Son zamanlarda Ekonomi haberlerinin en sükseli konularından biri Bitcoin. Bu dijital para birimi inanılmaz bir yükselişle herkesin yakından ilgisini çekmeye devam etmekte. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Fütüristlerin gelecek zaman diliminde paranın sanala dönüşeceğinden sürekli bahsettiği günleri düşününce bu Bitcoin meselesi bizlerde daha fazla merak uyandırdı ve sizler için bu Bitcoin’i irdeledik.

Bitcoin, elektronik ortamda oluşturulmuş ve tutulmuş bir dijital para birimi biçimidir. Kimse bitcoin’i kontrol etmiyor. Bitcoin, dolar, TL veya euro gibi basılamaz. Bitcoin matematiksel problemleri çözen yazılımları kullanarak insanlar tarafından ve dünyada giderek artan bir şekilde bilgisayarlar çalıştıran işletmeler tarafından üretilmektedir.bitcoin ile ilgili görsel sonucu

Bitcoin’i Normal para birimlerinden farklı yapan nedir?

Bitcoin birşeyleri elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, TL, Euro veya yen gibi dijital olarak da işlem görüyor. Bununla birlikte, en önemli özelliği ve konvansiyonel para birimini farklı kılan şey, yerelleşmiş olmasıdır. Bitkoz ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu, bazı insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Bitcoin’i Kim Ortaya Çıkardı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin’i önerdi. Fikrin amacı, herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, az ya da çok anında, çok düşük işlem ücretleriyle bir para birimi üretmekti.

Bitcoin’i Kim bastırıyor?

Cevabı: Hiç kimse.

Bu para birimi merkez bankası tarafından fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını oluşturuyor. Bu bankalar ulusal borcunu karşılamak için daha fazla para üretebilir, böylece paralarını devalüe eder. Bunun yerine, bitcoin, herkesin katılabilir bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bitcoins, dağınık bir ağda bilgi işlem gücünü kullanan ‘mayınlı’ durumdadır. Bu ağ aynı zamanda, sanal para birimiyle yapılan işlemleri, bitcoin’in kendi ödeme ağını etkin bir şekilde gerçekleştirir.

Bitcoin neye dayanır?

Konvansiyonel para birimi altın veya gümüş esasına dayanıyordu. Teorik olarak, bankada bir dolar verdiyseniz, biraz altın alabilirsiniz (bunun pratikte işe yaramasa da). Ancak bitcoin altın esaslı değildir; matematiğe dayanıyor. İnsanlar, bitcoins üretmek için bir matematiksel formülü takip eden yazılım programlarını kullanıyorlar. Matematik formülü serbestçe bulunur, böylece herkes kontrol edebilir. Yazılım aynı zamanda açık kaynak, yani herkesin beklediğini yaptığından emin olmak için ona bakabileceği anlamına geliyor.what is bitcoin ile ilgili görsel sonucuBitcoin’in Özellikleri nelerdir?

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı olarak ayırdığı birçok önemli özelliği vardır.

 1. Merkezi değil

Bitcoin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Madenlerden atılan ve işlemler yapan her makine, ağın bir bölümünü oluşturuyor ve makinalar birlikte çalışıyor. Bu, teorik olarak, merkezi bir Avrupa Birliği’nin 2013 başında Kıbrıs’ta yapmaya karar verdiği gibi, merkezi bir otoritenin para politikası ile yumruklayamayacağı ve bir erimeye neden olamayacağı anlamına geliyor ya da basitçe onlardan uzaklaşmaya karar verdikleri anlamına geliyor

 1. Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar, basitçe bir banka hesabı açtırmak için çemberlere atlamanızı sağlar. Ödeme için tüccar hesapları kurmak, bürokrasiye dayanan bir başka Kafkaesk görevidir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bit arkadaşı adresi ayarlayabilirsiniz. Size hiçbir soru sorulmaz ve hiçbir ücret ödemezsiniz.

 1. Anonimdir

Bir kullanıcı birden fazla bit oluşturabilir, yani adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildirler.

 1. Tamamen şeffaftır.

Bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, blokçu adı ile verileri saklar. Ayrıca herkese açık bir posta adresiniz varsa, bu hesapta kaç tane bitcoin kutusunun depolandığını herkes söyleyebilir.

 1. İşlem ücretleri çok cüzidir.

Bankanız, uluslararası transferler için £ 10 ücret talep edebilir.

 1. Son derece Hızlıdır.


Neden Bitcoin Kullanıcıları Hızla Artmaktadır?

 • Çok hızlı İşlem yapabilirsiniz
 • Hükümetler bu birime müdahale edemezler
 • Güvenlidir, insanlar ödeme bilgilerinizi satıcılardan çalamaz
 • Enflasyonist değildir
 • Başkasına güvenmenize gerek kalmaz
 • Her yere para gönderebilirsiniz ve bit eşin ağında ödeme işlemi yapılır gelmez dakika sonra gelir.


Bu İşlem Nasıl Gerçekleşiyor?

Gerek internette bazı siteler aracılığıyla, gerekse çoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Bitcoin ATM’lerinden, sahip olduğunuz dolar, avro, Türk lirası veya herhangi bir para birimiyle önce Bitcoin satın alıyorsunuz. Nasıl gerçek parayı cüzdanda barındırıyor ve saklıyorsanız, Bitcoin’lerinizi de sanal bir cüzdanda saklıyorsunuz. Bu sanal cüzdan yüksek ve fazlasıyla gelişmiş bir şifreleme sistemiyle korunuyor. Burada kullanıcının en dikkatli olması gereken husus, şifresini oluşturup koruması ve sanal cüzdanından parasının çalınmaması için azami özen göstermesi.

Bu aşamadan sonra bilgisayar başına geçerek istediğiniz ülkeye SWIFT kodu olmadan, devlet, vergi ya da sorgulama olmaksızın Bitcoin’lerinizle ödeme yapabilir veya ödeme kabul edebilirsiniz. Ülkeden ülkeye gerçekleşen para akışları normalde devletler tarafından kontrol edilirken Bitcoin için böyle bir mekanizma şu aşamada yok.[1]İlgili resimBitcoin Hakkında Kim Ne Diyor?

Bitcoin konusunda 2013 yılında Türkiye’de ve dünyada çok şey yazıldı. Sonra kendisini bir süre unuttursa da, fiyatındaki hızlı yükselişle 2017 yılında tekrar gündeme oturdu. Bitcoin iktisatçılar ve para teorisi çalışanlar için pek güven vermeyen bir kripto para birimi. ‘Volatilitesi’ çok yüksek, yani değerindeki iniş-çıkışlar hem ani hem de çok fazla. Yakın gelecekte değerinde daha da yükselme bekleniyor. Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau Bitcoin’i “Kripto para bile değil, sadece spekülatif bir varlık” olarak tanımlıyor.

Nobel ödüllü ünlü iktisatçı Joseph Stiglitz yaptığı açıklamada dijital para birimlerinin tehlikelerine değinirken, Bitcoin’in bir balon olduğunu iddia ediyor. Bu balonun patlaması durumunda tüketicilerin büyük kayıplar yaşayacağını belirterek Bitcoin yatırımcılarını uyarıyor. Lakin Stiglitz, Bitcoin devletin para basma fonksiyonuna bir tehlike teşkil ettiği için böyle bir açıklama yapma gereği duymuş izlenimi veriyor.what is bitcoin ile ilgili görsel sonucu

Bitcoin’e yaklaşım konusunda iktisatçılar çekinceli ve şüpheli. Finans sektörü biraz tereddüt etse de, olası fırsatları kaçırma ve gelişmelere kayıtsız kalmanın doğuracağı geri kalma ihtimalinden korkuyor ve Bitcoin’in “olumlu bir endişe” ile izlenmesi gerektiğini savunuyor.

Bilişim sektörüne gelecek olursak, Bitcoin sanki normal paralardan bir paraymış ve hiçbir dezavantajı yokmuş, zaten 21. yüzyılın para birimi bu tarz bir para olacakmış gibi Bitcoin’i sahiplenenler çoğunlukla bu sektörden.

Bitcoin’e olan talebin artmasında büyük borsa işletmecilerinin Bitcoin’de opsiyonlar sunması ve Bitcoin işlemleri yapmaya başlaması önemli bir etken. Böylelikle yatırımcılar, zamanla Bitcoin’in işlem göreceği borsa sayısı ve kâr fırsatları artacak sinyali alıyor. 2017 yılına bin dolar seviyelerinde giren Bitcoin fiyatı bugün 12 bin doları da aştı. Bitcoin’deki bu inanılmaz değerlenmenin gelecek beş yılda 55 bin dolara kadar tırmanacağını söyleyen Wall Street stratejisti Tom Lee’ye göre, yatırımcılar Bitcoin’i altın yerine geçecek bir yatırım aracı olarak görmeye başlıyorlar. Miktarının sabit olması da Bitcoin’in değer kaybetmesine engel olacak bir faktör.[2]

[1] Nuroğlu, E.(2017).  http://www.dunyabulteni.net/manset/413362/nedir-bu-bitcoin-hakkinda-kim-ne-diyor-analiz  date Access: 12.12.2017.

[2] Nuroğlu, E.(2017).  http://www.dunyabulteni.net/manset/413362/nedir-bu-bitcoin-hakkinda-kim-ne-diyor-analiz  date Access: 12.12.2017.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here