Doğu akdeniz özelinde yaşanan gelişmeleri anlık olarak bu başlık altında takip edebilirsiniz. 

24.10.2020

Doğu Akdeniz’de Türk ve Yunan donanması karşı karşıya geldi.
Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 17

-İsrail Doğu Akdeniz’de bir kez daha Yunanistan’a desteğini açıkladı İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat, Tel Aviv yönetiminin Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanı konusunda Yunanistan’ın yanında olduğunu yineledi.

23.10.2020

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Yunanistan ve Türkiye gelecek hafta yapmayı öngördükleri askeri tatbikatları iptal ettiler. Türkiye ve Yunanistan’ı bu tavırlarından ve yapıcı yaklaşımlarından ötürü tebrik ederim.

22.10.2020

Harita: Türkiye, Doğu Akdeniz’de Oruç Reis sismik araştırma gemisi için şimdiye kadar 5 Navtex yayınladı.

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 18

21.10.2020

Harita: Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisi için Meis’in batısında 21-27 Ekim tarihleri arasında yeni Navtex mesajı yayınladı.

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 19

 

02.10.2020

Mısır, İtalya ile 1.2 milyar euroluk anlaşmaya imza attı. Anlaşma 2 adet fremm sınıfı fırkateyn üretimini içeriyor. İlk gemi bu yıl sonunda, 2.gemi ise 2021 yılında Mısır Donanmasına teslim edilecek.

28.09.2020

Harita: 27 Eylül’de Yunanistan’ın Girit Adası’nda konuşlanan ABD Donanma gücünün uydu görüntüsü

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 20

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye bir Akdeniz ülkesidir. Burada tarih boyunca olduğu gibi bugün de misafir değil ev sahibiyiz.

Denizdeki gücümüze 12 milyar dolar yatırım Türk savunma sanayisi, Türkiye’nin “Mavi Vatan”daki gücünü artırmak için tüm hızıyla çalışıyor. Orta ve uzun vadede denizcilik projelerine yapılan yatırım 12 milyar doları bulacak.

Rum Basınına Göre AB’nin Türkiye Yaptırımını Angela Merkel Engelliyor Rum liderin Anastasiadis Türkiye’ye yaptırımlarda ısrar ettiği ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bunu frenlediği ifade edildi.

Yunanistan, Girit Adası’ndaki deniz üssünü büyütüyor Türkiye ile görüşmeye hazırlanan Yunanistan, bir yandan da askeri planları sürdürüyor. Atina, Girit Adası’ndaki deniz üssünü Marmaris’teki Aksaz Üssü’ne eş güçte olabilecek şekilde büyütmek için düğmeye bastı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Yunan mevkidaşı Dendias ile Selanik’te bir araya geldi “Tekrar Yunanistan’da olmak, ABD’nin zinde bir ortağı ile ortak stratejik bir vizyonu paylaşmak çok sevindirici. İkili ilişkilerimizin gücü tarihi bir noktada bulunuyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sevilla Haritasına sert tepki gösterdi Doğu Akdeniz Sempozyumu’na katılan Cumhurbaşkanı RTE, Sevilla Haritasına tepki göstererek “Kim nerede, nasıl bu haritanın çizgilerini çekti? Bizde hazırlar ve dünyaya sunarız. Zor işler değil bunlar” dedi

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 21

27.09.2020

Almanya’dan Güney Kıbrıs’a mesaj: “Vetoyu unut, Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına odaklan”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, #Azerbaycan‘ın yanında olduklarını açıkladı.

26.09.2020

ABD Senatörü Menendez: ABD’nin sessizliği Erdoğan’a yeşil ışık demek. Doğu Akdeniz’de direniş gösterilmedi. Erdoğan sınırları zorlamaya devam edecek.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü: “Atina Ege’deki Yunan adalarından askerlerini çekmeyi asla kabul etmez.”

Yunanistan’da yayımlanan Ta Nea gazetesi, Türkiye’nin Hayalet Şehir Kapalı Maraş’ı açarak Las Vegas yapmak istediğini yazdı.

İsrail-Lübnan Doğu Akdeniz sınır anlaşması hazırlığı Beyrut ile Tel Aviv arasında deniz sınırlarıyla ilgili görüşmelerin Amerikan himayesi altında yapılacağını duyurdu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Rodos ve Meis arasında 29 Eylül günü yapılacak olan atış tatbikatı için Navtex ilan etti.

25.09.2020

GKRY Lideri Nicos Anastasiadis: Türkiye, Kıbrıs MEB’inin yüzde 44’ünü talep ettiğinde kimin çıkarları göz ardı edilmiş oluyor? Türkiye, önce askeri işgal girişimiyle sonra da yasa dışı eylemleriyle Kıbrıs’ı kalıcı bir şekilde bölmeye çalışıyor.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel: Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini birçok aktör olumlu karşıladı; “Görüşmeye hazırız” dediler.

Anastasiadis’ten tuhaf Doğu Akdeniz teklifi: Paraları hesabınıza yatıralım Rum yönetiminin doğal gaz keşiflerinden elde edilecek her tür geliri, Kıbrıslı Türkler için bir emanet hesaba yatırmaya hazır olduklarını kaydetti.
AB Komisyonu Başkanı Leyen’in, Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile yaptığı görüşmede, “Doğu Akdeniz’de gerginliği azaltmaması ve Kıbrıs’a yönelik yasadışı faaliyetlere son vermemesi halinde AB’nin Ankara’ya karşı tedbir alacağı” konusunda güvence verdiği belirtildi.

Resim

24.09.2020

Yunan milletvekili Dimitris Kammenos “Yunanistan Lahey’e giderse, Meis Adası’nı kaybeder. ABD’nin Türkiye’den Yavuz gemisinin bölgeyi terk etmesini istemesi bir şey ifade etmiyor” dedi.

İsrail, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’na Birleşik Arap Emirlikleri’nin de katılması teklifinde bulundu.

23.09.2020

Emmanuel Macron, “Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye’den Avrupa’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, Libya ve Suriye’deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız.”

Almanya’dan Yunanistan’a uyarı: “Türkiye’ye yakın adaları uluslararası hukuka uygun olarak silahsızlandır. Önce üzerine düşen görevi yap sonra Türkiye’den iste.”

Siyaset Bilimci Akademisyen Theodoros Tsikas: ”Karasuları, hava sahası, Doğu Ege adalarının askerileştirilmesi ve FIR hattı sorunları için müzakereler daha uygundur çünkü karşılıklı tavizlere izin verilir.”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias: “Türkiye yaptırımlardan kurtulmak için uluslararası hukuka saygı göstermeli.”

NATO’dan Doğu Akdeniz açıklaması NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasındaki teknik görüşmelerde “iyi bir ilerleme” kaydedildiğini dile getirdi.

22.09.2020

Doğu Akdeniz sürecinin ardından başlayan Türkiye ile Yunanistan’ın NATO koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantılarının 5.’si bugün yapılacak.

21.09.2020

ABD Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan’ın iddia ettiği “sözde” kara sularına ilişkin “ABD, Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir” şeklinde bir açıklama yaptı. Yunanistan’da soğuk duş var şu an.

18.09.2020

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi için yeni Navtex yayınlandı. Barbaros, Kıbrıs açıklarında 18 Ekim’e kadar çalışmalarını sürdürecek.

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 22
kaynak: tskmap

17.09.2020

Atina merkezli Skai TV’de katıldığı programda açıklamalarda bulunan Yunanistan milletvekili Dimitris Kammenos, “Yunanistan Lahey’e giderse, Meis Adası’nı kaybeder” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır ile istihbarat düzeyinde görüşmeler var. Mısır’a, Libya ile yapılan anlaşma gibi bir anlaşma imzalayabiliriz dedik.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Meis’i İtalyanlara vermişiz, onlar da Yunanistan’a vermiş. Yanı başımızda, vermişiz. Geçmişteki anlaşmaları büyük başarı öyküsü diye ders kitaplarında, ilkokulda anlatmaya çalıştılar bizlere ama maalesef işte görüyoruz.

Türkiye’nin 27 Kasım 2019’da ‘Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşması’ yaptığı Libya Ulusal Mutabakat hükümeti başkanı Feyyaz Al-Serraç, Ekim ayı sonunda görevinden istifa edeceğini söyledi.

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 23

16.09.2020

İtalyan ENİ şirketi, Mısır’ın Akdeniz açıklarında 4 trilyon kübik fit yeni bir gaz rezervi keşfettiklerini duyurdu.

Yunanistan Ordusu’nun tatbikat yapacağı bölge Sakız Adası’nın Türkiye’ye bakan tarafında, Çeşme’nin karşısında.

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 24

15.09.2020

Yunan Basını Kathimerini: “Yunanistan, Genetik Yapısı Gereği Büyük Devletlerin Arkasına Saklanmaya Çalışıyor”

Yunanistan’da, zorunlu askerliğin Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde olduğu gibi Kara Kuvvetleri’nde de 12 aya çıkarılması ve 18 yaşında yapılması konuşuluyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Deniz yetki alanları konusunda Türkiye ile araştırma müzakerelerine derhal başlamaya hazırız.

Türk Deniz Kuvvetleri, yeni bir NAVTEX yayınlayarak Yunanistan’ın Sakız Adası’nı Lozan Barış Antlaşmasını ihlal ederek silahlandırdığını ilan etti.

Kıbrıs adası açıklarında çalışmalarını yürüten Yavuz sondaj gemisinin NAVTEX süresi, 12 Ekim 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Cihat Yaycı: Kardak bize 3.8 mil uzaklıkta. Türkiye 2018’de, 38.5 mil uzaklıktaki EGAYDAAK statüsündeki bir adadan Yunan bayrağını bir gecede indirmiş gelmiştir. Devlet bunun reklamını yapmadı.

Meis Adası Üzerine:

Cihat Yaycı: “Meis hariç bölgedeki diğer ada, adacık ve kayalıklar üzerinde Türkiye’nin egemenliği devam etmektedir. Bu gerçeklik Meis Adasının MEB’i olduğuna dair iddiayı ortadan kaldırır. Fener Adası ve Kara Ada, Meis’in batı, güney ve doğusunu kapatmaktadır.”

Doğu Akdeniz Son Durum ve Haritalar 25

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here