Doğu Akdeniz’de İsrail,Mısır,Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin attığı adımlar, önümüzdeki süreçlerde suları daha da ısındıracaktır. Rum Yönetimi’nin tek taraflı hamleleri, İsrail ve Yunanistan’ın bölgedeki tutumları ve Mısır’ın Akdeniz politikaları, Türkiye’nin bölgede sıkıştırılmasına yöneliktir. İsrail, Mısır, Yunanistan ve Rum yönetimi arasında icra edilen tatbikatlar, imzalanan anlaşmalar ve yapılan işbirlikleri Türkiye,KKTC aleyhtarlığı yönündedir.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 17

İsrail Faktörü

İsrail’in bölgedeki güvenlik algısı, aynı zamanda İran’a yöneliktir. Geçtiğimiz günlerde Netanyahu, İran’ın balistik füzelerinin kendilerine tehdit oluşturduğunu söylemişti. Yunanistan, Rum Yönetimi ve Mısır’dan bölgesel birlik anlamında destek talep etti. İsrail, Akdeniz’de yeni müttefikler aramaktadır. Güvenlik,Ekonomi ve Enerji alanında bölge devletleri ile devam eden işbirliği neticesinde, bölgede etkin rol oynamaya çalışmaktadır. İsrail’in, Akdeniz’deki enerji yatırımları da dikkat çekmektedir.

2010’da İsrail’in deniz açıklarında Tamar, Leviathan ve yeni keşfedilen doğalgaz sahaları neticesinde, İsrail’in jeopolitik önemi artmıştır. İsrail ve Rusya görüşmelerini bölgedeki işbirliği açısından ele aldığımızda, Rusya’nın da yeni enerji yatırımlarını Akdeniz’de görebiliriz. İsrail, bölge devletlerine ekonomi ve siyasi alanda baskılar uygulamaktadır. İsrail, Rum Yönetimi üzerinden Ada’da askeri alanda gelişmeye çalışmaktadır. ABD’deki Yahudi ve Yunan lobileri, Akdeniz’deki enerji yatırımlarının Türkiye’yi zayıflatacağını söylemektedir.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 18

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz,’in 28 Temmuz 2015’teki Lefkoşa konuşmasına değinelim. Bakan Steinitz, “İsrail’de tesis edilen stratejik diyalog çerçevesinde enerji konuları ve özellikle de Kıbrıs ile İsrail doğalgazının Batı pazarlarına taşınması projesi ele alınacak. Lefkoşa bu konuda İsrail’den somut projeler bekliyor. Kıbrıs hükümeti denizaltı boru projesinin bir an evvel gündeme taşınmasını hedefliyor.”

Yunanistan’ın Savunma Projeleri

Ekonomik bunalımdan bir türlü çıkamayan Yunanistan, yaklaşık 3 senedir savunma alanında yenilenme ve modernizasyon yaşamaktadır. Savunma projeleri ile askeri alanda yenilikler yapan Yunanistan, bölge devletleriyle de tatbikat faaliyetleri uygulamaktadır. Elindeki savunma sistemlerinin yenilenmesi için bu çalışmaları yürüten Yunanistan, bir yandan da maliyeti düşük, fakat caydırıcılığı etkin olan sistemler üzerinde duruyor.

Ege ile Akdeniz’deki etkisini sürdürmek ve güvenliğini korumak amacıyla ordusunda da birtakım düzenlemeler yaptı. Yunanistan, bölgedee söz sahibi olmak için savunma ve güvenlik politikalarını öne çıkararak, İsrail, Mısır ve Rum Yönetimi ile işbirliğini geliştiriyor. AB ve NATO ile de etkin diplomasi yürüten Yunanistan’ın savunma alanındaki projeleri önümüzdeki süreçlerde de artacaktır.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 19

Ege Adaları’nda silahlanma ve bölge devletleri ile askeri stratejiler yürüten Yunanistan, bir yandan da Türkiye’ye göz dağı vermeye çalışmaktadır. Yunanistan, Kardak Krizi’nden sonraki süreçte hava kuvvetlerine ve hava sistemlerine ağırlık vermiştir. Ekseret Ege Adaları’ndaki, Yunan/Rum milis kuvvetleri de bu sürece dahildir. İsrail ile hızla gelişen diplomatik ve askeri ilişkiler neticesinde, Akdeniz ve Ege’de ortak tatbikatlar icra edildi.

Rum Yönetimi’nin Akdeniz Stratejisi

Rum Yönetimi gerek bölgede, gerekse uluslararası arena da tek tarafı adımlar atarak bencil ve düşmanca politikalar izlemektedir. Ada’yı tek başına temsil ettiğini varsayarak, uluslararası örgütlere katılıyor, anlaşmalar imzalıyor. Özellikle bölgede hidrokarbon ve doğalgaz keşiflerinin ardından, deniz hukukuna aykırı adımlar atmaktadır. Tespit edilen doğalgazın çıkarılması ve pazarlanması konusunda tek taraflı adımlar atarak, şirketlerle ve devletlerle masaya oturuyor.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 20

Rum Yönetimi, 2004’te Akdeniz’de 24 mil genişliğinde bitişik bölge ve 200 mil genişliğinde Münhasır Ekonomik Bölge ilan etti. Günümüzde de bu tür girişimlerde bulunarak, haksız çabalarını devam ettiriyor. Ayrıca KKTC’nin deniz güvenliğini de ihlal etmiş oluyor. Rum Yönetimi, Afrodit bölgesinde iştah kabartan derecede doğalgaz rezervleri keşfetmişti. (Amerikan Noble Energy şirketi bu bölgede yüzde 70, İsrail’li Delek ve Avner şirketleri ise yüzde 30 paya sahip.)

Rum Yönetimi, İsrail ve Mısır birbirleriyle doğalgaz ihracatında rekabet halindeler. Mısır’ın deniz açıklarındaki Zohr yatağında önemli derece de doğalgaz keşfedilmiştir. Bu durum önümüzdeki süreçlerde, İsrail ve Rum Yönetimi’ni üçlü ilişkilerde olumsuz etkileyecektir.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 21

Sonuç Olarak;

Akdeniz’deki enerji yataklarının keşfedilmesi ve Kıbrıs sorununun devam etmesi aynı zamanda, bölge devletlerinin jeopolitiğine güç ve önem kazandırmıştır. Kıbrıs sorunu, bölgesel hatta küresel bir soruna dönüşmüştür. Bu sorunun devam etmesini ve kalıcı olmasını isteyenler, bu sorunu çözmede rol oynayan aktörlerdir. Rum Yönetimi, İsrail, Yunanistan ve Mısır, Akdeniz’de enerji ve askeri alanda işbirliğini her geçen gün arttırmaktadır.

Türkiye ve KKTC’yi Akdeniz’de yalnızlaştırma hedeflerini, hem siyasi hem de enerji alanında sürdürmektedirler. Türkiye’nin, bölgedeki enerji yatırımları arttırılmalı ve askeri alandaki hedefleri bir an önce hayata geçirilmelidir. Ada üzerinde uzun vadeli stratejik hesaplar yapılmalı ve uluslararası örgütlerle diplomasi ayağı doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Kıbrıs sorunu sekteye uğramaya devam edecek ve zaman zaman Rum Yönetimi ile gerilimler artacaktır.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 22

BM, AB ve diğer uluslararası örgütler, kuruluşlar Ada’ya istikrar getirecek stratejiler izlememektedir. Bölgedeki doğalgazın Türkiye tarafından çıkarılması,işletilmesi ve pazarlanmasını, Rum Yönetimi tehdit ve tehlike ile karşılamaktadır. Rum Yönetimi, enerji ve deniz güvenliğini ele alarak diğer devletleri de bölgeye dahil etmek istiyor. Türkiye’yi güneyden çevreleyen bu adım, hem stratejik olarak hem de jeopolitik olarak dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Doğu Akdeniz Boru Hattı projesi ile de, Türkiye’nin bölgede enerji üzerinde ayağı kesilmeye çalışılıyor. Yunanistan,İsrail ve Rum Yönetimi, Ada üzerinde de Türkiye’nin aleyhine yönelik adımlar atmaktadır. Türkiye’nin elindeki en önemli kozlardan biri de NATO’da bulunmasıdır. NATO’dan çıktığını düşünürsek, Yunanistan’ın ve Rum Yönetimi’nin tacizlerine maruz kalacağını da hesap etmeliyiz. Ada’daki askeri varlığımızı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi arttırmalıyız.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 23

Ada’da öncelikli olarak deniz ve enerji saha güvenliğini sağlamak maksadıyla, deniz üssü inşa etmeliyiz. Türkiye bölgedeki askeri tatbikatları ve faaliyetleri hızlandırarak, Rum Yönetimi-Yunanistan-İsrail üçlüsüne bölgedeki varlığımızın rolüne ilişkin etkili manevralar yapabiliriz. Rum Yönetimi ve Yunanistan, müzakerelerin sonlandırılmasını, Türkiye’nin garantörlüğünün sonlandırılmasını ve Ada’daki askerlerimizin çekilmesini istemektedir.

Başta Mustafa Akıncı ve ülkedeki diğer siyasiler birleşerek , Rum Yönetimi’ne karşı kararlı bir şekilde ortakça tavır almak zorundadır. KKTC’deki siyasilerin, Rum Yönetimi’ne hiçbir şekilde taviz vermemeleri gerekir. Kıbrıs Türk Halkı dayanışma içinde ortak hareket ederek, Rum tarafının sözlü tacizlerine ve tehditlerine karşı, sivil toplum örgütlerini arttırmalıdır. Türkiye bu süreçte, garantörlüğünü tehlikeye atacak politikalar üretmemekte ve daima Kıbrıs Türk Halkı’nın menfaatlerini düşünür adımlar izlemektedir.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs: Güvenlik Paradoksu 24

KAYNAKÇA

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/guney-kibris-rum-yonetimi-yunanistan-israil-uclu-zirvesi-yapildi/1139126

https://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/201507281016812642/

https://www.dw.com/tr/israil-yunanistan-ve-k%C4%B1br%C4%B1s-i%C5%9Fbirli%C4%9Fini-derinle%C5%9Ftiriyor/a-43706717

https://www.gundemkibris.com/rum-basini/yunanistan-disisleri-bakani-ndan-carpici-iddia-h260381.html

https://www.gundemkibris.com/rum-basini/misir-dan-guney-kibris-a-destek-h260087.html

https://www.aa.com.tr/tr/analiz-haber/yunanistanin-silahlanma-hamleleri/989047

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here