Fırat’ın Doğusu’na yönelik tüm gelişmeleri bu başlık altından her gün güncel bir şekilde takip edebilirsiniz.

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 21

29 Temmuz 2019: TSK, Kamışlı’nın doğusunda yer alan Kahtaniye kasabasındaki YPG/PKK mevzilerini vurdu.
28 Temmuz 2019: TSK’ya bağlı topçu birlikleri, Rakka’nın kuzeyindeki Nus Tel köyünde bulunan YPG/PKK tmevzilerini vurdu.
27 Temmuz 2019: TSK ile YPG/PKK’lı teröristler arasında Darbasiyah kasabası sınırında çatışmalar yaşandı.
24 Temmuz 2019: TSK, Tel Abyad’a bağlı Munbatih köyünün karşısındaki beton blokları kaldırdı.

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 22

23 Temmuz 2019: Milli Savunma Bakanlığı, ”Ceylanpınar’da beş vatandaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan ve Suriye tarafından yapıldığı değerlendirilen roket atışlarına, sınır bölgesindeki ağır silahlarımızla meşru müdafaa kapsamında gerekli karşılık verilmiştir. Ağır silahlarla verilen bu karşılık sonucunda Suriye tarafında yerleri önceden tespit edilen yedi hedef imha edilmiştir.” açıklamasında bulundu.
Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Akar ile ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey arasındaki görüşmede mutabık kalındığı üzere; her iki ülkenin askeri yetkilileri arasında, Suriye kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik müşterek çalışma bugün MSB/Ankara’da icra edildi. Türk ve Amerikan askeri yetkilileri arasında gerçekleşen görüşmelerin önümüzdeki günlerde devam etmesi planlandı.” açıklamasında bulundu.
TSK, Tel Abyad ve çevresine top bataryaları yerleştirmek üzere iş makineleri ile mevzi kazma çalışmalarına başladı.
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 23
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 24
13 Temmuz 2019: TSK’ya ait savaş uçakları ve İHA’lar, Suriye sınırına paralel şekilde icra edilen uçuşlarla terör örgütü PKK/YPG bölgesindeki sınır hattındaki hareketlilikleri gözlemledi.
9 Temmuz 2019: TSK’ya ait komando birlikleri, Suriye sınırındaki birliklere Ayn El Arab, Tel Abyad ve Resulayn kentlerinin karşısındaki alanlara sevk edildi.
8 Temmuz 2019: Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen zırhlı birlik konvoyu yola Şanlıurfa’nın Suruç ve Akçakale ilçelerine sevk edildi.
19 Haziran 2019: Fırat’ın doğusunda, YPG/SDG’ye karşı Halk Özgürlük Hareketi (Ahrar’ul Şab) adında yeni bir grup kuruldu. Örgüt, SDG’nin halka baskı yaptığını ve Arap Aşiretlere baskınlar yaptığını savunarak, SDG’ye karşı mücadele edeceklerini duyurdu.
28 Ocak 2019: Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye olarak, hem bilinçli bir şekilde bırakılan DEAŞ artıklarını hem de ülkemize karşı eğitilen bu DEAŞ’lıları temizleyeceğiz. Güvenliğini sağladığımız diğer bölgeler gibi, Fırat’ın doğusunu da çok yakında huzur ve emniyete kavuşturacağız.”
ABD’nin Suriye’den çekilme sürecine destek gerekçesiyle gönderdiği ek 600 civarı asker, Harab Işk ve Sırrin hava üslerine ulaştı. Rümeylan ve kuzeyindeki Tel Beyder’deki üsler ise ağır malzemelerin hava yolu tahliyesi için kullanılacak.
25 Ocak 2019: Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Teröristleri değil ülkemizi korumaya yönelik bir güvenli bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon bölgeyi, aksi takdirde biz oluşturacağız.”
14 Ocak 2019: ABD Başkanı Donald Trump: “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge kurun. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum” açıklamasını yaptı.
Trump Tarafından Açıklanan 20 Mil Derinliğindeki Güvenli Bölge

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 25

27 Aralık 2018: Haseke’nin Mişerfe mahallesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucu terör örgütü PYD/PKK yöneticilerinden Civan Halil öldü.
26 Aralık 2018: Münbiç’in Cezire yolunda meydana gelen patlamada, terör örgütü PYD/PKK’nın sağlık heyeti eski başkanı Fatih Meşhed adlı terörist ağır yaralandı.
21 Aralık 2018: Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Trump’la yaptığımız görüşme sonrası, Fırat’ın doğusuna askeri harekatı bir süre bekletme kararı aldık. Önümüzdeki aylarda Suriye’de hem terör örgütü PKK’yı hem de DEAŞ’ın kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz.”
20 Aralık 2018: TSK topçu ve obüs bataryaları, AynElArab’ın batısındaki Zor Mağar’da bulunan terör örgütü YPG/PKK’nın mevzilerini vuruyor.
16 Aralık 2018: ABD Koalisyonu sabah saatlerinde, AynElArab’ta terör örgütü YPG/PKK ile devriye yaptı. YPG/PKK’lı teröristler Rasulayn’da, keşif uçaklarımızın (İHA) görüntü almasını engellemek için sokaklara branda çekti. ABD Koalisyonu: “ÖSO’nun harekata herhangi bir şekilde katılımı ABD Koalisyonu’na saldırı demektir. ABD ile doğrudan çatışmaya yol açacaktır. ABD güçleri ve SDG iç içe geçmiş durumdadır.
Koalisyon Güçleri hedef alınıp çatışmaksızın, SDG’ye saldırılamaz.” 2 YPG/PKK’lı terörist, Akçakale sınır kapısı yakınlarında TSK’ya teslim oldu. Terör örgütü YPG/PKK, Rasulayn’ın bazı noktalarında hendek ve tünel kazmaya başladı.  TSK , Tel Abyad’taki terör mevzilerini ağır silahlar ile ateş altına aldı.
15 Aralık 2018: ÖSO: Türkiye’nin başlatacağı askeri harekat Halep’te Münbiç’i, Rakka’da TelAbyad’ı ve Haseke’de Rasulayn’i hedef alacaktır. 150 kent ve kasabayı kapsayacaktır. Fırat’ın Doğusu’na yönelik operasyonda, ÖSO’ya bağlı Ceyş-ul İslam ve Feylak El-Rahman grubu da katılacak.
14 Aralık 2018: Mardin/Nusaybin’in karşısındaki, terör örgütü YPG/PKK ve Esad Rejimi’nin kontrol sağladığı Kamışlı’da teröristler hendek kazmaya başladı. TelAbyad’ın karşısındaki, Şanlıurfa/Akçakale’deki hudut karakollarındaki askeri birliklerimiz tam teyakkuza geçti. Türk topçularının yaptığı nokta atışları ile terör örgütü YPG/PKK’nın, Zor Mağar ve Şuyuk’taki mevzileri vuruldu. Şanlıurfa/Ceylanpınar’da, terör örgütü YPG/PKK’lı bir terörist yakalandı.
13 Aralık 2018: Milli Ordu’ya (ÖSO) ”hazır ol” alarmı verildi. Milli Ordu’ya, ABD kontrol noktalarına karşı herhangi bir saldırı yapmamaları bildirildi. Terör örgütü YPG/SDG’nin, sözde ”Kuzey Suriye Bölgesel Yönetimi” seferberlik ilan etti. Esad Rejimi’nden, Suriye topraklarının bütünlüğünü korumasını istedi. Tel Rıfat hattında ÖSO ile PKK/YPG terör örgütü arasında çatışmalar yaşandı. Tel Rıfat’tan yapılan taciz atışları saldırısında, Afrin’de bir askerimiz şehit oldu.
12 Aralık 2018: Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Fırat’ın Doğusu’nu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz.” “Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır.” Suriye’li Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Başkanı Rafi Ukla Raco: “ÖSO ve TSK, inanıyoruz ki Fırat’tan Irak sınırına kadar olan bölgeyi en yakın zamanda terörden temizleyecektir.” ABD unsurları, Rasulayn’ın batısındaki Tel-Halaf kasabası yakınlarına gözlem noktası kurdu.
21 Kasım 2018: TSK, TelAbyad’ın batısındaki Munbatih köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.
20 Kasım 2018: TSK, Haseke’nin Dirbasiye kasabasına bağlı Çatal köyü yakınlarında terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu. TSK, Cerablus’un güneydoğusundaki Şuyuh kasabasında bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu. TSK, AynelArap’ın batısındaki Zor Mağar köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.
16 Kasım 2018: TSK, TelAbyad’ın batısında bulunan Tel Selula’da bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.
07 Kasım 2018: Rasulayn bölgesinden Türkiye tarafına taciz ateşi açan terörist etkisiz hale getirildi. TSK,Tel Abyad/Suske bölgesinde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu. TSK ağır silahlarla Ayn El Arab/Çarıklı bölgesinde bulunan YPG/PKK hedeflerini vurdu. TSK,Tel Abyad/Qaran bölgesinde bulunan YPG/PKK hedeflerini vurdu.
06 Kasım 2018: TSK, Kamışlı’nın Tel Cihan köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini obüslerle vurdu. TSK topçuları/tankçıları, Tel Abyad buğday ambarlarındaki YPG/PKK hedeflerini vurdu.
03 Kasım 2018: Yaklaşık 1400 ÖSO askeri, Tel Abyad sınırına konuşlandı. TSK, Resulayn karşısında bulunan Ceylanpınar’a askeri sevkiyat gerçekleştirdi.
02 Kasım 2018: TSK’nın sabah saatlerinde TelAbyad/Munbatih köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK mevzisine düzenlediği top atışında, iki terörist ağır yaralandı.
01 Kasım 2018: TSK obüs bataryaları, Tel Abyad sınır hattında bulunan terör örgütü YPG/PKK mevzilerini vurdu. TSK, Tel Abyad’ın batısındaki Munbatih ve Tel Fender köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK mevzilerini vurdu. Türk topçuları, Ayn El Arab/Çarıklı köyünde bulunan YPG/PKK hedeflerini vurdu.

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 26

31 Ekim 2018: Şanlıurfa/Birecik sınır bölgesinde nöbet değişimi sırasında askeri aracımıza YPG/PKK’lı teröristler tarafından ATGM atıldı. Zırhlı aracımız isabet almadı. TSK, ATGM saldırı girişiminden sonra saldırının gerçekleştirildiği Eşme köyündeki YPG/PKK mevzilerini vurdu. 4 terörist öldü, 6 terörist ise yaralandı. TSK, silahlı zırhlı araçlarla Tel Abyad/Thamin al-Adhar ve TelAbyad merkezinde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 27
30 Ekim 2018: TSK topçu birlikleri, Tel Abyad’da bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu. Şu ana kadar yapılan atışlarda en az 1 terörist etkisiz hale getirildi.
28 Ekim 2018: TSK topçu birlikleri, Zawr Mughar, Çarıklı ve Eşme köyünde bulunan terör örgütü YPG/PKK hedeflerini vurdu.

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 28

Bölgenin Stratejik Önemi
Suriye’deki petrol ve yeraltı enerji kaynaklarının yüzde 70’i, Fırat’ın Doğusunda bulunmaktadır. Fırat’ın Doğusunun güney bölgelerinde (Deyrezzor, EbuKemal, Rakka) kritik ve son derece önemli petrol/gaz sahaları bulunuyor.
Bu bölgeler de ABD’nin askeri üsleri de bulunmaktadır. YPG/PKK’nın işgal ettiği alanlarda çıkartılan petrol,doğalgaz ve diğer yeraltı enerji kaynakları, ABD tarafından küresel enerji piyasasına sunulmaktadır.
Haseke’de bulunan teröristler, Irak’ın batısındaki Suriye sınırında bulunan Sincar’daki YBŞ’li teröristler ile temas halindedir. Operasyonu’nun bu derinliğe inilmesi durumunda, Haseke-Sincar hattındaki teröristlerin iletişimi ve koordinasyonu kesilmiş olacaktır.
Irak’ın kuzeyindeki teröristler Sincar bölgesinden, Haseke’ye geçmekte ve YPG/PKK’nın işgal ettiği tüm alanlara yayılmaktadırlar.
Fırat’ın Doğusu ve Suriye’nin Kuzeyinde Arap Popülasyonu
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 29
Harita: Suriye Gündemi
ABD’nin Suriye’deki Askeri Varlığı ve Lojistik Hattı
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 30
Harita: Suriye Gündemi
ABD’nin SDG/YPG‘ye Yaptığı Silah ve Mühimmat Desteğinin Lojistik Hattı
Fırat’ın Doğusu: Son Durum 31
Harita: Suriye Gündemi
Fırat’ın Doğusu’nda Fransa’nın Askeri Varlığı

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 32

12 Ocak 2018 / Fırat’ın Doğusu

Fırat’ın Doğusu: Son Durum 33

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here