Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye ile ABD’nin Güvenli Bölge uygulamaları kapsamındaki tüm askeri ve diplomatik gelişmeleri bu başlık altından takip edebilirsiniz.
12 Eylül 2019: Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında; dördüncü ortak hava devriyesi 2 Türk ve 2 ABD helikopterinin katılımı ile planlandığı şekilde gerçekleştirildi.

11 Eylül 2019: Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda tesisi planlanan Güvenli Bölge’ye yönelik çalışmalar için Türkiye’de bulunan ABD Askeri Heyeti, Şanlıurfa Akçakale’deki Birleşik Müşterek Harekât Merkezi’ni ziyaret etti.
10 Eylül 2019: ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korg. Stephen M.Twitty ve ABD Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Korg. Thomas W.Bergeson başkanlığındaki ABD askerî heyeti, Genelkurmay Başkanlığı Karargâhındaki temaslarını tamamladı. Görüşmelere yarın, Akçakale’deki Birleşik Müşterek Harekat Merkezinde devam edileceği bildirildi.
8 Eylül 2019: Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; ​TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı.

7 Eylül 2019: Genelkurmay Başkanı Org.Yaşar GÜLER ile Mevkidaşı ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph F.DUNFORD arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.
Genelkurmay Başkanı Org.Yaşar GÜLER tarafından görüşmede, Suriye’de Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentilerimiz ifade edilerek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının gerekliliği vurgulandı.
5 Eylül 2019: Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında; 2 Türk ve 2 ABD helikopteri ile üçüncü ortak helikopter uçuşu gerçekleştirildi.

30 Ağustos 2019: Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD’li komutanların iştirak ettiği ikinci ortak helikopter uçuşu Türk Silahlı Kuvvetlerine ait iki helikopter ile gerçekleştirildi.

26 Ağustos 2019: Bloomberg’e konuşan 2 Türk yetkili: ”İlk etapta güvenli bölge Resulayn ve Tel Abyad arasında 15 km derinlikte kurulacak. 10 tabur asker Irak sınırı ile Fırat arasına konuşlandırıldı. ABD, Türk savaş uçaklarının bölgede uçmasını kabul etmedi. Türkiye, bölgede 4 üs kuracak.”
25 Ağustos 2019: ABD’nin Ankara elçiliğinde askeri danışman olarak görev yapan Edward J. Stafford: ”ABD ve Rusya, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye herhangi bir üs teklif etmeme noktasında anlaştı. ABD’nin, YPG’yi bölgeden çekmek gibi vereceği tavizler çok yavaş olacak.” dedi.
24 Ağustos 2019: Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD’li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşu bugün gerçekleştirildi.

23 Ağustos 2019: Güvenli Bölge kapsamında terör örgütü YPG/PKK’ya ait bazı tünel ve mevziler ABD askerleri gözetiminde imha edildi.

21 Ağustos 2019: Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bugün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bakan Akar tarafından görüşmede Suriye’de Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölgeye ilişkin bilinen görüş ve beklentilerimiz ifade edilerek, söz konusu bölgenin takvimde belirlenen esaslar çerçevesinde zaman kaybetmeksizin oluşturulmasının gerekliliği vurgulandı.
Görüşmede iki Bakan tarafından Güvenli Bölgenin oluşturulmasına ilişkin planın birinci aşamasının bu günden itibaren başlatılması ile planlamanın ileriki aşamalarını ele almak amacıyla Askeri Heyetlerin en kısa zamanda Ankara’da tekrar bir araya gelmeleri hususlarında mutabık kalındı.
Pentagon: “Bakan Esper ve Bakan Akar, Suriye’nin kuzeydoğusuyla ilgili güvenlik mekanizmasının uygulamaya konmasını memnuniyetle karşılamıştır. ABD ve Türkiye, planı, aşamalı olarak ve her zaman koordineli şekilde uygulayacaktır.” açıklamasında bulundu.

16 Ağustos 2019: MSB, ”ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekât Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Dün Şanlıurfa’da kurulan harekât merkezinde koordine faaliyetlerini tamamlayan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korg. Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyeti, bugün temaslarda bulunmak üzere Gnkur. Bşk.lığı Karargâhını ziyaret etmiştir.” açıklamasında bulundu.
Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK’nın Komuta Kademesi, Şanlıurfa’da bulunan Müşterek Harekât Merkezi’ne geçerek brifing aldı. Bakan Akar burada terörle mücadele başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Akar, Güvenli Bölge konusundaki mutabakata ilişkin ise şu açıklamalarda bulundu:
“Hava sahasının kontrolü konusunda da ABD’li müttefiklerimizle stratejik ortaklık ruhuna uygun şekilde görüşmelerimizi sürdürdük. Hava sahasının kontrol ve koordinasyonu ile birçok konuda genel olarak anlaştık. Teknik çalışmalar devam ediyor. Bu mutabakata bağlı olarak 14 Ağustos’tan itibaren de İHA’larımız bölgede uçmaya başladı. Güvenli Bölge’deki faaliyetlerin koordinasyonu ve yönetimi için de Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulma çalışmaları devam ediyor. ABD’den gelenler oldu. Bizim arkadaşlarımızla çalışarak bu harekat merkezi için gerekli hazırlıkları yaptılar. Büyük ölçüde hazırlıklar tamamlandı. Özellikle kritik fonksiyonların tesisi gerçekleşti, diğer konularda da çalışmalar devam etmektedir. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasite ile önümüzdeki hafta çalışmaya başlayacak.“

16 Ağustos 2019: MSB, ”ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekât Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Dün Şanlıurfa’da kurulan harekât merkezinde koordine faaliyetlerini tamamlayan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korg. Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyeti, bugün temaslarda bulunmak üzere Gnkur. Bşk.lığı Karargâhını ziyaret etmiştir.” açıklamasında bulundu.
15 Ağustos 2019: MSB, ”ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty, Genelkurmay Başkanlığındaki görüşmelerini müteakip Şanlıurfa’da incelemelerde bulunmuştur.Korg.Twitty, yarın Genelkurmay Başkanlığındaki görüşmelerine devam edecek ve Türkiye’den ayrılacaktır.” açıklamasında bulundu.
14 Ağustos 2019: MSB, ”ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir.Bölgede İnsansız Hava Araçlarımız görev icra etmeye başlamıştır.” açıklamasında bulundu.
13 Ağustos 2019: MSB, ”Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekât Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Şanlıurfa’ya gelen ABD’li 6 kişilik heyet ile altyapı kurulum çalışmalarına başlanmış; kritik fonksiyonların tesisi sağlanmıştır. Müşterek Harekât Merkezi’nin tesisi ve faaliyetlerinin bir an önce başlamasına yönelik çalışmalar zaman gecikmesine mahal vermeden sürdürülmektedir.” açıklamasında bulundu.
12 Ağustos 2019: MSB, ”Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla altı kişilik ABD heyeti Şanlıurfa’ya ulaşmıştır. Harekât Merkezinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.
7 Ağustos 2019: Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik olarak ABD askerî yetkilileriyle Millî Savunma Bakanlığında 05-07 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılan görüşmeler tamamlanmıştır.
Görüşmelerde;
 • Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması,
 • Bu çerçevede, Güvenli Bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekât Merkezinin en kısa zamanda kurulması,
 • Müteakiben, Güvenli Bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularında mutabık kalınmıştır.
6 Ağustos 2019: Milli Savunma Bakanlığı, ”Suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmelerin bugünkü kısmı saat 10.30’da MSB/Ankara’da başlamıştır.” açıklamasında bulundu.
5 Ağustos 2019: Milli Savunma Bakanlığı, ”Suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmelerin bugünkü kısmı tamamlanmıştır. Görüşmelere yarın MSB/Ankara’da devam edilecektir.” açıklamasında bulundu.
29 Temmuz 2019: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Bakan Akar, tarafından görüşmede;
 • Türkiye’nin ABD’den beklentisinin terör örgütü PKK / YPG’ye desteğini tamamen sonlandırması olduğu,
 • Türkiye’nin güneyinde bir terör koridoru kurulmasına izin verilmeyeceği,
 • Türkiye’nin sadece kendi ülkesi ve milletinin güvenlik ve emniyetini değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenlik ve emniyetini istediği ifade edilmiştir.
 • Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan Güvenli Bölgeye ilişkin olarak, Türkiye’nin Güvenli Bölgede kontrolü sağlayabilecek tek uygun, yeterli ve yetenekli güç olduğu,
 • Güvenli Bölgede yer alan YPG / PKK’nın tüm silahlarının toplanması,
 • PKK/YPG’nin Güvenli Bölgeden tamamen çıkarılması,
 • Güvenli Bölgenin, daha önce birçok kez açıkladığımız sebeplerden ötürü, 30-40 km. derinliğinde olması,
 • PKK / YPG’nin bölgede yaptığı tüm tünel, mevzi ve tahkimatların imha edilmesi,
 • Güvenli Bölgenin ABD ile koordineli bir şekilde Türkiye tarafından kontrol edilmesi kriterlerine göre oluşturulması gerektiği dile getirilmiştir.

25 Temmuz 2019: Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, ABD ile yapılan heyetler arası görüşmelerin ardından Bakanlıkta bir araya geldi.
Bakan Akar’ın TSK’nın komuta kademesi ile bir araya geldiği toplantıda hem bu görüşmeler değerlendirildi, hem de Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine yönelik olası askeri harekat masaya yatırıldı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün katıldığı kritik toplantıda, son hızla devam eden çalışmalar bir kez daha ele alındı.
Bakan Akar, konuya ilişkin, ABD ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’nin tüm görüşlerinin bir kez daha muhataplarına iletildiğini belirterek, “Bütün görüşlerimizi, tekliflerimizi gelen heyete ilettik. Bunları inceleyip cevaplarını derhal vermelerini bekliyoruz. Bir gecikmeye tahammülümüz olmadığını, gerekirse inisiyatifimizi kullanacağımızı kendilerine bir defa daha vurguladık.” ifadelerini kullandı.

23 Temmuz 2019: MSB: ”Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey arasındaki görüşmede mutabık kalındığı üzere; her iki ülkenin askeri yetkilileri arasında, Suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik müşterek çalışma bugün MSB/Ankara’da icra edildi. Türk ve Amerikan askeri yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmelerin önümüzdeki günlerde devam etmesi planlandı.” açıklamasında bulundu.
22 Temmuz 2019: Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’i kabul etti. Görüşmede; Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi ve DEAŞ’la mücadele başta olmak üzere Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmeler ele alındı.
Görüşmede;
 • Fırat’ın doğusunda Türkiye ve ABD’nin koordineli bir şekilde birlikte Güvenli Bölge tesisi,
 • PKK/YPG terör örgütü unsurlarının Güvenli Bölgeden çıkarılması, ayrıca, bölgedeki mevzii ve tahkimatın imha edilmesi ve ağır silahlarının toplanması,
 • Yerinden edilen Suriyeli kardeşlerimizin evlerine dönmeleri için gerekli şartların oluşturulması,
 • Türkiye’nin mücadelesinin Kürt ve Arap kardeşlerimiz ve diğer etnik/dini gruplarla olmayıp, DEAŞ ve PKK/YPG’li teröristlerle olduğu,
 • ABD’li bazı sivil, asker üst düzey yetkililerin, PKK/YPG terör örgütü elebaşları ile Suriye’de yaptıkları görüşmelerden rahatsızlık duyulduğu ifade edilmiştir.
 • Görüşmede ayrıca, her iki ülkenin askeri heyetleri tarafından Güvenli Bölge tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara, yarından itibaren, MSB/Ankara’da devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here