İslamofobi kelimesi bazı kaynaklarda “İslam düşmanlığı” ve “İslam karşıtlığı” olarak da geçmektedir.İslam ve Fobi kelimesinin birleşmesinden oluşan İslam kelimesinin psikolojik bir rahatsızlık olarak kullanılan “fobi” terimi ile birleştirilmesi dikkat çekmektedir. Fobi kelimesi çekinme, korkma ve kaçma içgüdüsü anlamına gelir. İslam ile bağdaşlaştırıldığında Müslümanlara karşı duyulan ön yargıya ve ayrımcılığa dayalı korkuyu ifade etmektedir.

İslamofobi kavramı özellikle 11 Eylül 2001 olayından sonra daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaya başladı. Batı tarafından bilinçli olarak zihinlerde inşa edilmektedir. Doğu ve Batı sentezinde İslam Doğu’nun dini olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Televizyon,gazete,dergi ve dijital oyunlarda İslam’ın şiddet ve terör olayları ile ilişkisine vurgu yapılmıştır.Gerici, yobaz, çağdışı ve şiddet taraftarı gibi Müslümanları kötüleyen farklı tipolojiler ortaya çıkarmışlardır.

Günümüzde İslamofobi 11

Bu tipolojilerin dünyanın farklı yerlerine hızlı bir şekilde yayılması için elbetteki “medya” oldukça önemli bir rol üstlenmiştir.Medyanın mesele üzerine sunduğu İslami semboller, yaşam tarzı, Doğu ile Batı’nın farklılığını aktarma şekli oldukça önemlidir.Medya insanları ve toplumları ikna etmede kullanılan en etkili araçtır.Film, dizi, oyunlar ve diğer kitle iletişim araçları İslamofobiyi daha geniş kitlelere yaymakta ve algıyı istenilen yöne çekmektedir.

İslamofobik Söylemlerin Tespit Edilmesi

2018 Haziran’da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilk defa İslamofobi ile ilgili bir veri tabanı oluşturulmuştur. Çizgi filmler, dijital oyunlar, müzikler ve yabancı filmler de İslamofobik unsurlar var olup olmadığı konusunda incelemeler yapılmıştır. (farkindayiz.org.tr) Bu veri tabanını daha iyi kavrayabilmek için birkaç çalışmayı inceleyelim; Tataristan’da Rezada Ganiullina “My Soul” adlı şarkısının klibinde Tataristan’da bulunan Beyaz Cami’yi arkasına alarak dansöz kıyafetleri içerisinde dans etmektedir.

Bu olay Tataristan basınında oldukça büyük yankı uyandırmış erişim engeli getirilmiştir. Bu klibin İslam dininin sembollerinden biri olan camide olması dikkat çekmektedir.Yabancı filmlerden biri olan “İnnocence of Muslims” adlı filmde ise Peygamber Efendimiz öldürmekten zevk alan birisi ve kanlı bir lider olarak konu edilmiştir.

Günümüzde İslamofobi 12

Dijital oyunlardan verilen örneklerden birinde “Counter Strike” oyununda teröristler “Allahuekber, La ilahe illallah” sözleri ile bağırmaktadır.İlerleyen zamanlarda Müslümanların tepkisi üzerine yapımcı tarafından bu sesler kaldırılmıştır.Genel anlamda yapılanların ortak amacı Müslümanlara karşı bir ön yargı oluşturmak.

Günümüz Avrupası’nda İslamofobik Yapılanma

Günümüzde uluslararası basında dikkat çeken Avrupa’nın yeni mesleği olarak görülen “kadın ve gay imamlık” karşımıza çıkıyor.Al Jazera English tarafından Danimarka’da yer alan ilk kadın imam Shirin Khankan’ın “Meryem” adını verdiği camiyi tanıtan bir haber yayınlandı. Konuşmasında Kuran’ı toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek yorumlayacaklarını söylemektedir. Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan bu camilerin diğer örneklerine Almanya ve Fransa gibi ülkelerde de rastlamaktayız.

Bu camiler birbirleri ile iletişim halinde, birbirlerini destekliyor ve daha fazla kitlelere yayılmayı hedefliyorlar. Bu yapılanmaya Amerika’da da rastlamak mümkün.Daha önce 1997’de kurulan Al-Fatiha organizasyonu bulunmaktadır. Gay, lesbiyen ve travesti Müslümanların kimliklerini İslamla uzlaştırma ve yakınlaştırma içerisindeler.

Günümüzde İslamofobi 13

2005 yılında Amerika’da “Amina Madud” kadın ve erkek karışık bir camide Cuma namazında imamlık yapmıştır. Bu yerlerde kadın ve erkek karışık ama özellikle bu yerlerin “eşcinsel” insanlara açık olduğunu onların kendilerini yalnız hissetmemesi gerektiğinin vurgusu yapılmaktadır.Kendilerini ilerici, kadın dostu, özgürlükçü, ataerkil yapılara karşı olarak gösteriyorlar.Fakat Almanya Berlin’deki camiye peçeli ve çarşaflı insanların girmesi yasak. Onlara göre Kuran’da örtünme yok, örtünmeyi bir ataerkil yapının baskı aracı olarak görüyorlar.

Kendileri gibi düşünmeyen insanları gerici, şiddet yanlısı, baskıcı kadın düşmanı olarak suçluyorlar. Mevcut olan camilerde kadın erkek aynı zamanlarda ibadet edebilmektedir. Kadınlara yönelik bir cinsel ayrım yapılmamaktadır. Meselenin özüne inildiğinde aslında bu camilerin bir ihtiyaca yönelik değilde diğer camilerle kendilerini karşılaştırıp, mevcut olan camileri ötekileştirerek sapıkça düşüncelerini Kuran’da böyle diyerek kendilerini ön plana çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Günümüzde İslamofobi 14

Bunun için ise Batı kamuoyunu kullanıp Müslüman algısını kendilerine göre şekillendirmeye çalışıyorlar. Genellikle Avrupa İslam’a karşı herhangi bir nefret söylemiyle yaklaşmamaktadır. Onlara göre asıl sorun Radikal kararlardır. Radikalden kastedilen şey başörtüsü takmak. Bunu bir baskı aracı olarak görürler. Avrupai yaşam tarzına göre bu durum kabul edilemez ve rahatsızlık duyarlar. Bütün bunları bir arada düşündüğümüzde aslında kadın ve gay imamlık projesi Avrupa’nın İslama yaklaşımından ayrı düşünülemez.

Bu camiler mevcut camileri ötekileştirerek kendilerine göre yeni bir ibadet düzeni ortaya koymaya çalışmaktadır. Müslümanları popüler kültür ve modernizm adı altında seküler vatandaş imajını çizmeye çalışıyorlar. Eskiden beri Müslümanları görmezden gelenler bu yeni yapılanmayı desteklemektedir. Yeni bir Müslüman kimliği oluşturulmaya çalışılmaktadır. Yeni Müslüman kimliği radikalleşmeden kastedilen, zaten açık olan camileri özellikle cinsel tercih ve yönelişle ayrıştırmak radikalleşmedir.

Günümüzde İslamofobi 15

Bu yapılanma için sadece İslamla yasaklanan bir eylemle değil yeni bir yapılanmayla ortaya çıkıyor. Bu yapılanmada LGBT bireyler amaca doğru giden sadece bir araçtır. Dikkat etmemiz gereken bu kadınlara imam ismini vermememiz ve yapılanma yerlerine cami dememeliyiz. Bu ve benzeri haberler medyada iyi bir şekilde okunmalı ve analiz edilmelidir. Algı operasyonlarına karşı tezler yürütülmedir, gerekirse ürettikleri tezlerin yanlışlığını kanıtlayıcı anti tezler yazılmalıdır.

Yararlanılan Kaynaklar

https://scholar.google.com.tr/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&as_ylo=2020&as_vis=1&q=medya+içeriklerinin+İslamofobik+olarak+değerlendirilmesi&btnG=#d=gs_qabs&u=%23p%3DSOJUEieM9hsJ

https://dergipark.org.tr/en/pub/mediad/issue/46406/571193?publisher=erciyes

https://m.sabah.com.tr/yazarlar/perspektif/zeliha-eliacik/2020/05/16/kadin-ve-gay-imamli-yeni-camiler

https://www.google.com.tr/amp/s/www.aljazeera.com/amp/indepth/features/denmark-female-imam-challenge-structure-200512081545549.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here