12 Kasım 2018 

Gazze’den İsrail’e 200 roket atıldı, 60’si engellendi. İşgalci Ordu Sözcüsü, gelecek saatlerde Gazze’ye yönelik saldırıların genişleyerek artacağını bildirdi. İsrail Ordu Sözcüsü, askerlerini taşıyan otobüsün Hamas tarafından füzeyle vurulduğunu doğruladı. 1 işgalci İsrail askerinin de ağır yaralandığı açıklandı. İsrail, savaş gemilerini Gazze’ye yönlendirdi.

Filistin’deki kaynakların aktardığına göre, Yahudi yerleşimcilerin bölgesine 50 dakikada 100 kadar füze ateşlendi. Ayrıca işgal güçlerine bağlı onlarca tank ve ağır topçu araçlarının Gazze sınırına hareket ettiği belirtiliyor. Gazze’de bir çok noktaya hava saldırıları devam ediyor. Şuana kadar hava saldırılarında, 2 Filistin’li yaşamını yitirdi.

Hamas tarafından, İsrail askerlerini taşıyan otobüs, füzeyle vuruldu.
– İsrail özel kuvvetleri ile Kassam Tugayları arasında Han Yunus bölgesinde çatışmaların yaşandığı bölge.

11 Kasım 2018

Gazze’nin Han Yunus bölgesinde Kassam Tugayları ile İsrail güçleri arasında çatışmalar başladı. Han Yunus bölgesi, İsrail savaş uçakları tarafından bombalanıyor. İsrail, kendi halkını sığınaklara yakın konumlarda olmaları konusunda uyarılar yayınlamaya başladı. İsrail, Gazze sınırındaki 10 yerleşimde yaşayanların sığınaklara gitmesini istedi.

Yaşanan çatışmalarda bir İsrail askeri öldü. Yaralı bir İsrail askeri de, Han Yunus’tan helikopter ile Soroka Hastanesi’ne sevk edildi. İsrail saldırıları esnasında, El Kassam Tugayları komutanı Nureddin Muhammed Selam Bereke ile yanındaki yardımcı komutan Muhammed El Kara da hayatını kaybetti. İsrail, El Kassam komutanı Nureddin Muhammed Selam Bereke’yi kaçırmak için Han Yunus’ta operasyona girişti.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, İsrail Özel Kuvvetleri timinin hala Han Yunus’ta olduğu ve çıkış yapamadıkları, Kassam Tugayları’nın bölgeyi çembere aldığı aktarılıyor. Gazze’nin Han Yunus bölgesine son iki saat içinde yapılan hava saldırısı sayısı 65’i geçti. Gazze’de İsrail saldırıları nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi.

El Kassam Tugayları’ndan yazılı açıklama: “İsrail özel timi Han Yunus’tan içeriye 3 km kadar girip komutanımıza suikast düzenlediler. Çatışmalar hala devam ediyor.”

Han Yunus’ta çıkan çatışma sonrası, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve üst düzey komutanlar olağanüstü toplandı. İsrail, Gazze Şeridi’ne yakın bölgedeki okulları yarın için tatil etti. Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze’nin tüm hastanelerinde olağanüstü hâl ilan etti. İsrail’in güneyindeki Sufa kentinde sirenler çalıyor. İsrail hava savunma sisteminin Gazze’den ateşlenen iki füzeyi önlediği bildiriliyor.

Shalom, Sufa, Nir Yitzhak ve Holit’te kırmızı alarm verildi. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun sözcüsü: ”Başbakan, Paris gezisini sonlandırarak, bu gece İsrail’e dönmeye karar verdi.” dedi. Han Yunus ve Gazze’nin doğusunda, İsrail’in hava saldırıları devam ediyor. Hamas, İsrail’e doğru yeni bir füze dalgası başlattı. İsrail, bölgedeki askeri birliklerine takviye güç gönderme kararı aldı.

İsrail’in SiHA ile hedef aldığı Nureddin Muhammed Selam Bereke (Nur Bereke) ve Muhammed Kara’nın aracı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here