İlk zirvesini 1999 yılında Berlin’de yapan 20’ler grubu (G20), dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderleri ile AB temsilcilerini bir araya getiren uluslararası bir oluşumdur.
Grupta yer alan ülkeler dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü, ticaretinin ise dörtte üçünü temsil ediyor. Buna ek olarak nüfusunun üçte ikisi de bu ülkelerde yaşıyor.
G20’nin kurulmasındaki amaç gelişmiş ekonomilerle gelişmekte olan ülkeleri bir araya getirerek, dünyanın ekonomik sorunlarına daha kalıcı çözümler üretmekti.
Gayriresmi bir forum olan G20 uluslararası örgüt statüsünde bulunmuyor. Bu nedenle de aldığı kararların doğrudan yasal bağlayıcılığı ya da yaptırım gücü yok.
G20 ilk kurulduğu yıllarda sadece bakanların toplandığı bir zirve olsa da, 2008’deki dünya krizi sonrasında bu toplantıya en üst düzeyde katılım yapılması kararlaştırıldı. Bu tarihten itibaren her yıl dünyanın en büyük devletlerinin liderleri toplanarak, dünya ekonomisinin yanında, ticareti ve gelişimini de şekillendiriyor.
Bununla birlikte, hem ulusal hem de uluslararası alanda bazı değişimlerin yaşanmasına neden olabilecek düzeyde etkili kararlar da alabiliyor. Grubun sabit bir sekretaryası ya da idari konseyi bulunmuyor. Dönem başkanlığı mekanizması bulunuyor ve dönem başkanı her yıl değişiyor. Bir önceki G20 zirvesinin Çin’de yapılmasının ardından dönem başkanlığı da Almanya’ya devredildi.

G20 Zirvesi ve Stratejiler 9

G20 üyeleri ve katılımcıları

G20, 19 ülke ve Avrupa Birliği’nden oluşuyor. Bu ülkeler Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan olarak sıralanıyor.
İspanya da daimi davetli konuk devlet kategorisindedir.
Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Miletler (BM) gibi uluslararası örgütlerin temsilcileri de zirveye katılıyor.

Bu yıl zirvede gündem maddeleri

Bu yıl G20 zirvesi, dünyanın en büyük ekonomileri ve Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20’nin liderleri, bugün başlayan iki günlük zirve için Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te.
Her sene G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan ülke, toplantı için bir tema seçiyor. Arjantin’in 2018 için seçtiği tema ise “Adil ve Sürdürülebilir Gelişim için Konsensus Oluşturma”.
Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği zirveye katılacak ülkeler arasında ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya ve Suudi Arabistan da var.

G20 Zirvesi ve Stratejiler 10

Stratejiler
  • ABD-Çin görüşmesi: ‘‘Ticaret Savaşı‘‘ yumuşar mı?
Trump’ın Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yapacağı görüşmenin merkezinde, iki ülke arasında gerilim yaratan ticaret ve ek gümrük vergisi konuları olacak.
Zirveye haftalar kala Washington ile Pekin, 2019 yılında ek gümrük vergilerinin artmasını engellemek ve iki ülke arasındaki gerilimi yumuşatmak için yoğun müzakerelere başlamıştı. Bu arada iki tarafın liderleri de anlaşmaya varmaları yönünde baskıya maruz kaldı.
Çin’e karşı bir ticaret savaşı başlatan ABD, Eylül ayında bugüne kadarki en kapsamlı gümrük vergilerini devreye sokmuş, Çin de yeni vergilerle ABD’ye misilleme yapmıştı. Trump’ın korumacı politikalarına karşın Jinping, küresel serbest ticaret sisteminin saldırı altında olduğu uyarısında bulunuyor. Ayrıca, Financial Times’ın (FT) aktardığına göre, iki lider de bazı kritik konularda mesafenin aşılabileceğine inanmıyor. Zirveden günler önce Wall Street Journal’e konuşan Trump, anlaşma sağlanamazsa Çin’e yeni gümrük vergileri uygulayacağı tehdidini de yineledi.
  • Kaşıkçı Cinayeti: Muhammed Bin Selman nasıl karşılanacak?
Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürülmesi sonrası, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman üzerindeki uluslararası baskı sürüyor.
Arjantin lideri Mauricio Macri, zirvede Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Muhammed bin Selman’a yöneltilen suçlamaların da konuşabileceğini duyurdu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, Macri ile zirve için geldiği Buenos Aires’te düzenlediği ortak basın açıklamasında, Selman ile Kaşıkçı cinayetini görüşeceğini açıkladı.
Selman olaydan bu yana ilk kez uluslararası bir toplantıda yüzünü gösterecek. Dolayısıyla Arjantin’de dünya liderlerinin Prens Selman’a karşı nasıl tavır alacağı merak konusu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selman ile görüşüp görüşemeyeceği ise netlik kazanmadı.
Financial Times’a göre Selman’ın üye ülkelerce tecrit edileceği beklentisi baskın. Liderler Suudi veliaht prense görece bir yakınlık gösterse dahi, Selman hedefine ulaştığını hissedecek çünkü Kaşıkçı cinayeti sonrası Riyad’ın zedelenen uluslararası imajını tazelediğini düşünecek.
Öte yandan, zirvede bazı liderlerin Selman’ı dışlamamak için sebepleri de var.
Amerikan Time dergisine göre, Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını düşürmesini “ABD ve dünya için vergi indirimi” gibi gördüğünü söyleyen Trump bu isimlerin başında geliyor.
Time, ABD ile Çin arasındaki mesafe giderek açılırken, çoğu G20 ülkesinin küresel ekonomide istikrarı hedeflediğini, petrol fiyatlarının düşük tutulması için Selman’a yakın durmayı tercih edebileceklerini yazıyor.

G20 Zirvesi ve Stratejiler 11

  • Rusya-Ukrayna krizi: Trump Putin ile görüşmesini iptal etti
İki ülke arasındaki gerilim, Rus gemilerinin geçen Pazar günü Ukrayna teknelerine ateş açıp, el koymaları sonrası yeniden tırmandı. Rusya’nın attığı adımları bazı ülkeler kınarken, BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın sunduğu gündem teklifi üzerinde uzlaşmadı ve bunun yerine Ukrayna’nın sunduğu teklif üzerine konuşuldu.
Trump yönetimi de olanları bir “provokasyon” ve “uluslararası hukukun ihlali” olarak nitelendirdi.
  • Transatlantik ilişkiler
Zirve, ABD ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkiler için de bir dönüm noktası olabilir. Trump’ın Avrupa otomobil sektörüne ek vergi tehdidi, transatlantik ilişkileri zora sokuyor, özellikle Almanya için olası bir darbe olarak görülüyor.
ABD Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u ziyareti sırasında da bu tehdidini yineledi. AB liderleri ile beraber özellikle Japonya’nın zirvede Trump’ı otomobile ek vergi planından vazgeçirmeye çalışması bekleniyor. Bunu başarırlarsa, küresel ticaret konusunda zirvenin üzerinde gezen bulutlar da dağılmış olacak.
  • Nafta imzalanacak mı?
ABD, Kanada ve Meksika’nın Eylül ayında varılan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını (Nafta) zirvede imzalaması bekleniyor. Ancak Trump’ın çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergilerini anlaşma kapsamında kaldırmaya yanaşmaması, işi zora sokuyor.
3 ülke arasında, hacmi yaklaşık 1 trilyon doları bulan ticareti düzenleyen Nafta, 1 Ocak 1994’te yürürlüğe girmişti. Trump’ın “adil olmadığını” söylediği anlaşma, ABD ile Kanada arasında iki yıldan uzun süren müzakereler sırasında ihtilaflara neden oldu.
Beyaz Saray’ın basın brifingine göre Trump’ın Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ikili görüşme gerçekleştirme planı bulunmuyor.

G20 Zirvesi ve Stratejiler 12

  • IMF baskısı altındaki ev sahibi Arjantin
Arjantin Devlet Başkanı Mauriccio Macri, G20 karşıtlarının protestoları öncesi 22 bine yakın polis görevlendirdi. Buenos Aires’te “Defol G20, Defol IMF” sloganıyla hafta başından bu yana sokaklarda olan protestocular, Macri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında yapılan anlaşmaya tepkili.
Para birimi pesonun yılın başından beri dolara karşı değerinin yarısını kaybettiği Arjantin, Eylül ayında 57 milyar dolar ile IMF tarihindeki en büyük krediyi almıştı.

 

 

 

Kaynakça

https://www.bbc.com/news/world-46394992
https://www.bbc.com/news/business-46312845

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here