Fırat Kalkanı Bölgesi’ne dair günlük gelişen tüm olayları ve gelişmeleri bu yazı başlığı altından güncel bir şekilde takip edebilirsiniz.
TSK’nın, ÖSO ile birlikte 24 Ağustos 2016’da terör örgütü DAEŞ’e karşı başlattığı Fırat Kalkanı Harekâtı, 30 Mart 2017’de tüm bölgelerin DAEŞ’li teröristlerden arındırılması ile sona erdi. Azez’den, Cerablus’a kadar TSK ve ÖSO tam kontrol sağladı.
Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 71 askerimiz şehit oldu. Harekâtın en zor bölümünü El Bab ve çevresinde yaşanan çatışmalar oluşturdu.
24 Kasım 2018: Türkmen köyü Havahöyük’te terör örgütü DAEŞ’ten kalma bir mayının patlaması sonucu 5 çocuk hayatını kaybetti. Mayının patladığı yerde daha önce de üç mayın patlamıştı.  Astana anlaşması çerçevesinde bugün Bab’da, ÖSO ile Rejim güçleri arasında esir takası yapıldı.
23 Kasım 2018: Milli Ordu, Azez ve Ahtarin’de çeşitli suçlardan aranan 3 grubun Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim olduğunu açıkladı. Mare ve TelRıfat Askeri Meclisleri, çeşitli suçlardan aranan kişileri Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim edeceğini açıkladı. Azez’in doğusundaki İhtimelat kasabasında çeşitli suçlardan aranan 3 kişi Huzur Operasyonu kapsamında Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim oldu. Milli Ordu sözcüsü Yarbay Yusuf Hammud, HuzurOperasyonu kapsamında Azez, Mare ve Ahtarin bölgesinde 20’den suçlunun tutuklandığını açıkladı. Milli Ordu, Azez, Mare ve Ahtarin bölgesinde kanun dışına çıkan ve illegal işlere bulaşan kişilere ve gruplara karşı yürütülen Huzur Operasyonu’nun tamamlandığını açıkladı. Milli Ordu Genelkurmay Başkanlığı, HuzurOperasyonu’na yarın Afrin ve Cinderes bölgesinde devam edileceğini bu nedenle halkımızın zarar görmemesi için yarın sabah saat 7’den itibaren sokağa çıkma yasağı konulduğunu duyurdu.
22 Kasım 2018: Milli Ordu’nun (ÖSO) Çobanbey bölgesinde gerçekleştirdiği Huzur Operasyonu’nda kapsamında Ceyşul Şarkiye grubuna bağlı Ebu Cevad önderliğindeki çete, Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim oldu. Çobanbey’de 17 kişi tutuklandı, 8 kişi de firar etti. Huzur Operasyonu’nun,Çobanbey ayağı da tamamlandı ve sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Huzur Operasyonu, Afrin, Bab, Cerablus, Çobanbey’den sonra yarın da Azez ve Ahtarin’de devam edecek. Azez’de sokağa çıkma yasağı konuldu. Afrin’de görev yapan bir Polis (Şurta) Azez’de bulunan evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucu öldü.
21 Kasım 2018: Cerablus Adliyesi bildiri yayınlayarak, Evi yada arsası Askeri gruplara bağlı kişiler tarafından gasp edilmiş sivillerin adliyeye başvuru yapması çağrısında bulundu. Cerablus’ta, Milli Ordu ve Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatı kontrolü sağladı. Huzur Operasyonları devam ediyor.
20 Kasım 2018: Fırat Kalkanı Bölgesi’nde, kanun dışına çıkan ve illegal işlere bulaşan gruplara karşı yürütülen temizlik operasyonu nedeniyle güvenlik bölgesi ilan edildi. Muhammed Abdülkerim Cerd adlı haydut çete üyeleri ile birlikte, Milli Ordu (ÖSO) ve Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına El Bab’da teslim oldu. Şurti kod adlı Abdurrezzak Vaki adlı haydut da, El Bab’da Milli Ordu ve Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim oldu. Şüheda el-Şarkiye grubuna bağlı ‘Fırka 18’ adlı çete grubu, Huzur Operasyonları kapsamında El Bab’ın kuzeyindeki Tel Ayşe köyünde Milli Ordu ve Askeri İnzibat (Şurta) teşkilatına teslim oldu. Güvenlik güçleri, Azez merkezdeki Meytem camii önünde patlamaya hazır bomba yüklü bir araç ele geçirdi. Milli Ordu (ÖSO) Genelkurmay Başkanlığı, Huzur Operasyonu’na yarın Cerablus’ta devam edileceğini bu nedenle yarın sokağa çıkma yasağı konulduğunu duyurdu.
19 Kasım 2018: Cerablus’un güneyindeki Muhsinli cephesinde ÖSO birlikleri ile terör örgütü YPG/PKK arasında çatışma yaşanıyor.
18 Kasım 2018: TSK ve Mili Ordu (ÖSO) grupları, bölgede başına buyruk hareket edip, İllegal işlere bulaşmış, grup veya fertleri gözaltına almak için bölgede geniş çaplı Huzur Operasyonu başlattı. Afrin’deki operasyon hakkında onlarca şikayet ve dava olan Şüheda el-Şarkiye Topluluğu adlı gruba karşı yapılmıştır. TSK ve Milli Ordu’nun (ÖSO) Afrin’de başlattığı operasyon sadece Şüheda el-Şarkiye grubuna değil, kanun dışına çıkan ve illegal işlere bulaşan tüm gruplara karşı devam edecek. Operasyon sadece Afrin’de değil, ZeytinDalı ve FıratKalkanı bölgesinin tamamını kapsayacak.
30 Mart 2017 (Operasyon Bittikten Sonra)

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 13

24 Ağustos 2016 (Operasyon Başlamadan Önce)

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 14

24 Ağustos 2016 (Operasyon’un 1. Gecesi)

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 15

Harekâtı’ın Bilançosu

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 16

Bölges’nin Demografik Yapısı

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 17

Harekât’a Katılan Muhalif Gruplar (ÖSO)

Güvenli Bölge: Fırat Kalkanı [TimeLine] 18

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here