“Hurras el Din” yani “Dinin Koruyucuları” isimli bu yeni çatı terör örgütü 27 Şubat 2018 itibariyle isimlerini sosyal medya ağları üzerinden duyurdu. 

Suriye’nin farklı bölgelerinden çıkıp bir araya gelen kişilerin, Suriye’nin güneybatısında ki dağlık bölge, Guta ve Şam kırsalında etkin olacağı şu an için bilinen veriler arasında.

Bu grup hiç yoktan ortaya çıkan bir örgütlenmeye sahip değil. Köken olarak El Kaide bağlantılı oldukları ve Sünni Müslümanları savundukları söylenmekte. Daha da detaylandırmak gerekirse bu örgüt, Heyet Tahrir el Şam’ın  (HTŞ) 2016’da ki Nusra Cephesi olarak bilindiği dönemlerde El Kaide’yle bağlarını ayırdığı zamanların ardından kopan fraksiyonlarından birisi. Hurras El Din ‘in “HTŞ’nin toprak kayıpları nedeniyle” kurulduğunu ve yeniden hareketlilik getireceği düşüncesiyle ilerleyecekleri ayrıca bilinmekte.
Örgütün Suriye’de gerilla tipi operasyonlar yapacağı ve El Kaide’nin yeniden hayat bulmasına yardımcı olacağı düşüncesi dünyada hakim olmakla birlikte örgüte katılan grupların “yüzlerce” militanın biat içerisinde oldukları söylenmekte.

Hurras El Din: Yeni Çatı Terör Örgütü 3

Örgütün, Suriye Rejim güçleri ve Rusya’nın Kimyasal silah kullandığı yani “BioTerörizm” ile adının sıkça geçtiği “Doğu Guta” bölgesinde aktif eylemler planladığı düşünülmekte. Bu çıkarımlarımız Liderleri olduğu söylenen  “Ebu Humam el Şami“ nin bu bölgede sürekli eylem çağrısında bulunmasından kaynakla yapmaktayız.

El Şami Nusra Cephesi zamanında El Kaide’nin Suriye’deki askeri komutanıydı.

Örgüt şimdiden kendisine yakın olan ve biat eden birçok grubu kendisine bağlamış gözüküyor. Daha öncesi El Kaide bağlantısı olan ya da olmayan birkaç örgütün kendilerine bağlı olduklarını kendi hesaplarından açıklayarak duyurmaya başladılar.
Bu örgütlerin detaylarına bakacak olursak, Daha öncesinde El Kaide yanlısı olarak bilinen cihatçı örgütlerden Çeyş el Bediye, El Malahim ve Jeyş el Sahil Hurras El Din’e biat edenler arasında. Diğer yandan örgüt dışından; Saraya Kabul, Guta ve Duma Tugayları, Ebu Bekir el Sıddık Tugayı ve Ebu Ubeyde el Cerrah’ın da biat ettikleri bilinmekte.

El Kaide Aktif Olduğu Bölgeler Haritası

Hurras El Din: Yeni Çatı Terör Örgütü 4
El Kaide Aktif Olduğu Bölgeler Haritası

El Nusra’dan – Heyet Tahrir Şam’a Terör Organizasyonları 

El Nusra, tıpkı Hurras El Din gibi internet üzerinden yayınladığı bir video ile 23 Ocak 2012 tarihinde kurulduğunu duyurmuştu.

Suriye’deki faaliyet amacını “Suriye’de Beşşar Esad’ı devirmek ve bölgede İslam devleti kurmak” olarak belirten El Nusra aslen El Kaide’nin bir bölümüdür.
Amerika’nın Irak işgali sonrası geri çekilmesiyle birlikte Örgüt Irak’a yerleşmiş fakat daha sonra Suriye iç savaşı ile birlikte Suriye El Kaide’si gibi isimler alarak Suriye’ye giriş yapmış ve buradaki savaşa katılmışlardır.
El Nusra Amerika, Türkiye, Rusya gibi devletlerin terör örgütü listelerinde yer almasından dolayı büyük baskılara maruz kalmış ve bu uluslararası baskılardan kurtulmak adına 2016 yılında adını “Şam’ın Fetih Cephesi” olarak değiştirmiş ve El Kaide’den ayrıldığını duyurmuştur.
Daha sonra başka gruplarla birleşerek Heyet Tahrir Şam (HTŞ) adında bir çatı örgüt olarak yola devam ettiler.  Şam’ın Fethi Cephesi  ve Ahrar’uş Şam  olarak isim değişiklikleri yapan  El Nusra, 2015’te İdlib’i alan ve en etkin yedi muhalif grubun bir araya gelmesiyle kurulan Fetih Ordusu’nun kurucu unsurlarından birisi olarak görülmekteydi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here