Hong Kong’da yaklaşık 9 hafta önce başlayan protesto gösterileri, taleplerine yenilerini ekleyip yayılarak, sertleşerek, günlük yaşamı sarsarak devam ediyor. Çeşitli iş kollarından sendikaların, kamu çalışanlarının da katılması beklenen yaygın grevler gündeme geliyor.
Çin’in güneydoğusunda bulunan Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısı son birkaç haftadır protesto ediliyor. Çin’in hukuk sistemine güvenmeyen ve bu tasarı yasalaşırsa muhaliflerin hedef alınacağını belirten protestocular sayıları milyonları bulan katılımlarla gösteriler düzenlediler.
Hong Kong’un 1997 yılında “tek devlet ikili idare” sistemi ile Çin’in yönetimine geçmesinden bu yana görülen en büyük sokak protestoları sonrası özerk bölgenin lideri Carrie Lam yasa tasarısını askıya alsa da Hong Kongluların öfkesi dinmedi. Daha önce de göstericiler Pekin’in 2017 yılında Hong Kong yönetimine seçilecek başkan adaylarını belirlemesine karşı çıkmıştı.

Hong Kong'ta Neler Oluyor ? (Son Durum) 11

13 Ağustos 2019: Çin, Hong Kong sınırına askeri konvoy sevkiyatına devam ediyor. Yüzlerce zırhlı araçtan oluşan konvoylar, Shenzen yakınlarında görüntülendi.

Hong Kong'ta Neler Oluyor ? (Son Durum) 12

12 Ağustos 2019: Hong Kong’da devam eden protestolar sonucunda eylemcilerin havalimanını kapattığı ve bu yüzden uçuşların iptal edildiği öğrenildi.
10 Ağustos 2019: Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Hong Kong’un artık bir ‘İngiliz sömürgesi’ olmadığını belirterek, İngiltere’nin bir an önce Hong Kong’a karışan ve Çin’in iç işlerine müdahale eden davranışlarını bırakmasını talep etti.
7 Ağustos 2019: Çin, Hong Kong sınırında bulunan Şıncın kentinde 12 bin polisle tatbikat düzenlendi. Tatbikata 12 bin polis, 50 zırhlı araç, 200 acil yardım aracı, 5 helikopter, 8 gemi, 2 amfibik deniz aracı katıldı Tatbikat, Çin’in kuruluşunun 70’inci yıl dönümü dolayısıyla yapıldı.
Çin’in, Hong Kong ve Macau İşleri Bürosu: “Tüm suçluları uyarıyoruz, Durumu yanlış okumayın ve sessizliğimizi zayıflık olarak yorumlamayın. Günün sonunda hepsi cezalandırılacak.” açıklamasında bulundu.
Hong Kong polisi, maskeli göstericileri takip edip kimliklerini tespit edebilmek için mavi sprey kullanmaya başladı.
5 Ağustos 2019: Hong Konglu eylemciler yolları kapadı, kent zorunlu greve gitti en az 44 gözaltında. Hong Kong haftaya genel grevle başladı. Protestocuların yollarda, istasyonlarda ve havalimanında barikat kurup araçları engellemesiyle, Hong Kong’da ulaşım durma noktasına geldi.
4 Ağustos 2019: Protestocular yolları kapadı. Hong Kong’da polis, bir önceki gün yaşanan şiddetli çatışmaların ardından pazar günü yapılan hükümet karşıtı eylemlerde göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Pazartesi günü için planlanan “genel grev” öncesi başkent Pekin’den “durumun bu şekilde devam etmesine izin verilmeyeceği” açıklaması geldi.  Polis protestoları şiddet kullanarak bastırmaya çalışırken, hükümet karşıtları pazartesi günü Hong Kong’da hayatı durdurması planlanan genel bir greve hazırlanıyor.
3 Ağustos 2019: Hong Kong’da sokağa çıkan binlerce muhaliften kitlesel grev çağrısı yapıldı. Hong Kong’un Mong Kok bölgesinde yoğunlaşan gösterilerde, suçluların Çin’e iade edilmesiyle ilgili yasa tasarısı son iki aydır protesto ediliyor.
2 Ağustos 2019: Hong Kong’da zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı haftalardır düzenlenen protesto gösterilerine aralarında birçok farklı sektörde görev yapan kamu çalışanları da katıldı. Binlerce kamu personeli, hükümete, göstericilerin taleplerini değerlendirmesi çağrısında bulunarak sokaklara çıktı.
31 Temmuz 2019: Hong Kong’da 44 protestocu ‘ayaklanma çıkarmak’ suçlamasıyla mahkemeye çıktı.
27 Temmuz 2019: Hong Kong’da protestolar sürüyor: Polis eylemcilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.
25 Temmuz 2019: Hong Kong’da sokak protestoları yerini sosyal medya savaşlarına bırakıyor. Çin’e iade yasasının haftalardır protesto edildiği Hong Kong’da özellikle de sosyal medyada dönen yalan ve sahte haberler toplumu hem bölüyor hem de kutuplaşmayı arttırıyor.

Hong Kong'ta Neler Oluyor ? (Son Durum) 13

22 Temmuz 2019: Hong Kong: Yüzleri maskeli grup, Pekin karşıtı göstericilere demir sopalarla saldırdı. Hong Kong’da suçluların Çin’e iade edilmesi ile ilgili yasa tasarısına karşı düzenlenen protestolarda, göstericilerle polis arasında gergin anlar yaşandı. Göstericilerin polisin belirlediği sınırı aşması üzerine gerginlik tırmandı. Güvenlik güçleri eylemcilere, gösterilerin başlamasından 7 saat sonra plastik mermi ve göz yaşartıcı bombayla müdahale etti.
13 Temmuz 2019: Hong Konglu protestocular Çinli ‘paralel’ tüccarları hedef aldı.
12 Temmuz 2019: Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesiyle ilgili yasa tasarısının yol açtığı gerginlik, gençlerin ruh sağlığına yansıdı. Araştırmalar intihara eğilimin son 10 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Sağlık uzmanları, otonom kentteki sağlık hizmetinin bu vakalarla başa çıkabilecek kapasitede olmadığı yönünde uyarılarda bulunuyor.

7 Temmuz 2019: Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısını protesto etmek için başlatılan gösteriler bugün de devam ediyor. Binlerce gösterici Çin anakarası ile hızlı tren bağlantısını sağlayan istasyonda toplandı.

Hong Kong polisi, yürüyüşün bitiş noktası olan Batı Kawloon bölgesindeki tren istasyonunda güvenlik önlemlerini arttırdı.

4 Temmuz 2019: Hong Kong’un İngiltere’den Çin yönetimine geçişinin 22. yıl dönümünde suçluların Çin’e iade yasasına karşı yapılan protestolar İngiltere ile Çin arasında diplomatik gerilime neden oldu.
2 Temmuz 2019: Çin’e bağlı özel bir özerk yapısı olan Hong Kong’da Yasama Meclisi’ni basan göstericilere polis biber gazı ile müdahale ederek hükümet binasının kontrolünü protestoculardan geri aldı.
Hong Kong’un lideri Carrie Lam şehrin İngiltere’den Çin’e bağlanmasının 22. yıl dönümü etkinlikleri sırasında yaşanan protestoları ve parlamentonun basılmasını “aşırı şiddet kullanımı” diyerek kınadı.

Hong Kong'ta Neler Oluyor ? (Son Durum) 14

1 Temmuz 2019: Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yüzleri maskeli ve başları kasklı yüzlerce kişi, Hong Kong’da Yasama Meclisi’ni bastı. Kent yönetiminin İngiltere’den Çin’e devredilişinin 22’nci yıl dönümü nedeniyle binlerce kişi Meclis binası önünde toplanırken öfkeli kalabalık camları ve kapıları kırarak içeri girdi.
13 Haziran 2019: Hong Kong’un lideri Carrie Lam tasarıyı yasalaştırmakta kararlı olduğunu söylese de gösteriler sonrası tasarının meclisteki ikinci görüşmesi askıya alındı.
30 Eylül 2018: Şemsiye ihtilali adı verilen protestolar devam etti. Yetkililerin “evlerinize dönün” çağrılarına rağmen protestocular sokakları terk etmedi.
29 Eylül 2018: Demokrasi yanlısı göstericiler Hong Kong’un merkezini kontrol altına aldı.
28 Eylül 2018: Polis biber gazıyla kalabalıkları dağıtmaya çalıştı. Seçimlerde reform için söz verildi ancak bunun 2017 seçimlerini kapsamayacağı açıklandı.
26 Eylül 2018: Gerginlik tırmanmaya başladı. “Merkezi İşgal Et” protesto grubu daha organizeli ve geniş çaplı yürüyüşler yapma kararı aldı. Polis göstericilere müdahale etti ve bazılarını tutukladı.
24 Eylül 2018: Öğrenciler Çin’in 2017 seçimleri hakkında tutumunu sessiz yürüyüşlerle protesto etmeye başladı.

Hong Kong'ta Neler Oluyor ? (Son Durum) 15

Protesto Olayları Nasıl Gelişti ?
Haziran ayında Çinli yetkililer Hong Kong halkına tanınan ayrıcalıkların onların doğal hakkı olmadığı, merkezi hükümetin tanıdığı imtiyazlardan kaynaklandığı konusunda bir tartışma başlattı. Bu Hong Kong halkının Çin hükümetine karşı güvenini kaybettirdi.
Çin’in 2017 seçimlerinde kendi belirlediği isimlerin aday olacağını duyurmasıyla da Hong Konglular serbest ve demokratik seçim sözünün yerine getirilmeyeceğini anladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here