28 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında Doğu Akdeniz Politikasında yaşanan önemli gelişmeler ve diplomatik ilişkilerdeki önemli gündem maddelerinden oluşan ‘ Haftalık Haber Büllteni’
  • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Yunanistan, Türkiye’nin savaş tehditlerine müsamaha göstermez” açıklamasında bulundu.
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Bloomberg’de yayımlanan makalesinde, Türkiye’nin S-400 aldığı için artık güvenilir NATO müttefikliğinden çıktığı iddiasının temelsiz olduğunu, Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasından ABD ile AB’nin sorumlu olduğunu ifade etti.
  • Doğu Akdeniz Gaz Forumu, 2’nci Bakanlık Toplantısı İsrail’in de aralarında bulunduğu 7 ülkenin katılımıyla Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlendi.
  • Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü Misyonunun (BMBG) görev yönergesinin 6 aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin kararı alırken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) rızasının alınmamasının önemli bir eksiklik olduğunu bildirdi.
  • Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 29 Temmuz’da Kıbrıs’ın enerji alanındaki meydan okumaların tırmanmasına karşı Yunanistan ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteğini alacağını söyledi. Miçotakis ayrıca, bölgey eilişkin önceliklerinin ‘Türk işgalinin son bulması’ olduğunu açıkladı.
  • 30 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs Başbakanı Tatar, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in, “Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir” sözüne bu kez yazılı yanıt verdi, “Unutmasın ki cunta idaresinden kaçan babası, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinden sonra cuntanın çökmesi sonucu Yunanistan’a dönebilmiştir” dedi.
  • Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar, “45 yılın sonunda bakıyoruz ki KKTC, Türkiye’nin güvenliği için de fevkalade önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Tarih bunu asla silemez. Onun için buradan Kıbrıs’a gelip mesaj veren Yunanistan’ın Başbakanına sesleniyorum. Türk ulusu arkamızdadır. İstediğiniz kadar konuşun” ifadelerini kullandı.
  • 3 Ağustos’da Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz çalışmalarını Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etti. Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Andreas Mavroyannis, bu yönde BM’ye bir mektup gönderdi.

KAYNAKÇA

Sputnik Haber

BBC Haber

CNN Haber

Kıbrıs Gazetesi

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here