Etiyopya / Tigray bölgesinde, ulusal ordu güçleriyle yerel birlikler arasında  devam eden çatışmaları anlık olarak buradan takip edebilirsiniz.

Etiyopya Afrika’da sömürgeleştirilemeyen tek ülkedir. İtalya iki kez Etiyopya’yı işgal girişiminde bulunmuş ancak bunu başaramamıştır. Afrika’nın sömürülemeyen tek ülkesi olması nedeniyle Etiyopya aynı zamanda Afrika’nın bağımsızlığının da sembolü haline gelmiştir. Etiyopya devleti 2.000 yıllık bir devlet geleneğine sahiptir. 1974 yılına kadar krallık olan Etiyopya İmparatorluğu’nun bu tarihte gerçekleşen bir darbe sonrasında rejimi değişmiştir. 90’lara kadar Marxist bir rejimle yönetilen ülke Sovyetlerin çöküşünden sonra demokratik düzene geçmiştir.

Son yıllarda Etiyopya siyasetinde öne çıkan konuların başında Oromia kabilesinin sergilediği gösteriler gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda başkent Addis Ababa’yı genişletmek adına yapılan bazı altyapı çalışmaları Oromia topraklarını etkilemeye başladığında Etiyopya’nın en büyük etnik kabilesi olan Oromialılar devlet karşıtı protestolar düzenlemeye başladılar.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile Kuzey Etiyopya’nın Tigray bölgesinde 4 Kasım Çarşamba günü Federal Hükümet güçleri arasında çıkan silahlı çatışmalar yayıldı ve şiddetlendi. Etiyopya başbakanı, askeri operasyonun (bir ‘kanun uygulama operasyonu’ olarak adlandırmakta ısrar ediyor) kısa sürede başarıyla sonuçlanacağından emin ve müzakereler için tüm önerileri ve uluslararası arabuluculuk tekliflerini reddetti. Bununla birlikte, TPLF savaş alanında çok zorlu bir rakip olabilir ve çatışmanın ülkenin diğer bölgelerine yayılması ve hatta bölgedeki diğer ülkelere de çekilmesi gibi ek bir risk var.

Etiyopya’nın kuzeyindeki son silahlı çatışmaların arka planı, çoğunlukla ısrarlı etnik çekişmeler ve çatışmalar ve bölgesel temelli seçkinler arasındaki aralıksız anlaşmazlıklar nedeniyle 1994’te oluşturulan etnik temelli federal sistemi rahatsız eden çok sayıda siyasi ve sosyal krizdir ( özellikle Tigray, Amhara ve Oromo bölgelerinden) Federal Hükümet, kurumlar ve mali işler üzerinde kontrol için.


22.11.2020

Etiyopya'da Son Durum [Çatışma ve Haritalar] 11

21.11.2020

Etiyopya Bölgesi Üzerinde Etkili Olan Ülkeler

Etiyopya, geçen yüzyıl boyunca ve şu anki Başbakan Ahmed Abiy’nin (Oromya yerlisi) seçilmesine kadar 80’den fazla etnik gruba ev sahipliği yaparken, Devlet gücü ya etnik Amhara ya da Tigrayanlar tarafından kontrol ediliyordu.

Rakip bölgesel ve etnik gruplar arasındaki en zarar verici ve ölümcül anlaşmazlıklar ve çatışmalar, Tigray, Amhara, Oromo ve Somali milletleri arasındaki çatışmalar oldu. Oromo halkı Etiyopya nüfusunun% 35’ini oluşturuyor (çoğu Oromia’da yaşıyor, ancak diğer bölgelerde de birçok Oromo sakini var), Amhara halkı% 27 ve Somali ve Tigray toplulukları da nüfusun yaklaşık% 6’sını oluşturuyor. toplam nüfus.

Etiyopya'da Son Durum [Çatışma ve Haritalar] 12

20.11.2020

Etiyopya/Tigray Bölgesi Son Durum Haritası

Etiyopya'da Son Durum [Çatışma ve Haritalar] 13

19.11.2020

Etiyopya Ulusal Savunma Güçleri (ENDF) batı Tigray’de büyük bir atılım. Sheraro, Shiraroİ Adi Daoro ve Adi Nebrid bölgelerini ele geçirdi.

Etiyopya'da Son Durum [Çatışma ve Haritalar] 14

18.11.2020

Chercher, Mehoni, Gugutshet ve Raya bölgeleri, Etiyopya Ulusal Savunma Güçleri tarafından ele geçirildi.

Etiyopya'da Son Durum [Çatışma ve Haritalar] 15

17.11.2020

Etiyopya Dışişleri Bakanı Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na Tigray‘da yürüttükler operasyon ve federal hükümetin hedefleri hakkında bilgi verdi.

Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde, ulusal ordu güçleriyle yerel birlikler arasında çatışmalar devam ediyor.

Etiyopya ordusu, Başbakan Abiy Ahmed’in Tigray güçlerinin teslim olması için verdiği 3 günlük sürenin dolmasının ardından, Tigray bölgesinin başkenti Mekelle yakınlarında hava saldırıları düzenledi.

16.11.2020

Etiyopya ordusu Tigray bölgesine ağır silahlar sevk ediyor.

Etiyopya hava kuvvetlerinin, Mekele bölgesindeki Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) ait hedefleri vurduğu bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here