25 – 31 Mart 2019 tarihleri arasında dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışmaları bu yazımızda inceleyebilirsiniz.

AFGANİSTAN

25 Mart 2019: Afganistan’ın Kunduz ilinde ABD’nin düzenlediği hava saldırısında 10’u çocuk en az 13 sivil yaşamını yitirdi.

25 Mart 2019: Taliban’ın Sengin ilçesinde yer alan askeri noktaları hedef alan kapsamlı saldırısında çok sayıda asker ve polis öldürüldü. Taliban’ın resmi internet sitesi vasıtasıyla yaptığı açıklamada, çatışmalarda en az 52 askerin öldürüldüğü, 11 askerin de yaralandığı ifade edildi. Taliban aynı zamanda çatışmalar sonucu çok sayıda silah ve mühimmatın da ele geçirildiğini öne sürdü.

29 Mart 2019: Afganistan’ın güneyinde yer alan Gazni ilinde Taliban, Kabil hükümeti güvenlik güçlerini bir içeriden saldırıyla hedef aldı. Saldırıda hükümet güçlerinden 15 kişinin öldüğünü belirten yerel kaynaklar, saldırının güvenlik güçleri arasına sızmış Taliban mensubu tarafından düzenlendiğini ifade ediyor.

30 Mart 2019: Afganistan’ın Gazne vilayetindeki bir okula roket mermisi isabet etmesi sonucu 4 öğrencinin hayatını kaybettiği bildirildi. Olay nsonucu 4 öğrenci yaşamını yitirirken 2 öğretmen ve 10 öğrenci de yaralandı. Roketin kim yada kimler tarafından atıldığı bilinmiyor.

FİLİSTİN

25 Mart 2019: Gazze’den fırlatılan uzun menzilli bir roketin Tel Aviv’in kuzeyindeki Mishmeret adlı yerleşim yerinde bir eve isabet ettiği ve 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

30 Mart 2019: Gazze sınırındaki gösterilerde bir Filistinli İsrail askerlerinin müdahalesi nedeniyle yaşamını yitirdi.

BURİKA FASO

29 Mart 2019: Burkina Faso’nun kuzeyindeki Mali sınırında düzenlenen saldırıda en az 4 güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ifade edildi. Saldırının, El Kaide’nin Batı Afrika kolu olan Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin’e bağlı gruplarca gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

SOMALİ

28 Mart 2019: Somali’nin başkenti Mogadişu’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda en az 11 kişi yaşamını yitirdi 16 kişi yaralandı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

YEMEN

25 Mart 2019: DAEŞ, Yemen’in Beyda vilayetine bağlı Kayfe bölgesinde El Kaide savaşçılarının merkezine düzenlediği saldırıda aralarında üst düzey isimlerinde olduğu en az 10 kişinin öldürüldüğünü iddia etti.

25 Mart 2019: Yemen‘in Dela kentine bağlı Demt beldesine hükümete bağlı ordu ile Husiler arasındaki çatışmalarda aralarında saha komutanının da olduğu 40 Husinin öldüğü belirtildi.

28 Mart 2019: Suudi Arabistan savaş uçakları Yemen’de bir hastanenin yakınına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden dördünün çocuk olduğu ifade edildi.

30 Mart 2019: İran destekli Husi Milisleri, Hudeyde’deki Yemen ordusunun mevzilerini vurdu .

30 Mart 2019: Yemen ordusunun Marib kentinde kurduğu pusuda 19 Husi Milisi öldü.

SURİYE

25 Mart 2019: Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdiib’de HTŞ ve IŞİD arasındaki çatışmalar sırasında 6 IŞİD’linin patlayıcı bağlı kemerler aracılığıyla kendisini patlattıklarını belirtti. Açıklamada ölü veya yaralı sayısı belirtilmedi.

26 Mart 2019: IŞİD, YPG’nin elindeki Münbiç’e saldırı düzenledi. Yerel kaynaklar, saldırıya uğrayan kontrol noktasında en az 7 YPG mensubunun öldürüldüğünü ifade etti. YPG, saldırıdan IŞİD’e bağlı hücreleri sorumlu tuttu.

27 Mart 2019: Halep’te İsrail saldırıları nedeniyle olduğu ifade edilen patlamalarda nedeniyle İran devrim muhafızlarının 28 üyesinin öldüğü iddia ediliyor.

28 Mart 2019: (HTŞ) Deyr ez Zor’da rejim güçlerinin savunma hattı gerisine düzenlenen sızma saldırısında biri rütbeli 2 rejim unsurunun öldürüldüğünü açıkladı.

MALİ

28 Mart 2019: Dogon kabilesi mensuplarına yönelik saldırıda en az 6 kişinin öldüğü ifade edildi. Mali’nin orta kesiminde Dogon kabilesi mensuplarının yerleşimlerine düzenlenen saldırılar, geçtiğimiz hafta aynı bölgede Fulani köyüne düzenlenen ve en az 160 kişinin öldüğü saldırının ardından geldi.

NİJER

26 Mart 2019: Nijer’in güneydoğusundaki Diffa bölgesinde terör örgütü Boko Haram’ın düzenlediği saldırılarda 14 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here