Tayvan, ABD, Çin ve muhtemelen diğer büyük güçleri içeren olası bir savaş için dünyanın en tehlikeli parlama noktası haline geldi. Joe Biden yönetimi bölgede topyekûn savaşı önlemek için stratejisini değiştirmeli ve netleştirmeli.

ABD’nin Tayvan’a yönelik stratejik hedefi, Tayvan’a bir Çin saldırısını tetiklemeden siyasi ve ekonomik özerkliğini, özgür bir toplum olarak dinamizmini ve ABD müttefiki caydırıcılığını korumak olmalıdır.

Nükleer süper güçler arasındaki herhangi bir açık çatışma, hem ülkeler hem de bölgedeki diğerleri için yıkıcı olabilir.

Seçimlerde savaş karşıtı bir duruş sergileyen Joe Biden, bu ayın başlarında Çin ile gelecekteki rekabetin çatışma yerine “aşırı rekabet” biçimini almasını beklediğini söyledi.

Çin, Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı adalar üzerinde devam eden gerilimler nedeniyle Japonya’nın karasularına iki sahil güvenlik gemisi gönderdi.

Biri topla donatılmış iki silahlı gemi, Çin’in üzerinde hak iddia ettiği Japonya’nın kontrolündeki ıssız Senkaku Adaları’na yakın yol aldı.

Donald Trump tarafından son haftalarında gizliliği kaldırılan bir Beyaz Saray belgesi, ABD’nin Tayvan’a saldırması durumunda doğrudan Çin’i ele geçirme planını ortaya çıkardı.

25 milyonluk bir ulus olan Tayvan, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Çin kontrolünden ayrıldı ve Çin İç Savaşı’nın ardından 1949’da asla teslim olmadı.

Sidney Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler profesörü Justin Hastings, Çin’in Tayvan hava sahasına tekrarlanan saldırılarının savunma güçlerini yıpratmak ve ABD’nin kararlılığını test etmek için tasarlandığını söyledi.

Prof Hastings:

“Barışçıl olmasa bile Tayvan sorununu çözeceklerini ve orduyu kullanma haklarını saklı tuttuklarını söylüyorlar.

“Şimdi Çin yükseliyor ve daha agresif hale geliyor, ABD’nin Çin’i nasıl caydırabileceği belli değil.

“Çin’in yeni Biden yönetimi altında ABD’nin kararlılığını test etme teşviğine sahip olduğu bir durum var ve Çin’in sonsuza kadar beklemeye istekli olup olmayacağı belli değil.”


Çin ve Amerika'nın Tayvan Üzerinde Çatışma Olasılığı 3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here