Henry Kissinger, Mike Pompeo ve Robert O’Brien’ın gerçekleştirdikleri seminerle alakalı önemli notlar:

MikePompeo: Herkese teşekkürler. Dr. Henry Kissinger’in burada olması ayrı onur verici. Bana CIA direktörlüğüm ve dışişleri bakanlığım döneminde yardımcı ve yol gösterici oldu.Dünyanın dört bir tarafından uluslarası ilişkiler uzmanları, iş adamları ve devlet adamları hâla Henry Kissinger’in tavsiyelerini alıyorlar. Bakanlık dönemim boyunca bana çok yardımcı ve cömert oldu. Teşekkürler Henry Kissinger, sizi burada görmekten mutluyuz !Henry Kissinger: Mike Pompeo’ya cömert konuşması için teşekkür ederim.

HughHewitt: Sayın Pompeo, Kissinger’e bir sorunuz var mı efendim ?

Mike Pompeo: Evet, teşekkür ederim Hugh. Dr. Kissinger, Latin Amerika’dan, Ortadoğu ve Asya’ya uzanan muazzam karmaşık dönemde Nixon yönetiminin başarılarında rolünüzü anlatır mısınız ?

Henry Kissinger: Bence bu dönem Amerikan tarihinin en üzücü dönemlerinden biri çünkü Nixon yönetiminin ilk döneminde bazı dikkate değer başarılar elde etmişti.Daha sonra, Watergate’in bir sonucu olarak ikinci dönemde gittikçe daha karmaşık hale geldi.BaşkanNixon beni Dışişleri Bakanı olarak atamaya karar verdi. Bill Rogers ile bir geçiş yapmak zorunda kaldım. Bill Rogers, büyük bir cömertlikle geçişi yapan harika bir insandı. Nixon Yönetimi’nde temel ilke olarak, iç meseleler ve dış politika konuları tamamen ayrı tutuldu. Dış politika üzerinde büyük etkim vardı. İç politika ile ilgili tartışmalara asla girmedim.Watergate’in sonundaki ve Ford’un başlangıcındaki geçiş döneminde, dış politika amacıyla Kongre liderleriyle uğraşmak zorunda kaldım. Ancak yine de iç politikayla ilgilenmedim.

HughHewitt: Şimdi, Robert O’Brien’e gidelim Dr. Kissinger. O’Brien sizin Ulusal Güvenlik Konseyindeki haleflerinizden biri.

O’Brien: Seminer için ve seçkin bir akademisyen ve politika yapıcı grubunu bir araya getirdiğiniz için teşekkür ediyor ve burada iki büyük Dışişleri Bakanı ile birlikte olmaktan onur duyuyorum. Görevde olduğum süre boyunca ve ulusal güvenlik danışmanı olarak Mike ve Henry Kissinger ile çalışma ayrıcalığına sahiptim oldum ve ulusal güvenlik danışmanı olarak Dr. Kissinger ile yakın çalıştım.

Kissinger’e danışmadan denizaşırı bir seyahate ve görüşmeye gittiğimi hatırlamıyorum. Her şey için teşekkürler Henry Kissinger. Çin ile görüşmeler, Hindistan-Pakistan arasındaki uzlaşıyı sağlamak için diplomatik görevlerde yer aldınız. Bunlar son 100 yılda gerçekleşen en önemli diplomatik başarılardan birkaçı.İster özel sektör ister kamu sektörü olsun birçok genç diplomat, avukat veya iş adamı sizden tavsiye alıyor. Bugüne kadar olduğunuz görüşmelerden hangisinin sizin için en anlamlı olduğunu bizimle paylaşır mısınız?

Henry Kissinger: Nixon’dan Ford’a geçiş hakkında bir şey daha söylemek istiyorum. Bu da pek çok insanın moralini bozduğu çok zor bir duruma giren Başkan Ford’a minnet sunmak için. Başkan olarak son derece iyi performans gösteren bir sükunet ve bağlılık seviyesi getirdi.Şimdi görüşmeler sorunuza gelelim. Ulusal güvenlik danışmanı olana kadar herhangi bir uluslararası görüşmelere katılmadım. Nixon döneminde yapılan anlaşmaları sürdürmek için birçok görüşmeyi devam ettirdim.Çünkü neyi başarmaya çalıştığını anladığımı hissetti. Öyleyse, sorunuza cevaben: Yaptığım herhangi bir müzakerede, her şeyden önce, Başkan’ın aklından geçenleri anladığımdan kesinlikle emin olmak için girişimde bulundum.Başkanın ne yapmaya çalıştığını anlamak gerekiyordu. Sadece somut değil soyut olanları da anlamanız lazım. Ve böylece Nixon ile birçok görüşmem oldu.

Aynı zamanda karşımızdakinin de ne yapmaya çalıştığını görüşme sırasında anlamaya çalışıyordum böylece taktik geliştirebiliyorduk ve Washington ile irtibatta kalarak istediğimizi sağlayabiliyorduk. Görüşmelerin fazla uzamaması için çoğu zaman açık ve dürüst davrandım niyetimizi önceden belli ederdik.

Çin’e yaptığım ilk seyahatte, 25 yıldır hiç temasımız olmadı. Aramızdaki tartışmaları okursanız, iki üniversite profesörü gibi konuşurlar. Artık hepsi halka açık. Nixon ile beraber Çin görüşmeleri sırasında konuşmamız sanki bir üniversitesinin iki akademisyeni gibiydi. Ve Çin ile 25 sene sonra ilk kez görüşmelere başladık.Ve devam etmenin yararlı olup olmadığına dair bir rapor getirmem gerekti. Bu benim genel yaklaşımımdı. Ve prensipte anlaştığımız noktaya detayları bırakmaya çalıştım. Ama müzakere etmenin tek yolunun bu olduğunu söylemiyorum.Ve şimdi en önemli anı sordun. Aslında birçok dramatik olay oldu. Ancak bir fırsat vardı ulusal tartışmalarda, eleştirmenlerimiz her zaman “Başkan’ın Savaşı” (Vietnam’dan bahsediyor) sürdürmeyi sevdiğini varsayıyordu.

Nixon hakkında konuştuğumuzda, bir ilke geliştirmiştik, kesinlikle temel bir ilke, Amerika’ya güvenerek kendilerini özgürlüklerini savunmaya adamış insanları asla yüz üstü bırakmamamız gerekiyordu.Ve 1972’de tüm Vietnam’da seçim varken Kuzey Vietnam’a saldırı oldu. Nixon bizi engelleyen tüm engelleri terk etmişti. Bombalamaya yeniden başladı ve Vietnam’ı ablukaya aldı.Ancak Eylül 72’de stratejik hedefimize ulaşmıştık ve ardından Ekim 72’de, müzakerelerdeki karşı üyem olan Le DucTho, barış sağlandıktan sonra Güney Vietnam hükümetinin görevde kalabileceği bir teklifte bulundu. Görüşme bittiğinde ortağım Winston Lord’a döndüm ve ”başardık” dedim. Özel bir toplantıydı çünkü Winston Lord Kamboçya’daki görevinden istifa etmek istiyordu. Ve istifa edebileceğini ve bu ofisten çıkıp gidebileceğini ya da burada kalıp barış yapmama yardım edebileceğini söyledim. Orta Doğu ve Çin ile barış anlaşmaları yapmak beni çok derinden etkiledi. Ama en etkileyici olan şeyse başkanın cebinden notu çıkarıp ”Bunu tartışmaya hazırım.” demesiydi.

MIKE GALLAGHER: Dr. Kissinger, daha güncel bir soru. Çin, Rusya ve ABD, yapay zekayı 21. yüzyılın güç dengesinde potansiyel olarak belirleyici bir kaynak olarak tanımladı. Yapay zeka ulusal komitesi bu hafta bir rapor yayınlayarak Çin’in bu on yılın sonunda Amerikan yapay zekasının önüne geçebileceği uyarısında bulundu. YZ’nin jeopolitik ve felsefi sonuçları hakkında kapsamlı bir şekilde yazdınız. Çin’in bu teknolojiyi kötü amaçlarla kullanacağı düşünüldüğünde, sizce bu meydan okuma ve Çin ile yoğunlaşan rekabet içindeki yeri hakkında nasıl düşünmeliyiz? ABD gelecekte yapay zekanın etik kullanımını nasıl sağlamalı?

Henry Kissinger: Yapay zeka hakkındaki bilgilerim, daha önce hiç düşünmediğim birisinin yapay zeka hakkında konuştuğu bir konferanstaki bir konuşmaya katılmamdan kaynaklanıyor.Ve bu sunumun tarihin evrimi üzerindeki etkisinin çok önemli olduğunu göstermesi beni şaşırttı. Ve bu nedenle, bunun hakkında bir şeyler öğrenmem gerekiyordu. Ve eski Google başkanı EricSchmidt’e ve MIT Provost’u olan ve tüm bilgisayar işlerinden sorumlu Dan Huttenlocher’a danıştım ve son dört yıldır her Pazar buluşuyoruz. Bence yapay zekanın etkisi nihai seviyede. Aydınlanmadan bu yana, geri kalanlar akıl ve deneylerin evrimi ile öğrendi. Yapay zeka çağında kişi, sürecin tam olarak nasıl işlediğini bilmeden, sonuçların deneyimiyle öğrenilir.O alanla ilgili doğru algoritmaları ve doğru bilgiyi çalıştırabilirseniz, çözülemez olduğu kanıtlanmış sorunları çözebilirsiniz. Öyleyse bana stratejik bir soru sorarsanız, yani diğer ülkelerin bu alanda önümüze geçmesine göz yumabilir miyiz? Tanım gereği cevap hayır, bu alanda önde olmak zorundayız. Çünkü değilsek, hangi cevapların ortaya çıkacağını bilmiyoruz, size birkaç örnek verebilirim, ama vardığım sonuç bu.Yapay zeka geliştirme taahhüdü  bu alandaki bilgi ve bunu geniş bir alan yelpazesine özellikle stratejik ve dış politika sonuçları olan alanlara uygulama, herhangi bir büyük ülke ile ilişkilerimizde kesinlikle zorunludur.

Robert O’Brien: Devlet yönetiminde aradığım ilk şey devlet adamlarının zeki ve çalışkan insanlar olması. Ama aynı zamanda devlet adamlarının zafer ve yenilgilere nasıl tepki vereceği konusu da önemlidir. Bu mizaca sahip olmak devlet adamları için birincil faktördür.İşte devlet adamlarında aradığım üç şey bunlardı ve bence ben USK’deyken harika bir ekip oluşturduk ve Bakan Pompeo Dışişleri Bakanlığı’nda benzer bir şey yaptı ve ben onun ekibinde olma ayrıcalığına sahiptim.

Mike Pompeo: Robert, devlet adamlarında bulunması gereken özellikleri çok iyi saydı.Dr. Kissinger’ın Başkan Nixon’dan Ford’a geçişlerini yaparken hissettiklerini neredeyse her gün bir CIA yöneticisi olarak ona brifing verdiğimde Başkan Trump’ın çalışma tarzını oldukça iyi tanırken hissetmiştim.

HughHewitt: Dr. Kissinger size dönmek istiyorum. Hem hükümet içinde hem hükümet dışında aradığınız genç profili nedir?

Henry Kissinger: Beyaz Saray’da veya Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmak büyük bir onur. Ve verilebilecek en büyük hizmet, kişinin kişisel görüşlerine değil, ülkenin geleceği hakkında kendi kendine soru sormak ve ulusal amaca en iyi şekilde hizmet etme politikasına bağlı kalmaya alışmaktır.Bu yüzden bahsedilen niteliklere ek olarak, karakterin akılda tutulması büyük önem taşıdığını söyleyebilirim. O’Brien ve Pompeo’ya teşekkür eder ve onlara çalışmalarında iyi şanslar ve başarılar diliyorum.

HughHewitt: Dr. Kissinger, çok teşekkür ederim. Bakan Pompeo ve O’Brien’e de teşekkür etmek istiyorum. Nisan ayının ilk Salı günü geri döneceğiz. Konunun, Olimpiyatların 2022’de Çin’de olup olmayacağı konusu olacak. Hepinize teşekkür ediyorum.

California, 2 Mart 2021.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here