Güney Kafkasya’nın ve Avrasya jeopolitiğinin önemli ülkelerinden olan, Gürcistan’da bu yıl seçimler gerçekleşti. Bu seçim sonuncunda gerçekleşen gelişmeler tüm bölgesel ve küresel güçlerin ilgi odağı olmuştur. Seçim sonuçları, ülkenin iç ve dış politikalarında yaratacağı değişimler tartışma konusu olmuştur.

Seçim Sonuçları

28 Kasım tarihinde Gürcistan’da yedinci Cumhurbaşkanlığı seçimleri gerçekleştirilmiştir. Bu seçim Gürcistan için Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği son seçim olmuştur. 2017 yılında kabul edilen yeni anayasa ile beraber Gürcistan, Anayasal Parlamenter Sisteme geçmiştir. Artık Cumhurbaşkanı, Gürcistan meclisi tarafından seçilecektir.

Bu anayasa ile Gürcistan’da Cumhurbaşkanlığı görevi sembolik hale gelmiş ve başbakanlık koltuğu güçlendirilmeye çalışılmıştır. Kasım ayında gerçekleşen seçimin, ilk turunda salt çoğunluğunun sağlanamamasından dolayı seçim ikinci tura kalmıştır. İkinci tur, Gürcü Rüyası Koalisyonu tarafından desteklenen bağımsız aday Salome Zurabişvili’nin zaferi ile sonuçlanmıştır.

Gürcistan’da halk oyuyla seçilen son Cumhurbaşkanı olan Zurabişvili ikinci turda %59 oy alırken, rakibi Grigol Vaşadze ise %40 almıştır. Zurabişvili’nin, Gürcistan’da halk tarafından seçilen ilk kadın Cumhurbaşkanı olması bu seçimi önemli ve farklı kılmaktadır.

Soloma Zurabişvili Kimdir ?

Soloma Zurabişvili, Fransa doğumlu bir Gürcü’dür. Fransa Dışişleri Bakanlığında bir diplomat olarak yetişen Zurabişvili, 2004-2005 yıllarında Gürcistan Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Zurabişvili’ye, Mihail Saakaşvili tarafından Gürcistan vatandaşlığı verilmiş ve Zurabişvili görevinden istifa ederek hayatına Gürcistan’da devam etmiştir. Zurabişvili‘nin Fransa kökenli olması ve iyi bir diplomat kariyerine sahip olması AB tarafından seçimlerde desteklenmesini sağlamıştır.

Zurabişvili’nın Cumhurbaşkanlığı döneminde Tiflis’in dış politikasında statükocuğun devam etmesi beklenmektedir. Zurabişvili’nin, Rusya ve Batı ile ilişkiler çerçevesinde bir denge politikası izlemesi beklenmektedir. Bu dönemde de Gürcistan , Rusya’nın baskısından ve etkisinden kurtulmak için AB ve NATO gibi Batı tarzı örgütlere dahil olmaya çalışabilir.

Ancak bunu yaparken Rusya ile olan ilişkilerine ve dengelerine önem vererek, Rusya’nın çıkarlarına ters düşmeyen politikalar izlemeye devam etmesi beklenmektedir. Bunun en önemli sebebi Rusya’nın, Gürcistan topraklarında bulunan Abhazya ve Güney Osetya sorunun da kilit nokta olmasıdır.

Buna rağmen Zurabişvili Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada, Rusya’nın Güney Osetya ile ilgili politikalarında ısrar etmesinden ve bu bölgeden Tiflis’in daha yakınına doğru hareket etmesinden dolayı Rusya ile ilişkilerin gelişmesinin zor olacağını söyledi. Ayrıca Rusya ile ilişkilerine hemen başlamayacağını ifade etmiştir. Zurabişvili’nin Fransa kökenli olmasının Tiflis’in, Batı ile ilişkilerini olumlu etkilemesi beklenmektedir.

Seçim Sonuçları’nın Komşu Devletlere Etkisi Nedir ?

Tiflis’in Batı ile ilişkilerini kurmasında Türkiye önemli bir işleve sahip olduğundan, bu dönemde Gürcistan-Türkiye ilişkilerinde de bir olumsuzluk beklenmemektedir. Gürcistan dışında doğmuş ve yetişmiş birinin Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi aslında Gürcistan’ın Sovyet öncesi dönemi ile barıştığının ve demokratikleştiğinin bir göstergesidir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Güney Kafkaya ülkelerine etkisine baktığımızda, Azerbaycan’da bulunan enerjiden faydalanmak ve güzergahta yer alarak ekonomik fayda sağlamak isteyen Gürcistan’nın, Azerbaycan ile ekonomik ve stratejik ilişkilerini devam ettirmesi beklenmektedir. Fakat bunu yaparken bir yandan da İran’a açılan kapı olarak gördüğü Ermenistan ile bağlarını güçlendirerek bir denge politikası benimseyebilir.

Sonuç Olarak;

Unutulmaması gereken mesele halkın refah isteğidir. Gürcistan halkı ülkedeki yolsuzluğun ve gelir adaletsizliğin bitip, kişi başı milli gelirin ve GSYH’sının artmasını istemektedir. Eğer Zurabişvili döneminde bu başarılamazsa halkın sokağa çıkıp protestolar yapması, Gürcistan için pek de süpriz bir sonuç olmayacaktır.

Emel Şahin (Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi – SBUİ)

KAYNAKÇA

Gürcistan’daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Güney Kafkasya Ülkeleri Bağlamında Olası Yansımaları, (11 Aralık 2018), https://ankasam.org/gurcistandaki-cumhurbaskanligi-secimlerinin-guney-kafkasya-ulkeleri-baglaminda-olasi-yansimalari/ (Erişim Tarihi: (12 Aralık 2018).

Gürcistan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve kişiselleşen siyaset, (12 Kasım 2018), https://www.haberturk.com/istanbul-haberleri/16884946-analiz-gurcistanda-cumhurbaskanligi-secimleri-ve-kisisellesen-siyaset (Erişim Tarihi: 12 Aralık 2018).

Yeni Cumhurbaşkanı Zurabaşvili’den Rusya Açıklaması, (30 Kasım 2018), https://www.dirilispostasi.com/dunya/gurcistanin-yeni-cumhurbaskani-zurabasviliden-rusya-aciklamasi-5c012d34c0d1c52db95b1888 (Erişim Tarihi: 12 Aralık 2018).

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri: Statükonun Devamı, (2 Aralık 2018), https://ankasam.org/gurcistan-cumhurbaskanligi-secimleri-statukonun-devami/ (Erişim Tarihi: 12 Aralık 2018).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here