Her iki nükleer güç olan Hindistan ve Pakistan arasındaki krizler 1947’den bu tarafa devam etmektedir. Keşmir üzerinde hak iddia eden iki ülkenin, 1947’den bu yana süregelen anlaşmazlıkları var. Hindistan, 1974’te nükleer enerji haline geldi. Pakistan ise 1998’de nükleer enerji haline geldi.

Her iki ülke de nükleer silahları çatışmada kullanmamıştır, fakat iki ülke arasında yaşanan krizlerin bir nükleer savaşa dönüşmesi dünyayı endişelendirmektedir.

Ağustos 1947: İngiliz mandasının sona ermesinin ardından İngiliz Hindistanı, Hindistan ve Pakistan olarak ikiye bölündü. Jammu ve Keşmir bölgeleri bölünmeden bu yana Hindistan ve Pakistan arasında tartışılmaktadır.

Ekim 1947 – Ocak 1949: İlk Hint-Pakistan savaşı, Kaşmir’in Pakistanlı kabileler tarafından işgalini takiben başladı. Keşmir yönetimi askeri yardım için sırtını Hindistan’a döndü.  Yardım karşılığında da Hindistan’ın taleplerini kabul ederek savunma, iletişim ve dışişleri yetkilerini devretmeyi kabul etti. Bölgede, 1 Ocak 1949’da bir ateşkes düzenlendi, Kontrol Hattı olarak adlandırılan bir ateşkes hattı kuruldu.

Ağustos 1965: İkinci Hint-Pakistan savaşı, Hindistan-Pakistan sınırındaki bir dizi çatışmadan kaynaklandı. Pakistanlı bir askerin, Hint yönetimindeki Keşmir’de Kontrol Hattını geçmeye çalıştı. Savaş, Hindistan ve Pakistanlı yetkililerin barışa bağlılıklarını doğrulayan bir bildiri imzaladığı Ocak 1966’da sona erdi.

Hindistan ve Pakistan Arasındaki Çatışma Tarihi 7

Aralık 1971: Üçüncü Hint-Pakistan savaşı, Pakistan’da yaşanan iç savaştan kaynaklandı. Pakistan iki kısma ayrıldı: Doğu Pakistan ve Batı Pakistan. Üçüncü Hint-Pakistan savaşı, Pakistan iç savaşa girdiğinde, Batı Pakistan’ı bağımsızlık isteyen Doğu Pakistan’a karşı saldırılar gerçekleştirdi. Milyonlarca Doğu Pakistanlı Hindistan’a kaçtı. Doğu Pakistan 6 Aralık 1971’de bağımsızlığını kazandı ve adını Bangladeş olarak değiştirdi.

Mayıs 1974: Hindistan, “Gülen Buda Harekâtı” adlı ilk nükleer silahını başarıyla test etti . Pakistan sınırına yakın olan Pokhran üssünde gerçekleşen bu nükleer silah denemesi, Pakistan ve Hindistan arasında gerilime yol açtı.

Temmuz 1989: Hint partisine karşı silahlı direniş, Müslüman partilerin 1987 seçimlerinin kendilerine karşı yapıldığından şikayet etmeleri üzerine Kaşmir’de başladı. Bazı vatandaşlar bağımsızlık talep ederken, diğerleri Pakistan ile birlik istiyorlardı. Pakistan, meseleyi Birleşmiş Milletler tarafından çözülmesi çağrısında bulunan hareketi destekledi .

Hindistan, Pakistan’ı sınır ötesi terörizme son vermesi çağrısında bulundu. 1989’dan bu yana, hareketi milliyetçi ve laik bir gruptan İslami bir gruba kaydıran birkaç yeni radikal İslamcı grup ortaya çıktı. Ayaklanma günümüze kadar devam etti.

Hindistan ve Pakistan Arasındaki Çatışma Tarihi 8

Mayıs 1998: Hindistan ve Pakistan’ın her ikisi de nükleer testler yaptı. Hindistan’ın yeraltı nükleer testi, Pakistan sınırına yakın bir yerde gerçekleştirildi. Buna karşılık, Pakistan 6 test gerçekleştirdi. Uluslararası toplum, Hindistan ve Pakistan’ı test için kınadı ve iki ülkeyi nükleer silah programlarını durdurmaya çağırdı.

Mayıs 1999: Yaklaşık 30 yıl sonra Hindistan, Keşmir’e giren Pakistan destekli güçlere karşı hava saldırıları başlattı. İki ülke arasında doğrudan bir savaşa doğru çıkınca arttıkça, Pakistan birlikleri yüksek alarma geçti.

Aralık 2001: 5 silahlı terörist Hint Parlamentosu binasına girdi, 9 kişiyi öldürerek ateş açtı. Hindistan, bu olaydan dolayı Pakistan’ı sorumlu tuttu.

Şubat 2007: Samjhauta Express’te yaşanan patlama, çoğu Pakistan vatandaşı olan 68 kişiyi öldürdü. Tren firması, 1947’de Hindistan-Pakistan bölümünde ayrılan ailelere yardım etmek için 1994 yılında kurulmuştu . Bu, Hindistan ile Pakistan arasındaki ilişkilerin geliştiği bir dönemde geldi.

Hindistan ve Pakistan Arasındaki Çatışma Tarihi 9

Kasım 2008: Terör grubu Lashkar-e-Tayyiba ile bağlantılı 10 Pakistan’lı Mumbai’de çeşitli binalara saldırdı ve otomatik silah ve el bombası kullanarak 164 kişiyi öldürdü . 10 silahlı kişiden sadece biri hayatta kaldı ve 2012’de idam edildi.

Şubat 2019: Pakistan merkezli Jaish-e-Mohammed grubu, Hindistan’ın kontrolündeki Keşmir’de Hindistan’ın paramiliter güçlerinin 40’tan fazla üyesinin ölümüyle sonuçlanan bir intihar saldırısı gerçekleştirdi .

Hindistan, Kontrol Hattı boyunca hava saldırılarına misilleme yaptı. Pakistan, bir Hint savaş uçağını düşürdü ve bir pilot yakaladı. Bu olaylar iki devlet arasındaki gerilimi önemli ölçüde artırdı. Fakat iki gün sonra Pakistan, Hint pilotu serbest bıraktı.

Yararlanılan Kaynaklar

https://armscontrolcenter.org/history-of-conflict-in-india-and-pakistan/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here