Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçakları ve helikopterler, son 3 gündür İdlib ve Hama kırsalındaki sivil yerleşimleri yoğun bir şekilde bombalamayı sürdürüyor.
Düzenlenen bombardımanlarda şu ana kadar 60’dan fazla sivilin öldüğü, on binlerce sivilin de Türkiye sınırına doğru göç etmeye başladığı belirtiliyor.
Rusya tarafından desteklenen Esed rejimine bağlı güçlerin İdlib’in güneyinde kara saldırısı başlattığı bildirildi. Esed rejimine bağlı kara güçleri İdlib’in güneyindeki birkaç bölgeden muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik taarruzlar başlattı.
İdlib’te Tahrir el Şam Heyeti de (HTŞ) son dönemde Hama kuzey kırsalına takviye güç gönderiyor. Şuana kadar İdlib’in güneyindeki çatışmalarda, 77 rejim askerinin öldüğü rapor ediliyor.
Rusya desteğinde rejim askerleri, İdlib’in güneyindeki HTŞ unsurlarına karşı saldırı başlattı.
Hama’nın kuzeyi
TSK’nın İdlib Silahsızlandırılmış Bölgesindeki Devriyeleri

9 Ocak 

9 Ocak 2019: Ahrar Şam, HTŞ ile anlaşma yaparak Hama’nın Gab vadisi bölgesindeki birliklerini lağv etti. Ahrar Şam ve HTŞ arasındaki anlaşmaya göre Gab Ovası ve çevresi HTŞ’ye devredildi.
8 Ocak 2019: HTŞ, İdlib’in güneyindeki Şahşabo dağı ve Hama kırsalındaki Gab vadisindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi mevzilerine saldırı başlattı. HTŞ’nin güneye saldırı başlatması sonucunda Abdin, Al Naqeer, deyr el Biref, Tarmala, Arnabah, Sutuhdeyr, Sufuhan, Ankawi başta olmak üzere 12 köyü ele geçirdi.
6 Ocak 2019 
ÖSO ve HTŞ’nin ele geçirdiği bölgeler
5 Ocak 2019: İdlib’de, HTŞ ve ÖSO grupları arasında 5 gündür devam eden çatışmalarda en az 100 kişi öldü. HTŞ, Atarib kasabasının önderleri ile müzakere sonucu kasabayı ele geçirdi.
4 Ocak 2019: Rus uçakları İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun bölgesine sabah saatlerinde 4 hava saldırısı düzenledi, düzenlenen saldırılarda 6 sivil yaralandı. Ulusal Kurtuluş Cephesi, Daret İzze çevresindeki Bazhir ve Kefrentin köylerini, Syriatel tepesini ve İdlib’in güneyindeki Telmins HTŞ’den ele geçirdi. Ulusal Kurtuluş Cephesi, 6 HTŞ’li militanını esir aldı.
HTŞ 111.alay, Şeyh Süleyman, Kefr Naha, Beyt Arun, Sinhar, Uveycil, Qile, Abal Şaşbo ele kasabalarını ele geçirdi. Feylak’uş Şam komutanlarından Muhammed el Abras, Atme kasabasında HTŞ ile girilen çatışmalarda öldürüldü. HTŞ, Nureddin Zenki Hareketi’nden ele geçirilen askeri merkez ve diğer yerlere yetkililer dışında girişlerin yasak olduğunu ilan etti. HTŞ, Halep’in batısındaki Ayn Cara ve Gazzaviye kasabasını da ele geçirdi. Nureddin Zengi Hareketi, Afrin kırsalına çekildi. Rus uçakları tarafından Daret İzze, Kefer Nahe, Etarib ve Urum el-Kubra çevresi ile 111. Alay’a hava saldırısı düzenlendi.

3 Ocak 2019: Suriye İslam Meclisi, HTŞ’nin (Nusret Cephesi) saldırıları karşısında tüm grupların tek bir safta birleşmesini talep etti. Ulusal Kurtuluş Cephesi, İdlib kırsalındaki Kila, Şeyr Mağar, Şehranaz, Gıdfe, Termala, Ernebe, Maaret el-Sin, Kerâsa, Um el-Seyr ve Nakir köyünü HTŞ’den ele geçirdiğini duyurdu. İdlib’in Atme kampında halk, Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle kamptan göç etmeye başladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi İdlib kırsalındaki Heyş köyünde, 15 HTŞ militanını esir aldığını duyurdu.

2 Ocak 2019: HTŞ; Han el Asa, Kafr Natin, Urem el Kubra kasabalarını Nureddin Zengi grubundan ele geçirdi. Ahrar-uş Şam, HTŞ’ye savaş ilan etti. Liwa Semerkand grubu, Nureddin Zengi’ye askeri destek gönderdi. Ulusal Kurtuluş Cephesi (ÖSO) Genel Komutanlığı HTŞ’ye karşı seferberlik ilan etti.
Ahrar-uş Şam lideri Cabir Ali Paşa, tüm askeri güçleriyle HTŞ’nin, Nureddin Zengi grubuna olan saldırılarını durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi ile HTŞ arasında Halep’in batı kırsalındaki çatışmalarda şu ana kadar 10’dan fazla sivil hayatını kaybetti. Ulusal Kurtuluş Cephesi, Serakib beldesi yakınlarında HTŞ’ye ait ikmal konvoyunun taraflarınca vurulduğunu açıkladı. Serakib, HTŞ’den geri alındı.
1 Ocak 2019: İdlib’in, Daret İzze bölgesinde HTŞ ile Nureddin Zengi grubu arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Ahrar-u Şam, Nureddin Zengi grubuna askeri destek gönderdi. Nureddin Zengi grubunun önde gelen komutanlarından Ahmed Homsi, Daret İzze’de HTŞ ile yaşanan çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. HTŞ tarafından bir grup, Nureddin Zengi grubu üyesi esir alındı.
HTŞ bir açıklama yayınladı. HTŞ: ”Daret İzze şehrinde evinden çıkmayanlara zarar verilmeyecek ve emniyette olacaklar. Silahını bırakıp evinde duran Zengi Savaşçılarına ceza verilmeyecek.” HTŞ; Acil, Tekad, Busratun, Habit, Faturah, Sadiye kasabalarını ve Şeyh Bereket Dağı’nı Nureddin Zengi grubunun kontrolünden ele geçirdi. HTŞ, Daret İzze bölgesinde ve İdlib-Afrin ana yolunda tam kontrol sağladı. HTŞ, Daret İzze’deki hastanelerde bulunan bebekleri tahliye etti.
HTŞ, Nureddin Zengi grubuna karşı saldırı başlatarak ilerliyor. (1 Ocak 2018)
İdlib’te Son Durum – 17 Eylül 2018
İdlib’teki Muhaliflerin Kontrol Noktaları – 9 Eylül 2018
İdlib’teki Muhaliflerin Kontrol Alanları – 9 Eylül 2018 

KAYNAKÇA

https://www.mepanews.com/rusya-destekli-esed-rejimi-idlibe-saldiri-baslatti-26337h.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here