Dünya Haber Bülteni

18 Mart – 25 Mart tarihleri arasında Türk Dış Politikasında yaşanan önemli gelişmeler ve uluslararası ilişkilerdeki önemli gündem maddelerinden oluşan “Haftalık Haber Bülteni”

Avrupa Haftalık Haber Bülteni

 • Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin Afrin’den çekilmesi yönündeki kararını değerlendiren Doç. Dr. Sezgin Mercan, operasyonunun “Kürtlere yönelikmiş gibi” gösterildiğine işaret etti. AB Uzmanı Baydarol göreyse, kararın gerilimi artırır bir yanı yok; zira Türkiye ise AP’nin bu telkinlerine zaten kapalı.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Londra’nın eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlendiği gaz için Moskova’yı çağrıştırması amacıyla özellikle ‘Noviçok’ adını kullandığını belirtti. İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İngiltere’nin elinde, Rusya’nın son 10 senedir ‘Noviçok’ isimli sinir gazı stoğu yaptığına ilişkin kanıt olduğunu iddia etti. Noviçok’ olarak bilinen A-234 maddesinin geliştiricilerinden Leonid Rink, maddenin Rusya’da üretilmediğinin kolayca tespit edilebileceği için Londra’nın zehirlenmeyle ilgili numuneleri Moskova’ya vermediğini söyledi. Rink, A-234’ün İngilizler tarafından kolayca üretilebileceğini ifade etti.
 • Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülke nüfusunun giderek azaldığına işaret ederek, “Birkaç yıl içinde aynı emekli vatandaş sayısıyla çok daha düşük bir nüfusa sahip olabiliriz. Bu da millet olarak yok olacağımız anlamına gelir. Bunun suçlusu ne ABD ne de AB’dir, bu tamamıyla bizim suçumuz” dedi.
 • Rusya’nın AB elçisi Vladimir Çijov, eski Rus çifte casus Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın zehirlenmesi için kullanıldığı söylenen ‘Noviçok’ isimli sinir gazının üretildiği yerin, İngiliz Porton Down laburatuvarı olabileceğini söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İngiltere topraklarında bir çeşit sinir gazı ile zehirlenip komaya giren eski Rus çifte casus Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın başına gelenler konusunda Moskova’yı işaret eden Londra’nın, eninde sonunda dayanağı olmayan bu suçlamasının hesabını vermek zorunda kalacağını söyledi. Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin Salisbury kentinde eski Rus çifte ajan Sergey Skripal’in ‘zehirlenmesini’ kınayarak, olayla Rusya’nın ilişkisi olabileceği iddialarını ciddiyetle incelediğini, Moskova’yı ise Londra’nın sorduğu sorulara yanıt vermeye çağırdığını duyurdu.
 • Rusya devlet başkanlığı seçimlerini protesto eden Ukraynalı milliyetçiler, Ukrayna’nın Lvov kentinde seçim sandıklarından bir tanesinin bulunduğu Rus konsolosluğunun önünde lastik yakma eylemi düzenledi.
 • Avrupa Birliği (AB) Bakanlığınca, katılım müzakereleri, vize serbestisi ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi konularında AB’den somut adımlar beklendiği açıklandı.
 • Bir yıl Türkiye’de tutuklu kalan gazeteci Deniz Yücel Alman medyasına değerlendirmelerde bulundu. Yücel Alman yönetimini Türkiye’deki demokratik güçleri aldatmakla suçladı.
 • Türkiye’nin Danimarka Büyükelçilik binasına molotof kokteyliyle saldırı yapıldı.
 • Suriye’de YPG birlikte savaşan ‘Kadın Savunma Birlikleri’ne (YPJ) katılan Anna Campbell isimli bir İngiliz kadının, Türkiye’nin Afrin harekatı sırasında öldüğü babası tarafından BBC’ye doğrulandı.
 • Aeroflot’un eski CEO’su Nikolai Gluşkov’un İngiltere’de öldürülmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Scotland Yard, Gluşkov cinayeti ile eski Rus casus Sergey Skripal’in sinir gazıyla zehirlenmesi vakası arasında bağlantı bulamadığını duyurdu.
 • Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Başkanı Peter Maurer, Türk Kızılayı’nın Suriye’nin Afrin ilçesindeki Kürtler nezdinde Türk Kızılayı’nın güvenilirliği kalmadığını söyleyerek Kızılhaç çalışanlarının bölgeye erişiminin artırılmasını istedi.
 • Çekya, Türkiye’nin arananlar listesinde olduğu gerekçesiyle iadesini istediği eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’le ilgili süreci sonlandırdığını duyurdu. Kararla birlikte Müslim’in Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunma şartı da ortadan kalkmış oldu.
 • AB ve İngiltere arasında yapılan Brexit müzakerelerinde geçiş süreci konusunda anlaşmaya varıldı.
 • Uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Rus Büyükelçi Andrey Karlov, adına kurulan Uluslararası Andrey Karlov Vakfı tarafından 20-27 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Karlov Anma Haftası ile anılacak.
 • Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) vekilleri, Fransa’nın başkenti Paris’teki toplantıda, Türkçeyi meclisin ‘çalışma dilleri’ listesinden çıkarma kararını aldı.
 • Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanı seçimlerinde Libya’dan usulsüz mali destek aldığı iddiaları ile ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alındı.
 • NATO, Türk Deniz Kuvvetleri’nin başvurusu üzerine Yunanistan’ın yüksek tirajlı gazetelerinden Kathimeri’nin İtalya’da tatbikatta olan Türk deniz gücüyle ilgili bir yazısını tekzip etti. Tekzipte ‘tatbikat sırasında Türkiye’nin bütün denizaltı araştırmalarında etkin rol aldığı’ ifade edildi.
 • Türk Dışişleri Bakanlığı, insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek OHAL’in kaldırılmasını talep eden Birleşmiş Milletler’in (BM) raporuna tepki gösterdi. Bakanlık açıklamasında raporun terör örgütleriyle iltisaklı şekilde hazırlandığı suçlaması yer aldı ve “Evrensel bir kuruma verilen zarar nedeniyle derin üzüntü duyuyoruz” denildi.
 • İngiltere topraklarında eski bir çifte Rus ajan ve kızının bir çeşit sinir gazı ile zehirlenmesi yüzünden İngiliz hükumetinin ülkeden gönderme kararı aldığı 23 Rus diplomat aileleri ile başkent Londra’daki Büyükelçilik binasından ayrıldı.
 • Kendilerini ‘Philosoraptors’ olarak tanıtan bir grup, İngiltere Dışişleri Bakanlığı binası üzerine seçimleri bir kez daha kazanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in portresini yansıttı. Görüntülerde “Beni özlediniz mi?” ifadesi yer aldı.
 • Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, ABD, Kuzey Kore ve Güney Kore’den yetkililerin Helsinki’de başlayan 3’lü görüşmelerinde Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması konusunun gündeme alınmadığını açıkladı.
 • AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yeniden Rusya Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin’e gönderdiği tebrik mektubunda iş birliği çağrısında bulundu.
 • Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Mart 2016’da imzalanan mülteci anlaşmasına ilişkin, “Doğruyu söylemek gerekirse Türkiye’nin yapılan mülteci anlaşmasına son derece bağlı kaldığını düşünüyorum” dedi. Hollanda Başbakanı Rutte, Zeytin Dalı Harekâtı’nın kınanması için yaptıkları önerinin AB ve NATO’dan gerekli desteği alamadığını açıkladı.
 • Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Gronau kentinde bir caminin kapısının önüne domuz başı bırakıldığı bildirildi.
 • Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesi soruşturmasıyla ilgili “işbirliği yapmak yerine Rusya’ya çamur atacak kadar düşen” İngiltere için üzgün olduklarını belirtti. Rus Dışişleri, eski Rus ajan Skripal ve kızının zehirlenmesiyle ilgili tüm Büyükelçileri toplantıya çağırdı. Dışişleri’ne bağlı Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme ve Kontrolü Dairesi Başkanı Vladimir Yermakov, toplantıda İngiltere’nin topraklarındaki bir terör saldırısından kendisini koruyamadığını ya da olayın arkasında olduklarını söyledi. Kimya uzmanı Profesör Doktor Leonid Rink, zehirli madde A-234’ü geliştirilen grubun üyelerinden biriydi. İngiliz yetkililer, eski Rus çifte ajan Sergey Skripal’e ve kızına yapılan saldırıda bu kimyasal silahın kullanıldığını iddia ediyor ve bu konuda doğrudan Rusya’yı suçluyor.
 • Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasının yasa dışı finansmanı iddialarına ilişkin dün gözaltına alınan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geceyi evinde geçirdi. Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasadışı finansman sağlamakla suçlanan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin adli denetim ile serbest bırakıldığı belirtildi. Fransa’da 2007’deki seçimlerde Libya’dan usulsüz mali destek aldığı iddiaları ile ilgili soruşturma çerçevesinde önceki gün gözaltına alınan, dün de hakkında soruşturma açılan ve adli denetimle serbest bırakılan eski Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin ifadeleri ortaya çıktı.
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili çok sert bir açıklama yaptı.
 • Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin eylemleri nedeniyle Suriye’deki durumun giderek kötüleştiğini ve çatışmaların yeniden alevlenmesine neden olduğunu söyledi.
 • Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas, Türkiye’nin Afrin’de sivil halkın güvenliğini sağlamaktan sorumlu olduğunu söyledi.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile 21 Mart’ta telefonda görüştü.
 • İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rus askeri istihbaratında çalışırken İngiliz dış istihbarat servisi MI6’ya bilgi sızdıran eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yuliya Skripal’in zehirlenmesinin arkasında Rusya’nın olduğunu iddia etti. Johnson, Putin’in elinden geldiğince her yerde sorun yaratmaya çalıştığını da ileri sürdü.
 • İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Rusya’da bu yıl yapılacak FIFA Dünya Kupası’nın Nazi Almanyası’nda 1936 yılında yapılan Yaz Olimpiyat Oyunları’na benzetti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Johnson’ın sözlerinin Nazilere karşı savaşta milyonlarca kayıp veren Rusya için kabul edilemez olduğunu ifade etti.
 • Çekya’da rafineri ve petrokimya şirketi Unipetrol’e ait bir fabrikada yaşanan patlamada 6 kişinin öldüğü açıklandı.
 • Kremlin’den yapılan açıklamada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, dördüncü dönem başkanlığa seçilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak tebrik ettiği belirtildi. Yunanistan Başbakanlığı da tarafların Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki pozisyonuna değindiğini belirtti.
 • Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalar nedeniyle bir dönem ülkesinde ‘direnişin sembolü’ olarak idealleştirilen milletvekili Nadejda Savçenko, parlamento binasında bir saldırı planı yapması şüphesi ile gözaltına alındı.
 • Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reformlarına karşı devlet memurları, öğretmenler, sağlık çalışanları, hava trafiği kontrol memurları, demir yolları işçileri greve gitti, lise öğrencileri sokaklara döküldü. Paris ve Nantes kentlerinde polisle protestocular arasında çok şiddetli çatışmalar çıktı.
 • İngiliz Daily Mail gazetesinin aktardığına göre, İngiliz istihbaratına bilgi satan eski Rus casus Sergey Skripal ile kızı Yuliya’nın zehirlenmesi olayıyla ilgilenen ve olay yerindeki bir nesneye temas eden ikinci bir polis daha zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Semptomların hafif olduğu bildirildi.
 • Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın merakla beklenen görüşmesinin Belgrad’da düzenlenmesini önerdi.
 • Suriye hükumetini kanıtlanmamış kimyasal silah iddiaları üzerinden saldırmakla tehdit eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili şu yorumda bulundu: ”Suriye gibi egemen bir ülkede işgali asla desteklemeyeceğiz.”
 • Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Güvenlik Konseyi üyeleri ile bir araya gelerek, Londra’nın Moskova’ya karşı düşmanca ve provokatif eylemlerini konuştuğunu söyledi.
 • AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD’nin ilave gümrük vergileri uygulama kararına ilişkin, “AB, hiçbir kazananı olmayacak bir ticaret savaşına girmek istemiyor. Eğer vergilendirme kararından muaf tutulmazsak, Dünya Ticaret Örgütü kuralları uyarınca harekete geçmeye hazırız” dedi.
 • Libyalı siyaset bilimci Ali Shundub, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında yasa dışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya kamu fonlarını gizlediği gerekçesiyle açılan soruşturmayı yorumladı.
 • Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB liderleri ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Mart’ta Varna’da gerçekleştireceği zirvenin ilişkilerin normalleşmesi için gerekli olduğunu söyledi.
 • Rusya’nın İngiltere Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko, Londra’nın kanıtları sunmaması nedeniyle eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi ile ilgili davayı çözmek için, İngiliz polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin yarattığı kurgusal dedektif karakter Hercule Poirot’un bilgeliğine sahip olunması gerektiğini söyledi. İngilizlerin eski Rus ajan Sergey Skripal’in zehirlenmesi skandalındaki aşırı duygusal açıklamaları karşısında İsviçre’nin, FETÖ ile bağlantılı bir iş adamının kaçırılması girişimine soğukkanlı tepkisi dikkat çekiyor.
 • Rusya’nın İngiltere Büyükelçiliği, Londra’nın 23 Rus diplomatı sınırdışı etme kararının ardından konsolosluk işlemleri için verilen randevu sayısında kısıtlamaya gideceklerini ve standart vize başvurusu için işlem süresinin 20 iş gününe çıkardıklarını duyurdu.
 • İngiltere Başbakanı Theresa May, Sergey Skripal’in zehirlenmesi soruşturmasıyla ilgili olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’i bilgilendirdi. Henüz soruşturma tamamlanmadan Skripal vakasıyla ilgili olarak Moskova’yı suçlayan İngiltere, suçlamalara temel olabilecek herhangi bir delil paylaşmayı reddediyor.
 • Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin liderlerinin, “Salisbury saldırısının arkasında büyük ihtimalle Rusya’nın olduğu görüşünde birleştiği” bildirildi.
 • Fransa’nın güneyindeki bir süpermarkette kimliği bilinmeyen bir kişi ateş açtı ve insanları rehin aldı. Fransız basını saldırganın IŞİD’e biat eden bir kişi olduğunu duyurdu.
 • Devrik Libya Lideri Muammer Kaddafi’den aldığı paralarla cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağladığı suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, suçlamaları reddederek hedefte kendisinin değil Fransa’nın olduğunu söyledi.
 • Eski bir Rus casusun İngiliz topraklarında zehirlenmesi nedeniyle Londra’nın 23 Rus diplomatı sınırdışı etmesinin ardından bugün de Moskova’daki İngiltere Büyükelçiliği’nden İngiliz diplomatları taşıyan araçlar ayrıldı.
 • AB zirvesinde Türkiye ile 26 Mart’ta düzenlenecek Varna zirvesi de konuşuldu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ile Türkiye’nin ilişkilerinde anlaşmazlıkların artmaya devam ettiğini söyledi. AB Konseyi Başkanı Tusk, çetrefilli konuları gündeme getireceklerini belirtti.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Salisbury olayıyla hiçbir ilgisinin olmadığı ve olamayacağı yönündeki tutumlarının Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) partnerleri tarafından anlaşıldığını belirtti.
 • Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleşen görüşmede, Türkiye’de tutuklanan iki Yunan askerle ilgili tutumlarını anlattığını belirtti.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron görüşmesinde, ikili ve bölgesel konular ele alındı. Erdoğan görüşmede, Afrin konusunda yapılan ‘temelsiz açıklamalardan’ duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, eski Rus casus Sergey Skripal’in zehirlenmesiyle ilgili İngiltere’nin partnerlerinden kendisi gibi Rus diplomatları sınır dışı etmeyi talep ettiğini ancak söz konusu ülkelerin gerçeklik duygusu temelinde karar aldığını belirtti.
 • Bir okul arkadaşı, Skripal’in Rusya’ya geri dönmek istediğini ve bunun için Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mektup yazdığını ileri sürdü. Kremlin iddiayı yalanladı.
 • Alman Der Spiegel’in iddiasına göre Avrupa Birliği (AB) Türkiye’ye sınırlarını sığınmacılardan koruması için 80 milyon euro’luk yardımda bulundu.
 • IŞİD’in üstlendiği Trebes kasabasındaki süpermarket saldırısında bir kadın rehineyle gönüllü şekilde yer değiştiren Fransız jandarma yarbayı Arnaud Beltrame aldığı yaralar sonucunda öldü. Saldırıda ölenlerin sayısı 4’e çıktı.
 • Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Londra’ya eski Rus casus Sergey Skripal olayını çözme konusunda yardım etme ve bu davada İngiliz makamlarıyla işbirliği yapma arzusunun İngiltere’de karşılık bulmadığını söyledi.
 • FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle Yunanistan’a girişleri yasaklanan Türkiye kökenli 3 ABD vatandaşı, Atina havaalanında 24 saat sorgulandıktan sonra ABD’ye geri gönderildi.
 • İtalya’nın Sicilya Adası’nda bulunan, Avrupa’nın en aktif volkanı Etna Yanardağı’nın denize doğru kaydığı belirlendi.
 • Ekimde tek taraflı bağımsızlık ilan etmiş Katalonya’ya yönelik Madrid’in hışmı durulmuyor. Yurtdışına kaçan ayrılıkçı liderler için yine uluslararası tutuklama, zaten hapistekilere ilaveten 5 Katalan lider için daha tutuklama kararı çıktı. Sokağa dökülen Katalanlar polisle çatıştı.
 • Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde Afrin’deki durumdan son derece endişeli olduklarını dile getirdi.
 • Bloomberg, İngiltere’deki ‘Skripal olayı’ nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın Rus diplomatları sınırdışı etmeye hazır olduğunu ileri sürdü.
 • Libya’dan eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye 5 milyon euro getirdiğini söyleyen Lübnan asıllı işadamı Ziad Takieddine, Sarkozy’yle gerçekleştirdiği görüşmenin yeni ayrıntılarını paylaştı.
 • Belgrad merkezli Avrupa İşleri Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği araştırma, Sırbistan vatandaşlarının yüzde 84’ünün NATO üyeliğine karşı olduğunu gösterdi.

Ortadoğu Haftalık Haber Bülteni

 • Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin sözcüsü Vladimir Zolotuhin, 17 Mart’ta Doğu Guta’daki insani koridor üzerinden 30 bini aşkın kişinin ayrıldığını söyledi.
 • Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin Afrin’den çekilmesi yönündeki kararını değerlendiren Doç. Dr. Sezgin Mercan, operasyonunun “Kürtlere yönelikmiş gibi” gösterildiğine işaret etti. AB Uzmanı Baydarol göreyse, kararın gerilimi artırır bir yanı yok; zira Türkiye ise AP’nin bu telkinlerine zaten kapalı.
 • Rusya genelinde yarın yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde dün Suriye’de görev yapan Rus askerleri Hmeymim Hava Üssü’nde oylarını kullandı.
 • İran İçişleri Bakanı Rahmanifazli, ülkedeki yolsuzlukların önüne geçmek için elektronik devlet sisteminin oluşturulması gerektiğini söyledi.
 • Rusya Savunma Bakanlığı, Birleşmiş Milletlerin (BM) sığınmacıların insani koridordan Doğu Guta’dan gönüllü olarak çıktıklarını teyit ettiğini bildirdi. Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinin başkanı Tümgeneral Yuriy Yevtuşenko, ‘insani molaların’ yürürlüğe girdiği günden itibaren şimdiye kadar 48 bini aşkın kişinin Doğu Guta’dan ayrıldığını bildirdi.
 • Doğan Haber Ajansı, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı güçlerin, bu sabah Afrin kent merkezine girdiğini ve kentte kontrolü sağladığını duyurdu.
 • Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezinin yetkilileri, 18 Mart’ta sabah saatlerinden bu yana Doğu Guta’dan 5000’den fazla sivilin ayrıldığını belirtti.
 • Eski PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, Afrin’deki gelişmelerle ilgili Twitter hesabından bir açıklama yayımladı.
 • Rusya’nın Suriye’deki tarafları uzlaştırma merkezi, Hammuriye’deki kontrol noktasından bugün Doğu Guta’dan 25 binden fazla sivilin çıktığını belirtti.
 • İran’da bir süre önce gözaltına alınan Ayetullah Hüseyin Şirazi’nin serbest bırakıldığı bildirildi.
 • Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Doğu Guta’daki cephe hattını ziyaret ederek Suriyeli askerlerle buluştu.
 • İşgal altındaki Doğu Kudüs’te önlenen bir bıçaklı saldırıda İsrailli bir güvenlik görevlisinin ağır yaralandığı, saldırıyı düzenlediği iddia edilen kişinin de polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildiği bildirildi.
 • Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde (RİSİ) direktör danışmanı olan Elena Suponina’ya göre, Türkiye’nin ele geçirdiği Afrin’in kontrolünün Suriye hükumetine devredilmesi konusunda, Rusya, Ankara ve Şam arasında arabuluculuk yapabilir.
 • ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’un (WP) haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki Amerikan güçlerini çekmek için Suudi Kralı Selman’dan maddi yardım istedi.
 • Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya’nın Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu, Afrin’de olanların ciddi şekilde endişe verici olduğunu söyledi.
 • Irak hükumeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) hava ambargosunu kaldırmasının ardından peşmerge dahil memur maaşı ödemelerini de gönderdi.
 • Fransa’nın Kudüs Konsolosluğu’nun Fransız bir çalışanının, Gazze’den Batı Şeria’ya silah kaçırdığı suçlamasıyla 19 Şubat’ta yakalandığı açıklandı.
 • Suriye’de YPG birlikte savaşan ‘Kadın Savunma Birlikleri’ne (YPJ) katılan Anna Campbell isimli bir İngiliz kadının, Türkiye’nin Afrin harekatı sırasında öldüğü babası tarafından BBC’ye doğrulandı.
 • Mısır’ı ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan, ”İran, İsrail ve Türkiye’nin meydan okumalarıyla karşı karşıyayız, bunu önlemek Mısır ile Suudi Arabistan’ın tarihi görevi” dedi. Türkiye, İran ve İsrail’in bölgede agresif bir tutum sergileyerek Arap ülkelerine tehdit oluşturduğunu söyleyen Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan’a Türk Dışişleri’nden cevap geldi: “Hangi çevrelere hizmet etmeye çalıştıkları da gayet iyi bilinmektedir.”
 • Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) Başkanı Peter Maurer, Türk Kızılayı’nın Suriye’nin Afrin ilçesindeki Kürtler nezdinde Türk Kızılayı’nın güvenilirliği kalmadığını söyleyerek Kızılhaç çalışanlarının bölgeye erişiminin artırılmasını istedi.
 • Rus senatör Vladimir Cabarov, Şam için Doğu Guta’daki durumun Afrin’dekinden daha tehlikeli olduğunu, Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmesinin pek olası olmadığını söyledi.
 • Çekya, Türkiye’nin arananalr listesinde olduğu gerekçesiyle iadesini istediği eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim’le ilgili süreci sonlandırdığını duyurdu. Kararla birlikte Müslim’in Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunma şartı da ortadan kalkmış oldu.
 • Rus petrol şirketi Rosneft’in, petrol tedarikine yönelik yapılan anlaşma kapsamında geçen yıl Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) 2.1 milyar dolarlık ön ödeme yaptığı bildirildi.
 • Muhammed bin Selman CBS’e konuştu: ”Şeriata dayanan yasalar çok net: Kadınlar da tıpkı erkekler gibi edepli ve saygın giyinecek. Bu, illa peçe-çarşaf anlamına gelmiyor. Hangi tipte edepli ve saygın kıyafet giymeyi seçeceği kararı tümüyle kadına ait.”
 • Yaralı bir Filistinliyi başına nişan alarak öldüren İsrail askeri Elor Azaria’nın hapis cezasının indirildiği belirtildi.
 • ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon gücüne ait helikopterlerin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinin yakınlarında bulunan IŞİD liderlerini tahliye ettiği belirtildi.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında ”Afrin’den gelen yağma haberleri konusunda da kaygı duyuyoruz. Türk yetkililere, Afrin’deki duruma ilişkin kaygılarımızı defalarca ilettik” denildi. İnsani yardım kuruluşlarının Afrin’e girişlerinin sağlanması çağrısı yapıldı.
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonunda da ABD başta olmak üzere uluslararası koalisyon ile çalıştığına işaret ederek, “Rusya ile koordineli olmak diğer müttefiklerinize sırtınızı döndüğünüz anlamına gelmez” dedi. Kalın, Afrin’de ÖSO unsurlarının yağma yaptığı iddialarını da yanıtladı.
 • Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Afrin ‘işgalini’ kınadıklarını ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ihlalinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
 • Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na iki mektup göndererek Türkiye’nin Afrin’deki operasyonlarını ‘savaş suçu’ diye itham etti. Suriye hükumetinin, Türkiye güçlerinin topraklarını işgal etmesini kesin dille kınadığını ve derhal çekilmesini talep ettiğini belirtti.
 • Pentagon Sözcüsü Manning, “Menbiç’teki DSG güçlerinin hedef alınması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?” sorusuna “Biz bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık” diye yanıt verdi.
 • Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerini savunan ve buraların “İsrail’e ait olduğunu” söyleyen ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman’a “it oğlu it” dedi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Afrin’de çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini ve yaralandığını bildirdi.
 • ABD öncülüğünde gerçekleştirilen Irak işgalinin 15. yıl dönümüne girilirken Türkiye’deki siyasi parti temsilcileri ve uzmanlar, işgalin bölgeye istikrarsızlık, kaos ve yıkım getirdiği görüşünde birleşiyor.
 • ABD Başkanı Donald Trump, İran’a sert eleştirilerde bulunduğu Nevruz açıklamasında, “Baharın gelişini kutlayan dünya genelindeki milyonlarca insanın Nevruz’unu kutluyorum” ifadesini kullandı.
 • Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Doğu Guta’nın yüzde 65’inden fazlasının militanlardan temizlendiğini söyledi. Şoygu, militanların kimyasal silah kullanma yönündeki 3 girişiminin de engellendiğini açıkladı.
 • Rusya, dün BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) gerçekleştirilmek istenen Suriye’de insan hakları konulu toplantıyı bloke etti. Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Gennadiy Kuzmin, toplantıyı ‘siyasallaştırılmış’ olarak niteledi ve insan haklarının BMGK’nın gündeminde olmadığını söyledi.
 • ABD’nin El Kaide’yi gerekçe göstererek 15 yıl önce işgal ettiği Irak’taki gündelik hayatı Iraklı gençlik örgütleri üyeleri Sputnik’e anlattı: Irak’ta bugün ‘hastaneye gitmek neredeyse imkansız,saç uzatmak öldürülme sebebi’
 • Bloomberg TV’ye konuşan Prens el Velid bin Talal, kendisini gözaltına aldıran Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la serbest kalması karşılığı yaptığı anlaşmanın ayrıntılarını açıklamadı. Ancak holdingini parçalayarak yeniden yapılandıracak olan Talal, Veliaht Prens’in tüm çılgın yatırım projelerine destek verecek.
 • Suudi Veliahtı’nın Kaide liderlerinin İran’da olduğu iddiasını ‘büyük bir yalan’ diyen reddeden İran Dışişleri, ”Kendisi bu acemice yalanlarla Suudi yönetiminin yakın tarihteki en tehlikeli terörist grupların oluşumundaki rolü ve 11 Eylül gibi önemli terör olaylarındaki parmağı olduğu gerçeğini saptıramaz”dedi.
 • Hindistan hükumeti, Irak’ın Musul kentinde 4 yıl önce IŞİD militanları tarafından kaçırılan 39 Hint işçinin cesetlerinin bulunduğunu açıkladı.
 • BM’nin ‘Zeytin Dalı Harekatı esnasında sivil kayıplara sebep olduğu’ gerekçesiyle Türkiye’ye yaptığı eleştirileri değerlendiren Emekli Hava Korgenerali Erdoğan Karakuş “Bizde 4 milyon Suriyeli varken BM çıkıp insan hakları konusunda ahkam kesiyor. BM önce görevini yapmalı” dedi.
 • Suriye polisi, Doğu Guta’daki militanların Şam’a düzenlediği füze ve havan topu saldırısında 24 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığını belirtti. Şam hastanesinden yapılan açıklamaya göreyse, füze saldırısında ölenlerin sayısı 35’e yükseldi.
 • Irak hükumetinin, ortak sınırlarda güvenliğin sağlanması konusunda Türkiye’yle işbirliğine hazır olduğu belirtildi.
 • BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Andrey Maheçiç, düzenlediği basın toplantısında 18 Mart’tan beri TSK’nın merkezini ele geçirdiği Afrin’deki durumu ile ilgili yaptığı açıklamada çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle Afrin bölgesini 100 binden fazla sivilin terk ettiğini belirtti.
 • Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye’nin Afrin operasyonuna dair bir analiz yayımladı.
 • ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da ağırladığı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın karşısına, Suudi Arabistan’a sattıkları silahlardan kazandıkları paraları gösteren çizelgelerle çıktı.
 • ABD ordusunun Irak’ta 2003’te başlattığı Şok ve Dehşet Operasyonu’nun 15. yıl dönümünde o zamanlar işkence olayları ile gündeme gelen Ebu Garib Cezaevi’nin eski mahkûmları, yaşadıkları dehşet dolu günleri anlattı.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Menbiç konusunda anlaşmaya varılmadığı bildirildi.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Menbiç konusunda anlaşmaya varılmadığı bildirildi.
 • Uluslararası Kızılhaç Komitesi Sözcüsü Iolanda Jaquemet, 14 TIR’dan oluşan konvoyun, çatışmalardan kaçan Afrinlilerin sığındığı Tel Rıfat’a insani yardım malzemelerini ulaştırdığını belirtti.
 • İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Afrikalı kaçak göçmenlerin “terörden daha büyük bir tehlike” olduğunu söyledi.
 • Irak’ın Kerkük kentinde otoyolda sahte kontrol noktası kuran ve polis üniforması giyerek kendini kamufle eden IŞİD militanlarının, sivillere ait iki özel aracı durdurarak ateş açması sonucu 5 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı belirtildi.
 • İsrail ordusu 2007’de Suriye’de nükleer reaktör olduğundan şüphelendiği tesisi hava saldırısıyla yok ettiğini açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Katz bunun ‘o dönem Suriye’ye bugün ise İran’a bir mesaj’ olduğunu söyledi. Suriye ise saldırıda nükleer tesisin vurulduğunu kabul etmiyordu. İsrail’in 2007’de Suriye’ye düzenlediği bir saldırıyla ilgili ”Nükleer reaktörü yok ettik” açıklamasının ardından Başbakan Benyamin Netanyahu aynı politikayı sürdürdüklerini duyurdu: ”Düşmanlarımızın nükleer silah sahibi olmalarını engellemeye devam edeceğiz. ”İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ”2007 yılında Suriye’de nükleer reaktör yok ettik” iddiasının ilk kez resmen açıklanmasına izin verdiği için ‘pişmanlık’ belirtti. Liberman, ‘İran’ın değerli istihbarat elde ettiğini ve İsrail’in güvenliğinin zarar gördüğünü’ söyledi. İsrail ordusu 2007’de Suriye’de nükleer reaktör olduğundan şüphelendiği tesisi hava saldırısıyla vurduğunu açıkladı. Şam Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı, Suriyeli siyaset bilimci Taleb İbrahim, konuyla ilgili Sputnik’e konuştu. İbrahim, İsrail’in yalan söylediğini, böylece İran’a gözdağı vermeye çalıştığını ifade etti.
 • Afganistan’ın başkenti Kabil’de Nevruz’u kutlayan Şiiler hedef alındı. IŞİD’in üstlendiği intihar saldırısında en az 29 kişi öldü, 52 kişi de yaralandı.
 • Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezinden yapılan açıklamada, Doğu Guta’da sivillerin tahliyesi için üçüncü insani koridorun açıldığı belirtildi.
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili çok sert bir açıklama yaptı.
 • İsrail askerlerini tokatladığı için 18 Aralık’ta gözaltına alınan ‘Filistin’in cesur kızı’ lakaplı Ahed Tamimi’nin, İsrail askeri mahkemesinde görülen davada anlaşmaya vardığı belirtildi. Haaretz gazetesine göre askeri savcılık Tamimi’nin suçunu kabul etmesi karşılığı 8 ay hapis cezası önerdi.
 • İran Lideri Ali Hamaney, halkın yerli malı kullanma konusunda İspanyol futbol takımı Real Madrid’i destekler gibi ısrarcı olmalarını istedi.
 • Erdoğan’ın ”Bir gece ansızın Sincar’a gireriz, orayı da temizleriz” açıklamalarına koşut Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız Bağdat’ı ziyaret etti. Ancak Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Türkiye’nin operasyon düzenlemesini kabul etmediklerini belirtip ”Türkiye güçlerinin Irak sınırını ihlal etmesini kesinlikle reddediyoruz” dedi.
 • Türkiye ve ABD’nin Menbiç konusunda anlaşmasının olası olduğuna işaret eden eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı Pekin “ABD, Suriye’de PYD aracılığıyla kurmak istediği federal devleti garantilemek için Sincar operasyonu ve PKK’lıların Türkiye’den tasfiyesi dahil her adımı atabilir” dedi.
 • Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed Bin Salman’ın ABD ziyaretinin olası sonuçlarını değerlendiren Lübnan merkezli Media Focal Center Başkanı Salem Zahran, Suriye hükumetinin iki olası saldırıyı beklediğini belirtti.
 • Erivan Devlet Üniversitesi Doğu Bilimleri Fakültesi Dekanı Türkolog Ruben Melkonyan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye topraklarında düzenlediği operasyon çerçevesinde ileride atacağı adımların Suriye’deki Ermeni diasporası için doğrudan tehdit oluşturduğunu savundu.
 • Hollanda Başbakanı Rutte, Zeytin Dalı Harekâtı’nın kınanması için yaptıkları önerinin AB ve NATO’dan gerekli desteği alamadığını açıkladı.
 • Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai şehrinde bir Rus model, otelin 6. katından atlayarak ağır yaralandı. Modelin kendisini bıçaklamaya kalkışan adamdan kaçtığı iddia edildi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Afrin’den ayrılanlardan TSK ve ÖSO’nun kontrolündeki bölgede yağmalama ve keyfi gözaltılar ile ilgili bilgi aldıklarını ancak bölgede olmadıkları için doğrulayamadıklarını belirtti.
 • Zeytin Dalı Harekatı kapsamında TSK ve ÖSO’nun kontrolü sağladığı Afrin merkezindeki arama tarama çalışması sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 3 asker hayatını kaybetti, 3 asker yaralandı.
 • Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta kırsalındaki Haresta kasabasından tahliye edilmeye başlanan Ahrar’uş Şam militanlarıyla aileleri, anlaşma uyarınca İdlib’e naklediliyor.
 • Filistin Başbakanı Rami Hamdallah’ın konvoyuna 9 gün önceki Gazze ziyareti sırasında yapılan bombalı saldırının şüphelilerine Gazze’de operasyon yapıldı. Tutuklama amacıyla yapılan baskında çıkan çatışmada saldırının baş şüphelisi dahil 2 kişinin ayrıca Hamas üyesi iki güvenlik mensubunun öldüğü açıklandı.
 • Sputnik’e konuşan Afrin Kantonu’nun Eş Başbakanı Hevi Mustafa, Afrin’den göç eden 200.000 sivilin yerlerde ve otomobillerde yattığını belirterek, sivillerin çok zor durumda olduğunu söyledi.
 • Suriye hükumetini kanıtlanmamış kimyasal silah iddiaları üzerinden saldırmakla tehdit eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili şu yorumda bulundu: ”Suriye gibi egemen bir ülkede işgali asla desteklemeyeceğiz.”
 • Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Mahcuba, TSK’nın sınır bölgesindeki eylemlerini kınadıklarını belirtti.
 • Birleşmiş Milletler (BM), Afrin’deki yaralı ve hastaların acilen, diğer bölgelerden sığınmacıların alınmadığı Halep’e tahliye edilmesini talep etti.
 • ABD’nin Menbiç’teki askeri varlığına dair Pentagon net bir açıklama yapmaktan çekinirken, ABD Dışişleri Bakanlığınca, “Menbiç’ten çekilmek gibi bir niyetimiz yok” ifadesi kullanıldı.
 • Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’de yer alan tarafları uzlaştırma merkezi görevlileri ile vardıkları bir anlaşma doğrultusunda neredeyse 1.900 Ahrar’uş Şam militanın aileleri ile Doğu Guta’nın Harasta bölgesinden tahliye edildiğini açıkladı.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Departmanı Direktör Yardımcısı Artyom Kojin, TSK’nın Afrin’deki yasadışı silahlı grupların suç teşkil eden eylemlerini durdurduğunu söyledi.
 • ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’deki harekatının Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) IŞİD’le mücadeledeki dikkatini dağıttığını söyledi.
 • Suriye’nin doğal kaynaklar bakımından en zengin vilayeti olan Deyr ez Zor’un Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından kurtarılan petrol bölgesinde ABD’nin çok büyük bir askeri üs kurduğu belirtildi.
 • Irak’ta Ezidilerin ata toprağı Sincar (Şengal) ile ilgili açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Ezidilerin güvenliğinin sağlandığını ve artık geri kalan güçlerin çekilebileceğini duyurdu. Açıklama, Erdoğan’ın Sincar’a operasyon düzenleme uyarısının ardından geldi.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Katar Emiri Temim bin Hamad el-Sani’yle 26 Mart’ta yapacağı görüşmenin başlıca konusunun ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi olacağı, ayrıca uluslararası ve bölgesel gündem konularının da ele alınacağı belirtildi.
 • Rusya Savunma Bakanlığı, Rus jetlerinin Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki konut bölgelerine hava saldırısı yaptığı yönündeki iddiaları yalanladı.
 • THY Genel Müdürü Ekşi, Erbil’e uçuşların yapılacak planlamayla en kısa sürede başlayacağını bildirdi. Ekşi, uçuşların başlangıcı için 26 Mart tarihini verdi.
 • BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, Suriye’nin TSK ve ÖSO kontrolündeki Afrin kentinde 50 ilâ 70 bin arasında sivilin kaldığını, bu sivillerin insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti.
 • Doğu Guta sakinlerin kitleler halinde bölgeden çıkmaya devam ediyor. Rus askerler, Suriyeli meslektaşlarıyla birlikte sığınmacıların güvenliğini sağlamak için ek tedbirler alıyor. Sığınmacılara konut, gıda, tıbbi yardım ve normal hayat için gereken her şey sunuluyor.
 • Suriye ordusunun Doğu Guta’daki eylemlerinin başarısının en çok keşif amaçlı modern cihazlara ve özellikle de askerlerin aktif bir şekilde kullandığı insansız hava araçlarına (İHA) bağlı olduğu bildirildi.
 • ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Müdür Yardımcısı David Bowdich, İran hükumetinin desteklediği iddia ettikleri bir grup hackerın gizli bilgi çaldığını belirtti.
 • Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta kırsalındaki Haresta kasabasından yaklaşık 5 militan ve ailelerinin tahliye edildiğini açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, bölgede bir çıkış noktası daha açıldığını belirtti.
 • Suriye ordusunun başkent Şam kırsalındaki Doğu Guta’da teröristlerin elindeki en büyük yerleşim birimlerinden Ayn Tarma ve Haresta’yı tamamıyla ele geçirdiği belirtildi.
 • Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Suriye’deki tüm teröristlerin yurt dışından silahlandırıldığını, finanse edildiğini ve yönetildiğini söyledi.
 • Mısır’ın İskenderiye kent merkezinde bombalı araçla saldırı düzenlendi. İskenderiye emniyet müdürünün kortejinin geçiş yaptığı sırada gerçekleşen saldırıda en az 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
 • İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, “ABD, İran’a karşı daha saldırgan politikalar izlemeyi hedefliyor. Biz de buna karşılık Doğu’ya özellikle Çin ve Rusya’ya bakışımızı güçlendirmeliyiz” dedi.
 • Rusya’nın Suriye’deki ateşkes izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, Doğu Guta’dan son iki günde 4 bin 900’den fazla Ahrar’üş Şam üyesinin aileleriyle birlikte çıkarak İdlib’teki çatışmasızlık bölgesine ulaştırıldığını belirtti.
 • IŞİD mensuplarının, Bağdat-Kerkük otoyolunda pusu kurarak 8 polisi öldürdüğü belirtildi.
 • İsrail’in, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait askeri bir mevziyi bombaladığı bildirildi.

Asya-Pasifik Haftalık Haber Bülteni

 • ABD medyası, ABD’li istihbarat kurumlarının mevcut iletişim kanallarını devre dışı bırakarak Kuzey Kore ile çoktan ‘gizli bir iletişim kanalı’ kurduğunu duyurdu.
 • Çin’de 2. dönem için yeniden Devlet Başkanı seçilen ve devlet başkanının görev süresi kanununda yapılan değişiklikle ‘süresiz’ olarak Çin’in lideri olmasının önünü açılan Şi Cinping, Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) 13. Dönem 1. Genel Kurul toplantılarının kapanış oturumundaki konuşmasında ‘Çin topraklarının her santimetresini koruma’ sözü verdi.
 • Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, pazar günkü devlet başkanlığı seçimini kazanan Rusya lideri Vladimir Putin’e tebrik mesajı gönderdi.
 • Çin yeni kuşak süper hızlı uçaklarını geliştirme amacıyla dünyanın en hızlı rüzgar tünelini inşa etmekte olduğunu duyurdu.
 • Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, ABD, Kuzey Kore ve Güney Kore’den yetkililerin Helsinki’de başlayan 3’lü görüşmelerinde Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması konusunun gündeme alınmadığını açıkladı.
 • Myamnar’ın fiili lideri Aung San Suu Kyi’nin yakın dostu ve Myanmar Devlet Başkanı Htin Kyaw görevinden ‘dinlenmek istediği’ gerekçesiyle istifa etti. Ülkenin geçici yönetimini ordunun daha önce devlet başkanı yardımcısı olarak atadığı eski korgeneral Myint Swe üstlenecek.
 • Güney Kore, Kuzey ile 29 Mart’ta yüksek düzeyli görüşme yapılması önerisinde bulundu.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Japonya ziyareti sırasında Batı’nın olup biten her şeyden Rusya’yı sorumlu tutmasına gönderme yaptı. Zaharova esprili bir dille ilkbahar ekinoksu olan 21 Mart’ta karla karşılaşan Japonya’daki havaya Rusya’nın müdahale ettiğini söyledi.
 • Hindistan’ın kuzeyindeki Carkhand eyaletindeki mahkeme, geçen yıl inek eti ticareti yapmakla suçladıkları bir Müslüman’ı linç ettikleri gerekçesiyle 11 kişiyi ömür boyu hapse mahkum etti. Böylece son birkaç yıldır Müslüman ve alt kasttakilere yönelik benzer saldırılara sahne olan Hindistan’da ilk kez bu eylemlerin faiileri cezalandırıldı.
 • Ticaret savaşlarının fitilini yakan ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirecek olan kararnameyi imzaladı.
 • Güney Kore’nin başkenti Seul’de kamu görevlilerinin çalışma saatlerini azaltmak için bilgisayarları kapatılacak.
 • Güney Kore’de mahkemenin hakkında tutuklama kararı çıkardığı eski Devlet Başkanı Lee Myung-bak tutuklandı.
 • ABD Başkanı Trump’ın Çin’den ithal edilen mallara 60 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirme kararı sonrası Pekin misilleme olarak ABD’den ithal edilen mallara 3 milyar dolarlık gümrük vergisi koyabileceği uyarısı yaptı. Çin Ticaret Bakanlığı “Bir ticaret savaşı yapmak istemiyoruz ancak kesinlikle bir ticaret savaşından da korkmuyoruz” dedi.
 • Afganistan’ın Leşkergah şehrinde meydana gelen patlamada en az 15 kişinin öldüğü, 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.
 • ABD ile Çin arasındaki ekonomik gerilime askeri gerilim eklendi. Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerikan güdümlü füze destoyeri USS Mustin’in Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaflı adaların yakınındaki bölgeye girmesi nedeniyle ABD’yi Çin’in egemenliğini ihlal etmekle suçladı.
 • Afganistan’ın başkenti Kabil’de meydana gelen patlamada 1 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı belirtildi.
 • Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Kuzey Kore ve Güney Kore’ye ait iki heyetin 29 Mart’ta bir araya geleceğini duyurdu.

Güney Amerika Haftalık Haber Bülteni

 • Washington yönetimi, Venezüella’daki yolsuzluk faaliyetleri ve yönetim zafiyeti gerekçesiyle 4 üst düzey kamu yetkilisini yaptırım listesine ekledi. Yaptırım kararı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezüella yönetimine ait dijital para birimlerinin kullanımını yasaklamasının ardından geldi.
 • Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’ın Uruguay’da zenginlerin yaşadığı bir sitede bir malikane, bir yat ve 640 bin dolarlık (yaklaşık 2.5 milyon lira) Ferrari otomobil aldığı ortaya çıktı.
 • Peru’da Kongre’nin, görevi kötüye kullanma suçlamasıyla hakkında kovuşturma işlemlerinin başlatılmasına karar verdiği Devlet Başkanı Pedro Pablo Kuczynski kongreye istifasını sundu.
 • Şili’deki Atacama Çölü’nde 2003’te bulunan ‘Ata’ adlı 15 santimlik mumyalanmış iskeletin uzun süredir bazı kesimlerce savunulduğu gibi bir uzaylıya değil, genetik mutasyonlara uğramış bir insan fetüsüne ait olduğu bilim insanlarının yaklaşık 5 yıllık araştırması sonucunda ortaya çıktı.
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguaylı mevkidaşı Rodolfo Nin Novoa ile telefonda görüştü. Görüşmenin konusu, Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın oldu. 80 bin kişiyi milyonlarca lira dolandırdıktan sonra Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçtığı iddia edilmişti.

Doğu Akdeniz Haftalık Haber Bülteni

 • AB liderlerinin 22 Mart’ta düzenleyeceği zirvenin sonuç bildirisi taslağı basına sızdı. AB liderleri ”Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de devam eden yasadışı eylemlerini güçlü dille kınıyoruz ve Yunanistan, Kıbrıs’la tam dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz” diyor.
 • Kremlin’den yapılan açıklamada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın, dördüncü dönem başkanlığa seçilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak tebrik ettiği belirtildi. Yunanistan Başbakanlığı da tarafların Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki poziyonuna değindiğini belirtti.
 • Uzmanlara göre, Doğu Akdeniz’de büyük doğalgaz yataklarının tespit edilmesi, bölgede devam eden çatışmaların alevlenmesine yol açtı. Yataklar için Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Lübnan ve Mısır mücadele ediyor. Zira dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin çıkarları söz konusu.
 • Yunan basını, alkollü olduğu belirtilen 40 yaşlarında bir Türk vatandaşının Meriç bölgesindeki Pazarkule hudut kapısından Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra yakalandığını ileri sürdü.
 • Yunanistan’la Makedonya arasındaki isim krizine ilişkin müzakerelerde bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’a, içinde kurşun bulunan bir mektup gönderildi.
 • Pazarkule Sınır Kapısı’ndan koşarak Yunan tarafına geçen Türk vatandaşına, tecilli dört ay hapis ve bin 500 euro para cezası verildi.
 • Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB liderler zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında Yunan basınında sık sık dile getirilen Türkiye’nin ‘Ege’de sıcak temas yaratmak istediği’ yolundaki senaryoları ‘saçma’ bulduğunu söyledi.
 • Yunanistan’da ünlü armatör ve Olympiakos futbol kulübünün sahibi Vangelis Marinakis’a karşı, Noor 1 olarak bilinen dünyanın en büyük eroin partisi davasıyla ilgili yasal takibat başlatıldı.
 • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, ülkesiyle Makedonya arasındaki isim sorununa ilişkin görüşmelerde bulunmak amacıyla Makedonya’ya gitti.
 • Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, FETÖ’nün ülkeye adamlarını sokarak örgütlenme planının Yunan güvenlik birimlerince çökertildiğini öne sürdü.
 • Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, FETÖ’nün ülkeye adamlarını sokarak örgütlenme planının Yunan güvenlik birimlerince çökertildiğini öne sürdü.

Afrika Haftalık Haber Bülteni

 • Doğu Afrika’daki ada ülkesi Mauritius’ta, 2015’teki seçimleri kazanarak ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan Ameenah Gurib-Fakim, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa etti.
 • Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari’nin, Rwanda’nın başkenti Kigali’de düzenlenecek olan Afrika serbest ticaret anlaşmasına katılamayacağı bildirildi.
 • Nijerya’da şeriatla yönetilen bir ülke kurmak isteyen cihatçı Boko Haram örgütünün geçen ay bir okuldan kaçırdığı 110 kız çocuğunun tamamına yakınını bıraktığı açıklandı.
 • Afrika ülkeleri, kıtadaki ülkelerin kendi arasında serbest ticaret yapmasına imkan verecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşmasında uzlaşıya vardı.

KAYNAKÇA 

Sputnik, BBC,CCN,AA,Reuters,SPA,Diplomatik Strateji

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here