Terör örgütleri PKK ve ASALA, 8 Nisan 1980’de Lübnan/Sidon’da bir araya gelerek, Türkiye’ye karşı bir bildiri yayınladılar.Ardından 9 Kasım 1980’de Türkiye’nin Strazburg Başkonsolosluğu, 19 Kasım 1980’de Roma-Türk Hava Yolları bürosu saldırıya uğramıştı. 14 Ocak 1982’de Kanada’da Toronto Türk Konsolosluğu’nda bir patlama meydana geliyor. Bu saldırıları PKK ve ASALA ortak üstlenmişti.

ASALA sözcüsü Hagop Hagopyan, Mart 1982’de, PKK ile beraber savaştıklarını söyledi. 1985-1986 yılları arasında Taşnak bomba uzmanları, PKK kamplarında eğitim verdi. PKK’nın, Ermenistan’da 1992’de başlanan örgütlenmesi PKK yöneticilerinden Osman Öcalan tarafından üstlenilmiştir.

30 Kasım 1980’de Tahran’da dağıtılan ASALA-PKK ortak bildirisinde ”Ermeni, Kürt ve Arap halklarının bölgede emperyalizme ve Türkiye’ye karşı iş birliği yapmaları gerektiği” yazıyordu. 1987’de PKK ile Ermeniler arasında bir anlaşma yapıldı. Anlaşma maddelerinde belirtilenler şunlar idi;

 • Ermeniler, PKK terör örgütü içinde eğitim faaliyetlerinde bulunacaklar.
 • Ermeniler tarafından, PKK terör örgütüne her yıl militan başına 5 bin dolar ödenecek.
 • Ermeniler küçük çaplı terör eylemlerine katılabilecek.
PKK ve ASALA Anlaşması

PKK elebaşısı Öcalan’a, Ermeni kasabası olan ve ASALA’nın kurulduğu Anjar’da ev verildi. Öcalan yurtdışından gelen misafirleri/gazetecileri ağırlamak için Anjar’a yakın mesafedeki Birilyas köyüne gelirdi. Birilyas’a geldiğinde Şatura’da bulunan Mesapki Oteli’nin karşısındaki kahvelerde nargile içerdi. Suriye Muhaberat Başkanı General Gazi Kenan’ın da Lübnan karargahı, Anjar’da bulunuyordu. Anjar kasabasında, 18 Nisan 1990 tarihinde PKK ve ASALA yeni bir anlaşma yaptı. Yeni anlaşma maddelerinde şunlar belirtiliyordu;

 • PKK ve ASALA yönetimde iş birliğine gidecekler.
 • Türkiye’de güvenlik güçlerine yönelik saldırıların istihbaratı, Ermeniler tarafından organize edilecek.
 • Devrimden sonra alınan topraklar eşit olarak bölüşülecek.
 • Kamp masraflarının %75’i Ermeniler tarafından karşılanacak.
 • Saldırılar, Türkiye’nin diğer metropol şehirlerine de yayılacak.

PKK ve ASALA sadece Türkiye konusunda değil, Kafkasya’da da ortak saldırı ve planlama kararı yürütüyorlardı. 19-20 Mayıs 1992’de bir grup PKK’lı terörist 3 araçla İran/Urumiye’den, Ermenistan’a geçtiler. Burada, Azerbaycan Türkleri’ne karşı savaştılar.

4 Haziran 1993’te Ermeni Hınçak Partisi, PKK ve ASALA Beyrut’un batısında toplantı yaptılar. PKK’nın elebaşısı Öcalan, Ermeni Yazarlar Birliği tarafından ”Büyük Ermenistan hayali fikrine katkılarından dolayı”, birliğin onur üyeliğine seçildi. Ardından Ermeni halk hareketi bünyesinde bir ”Kürdistan” komitesi oluşturuldu. PKK, 24 Nisan tarihini sözde ”Ermeni Soykırımı” günü olarak kabul ederek toplantılar yaptı. 21-28 Nisan 1980 tarihini ”Kızıl Hafta” olarak ilan etti.

ASALA-PKK Arasında Yapılan Toplantılar

ASALA ve PKK iş birliğinin başka bir kanıtı da, 4 Haziran 1993’te Ermeni Hınçak Partisi, ASALA ve PKK mensuplarının katılımıyla Beyrut’un batısında bulunan PKK merkezinde yapılan toplantıdır. ASALA-PKK ilişkisiyle ilgili bir başka örnek, 6- 9 Ocak 1993 tarihlerinde Beyrut’taki iki ayrı kilisede düzenlenen ve Lübnan Ermeni Ortodoks Başpiskoposu, Ermeni Parti yetkilileri ile 150 gencin katıldığı toplantılarda şu ifadeler kullanıldı;

 • Şimdilik Türkiye’ye karşı sakin tutum gösterilmelidir.
 • Ermeni toplumu gittikçe büyümekte ve ekonomik yönden güçlenmektedir.
 • Geliştirilen propaganda faaliyetleri sayesinde, bütün dünyada (sözde) soykırım daha iyi bilinmeye başlanmıştır.
 • Ermenistan devleti kurulmuştur, her geçen gün toprakları genişlemektedir ve Ermeniler atalarının intikamını mutlaka alacaklardır.
 • Başta ABD olmak üzere, diğer batılı ülkeler de Karabağ’da sürdürülen savaşta Ermenileri haklı bulmaktadırlar. Bu fırsatı değerlendirmek gerekir ve Karabağ’da savaşan Ermeni gençlerine yenileri katılacaktır.
 • Türkiye’de (PKK ile yapılan mücadele kastedilerek) iç savaş devam edecek, Türk ekonomisi sıfır noktasına gelecek ve vatandaşlar baş kaldıracaklardır.
  Türkiye bölünecek ve bir Kürt devleti kurulacaktır.
 • Ermeniler Kürtlerle olan ilişkilerini iyi bir şekilde yürütmeli ve Kürtlerin mücadelelerini desteklemelidirler.
 • Bugün Türklerin elinde olan topraklar, yarın Ermenilerin olacaktır.

CIA Belgelerinde PKK-ASALA İlişkileri

CIA, terör örgütleri PKK ve ASALA’nın işbirliği içerisinde faaliyet yürüttüklerini 22 Aralık 2016 belgelerle açıklamıştı. CIA’nın açıkladığı belgelerde, ASALA bünyesindeki militanların Ağrı Dağı ve Erivan’da askeri eğitim faaliyeti yürüttüğü belirtilmektedir. Ayrıca PKK ve ASALA, yine bu iki bölgede kamplaşmaya çalışıyorlardı.

Bir başka belgede de terör örgütü PKK’nın Türkiye’deki ideolojik ve silahlı yapısı anlatıldı. 26 Ağustos 1985 tarihli belgede, PKK ile Ermeni teröristlerin ilişkisi hakkında “1984 yazında PKK, kendi militanlarından, diğer Kürt ve sol gruplardan ve muhtemelen bazı Ermeni teröristlerden oluşan ‘HRK’ ismiyle anılan bir birim oluşturdu.” ifadesi kullanıldı.

Aynı belgede ayrıca PKK’nın yapılanma ve eylem düzenleme konusunda Ermeni terör örgütlerini kendisine model olarak seçtiği, bu şekilde şiddeti “psikolojik etki” yaratmak için kullandığı belirtildi.

PKK-ASALA Saldırı Planları

PKK, “silahlı mücadelesini” resmi olarak 15 Ağustos 1984’te başlatmıştır. 15 Ağustos 1984’te PKK elebaşısı Öcalan’ın talimatlarıyla gece 21:30 sularında Siirt’in Eruh ve Hakkâri’nin Şemdinli ilçelerine PKK’lı teröristler tarafından saldırı düzenlenmiştir. Bu saldırılarının ardından basında PKK tarafından kullanılan silahların ASALA tarafından tedarik edildiği yönünde iddialar yer aldı. PKK’nın medya organı Serxwebûn dergisinin Eylül 1984 sayısında, bu iddialar yalanlandı.

Baba tarafından Kürt anne tarafından Ermeni asıllı iş adamı Behçet Cantürk, 1981’de Suriye’ye giderek, ASALA ve PKK’nın uyuşturucu kaçakçılığını beraber yürütmeleri konusunda ikna etmiştir. PKK, Serxwebûn dergisinin Temmuz 1983 sayısında, ASALA’nın sivil öldürmesini yalanlarken, ASALA’ya PKK saflarına ‘kader birliği içinde’ katılmasını önerdi. PKK, 1927’de kurulan Hoybun Cemiyeti’nin savunduğu tezlerine yakın olarak, Kürt ve Ermeni ‘ırk birliğini’ savunuyor.

Serxwebûn dergisinin Ağustos 2001 sayısında, Ermeni asıllı bir PKK’lı anısına yazılmış bir yazıda “Kürtler ve Ermeniler Aryan halkları içerisinde hem coğrafi, hem kültürel, hem de tarihi olarak en uzun süre iç içe, bir arada yaşamış olan iki halktır” ifadeleri bulunuyor.

Jordis Tejel Gorgas’ın “Le mouvement kürde de Turquie en exil: continuités et du nationalisme kürde sous le mandat français en Syrie et au Liban 1925-1946” adlı kitabı, PKK – Ermeni işbirliğini anlatmaktadır. Kitapta, 1925 ve 1946 yılları arasında Kürt etnik milliyetçilik faaliyetlerini savunan Hoybun örgütü ve Ermeni Taşnak Partisi’nin ortak planları yazmaktadır.

Francis P. Hyland, 1991’de yayınlanan “Armenian Terrorism, the Past, The Present and the Prospects” adlı kitabının “The Kurdish Ally” başlıklı bölümünde, ASALA ve PKK’nın Türk yetkililerine karşı saldırılar planladıklarını ve basını davet ederek, ortak bir basın açıklamasıyla duyurdukları belirtilmiştir. Kitaba göre ASALA, Türkiye’de karargâhları bulunmadığından dolayı, Doğu Anadolu’da PKK’nın desteğine ihtiyacı vardır. Aynı zamanda PKK da, ASALA’nın eğitim asistanlığına ihtiyaç duymaktadır.

Kamışlı’da Kurulan YPG/PKK’ya bağlı ‘Nubar Onyan Ermeni Tugayı’

Terör örgütü YPG/PKK’ya bağlı, Taşnak Ermenilerden oluşan yeni bir grup kuruldu. Grubun ismi Nubar Onyan. ‘Ermeni Şehitleri’ adı altında Haseke ve Kamışlı’da faaliyet yürüten gruptaki Ermeni asıllı terörist sayısı 50’dir.

ASALA Tarafından Şehit Edilen Türk Diplomatlarımız 

Ermeni Terör Örgütü ASALA tarafından 1973-1985 yılları arasında şehit edilen Türk diplomatlarımız.

KAYNAKÇA

https://www.turkyurdu.com.tr/yazar-yazi.php?id=4113

https://avim.org.tr/tr/Yorum/ASALA-PKK-ISBIRLIGI

https://www.manaz.net/arastirma/pkk-teror-orgut

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/pkk-asala-ittifaki-cia-belgelerinde/738970

Ali Haydar Savran , Ermeni Terör Örgütleri Ve Faaliyetleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here