Rusya destekli ayrılıkçı grupların kontrol sağladığı Ukrayna’nın Doğusu’ndaki, Lugansk ve Donetsk’teki son durum bilgilerini ve infografikleri yazı başlığı altında güncel olarak takip edebilirsiniz.
2014’ten bu yana Ukrayna’nın Doğusu’nda, Rus destekli ayrılıkçı gruplar ile Ukrayna Ordusu arasında çatışmalar devam ediyor.

 

 


7 Nisan 2021

Donbass bölgesinde ateşkes, son 4 gün içinde 1550 kez ihlal edildi.

Son çatışmalarda 2 Ukrayna askeri öldü.

Ukrayna güçlerinin bombardımanı neticesinde, Dokuchaevsk ilçesinin su altyapısı kullanılamaz hale geldi.

Donbas Son Durum Haritası

Donbas'ta Son Durum 41

02 Nisan 2021

Rusya’nın Donba02s temas hattı ve Kırım’a 28 tabur yığması üzerine, Kuzey Akım 2 hattı Polonya ve ABD’nin hedefinde. Rusya’nın, Rus Ulusal Günü’ne kadar bitirmek istediği boru hattını inşa eden şirket, gemilerinin denizaltı ve savaş gemileri tarafından taciz edildiğini duyurdu.

Donbas'ta Son Durum 42

 

01 Nisan 2021

Ukrayna Genelkurmay Başkanı, ülkenin silahlı kuvvetlerinin Donbas‘taki ayrılıkçı isyancıları yok etmek için kapsamlı bir saldırı başlatacağını duyurdu.

Donbas'ta Son Durum 43


04 Temmuz 2019

Donbas'ta Son Durum 44

29 Aralık 2018: Rusya, Kırım sınırını çitle kapattı. Rusya, Kırım yarımadası ile Ukrayna ana karası arasında sınırı ayıran güvenlik çiti inşasını tamamladı. 60 kilometre uzunluğundaki çit, kamera ve sensörlerle donatıldı.
27 Aralık 2018: Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: ”Rus işgali durumunda, yedek birlikler hızla görevlendirilebilir.”
21 Aralık 2018: Ukrayna’lı milletvekilinin Rusya’ya savaş ilan etme girişimini değerlendiren Rus Senatör Frants Klintseviç, iki ülke arasında hiçbir savaşın olamayacağını belirtti.
20 Aralık 2018: Rusya, Kerç Boğazı yakınlarındaki Novorossiysk bölgesine askeri sevkiyat yaptı. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçikov, Ukrayna’nın savaş gemilerini bir kez daha Kerç Boğazı’na gönderme hazırlığında olduklarını açıkladı.
18 Aralık 2018: Rus Savunma Bakanlığı, Kırım’a 10’dan fazla Sukhoi SU-27 ve SU-30 savaş uçağı konuşlandırdığını açıkladı.
16 Aralık 2018: Rusya, Ukrayna sınırındaki Taganrog kentine zırhlı araç takviyesi yaptı. Ukrayna, S-300 bataryalarını Odessa kırsalına yerleştirdi.
14 Aralık 2018: 17. Ukrayna Zırhlı Tugayı, Donbass’a 5 km içeri girdi. Donetsk Halk Ordusu kuvvetleri bir çok noktadan geri çekildi. Bölgedeki havalanı’nda çatışmalar yaşandı.
Donbas'ta Son Durum 45
(14 Aralık)
11 Aralık 2018: Ukrayna/Odessa’dan çok sayıda zırhlı araç/tank, Donbass’a sevk edildi.
Donbas'ta Son Durum 46
11 Aralık itibariyle Ukrayna sınır hattında bulunan, Rus güçleri
8 Aralık 2018: Rusya, Kerç Boğazı Köprüsü’nden çok sayıda zırhlı aracı Kırım’a nakletti.
7 Aralık 2018: Dün gece Mariupol sektörüne yakın noktada bulunan Vodyane bölgesinde Ukrayna Ordusu ile Rus destekli ayrılıkçı gruplar arasında yoğun çatışma çıktı. Ukrayna Ordusu tarafından Mariupol’a çok sayıda T-64 tank sevkiyatı yapıldı. Donbas’da Ukrayna Ordusu’na 16 saldırı düzenledi.1 Ukrayna’lı asker yaralandı, 1 terörist öldürüldü.
6 Aralık 2018: Rusya tarafından Rostov’a, çok sayıda zırhlı araç/askeri birlik sevk edildi. Ukrayna, hava indirme tugayını Mariupol’a sevk etti. Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna ve Rusya arasında Dostluk, İş birliği ve Ortaklık Anlaşması’nı feshetti. ABD Savunma Bakanlığı, ABD ve müttefiklerinin, Ukrayna-Rusya krizinde Ukrayna’ya desteklerini göstermek üzere “Açık Semalar Antlaşması” kapsamında Karadeniz’de uçuş yaptığını açıkladı. Rusya tarafından Rostov’a, çok sayıda zırhlı araç/askeri birlik sevk edildi.
4 Aralık 2018: Kırım’daki Rus Askeri Üsleri’nden çok sayıda zırhlı araç, Kırım’ın kuzey bölgelerine sevk edildi. Dün gece Ukrayna Ordusu tarafından çok sayıda tank trenlerle, Mariupol bölgesine sevk edildi. Dün gece Donetsk Halk Cumhuriyeti, çok sayıda zırhlı aracı Mariivka bölgesine sevk etti. Donbas’ta Ukrayna Ordusu’na 14 saldırı düzenledi. 2 Ukrayna’lı asker yaralandı, 3 terörist öldürüldü.
Donbas'ta Son Durum 47
Ukrayna’nın etrafı, Rusya’nın zırhlı ve mekanize tümenleri ile sarılı.
3 Aralık 2018: Ukrayna’da askeri seferberlik başladı. Bugün itibariyle yedek askerler, orduya alınmaya başlandı. Ukrayna Ordusu, Chernihiv bölgesinde 10 günlük düzenleyeceği tatbikatı bugün başlattı. Tatbikata yerel milis gruplar da katıldı. Tatbikata çok sayıda zırhlı araç ve askeri birlik katıldı. Tatbikat’ta kara ve hava unsurları yer aldı. Donbas’ta Ukrayna Ordusu’na 7 saldırı düzenledi. 3 terörist öldürüldü.
2 Aralık 2018: Rus Silahlı Kuvvetleri’nden yaklaşık 100 asker (Motorize Piyade Birliği) ve 10 tank, Donbass’a geldi. Donbas’ta Ukrayna Ordusu’na 15 saldırı düzenledi. 2 terörist öldürüldü.
1 Aralık 2018: 29 Kasım Perşembe gecesi Donbas’ta, Ukrayna Ordusu ve Rus destekli ayrılıkçı gruplar arasında çıkan çatışma esnasında Ukrayna’lı bir asker (Sergiy Prodaniuk), kayboldu. Rutenler, gönüllü olarak Ukrayna Ordusu’nun yanında Rusya’ya karşı olası bir savaşa katılmaya hazırlanıyor. Ukrayna Ordusu, Azov Denizi yakınlarında tatbikata başladı. Ukrayna Ordusu, Donbass bölgesine 3 tren zırhlı araç/askeri birlik sevk etti. 25’inci hava tugayından ikinci paraşüt taburu ve zırhlı araçlar, Yasynuvata’ya, (Yasinovataya) 10 kilometre uzaklıktaki Keramik köyüne ulaştı. Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin Savunma Bakanı Yardımcısı Eduard Basurin, Ukrayna’nın, Aralık ayında Rusya ile savaşa gireceğini ve Ukrayna’nın büyük bir saldırı başlatacağını söyledi. Poroşenko: ”Rusya, Ukrayna’yı kuşattı. Bizimle savaşa hazırlanıyor.” Poroşenko:”Ukrayna’nın çevresinde, Donbass ve Kırım’da, yaklaşık 80 bin Rus askeri, 1,400 civarında topçu ve füze sistemi, 900 tank, 2.300 zırhlı araç, 500 uçak ve 300 helikopter bulunuyor. ABD Silahlı Kuvvetleri’nden 6 kişilik bir heyet, Ukrayna’nın Doğusu’ndaki Kramatorsk bölgesine geldi.
30 Kasım 2018: DNR Genelkurmay Başkanlığı: ”Ukrayna, Donetsk sınırına 500 tank ve 70.000 asker sevkiyatı yaptı. Saldıraya geçecekler.” Ukrayna, Rusya ile sınır hattındaki Novoazovsk kasabasına, 17. zırhlı tugay, 13. mekanize tugayı ve 28. mekanize tugayı’nı sevk etti. Sivastopol açıklarında, Rus donanmasına ait devriye atan Denizaltı görüldü.
Rusya’nın, Kırım’a Konuşlandırdığı S-400 & S-300 HSS’nin Menzili

Donbas'ta Son Durum 48

29 Kasım 2018: Ukrayna Türkiye’den boğazlarını Rus gemilerine kapatmasını istiyor. Ukrayna Donanma Komutanı Igor Voresenko bunun Montrö Boğazlar Sözleşmesine göre mümkün olduğunu söyledi. Rusya, Kırım’a yeleştirdiği son HSS ile menzilini büyülttü. Ukrayna, tüm yabancı vatandaşlar için Kırım girişini kapatmaya karar verdi. Rusya tarafından tutuklanan Ukraynalı Denizciler, Moskova’ya sevk edildi. Kırım/Simferopol’de bulunan Kiev bölge mahkemesi, 9 Ukrayna’lı Denizci’yi de tutukladı. (Rusya’nın esir aldığı 24 Ukrayna Denizcisi’nin tümüne tutuklama kararı verilmiş oldu.) Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: “Almanya en yakın müttefiklerimizden biri ve NATO ülkelerinin Ukrayna’ya yardım ve güvenlik sağlamak için Azov Denizi’ne gemilerini yollamaya hazır olduğunu umuyoruz. Rusya’nın bu saldırgan politikasını kabul edemeyiz. İlk Kırım, sonra Doğu ukrayna ve şimdi de Azov Denizini istiyor. Almanya da kendisine şunu sormalı: Durdurmazsak, Putin’in bir sonraki adımı ne olacak?”
Rusya Tarafından Kırım’a Konuşlanan S-400 HSS’nin Tarihi ve Konumları

Donbas'ta Son Durum 49

28 Kasım 2018: Rusya’nın, 1 gün önce Kırım’a gerçekleştirdiği askeri sevkiyat, (Anti-gemi füze sistemi) bugün itibariyle Sivastopol’e ulaştı. Rusya’nın, Volgograd bölgesinde yaklaşık 50 kadar askeri sağlık personeli, savaş durumunda yapılacak sağlık hizmeti eğitimini aldılar. Eğitimin sloganı: “Her sağlık görevlisi, savaş alanında aşırı ve olağandışı durumlarda güvenle hareket etmek zorundadır. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: ”Rusya ile sınır hattımızdaki Chernihiv bölgesine askeri birliklerimizi konuşlandıracağız. Sınırlarımızı koruyacağız, böylece düşman askerleri topraklarımıza giremeyecek. NATO kaynaklarından aldığımız istihbarat bilgilerine dayanarak, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca çok sayıda asker konuşlandırdığını öğrendik, bunun tüm kanıtları var.” Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, sıkı yönetim kanunları kapsamında 40 yaşın altındaki tüm yedek askerlerin, yarından itibaren askere alınacağını söyledi.
Dün gece Donbass’ta, Rus destekli ayrılıkçı gruplar tarafından Ukrayna Ordusu’na 18 kez saldırı düzenlendi. 3 terörist öldürüldü. Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin ikinci ”Devlet Başkanı” Denis Vladimiroviç Puşilin oldu. Ukrayna Ordusu, Donbass’ta ayrılıkçı grupların kontrolünde bulunan Bakhmutka kasabasını yoğun şekilde top atışları ile vurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko Chernihiv (Çernigiv) Bölgesi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın 169. eğitim karargahını ziyaret etti. Poroşenko: “Rusya ile savaşırsak, bu bölge kesinlikle hazırlıklı olmalıdır. Onlara Ukrayna’yı işgal etme şansı vermeyeceğiz. Düşmanı yenmek ve Ukrayna topraklarını korumak için askeri eğitimlerimizi geliştirmemiz ve etkili bir hazırlık yapmamız gerekiyor. Zafer elbette bizim olacak. Çünkü topraklarımız, halkımız ve bayrağımız için mücadele veriyoruz.”
27 Kasım 2018: Dün gece Donbas’ta, Ukrayna Ordusu ve Rus destekli ayrılıkçı gruplar arasında çatışmalar yoğun olarak Kalinovo, Krasny Yar, Sokilnyky ve Mariivka bölgelerinde yaşandı. 2 Ukrayna’lı asker yaralandı, 4 terörist öldürüldü. Rus mahkemesi, esir alınan 23 Ukrayna’lı Denizci’den 2’sini, Rusya Ceza Kanunu’nun 322’nci maddesinin 1. fıkrası kapsamında 25 Ocak’a kadar tutuklama kararı aldı. Rusya, Anti-Gemi füze sistemlerini Kerç Boğazı’nın girişine yerleştirmek için Kırım’a sevkiyat yaptı. Ukrayna Ordusu, Rus desteklik ayrılıkçı grupların işgal ettiği Donbass bölgesinin sınır hattına çok sayıda tank/zırhlı araç gönderdi. Ayrıca bölgeye destek olarak, 200 Ukrayna askeri gönderildi.
Ukrayna’nın, 10 bölgesinde Sıkı Yönetim ilan edildi

Donbas'ta Son Durum 50

26 Kasım 2018: Ukrayna/Odessa’dan çok sayıda zırhlı araç/füze sistemleri, Doğu’ya (Donbass) naklediliyor. Yönetim, ülkede 25 Ocak 2019’a kadar savaş hali ilan etti. Sıkıyönetim Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanı Poroşenko, Kısmi Seferberlik ilanı edilmesini ve Ordu’ya savaş durumuna geçmesini söyledi. Meclis’in tüm yetkisi, Poroşenko’ya geçti. Ukrayna’da, tüm partilerin siyasi faaliyetleri geçici olarak durduruldu.Ukrayna, hava savunma sistemlerini aktif hale getirdi. Doğu’ya, zırhlı araçlar ve askeri birlikler gönderilmeye devam ediliyor. Yedek askerler, Ordu’ya çağırıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüştü.
Soltenberg, Brüksel’de büyükelçiler düzeyinde NATO-Ukrayna komisyonunu toplama karar aldı. Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya’nın hemen Kerç Boğazı’nı açmasını ve rehin aldığı Ukrayna’lı Mürettabatlar’ı serbest bırakmasını talep etti. Ukrayna/Kharkiv’de, Ukraynalı bir grup Rus konsolosluğu önünde Rusya’yı protesto ederek, Rus bayrağını yaktılar ve konsolosluğa meşale attılar. Donbass bölgesinde (Donetsk/Luhansk) ve Rusya’nın sınır hattındaki Rostov kasabasındaki Rus milis grupları savaş durumuna geçti. Donbass’ta, Ukrayna Ordusu ile Rus destekli ayrılıkçı gruplar arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Rusya, esir alınan 23 Ukrayna’lı Denizci’yi ve ele geçirdikleri 3 Ukrayna Gemisi’ni serbest bırakmayı reddetti. Rusya: ”Denizciler ve Gemiler, Kırım’da kalacak.”
25 Kasım’da Rusya Tarafından, Esir Alınan Ukrayna’lı Denizciler

Donbas'ta Son Durum 51

25 Kasım 2018: Azak Denizi’nde Rus savaş gemileri ile Ukrayna savaş gemileri karşı karşıya geldi. Rusya’ya ait savaş gemileri Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulunurken, bir Ukrayna gemisi hasar gördü. Rusya: ”Savaş gemilerimiz, Rusya kara sularını ihlal eden Ukrayna savaş gemilerine müdahale etti.” Ukrayna: ”Rus savaş gemisi, ordumuza ait römork gemisini mahmuzladı. Geminin ana motoru, dış yüzeyi ve cankurtaran sandalı hasar aldı.” Ukrayna savaş gemileri Kerç Boğazı’ndan ayrılarak 20 deniz mil’i uzaklığa geçtiler . 5 Rus SU-30 ve 2 SU-25 savaş uçağı, Mariupol üzerinde alçak uçuş yaptı. Rusya, Kerç Boğazı’nı tüm gemilere kapattı ve Kerç Boğazı’na yaklaşan tüm gemilerin vurulacağını belirtti.
Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko, Rus gemileri ile olası bir çatışmaya hazır olduklarını açıkladı. Rusya, Ukrayna’nın Mariupol limanının Azak Denizi’nden Karadeniz’e tek çıkış noktası olan Kerç Boğaz’ını kapatarak, Ukrayna’nın en önemli ticaret ve liman kenti Mariupol’u, abluka altına aldı. Rus tankları, sınır kasabası Zawiknik’e (Zavitne) girdi . (Zawiknik kasabası, Mariupol yakınlarında Ukrayna’ya ait sınır kasabası.) Ukrayna, BMGK’ya başvurdu. Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Donanma Komutanlığı’na Azak Denizi’nde bulunan tüm savaş gemilerini terk etmelerini, Rus Donanması’na teslim edilmesini ve aksi halde bütün gemilerin batırılacağını söyledi.
Rus Özel Kuvvetleri, 2 küçük zırhlı topçu teknesini ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin bir römorkörünü ele geçirdi. 23 Ukrayna Denizci’si esir alındı. Ukrayna donanmasına ait “Berdyansk” adlı topçu teknesi, Rus gemileri tarafından vuruldu. Çatışmalar da 2 Ukrayna askeri yaralandı. Azak Denizi ve çevresi, hava uçuşlarına kapatıldı.  Ukrayna Savunma Bakanlığı sitesine siber saldırı yapıldı. Ukraynalı’lar, Kiev’de Rus Büyükelçiliği önünde toplandılar.
Ukrayna Hava Kuvvetleri savaşa hazır hale getirildi. Ukrayna, ülkedeki tüm askeri birliklere “Savaşa hazır ol” emri verdi. Rusya , güneydeki askeri birliklere “Ukrayna savaş ilan ederse, işgali başlatın” talimatı verdi. Ukrayna Donanması’na bağlı gemiler, Karadeniz’e açıldı. Rus savaş uçakları 1, Ukrayna savaş gemisini daha vurdu.  Ukrayna, Donbass’taki Rus destekli ayrılıkçı grupları top atışları ile vurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko: “Yedek askerler, orduya çağırılmaya hazır olmalıdır.” Şu ana kadar 23 Ukrayna’lı Denizci kayıp, 2’si ağır yaralı olmak üzere toplam 6 Ukrayna askeri yaralı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Yönetim Binasının tüm girişleri kapatıldı ve koruma altına alındı. Savaş kabinesi görüşmeler yürütülürken acil duruma geçildi. Ukrayna Demiryolları’nın ikinci bir emre kadar sadece askeri amaçlı belirtildi. Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanı Turchynov : “Olaylarla ilgili bilgileri duyduk ve bunun Rusya’nın Ukrayna’ya karşı bir savaş tutumu olduğu sonucuna vardık. Konseyi savaş durumuna geçmek için topluyoruz.” Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 16 saldırı düzenlendi. Ukrayna’lı 2 asker yaralandı, 4 terörist öldürüldü.
Rusya’nın, Kırım’a Konuşlandırdığı Kara, Deniz ve Hava Unsurları

Donbas'ta Son Durum 52

Donbas'ta Son Durum 53

Donbas'ta Son Durum 54

24 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 11 saldırı düzenlendi. Ukrayna’lı 2 asker yaralandı, 2 terörist öldürüldü.
23 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 4 saldırı düzenlendi.
22 Kasım 2018: Donbass’ta, Ukrayna ordusuna 11 saldırı düzenledi. 1 Ukrayna’lı asker yaralandı, 1 terörist öldürüldü. Ukrayna merkezli Bilgi Direnişi OSINT topluluğunun koordinatörü Dmytro Tymchuk, bölgedeki ayrılıkçı grupların Rus işgali altındaki Horlivka kasabası yakınlarında güçlendirildiğini söyledi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden İstihbarat Komutanı Binbaşı Vitaliy Kuznetsov, Donbas’taki (Donetsk) çatışmalarda öldürüldü.
21 Kasım 2018: AGİT Özel İzleme Misyonu, Ukrayna’nın Doğusu ile ilgili gözlemler sonucunda bir rapor yayınladı. 1 Ocak’tan bu yana bölgede 43 sivilin öldüğünü, 173 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ukrayna İstihbarat Teşkilatı (JFO): “Donbass bölgesinde İstihbarat raporlarına göre, 4 terörist öldürüldü.”
20 Kasım 2018: Donbass’ta Rus yapımı Orlan-10 insansız hava aracı, Ukrayna Ordusu tarafından düşürüldü. Ukrayna İstihbarat Teşkilatı (JFO): ” Donbass bölgesinde 3 terörist öldürüldü. Donbass’ta, Ukrayna Ordusu’na 21 saldırı düzenledi ve 3 Ukrayna’lı asker yaralandı.
19 Kasım 2018: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri: ”Donbass’ta, Ukrayna Ordusu’na 16 saldırı düzenlendi. 3 terörist öldürüldü.”
18 Kasım 2018: Donbass’ta, Ukrayna Ordusu’na 8 saldırı düzenlendi. 1 Ukrayna’lı asker öldü.
17 Kasım 2018: Donbass’ta 1 Ukrayna’lı asker çatışma da öldü.
16 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 16 saldırı düzenlendi. 2 Ukrayna’lı asker yaralandı. 3 terörist öldürüldü.
14 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 8 saldırı düzenlendi. 2 terörist öldürüldü.
13 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 9 saldırı düzenlendi. 1 Ukrayna’lı asker yaralandı. 1 terörist öldürüldü.
12 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 7 saldırı düzenlendi. 2 terörist öldürüldü.
10 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 3 saldırı düzenlendi. 2 Ukrayna’lı asker öldü, 1 asker ise mayın patlaması sonucunda yaralandı. 2 terörist öldürüldü.
9 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 14 saldırı düzenlendi. 2 Ukrayna’lı asker yaralandı, 1 terörist öldürüldü.
8 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 19 saldırı düzenlendi. 2 terörist öldürüldü.
7 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 19 saldırı düzenlendi. 1 Ukrayna’lı asker yaralandı, 2 terörist öldürüldü.
5 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 18 saldırı düzenlendi. 1 Ukrayna’lı asker öldü, 3 terörist öldürüldü.
4 Kasım 2018: Donbass’ta, 3 terörist öldürüldü.
3 Kasım 2018: Donbass’ta Ukrayna Ordusu’na 18 saldırı düzenlendi. 2 Ukrayna’lı asker yaralandı.
14 Kasım 2018
2004 yılında Ukrayna’da gerçekleşen sokak olayları, alevlenmiş ve yönetimin el değiştirmesiyle sonuçlanmıştır. Rusya yanlısı Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç’in gerçekleşen genel seçimleri kazanması ve muhalefet lideri Victor Yuşçenko’nun Lugansk ve Donetsk’te seçimlere hile karıştırılması iddialarını gündeme getirmesiyle Yanukoviç iktidarı devrilmiştir. Yönetim Yuşçenko taraftarlarının eline geçmiştir.
Ukrayna/Kiev’de Konuşlu İskender Füzelerinin Menzili

Donbas'ta Son Durum 55

Ukrayna’nın İçinden Geçen, Rus Doğalgaz Boruları

Donbas'ta Son Durum 56

Ukrayna ve Rusya’nın, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Yetki Alanları

Donbas'ta Son Durum 57

Ukrayna Savaşı’nın 3 Yıllık Kayıp Bilançosu (Sivil/Asker/Milis)

Donbas'ta Son Durum 58

Rusya’nın, Ayrılıkçı Gruplara Sağladığı Askeri Destek

Donbas'ta Son Durum 59

Rusya’nın, Ukrayna’ya Düzenlediği Bombardıman Sayısı (2017)

Donbas'ta Son Durum 60

Ukrayna’nın Sivil&Askeri Kayıpları
Donbas'ta Son Durum 61
Rusya-Ukrayna Savaşı
Donetsk ve Luhansk’ta, Rusya’ya Bağlı Askeri Kuvvetler

Donbas'ta Son Durum 62

Rusya’nın, Kırım’daki Askeri Varlığı
Mart 2014’te, Özerk Kırım Cumhuriyeti’ndeki insanların büyük çoğunluğu “Rusya ile yeniden birleşme” için referanduma gittiler. Referandumun sonuçlanması ile Kırım, Rusya Federasyonu’nun bir parçası haline geldi.
Ukrayna’nın toplam nüfusunun %17’sini, Kırım’daki nüfusun ise %58’ini oluşturan Ruslar çoğunlukla doğu ve güney bölgelerde yaşamaktadır.

Donbas'ta Son Durum 63

Ukrayna’da Yaşayan Rus Kökenli Vatandaşlar’ın Kentlere Göre Dağılımı

Donbas'ta Son Durum 64

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here