Ağustos 2018: Irak Kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü PKK tarafından sığınak/barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan bölgeler imha edildi, 2 terörist etkisiz hale getirildi.
31 Ağustos 2018: Irak kuzeyi Zap, Gara ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtı sonucunda, terör örgütü PKK mensubu 19 terörist etkisiz hale getirildi.
01 Eylül 2018: Hakkâri kırsalı ile Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, birliklerimize saldırı hazırlığında olan 7 silahlı terörist etkisiz hale getirildi.
03 Eylül 2018: Irak Kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, sınır birliklerimize ve üs bölgelerimize saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.
04 Eylül 2018: Irak kuzeyi Sinath-Haftanin, Zap, Hakurk ve Kandil bölgeleri ile Hakkâri/Yüksekova kırsalına düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü PKK tarafından sığınak/barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan bölgeler imha edildi.
06 Eylül 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.
07 Eylül 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi. Irak kuzeyi Hakurk bölgesine aynı tarihte düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
08 Eylül 2018: Siirt kırsalı ile Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 9 terörist etkisiz hale getirildi.
09 Eylül 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtında, bölücü terör örgütü PKK’ya ait silah mevzi, mağara ve sığınaklar imha edildi, en az 2 terörist etkisiz hale getirildi.
13 Eylül 2018: Irak kuzeyi Kandil bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen teröristlere ait sığınak/barınak, mühimmat ve akaryakıt depoları imha edildi. Terör örgütü PKK mensubu 4 terörist etkisiz hale getirildi.
14 Eylül 2018: Hakkâri kırsalı ile Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 5 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin turuncu listede aranan Ali Gever kod adlı Murat Akdoğan olduğu tespit edildi.
16 Eylül 2018: Bitlis kırsalı ile Irak kuzeyi Zap bölgelerine icra edilen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi.
17 Eylül 2018: Şırnak kırsalı ile Irak kuzeyi Hakurk bölgelerine icra edilen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 5 terörist etkisiz hale getirildi. Irak kuzeyi Avaşin, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından sığınak, barınak, silah mevzii ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi. Irak Kuzeyi Hakurk Kani Raş bölgesinde devam eden operasyonda 2 AT-4 Tanksavar Füzesi, 5 RPG-7 roketatar mühimmatı ele geçirildi.
18 Eylül 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesinde icra edilen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 2 terörist etkisiz hale getirildi. Irak kuzeyi Avaşin–Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu 5 terörist etkisiz hale getirildi.
19 Eylül 2018: Irak kuzeyi Haftanin ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığı içinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü PKK mensubu silahlı 8 terörist etkisiz hale getirildi.
27 Eylül 2018: Türk askeri Irak kuzeyi Sidekan’a bağlı Şapan köyünü terör örgütü PKK’dan temizledi.
29 Eylül 2018: Gara bölgesine düzenlenen hava harekatında 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
30 Eylül 2018: İran ordusuna bağlı topçu birlikleri, Erbil-İran sınır bölgesinde bulunan Sakar ve Berbizin dağlarındaki İKDP kamplarını bombaladı.
01 Ekim 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, terör örgütü PKK tarafından kullanılan ikmal noktaları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı en az 3 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, ilk belirlemelere göre terör örgütü PKK mensubu 4 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
03 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan terör örgütü PKK mensubu 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
04 Ekim 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde 10 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir.
05 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan, en az 3 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtı neticesinde; bölücü terör örgütü PKK’ya ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları imha edilmiştir.
08 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı dokuz bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine MİT Başkanlığı ile koordineli düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı en az üç bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
09 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap ve Hakurk bölgelerine 09 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtı neticesinde; bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve barınak imha edilmiştir.
11 Ekim 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde; bölücü terör örgütüne ait sığınak ve barınak ve silah mevzileri imha edilmiştir.
12 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı altı bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
15 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde; bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah mevzileri imha edilmiştir.
16 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine tarihinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde; bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak, silah ve mühimmat depoları imha edilmiştir.
17 Ekim 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 12 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı üç bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
18 Ekim 2018: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde; bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah/mühimmat depoları imha edilmiştir. Irak kuzeyi Zap, Kandil ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde; bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak ve silah/mühimmat depoları imha edilmiştir. Irak kuzeyi Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı dört bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
27 Ekim 2018: Irak kuzeyinde yer alan Gara, Kandil ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan 14 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
28 Ekim 2018: Irak kuzeyi Hakurk, bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekatı neticesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
29 Ekim 2018: Hakkâri kırsalı ile Irak kuzeyi Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
30 Ekim 2018: Irak kuzeyi Gara ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan 7 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
31 Ekim 2018: Şırnak kırsalı ve Irak kuzeyi Gara, Zap, Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait barınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan 11 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Kandil, Avaşin, Gara ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 23 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 2 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
1 Kasım 2018: Irak kuzeyi Gara ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
9 Kasım 2018: Irak kuzeyi Gara, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 15 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
10 Kasım 2018: Irak kuzeyi Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 14 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
11 Kasım 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Zap ve Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerine saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
12 Kasım 2018: Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan, Gara, Hakurk ve Haftanin bölgelerine son üç günde icra edilen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş toplam 38 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
13 Kasım 2018: Irak kuzeyi Zap, Hakurk, Kandil, Avaşin-Basyan ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde silahlı 19 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiş; böylece son dört günde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 57 olmuştur.
14 Kasım 2018: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
17 Kasım 2018: Irak kuzeyi Zap ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 6 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
19 Kasım 2018: Irak kuzeyi Kandil, Avaşin-Basyan ve Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 14 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
20 Kasım 2018: Irak kuzeyi Kandil ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 terörist etkisiz hale getirilmiştir.
24 Kasım 2018: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
27 Kasım 2018: Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine 26-27 Kasım da düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
28 Kasım 2018: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 3 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
29 Kasım 2018: Irak kuzeyi Hakurk, Avaşin-Basyan, Gara, Haftanin ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 14 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
3 Aralık 2018: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin ve Metina bölgelerine 02-03 Aralık 2018’de düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyine keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen teröristlere karşı düzenlenen hava harekâtı neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
4 Aralık 2018: Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan, Gara ve Metina bölgelerine 03-04 Aralık 2018’de düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
6 Aralık 2018: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin, Metina ve Hakurk bölgelerine 06 Aralık 2018’de düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 8 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
13 Aralık 2018: Irak Kuzeyinde bulunan ve PKK/YPG terör örgütü tarafından üs olarak kullanılan Sincar ve Karacak Dağı bölgelerindeki terör yuvalarına karşı bir hava harekâtı icra edildi.
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 23
AA
14 Aralık 2018: Irak kuzeyi Haftanin, Zap ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 8 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
15 Aralık 2018: Irak kuzeyi Zap ve Hakurk bölgelerine 14-15 Aralık 2018’de düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 7 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 13 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
16 Aralık 2018: Irak kuzeyi Gara ve Hakurk bölgelerine 15-16 Aralık 2018’de düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 10 bölücü terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Irak kuzeyi Gara ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 7 bölücü terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
19 Aralık 2018: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 4 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
22 Aralık 2018: Irak kuzeyi Kandil ve Hakurk bölgelerinedüzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir. Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi ve mühimmat depoları imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 2 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
23 Aralık 2018: Irak kuzeyi Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
02 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap, Metina, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
05 Ocak 2019: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 7 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
10 Ocak 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 5 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
11 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edilmiştir.
12 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap, Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı en az 3 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
20 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap, Sinat-Haftanin ve Hakurk bölgelerine 20 Ocak 2019’da düzenlenen hava harekâtı neticesinde terör örgütüne ait silah mevzi, sığınak ve barınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı en az 6 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir.
23 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap, Metina, Avaşin ve Haftanin’e 20-22 Ocak 2019 tarihlerinde düzenlenen hava harekâtlarında, terör örgütüne ait silah mevzii ve barınaklar imha edilmiş, üs bölgelerimize saldırı hazırlığındaki silahlı 21 bölücü teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.
26 Ocak 2019: Irak kuzeyi/Duhok’un Şiladize bölgesinde sivil görünümlü PKK’lı teröristler (yaklaşık 200-300 kişilik grup) askeri üssümüze saldırdı. Üssümüz, sınırımıza 20 km uzaklıktadır. Askeri üssümüzün saldırıya uğradığı sırada, çekim yapan 10 NRT TV çalışanı peşmergeler tarafından gözaltına alındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, saldırıya uğrayan üs bölgesinin emniyetinin alındığı ve personelin görevinin başında olduğunu söyledi.
27 Ocak 2019: Yerel kaynaklar, gün boyu düzenlenen operasyonlarda üssümüze girip araçlara zarar veren bazı saldırganların tutuklandığını ve tutuklanan saldırganların Türk yetkililere teslim edildiğini bildirdi.

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 24

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 25

30 Ocak 2019: Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine 30 Ocak 2019’da düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
05 Şubat 2019: Irak kuzeyi, Hakurk, Zap, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
07 Şubat 2019: Irak kuzeyi, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
20 Şubat 2019: Irak kuzeyi, Metina, Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
24 Şubat 2019: Irak kuzeyi, Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
02 Mart 2019: Irak kuzeyi, Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
06 Mart 2019: Irak kuzeyi, Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
07 Mart 2019: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
09 Mart 2019: Irak kuzeyi, Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
10 Mart 2019: Irak kuzeyi, Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
11 Mart 2019: Irak kuzeyi, Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
12 Mart 2019: Irak kuzeyi, Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
13 Mart 2019: Irak kuzeyi, Zap, Gara, Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
16 Mart 2019: Irak kuzeyi, Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
20 Mart 2019: Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
21 Mart 2019: Irak kuzeyi Kandil, Avaşin-Basyan, Metina, Sinat-Haftanin ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
22 Mart 2019: Irak kuzeyi Kandil ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
23 Mart 2019: Irak kuzeyi Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
29 Mart 2019: Irak kuzeyi Avaşin, Zap ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
30 Mart 2019: Pençe Operasyon Planı çerçevesinde Kandil’de PKK terör örgütü elebaşlarına ait sözde karargâh ve sığınaklar ile Hakurk ve Avaşin-Basyan’da eylem hazırlığı içinde olduğu tespit edilen PKK’lı teröristler 30 Mart 2019 tarihinde eş zamanlı olarak vurulmuştur.
31 Mart 2019: Irak kuzeyi Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
01 Nisan 2019: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
04 Nisan 2019: Irak kuzeyi Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
05 Nisan 2019: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
06 Nisan 2019: Irak kuzeyi Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
07 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
08 Nisan 2019: Irak kuzeyi Hakurk ve Avaşin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
09 Nisan 2019: Pençe Operasyonu kapsamında Irak kuzeyine icra edilen hava harekâtı ile PKK bölücü terör örgütünün kırmızı liste ile aranan elebaşılarından Savaş Porsipi kod adlı Mehmet Soysüren etkisiz hale getirildi.
10 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap, Gara ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
11 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap, Gara ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
12 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
13 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
14 Nisan 2019: Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan, Hakurk ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
15 Nisan 2019: Irak kuzeyi Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
16 Nisan 2019: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
23 Nisan 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
24 Nisan 2019: Irak kuzeyi Hakurk, Zap, Avaşin-Basyan, Gara ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
25 Nisan 2019: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
26 Nisan 2019: Irak kuzeyi Gara, Zap ve Avaşin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
27 Nisan 2019: Irak kuzeyi Haftanin, Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
28 Nisan 2019: Irak kuzeyi Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
30 Nisan 2019: Irak kuzeyi Gara, Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
01 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Metina, Gara, Hakurk ve Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
02 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Zap, Kandil ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
03 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
06 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
07 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
17 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Zap, Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi.
18 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler imha edildi. Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edildi.
20 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler imha edildi.
21 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
22 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
23 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu. Irak kuzeyi Metina ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
24 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
25 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
27 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
28 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde 27 Mayıs 2019’da başlatılan Pençe Harekatında şu ana kadar 9 terörist etkisiz hale getirildi. Pençe Harekâtı kapsamında Hakurk bölgesinde başlatılan operasyonla koordineli olarak Zap ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
29 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde 27 Mayıs 2019’da başlatılan Pençe Harekâtında 6 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 15 oldu. Pençe Harekâtı kapsamında yürütülen operasyonla koordineli olarak Avaşin-Basyan, Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
30 Mayıs 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekâtında 4 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekat kapsamında şu ana kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 19 oldu. Pençe Harekâtı kapsamında yürütülen operasyonla koordineli olarak Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
31 Mayıs 2019: Pençe Harekâtı kapsamında yürütülen operasyonla koordineli olarak Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
1 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde planlandığı şekilde başarıyla devam eden Pençe Harekâtı’nda 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 22 oldu.
Pençe Harekâtı kapsamında yürütülen operasyonla koordineli olarak Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
2 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde planlandığı gibi başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda 5 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece, harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 27 oldu.
Irak kuzeyi Avaşin Basyan bölgesinde yerleri belirlenen 4 PKK’lı bölücü terörist ve bir doçka uçaksavar silahı hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
3 Haziran 2019: Irak kuzeyi Zap bölgesinde icra edilen hava harekâtında en az 5 terörist etkisiz hale getirildi. Irak kuzeyi Hakurk’ta başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda 1 terörist daha etkisiz hale getirilerek harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 28 oldu.
4 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda 6 terörist daha etkisiz hale getirilerek harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 34 oldu.
Irak kuzeyi Avaşin, Zap ve Gara bölgelerine icra edilen hava harekâtlarında PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları imha edildi. Harekatlarda en az 4 terörist etkisiz hale getirildi.
5 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda 6 terörist daha etkisiz hale getirilerek harekâtın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 40 oldu. Ayrıca Zap bölgesinde de 2 terörist etkisiz hale getirildi.
6 Haziran 2019: Irak kuzeyindeki Zap bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist de gerçekleştirilen hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
8 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk, Avaşin ve Zap bölgelerine icra edilen hava harekâtlarında PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları imha edildi.
Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde 13 gündür başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda toplam 43 PKK’lı terörist etkisiz hale getirilmiş, 53 Mayın/EYP imha edilmiş, örgüte ait 74 mağara ve sığınak da kullanılamaz hale getirilmiştir.
10 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekâtı ile vuruldu.
Pençe Harekâtı ile Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde terör örgütü PKK’ya ait sığınak, barınak, mayın ve EYP’lerin imhası aralıksız sürerken, 24 Mayın/EYP ile 26 mağara ve sığınak daha tespit edilerek imha edildi.
11 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
12 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekâtı ile vuruldu.
Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen son 2 PKK’lı terörist ile birlikte harekâtın başından beri etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 45 oldu.
Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Zap, Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları neticesinde, bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
13 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekâtı ile vuruldu.
14 Haziran 2019: Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen son 3 PKK’lı terörist ile birlikte harekâtın başından beri etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 48 oldu.
15 Haziran 2019: Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtı kapsamında, bölgede tespit edilen PKK’lı teröristlere ait sığınak, barınak ve mühimmat depoları hava harekâtı ile vuruldu.
Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde başarılı şekilde devam eden Pençe Harekâtı’nda 1 PKK’lı terörist daha etkisiz hâle getirilerek toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 49 oldu.
Irak’ın kuzeyi Hakurk bölgesindeki Pençe Harekâtı’nda 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başladığı 27 Mayıs’tan bu yana toplam 51 terörist etkisiz hale getirildi.
16 Haziran 2019: Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekâtı ile koordineli Metina ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 7 PKK’lı bölücü terörist etkisiz hâle getirildi.
Hakurk bölgesinde başarıyla devam eden Pençe Harekâtı dahil, 27 Mayıs’tan bugüne kadar Irak kuzeyinde son 3 haftada toplam 76 PKK’lı terörist etkisiz hâle getirildi.
18 Haziran 2019: Hakurk bölgesinde başarıyla devam eden Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Kandil, Hakurk, Haftanin ve Avaşin-Basyan bölgelerine icra edilen hava harekâtları neticesinde bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, sığınak ve barınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
22 Haziran 2019: Irak kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
23 Haziran 2019: Irak’ın kuzeyi Hakurk bölgesindeki Pençe Harekâtı’nda 6 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece harekâtın başladığı 27 Mayıs’tan bu yana etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 57’ye yükseldi.
Irak kuzeyi Sinat-Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtında etkisiz hale getirilen PKK’lı terörist sayısı 58; aynı dönemde Pençe Harekâtı dahil Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 96 oldu.
24 Haziran 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, en az 2 terörist etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli, Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından kullanılan hedefler vuruldu, en az 2 terörist daha etkisiz hale getirildi. Bugün Irak kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 oldu.
25 Haziran 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli, Irak kuzeyi Hakurk ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından kullanılan hedefler vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi. Dünden beri bölgede etkisiz hale getirilen terörist sayısı 9 oldu.
26 Haziran 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Hakurk ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.

Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Hakurk ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.

27 Haziran 2019: Terör örgütü PKK/KCK’nın sözde başkanlık ve yürütme konseyi üyelerinden Diyar Garip Muhammed (Diyar Ghareeb Mohammed), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ortak operasyonuyla etkisiz hale getirildi.
28 Haziran 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyi Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtı neticesinde, PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak, sığınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan hedefler vuruldu.
Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekâtında, 2 terörist daha düzenlenen hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi. Böylece Pençe Harekâtında etkisiz hale getirilen PKK’lı terörist sayısı 60’a ulaştı.
Aynı dönemde Pençe Harekâtı dahil, Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 112 oldu.
Türk savaş uçakları Çoman/Baramuş deresi bölgesine hava harekatı düzenledi.
1 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
2 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, en az 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
5 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Kandil ve Hakurk bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
6 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, en az 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
7 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
8 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 4 terörist daha etkisiz hale getirildi.
9 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Haftanin ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
10 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 15 terörist daha etkisiz hale getirildi.
11 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 5 terörist daha etkisiz hale getirildi.
12 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 6 terörist daha etkisiz hale getirildi.
13 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Hakurk ve Avaşin-Basyan bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
Irak kuzeyi Hakurk’ta başarıyla devam eden Pençe Harekatı’ndan elde edilen gelişmeler sonucunda; 12 Temmuz akşamı Komando Tugaylarımızla “Pençe-2 Operasyon Planı” çerçevesinde, tespit edilen farklı bir bölgede yeni bir harekât başlatıldı.
14 Temmuz 2019: Hakurk bölgesinde başarıyla devam eden Pençe Harekâtında bir mağarada 3 terörist cesedi bulundu. Böylece, Pençe Harekâtında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 64 terörist oldu.
15 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 8 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Irak’ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-2 Harekâtı kapsamında tespit edilen 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi. 27 Mayıs tarihinden bu yana Pençe Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 71 oldu.
27 Mayıs tarihinden itibaren Irak kuzeyinde toplam 174 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
16 Temmuz 2019: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde başarıyla devam eden Pençe Harekâtı ile 153 mayın ve EYP imha edildi. 177 mağara ve sığınak da içindeki malzemelerle birlikte kullanılamaz hale getirildi.
17 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütü tarafından silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 7 terörist daha etkisiz hale getirildi.
18 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
19 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyinde yer alan Karacak bölgesine dün gece icra edilen geniş kapsamlı hava harekâtı ile PKK’lı teröristlere ait çok sayıda hedef yerle bir edildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 6 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
20 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
21 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
22 Temmuz 2019: Irak kuzeyinde Avaşin-Basyan bölgesinde üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olduğu belirlenen 8 PKK’lı terörist, Hava Kuvvetlerimizin icra ettiği hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi. Teröristlerin bölgedeki sığınak, barınak ve silah mevzileri de imha edildi.
24 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu.
25 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu, 4 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Hrk. ile koordineli,Irak kuzeyi Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK’lı teröristlere ait silah mevzii ve barınak olarak kullanılan hedefler vuruldu, 6 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylece bugün Irak kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 13 oldu.
26 Temmuz 2019: Hakkâri Çukurca sınır bölgesinde 26 Temmuz tarihinde yaşanan çatışmada askerimizi şehit eden 4 PKK’lı terörist Irak kuzeyi Zap bölgesinde etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu, 4 terörist daha etkisiz hale getirildi.
MSB: ”Irak kuzeyindeki Karacak ve Kandil bölgelerine 17-19 Temmuz’da gerçekleştirilen hava harekâtları ile toplam 34 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. Son 3 ayda Irak kuzeyinde toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 255 oldu.”
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
30 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
Irak kuzeyi Metina bölgesinden, saldırı maksatlı olarak yurt içine sızmaya çalışan 2 PKK’lı bölücü terörist, hudut birliklerimizin düzenlediği operasyonla silahları ile birlikte etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen terör hedeflerine yönelik düzenlenen hava harekâtı ile en az 4 PKK’lı bölücü terörist daha etkisiz hale getirildi.
31 Temmuz 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile PKK bölücü terör örgütüne ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler etkili şekilde vuruldu.
2 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Zap ve Metina bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile 5 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
3 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 6 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
4 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
6 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 7 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 7 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Bugün Irak kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 14 oldu.
10 Ağustos 2019:Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Haftanin ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile 6 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
13 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
16 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap, Gara, Kandil ve Asos bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedefler vuruldu.
18 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
19 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Kandil bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vurulmuş, 5 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirilmiştir.
20 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vurulmuş, 5 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirilmiştir.
24 Ağustos 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak Kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen ikisi kadın 4 PKK’lı bölücü terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
26 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
29 Ağustos 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara ve Kandil bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen 3 PKK’lı bölücü terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
1 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 5 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
2 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak Kuzeyindeki Hakurk bölgesinde tespit edilen 5 PKK’lı bölücü terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
3 Eylül 2019: Dün Hakurk’ta etkisiz hale getirilen 5 PKK’lı teröristten birinin, kırmızı bültenle aranan örgütün Kandil ve Hakurk alanları arasındaki gümrük ve aktarım sorumlusu “Kawa Garzan” kod adlı Nedim Karakulak olduğu tespit edildi.
4 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
5 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Sinat-Haftanin bölgelerine düzenlenen hava harekâtları ile 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
6 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Kandil bölgesinde tespit edilen 4 PKK’lı bölücü terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
10 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile bölücü terör örgütü PKK’ya ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
13 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Kandil bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
16 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
17 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile bölücü terör örgütü PKK’ya ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 3 terörist daha etkisiz hale getirildi.
18 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtı ile bölücü terör örgütü PKK’ya ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 2 terörist daha etkisiz hale getirildi.
19 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
20 Eylül 2019: TSK ve MİT’in koordineli çalışması sonucu 16 Eylül 2019’da Irak Kuzeyi Gara bölgesine icra edilen hava harekâtında 3 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirilmişti. Yapılan çalışma neticesinde hava harekâtında en az 15 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edildi.
21 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
23 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
24 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
25 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
27 Eylül 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde icra edilen hava harekâtıyla sözde özel güç unsuru 2 PKK’lı terörist kullandıkları araç içerisinde etkisiz hale getirildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Kandil bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
30 Eylül 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla bölücü terör örgütü mensubu 7 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
2 Ekim 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak’ın kuzeyindeki Avaşin bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla 7 bölücü PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
3 Ekim 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina ve Zap bölgelerine düzenlenen hava harekâtlarıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
5 Ekim 2019: Irak kuzeyi Avaşin, Zap ve Gara bölgelerinde düzenlenen hava destekli operasyonlarla bölücü terör örgütü mensubu 17 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Son bir haftada etkisiz hale getirilen terörist sayısı toplam 51 oldu.
7 Ekim 2019: Irak kuzeyinde Gara bölgesinde Hava Kuvvetleri unsurları ve İHA’ların katılımı ile düzenlenen operasyonda bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
10 Ekim 2019: Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyi Zap ve Gara bölgelerinde düzenlenen hava harekâtlarıyla bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist daha etkisiz hale getirildi.
15 Ekim 2019: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist hava harekâtı ile etkisiz hale getirildi.
27 Ekim 2019: Irak’ın kuzeyindeki Zap ve Kandil bölgelerinde tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist, hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
21 Aralık 2019: Irak’ın kuzeyi Zap bölgesinde 2 PKK’lı terörist hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
Irak kuzeyi Zap ve Sinat-Haftanin bölgelerinde eylem hazırlığında olduğu tespit edilen 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava destekli operasyonlarla etkisiz hale getirildi.
4 Ocak 2020: Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde eylem hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
7 Ocak 2020: Irak kuzeyi Gara bölgesinde, bir mağara girişinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist, hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
12 Ocak 2020: Irak kuzeyindeki Metina bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist, hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
15 Ocak 2020: Irak kuzeyinde TSK ve MİT koordinesinde icra edilen hava destekli operasyonda 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
16 Ocak 2020: Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde tespit edilen 3 PKK’lı terörist, hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
14 Şubat 2020: Irak kuzeyi Kandil bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 6 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
16 Şubat 2020: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde, üs bölgelerine saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen ve aralarında Harun Kod adlı “saldırı ve sabotaj birim sorumlusu”nun da bulunduğu 8 PKK’lı terörist hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
18 Şubat 2020: Irak kuzeyindeki Hakurk ve Avaşin bölgelerinde saldırı hazırlığında oldukları belirlenen 4 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonlar ile etkisiz hale getirildi.
29 Şubat 2020: Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgesinde eylem hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 6 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
3 Mart 2020: Irak kuzeyi Kandil bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 9 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
4 Mart 2020: Irak kuzeyi Avaşin bölgesinde 4, Hakurk’ta 5 olmak üzere toplam 9 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
10 Mart 2020:TSK ve MİT koordinesinde Irak kuzeyi Kandil’de icra edilen hava harekatıyla sözde yönetici pozisyonunda 5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
Irak kuzeyi Kandil ve Avaşin-Basyan bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava destekli operasyonlarla etkisiz hale getirildi.
11 Mart 2020: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 4 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
12 Mart 2020: Irak kuzeyi Metina ve Gara bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava destekli operasyonlarla etkisiz hale getirildi.
14 Mart 2020: Irak kuzeyi Metina bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 11 PKK’lı terörist düzenlenen hava destekli operasyonlarla etkisiz hale getirildi.
22 Mart 2020: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 5 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
23 Mart 2020: Irak kuzeyi Zap bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
25 Mart 2020: Irak kuzeyi Haftanin bölgesindeki unsurlarımıza taciz atışı yaparak 2 personelimizi şehit eden teröristlere ait 4 hedefe hava taarruzu icra edildi. 8 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.
28 Mart 2020: Irak kuzeyi Metina bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 8 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
6 Nisan 2020: Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan ve Hakurk bölgelerinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 5 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
7 Nisan 2020: Irak kuzeyi Haftanin bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
10 Nisan 2020: Irak kuzeyi Haftanin bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
15 Nisan 2020: Irak kuzeyi Kandil’de keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 4 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
17 Nisan 2020: Irak kuzeyi Kandil bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 18 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
18 Nisan 2020: Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 3 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
24 Nisan 2020: Irak kuzeyi Gara bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 8 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
25 Nisan 2020: Irak kuzeyi F-16 uçakları ve taarruz helikopter atışları neticesinde 12 bölücü terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir.
28 Nisan 2020: Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava destekli operasyonla etkisiz hale getirildi.
1 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Zap bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
7 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Hakurk, Zap ve Haftanin bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 4 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.
13 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Hakurk ve Metina bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 4 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtlarıyla etkisiz hale getirildi.
16 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Zap ve Avaşin Basyan bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 2 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtlarıyla etkisiz hale getirildi.
17 Mayıs 2020: Irak kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 2 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
18 Mayıs 2020: Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
20 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Metina bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 4 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
26 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 4 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
27 Mayıs 2020: Irak kuzeyindeki Haftanin ve Hakurk bölgelerinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 5 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtlarıyla etkisiz hale getirildi.
Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile Millî İstihbarat Teşkilatımızın koordineli çalışması sonucu, Irak kuzeyindeki Asos bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarımızla tespit edilen bölücü terör örgütü mensubu 5 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
28 Mayıs 2020: Irak kuzeyindeki Hakurk bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 3 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
29 Mayıs 2020: Irak kuzeyindeki Gara bölgesinde, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
30 Mayıs 2020: Irak kuzeyi Avaşin bölgesinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 2 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtıyla etkisiz hale getirildi.
Irak kuzeyi Zap ve Haftanin bölgelerinde keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 3 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekâtlarıyla etkisiz hale getirildi.
Teröristlerin Arşiv Ünitesi
TSK’nın, Barazgir vadisine düzenlediği operasyon ile birlikte örgütün 40 yılı aşkın bir süreden bu yana bölgesel ve uluslararası tüm kirli ilişkileri, kara para trafiği, Avrupa ile yapılan müzakereler ve verilen desteklere ilişkin kapsamlı bilgilere ulaşıldı. Örgütün aldığı tüm destek deşifre edildi.

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 26

Terör örgütü PKK’nın ”Zagros sahası” adlandırdığı Yüksekova, Şemdinli, Çukurca sınır hattı teröristlerden tamamen temizlendi.
Sınırdan 40 kilometre içeri giren güvenlik güçleri, sınır karakolları çevresindeki bölgeyi 7/24 gözetliyor. Bu sayede hudut bölük komutanlıklarına yönelik taciz ve saldırı girişimleri başlamadan engellendi. 
TSK’nın Kanireş, Haftanin, Metina, Gara ve Kandil bölgelerindeki teröristlerin kamplarına yönelik düzenlediği operasyonlarla, Irak sınırına sıfır noktadaki yerleşim alanları huzura kavuştu.
Şemdinli ilçesinin, Irak sınırının sıfır noktasındaki Yeşilova köyü, PKK’lı teröristlerden dolayı yıllardır hizmet alamıyordu.
Teröristlerin köye giden ulaşım, sağlık, eğitim ve altyapı çalışmalarını engellemesiyle hizmet alamayan köylüler, bölgeye yönelik yapılan son operasyonlarla huzura kavuştu.
Sinat-Haftanin, Zap ve Hakurk bölgeleri teröristlerden arındırıldı.
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 27
Yeşilova Köyü

Terör örgütü PKK’nın kontrolünde bulunan terör koridorunun daralmasıyla bölgedeki hareket kabiliyeti kısıtlanan örgüt üyeleri, sivil kıyafetlerle yerleşim birimlerine iniyor.

Operasyonların etkisiyle güney bölgelere çekilen teröristler, Erbil’in kuzeyinde yer alan Peşmergelerin kontrolündeki Soran ve Revandiz bölgesinde köşeye sıkıştı.

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 28
Kandil Bölgesi

Terör örgütü PKK’dan temizlenen alanlarda ve bölgeye hakim tepelerde askeri üslerimiz bulunuyor.

TSK çetin arazilerde iş makineleriyle, tank ve diğer zırhlıları taşıyacak büyük tonajlı araçların geçebileceği yollar açıyor. Kontrol sağladığımız bölgelerde 20 askeri üs noktamız bulunuyor.

TSK’nın Kandil’e doğru ilerleyişi sürerken, güvenlik güçleri de bölgedeki köylere inerek, bölge halkıyla temas kurdu ve operasyonun gerekçelerini anlattı. Askerlerimiz, köylülerin güvenlik içinde yaşamlarına devam edeceklerini söyledi.

TSK birliklerinin hedefinde, Hakurk ile Kandil arasında yer alan, PKK’lı teröristlerin eğitim ve ideolojik merkezleri Hınere ve Zolan kampları bulunuyor.

İki kampın ele geçirilmesi ile iç bölgelere doğru uzanan sekiz ana kampa ilerleme sağlanacaktır. 

Kontrol altına alınan Hakurk, Bermize, Bradost, Lilkan ve Kanireş bölgelerinden şu ana kadar yaklaşık 2 bin 300 PKK’lı terörist Kandil Dağları’na çekildi. Stratejik tepe ve noktalar, PKK’lı teröristlerin sızma girişimine karşı tutuldu.

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 29
Zap Bölgesi

KANDİL DAĞLARI 

Kandil Dağları, Zağros sıradağlarının uzantısı bir dağ olup, 3587 metre yükseltiye sahiptir.
İran-Irak sınırında tampon bölgede bulunan dağın büyük kısmı Irak tarafında bulunmaktadır. Dağ ve çevresi 50 bin metrekarelik bir alandan oluşuyor.
Birçok PKK kampı, yüzlerce köy ve mezra bulunuyor. Türkiye sınırına kuş uçuşu 90 km, karayolu ile 100 km, yürüyerek ortalama 8-10 gün uzaklıktadır. Bu da teröristlerin, Türkiye’ye sızması durumundan önem arz ediyor.
Kandil Dağı ve çevresinde yaklaşık 5-6 bin civarında terörist bulunuyor. Dağ üzerindeki en önemli yerleşim birimleri, dağın doğu yakasındaki İran’a bağlı olan Piranşehir ve batı yamacında bulunan ve Irak’ın en büyük şehirlerinden Süleymaniye’dir.
Akarsuların,derin yarıklar ve vadiler oluşturduğu dağ birçok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.  Bölgedeki PKK’lı teröristler nedeniyle birçok yerleşim yeri işgal altında. Köylüler, bölgedeki köylerine, bağ ve bahçelerine gidemiyor.
PKK’lı teröristler, halkı Mehmetçiğe karşı kışkırtmak için her türlü yalana başvuruyor. Teröristler yerel halkı, ”Onlar burayı işgal etmeye geliyorlar. Evlerinizi yakıp yıkacaklar. Sokaklara dökülün, askerleri engelleyin” yalanıyla kandırıyor.

İran Sınıra Askeri Yığınak Yaptı

Kandil Operasyonu’na destek vereceği belirtilen İran’ın Genelkurmay yetkililerinin, bu kapsamda Kandil’in İran sınır hattına bakan bölgelerindeki köyleri ve yaylaları boşalttı. 
İran’ın, Süleymaniye ve Erbil’de Kandil’deki hareketliliği takip etmek üzere istihbarat personeli takviyesi gerçekleştirdi. Hacıomran sınır hattını operasyon süresince kullanmak üzere 2 farklı noktaya askeri yığınak yaptı.
İran bölgede yaklaşık 5 bin askeri konuşlandıracak bir altyapı oluşturmaya çalışıyor. İran ,Haşdi Şabi güçlerini operasyonun Irak sınırları içindeki bölümlerine dahil etti.
IRAK’IN KUZEYİ’NDEKİ BÖLGELERDE PKK’NIN YAPILANMASI/KAMPLARI
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 30
Kandil Dağı Doğu Cephesi PKK Yapılanması
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 31
Kandil Dağı Batı Cephesi PKK Yapılanması
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 32
Irak’ın kuzeyindeki bölgelerde PKK yapılanması
Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 33
Haftanin Bölgesi PKK Yapılanması

Terör örgütü PKK’nın Kandil bölgesinde 13 farklı kamp bölgesi bulunuyor. Bir kampta ortalama 100-150 terörist barınıyor.

Surede, Belekati ve Asus kampları bunlardan bazılarıdır. Bu kamplardan en önemlisi Mahsum Korkmaz kampıdır. Örgütün sözde kurucularından olan Mahsum Korkmaz’ın adı verilen bu kampta, Türkiye’den kandırılarak kaçırılan teröristlere eğitim veriliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki işgali nedeniyle bölgenin zarar gördüğünü belirterek, “PKK’nın varlığı nedeniyle 300’den fazla köye hizmet götürülemiyor” demişti.

Irak'ın Kuzeyi: Son Durum [TimeLine] 34
Kandil Dağları

Anadolu Ajansı, terör örgütü PKK’nın ana karargahı olan Kandil Dağı’nı görüntüledi. Kandil Dağı’nda PKK’lı teröristlerin varlığı, örgütün elebaşısı terörist Abdullah Öcalan’ın posterinin bulunduğu alanla başlıyor. TSK ve MİT, bölgede eşgüdüm içinde çalışırken, PKK’nın elebaşlarının İran istikametine doğru kaçtığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here