Pakistan Başbakanı İmran Han geçtiğimiz günlerde, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Suudi Arabistan Enformasyon Bakanı Avvad bin Salih El Avvad ile görüştü. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesinde iki ülkenin dünyaya örnek olduğunu belirten Vang, projenin iki ülkenin çıkarlarına olduğunu kaydetti. Han, CPEC’in devamı için hükümetin üzerine düşenleri yapacağını söyledi.

Pakistan’ın Ekonomi ve Ticaret Modeli

Pakistan’da eşitsizliği, yolsuzluk gibi başlıklar üst sıralarda yer alıyor. Kadınların iş hayatındaki görünürlüğü oldukça düşük. BM, IMF ve Dünya Bankası verilerinde İslamabad, Güney Asya’daki en geri kalmış ülke konumunda yer alıyor. IMF Pakistan Ofisi’nin 2016-107 raporuna göre, sağlık ve eğitim harcamalarının GSYH payı sadece yüzde 3.

Vergilerin GDP’deki payı yüzde 12. Bu oranla Pakistan, Dünya’daki en düşük vergi toplama kapasitesine sahip ülkelerden birisidir. IMF’nin 2015 ticaret verileri dikkate alındığında Pakistan’ın toplam ihracatı 22.08 milyar, ithalatı 49.9 milyar dolar. Pakistan’ın ihracattaki ana ortakları ABD, Çin ve Afganistan. İthalat’ta Çin yüzde 25’lik pazar payıyla ilk sırada yer alıyor.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) 5

Pakistan-Çin Ekonomik İşbirliği

Asya ve yatırım konusuna gelince, Çin ‘in de devreye gireceği kaçınılmazdır. Çin’li Bakan Vang’ın 3 günlük ziyaretini değerlendiren Pakistan’lı analist Sarmad Salik, Pakistan’ın yaşadığı ekonomik problemleri aşması için Çin’e ihtiyacı olduğunu söyledi. Çin’in her defasında Pakistan’a yardım etmeye hazır olduğunu belirttiğini söyleyen Salik,  IMF ile masaya oturmalarının ihtimaller arasında olduğunu kaydetti.

Sarmad Salik, “Çin’in Pakistan’daki rolü ekonomik açıdan çok önemli. Çünkü IMF ile anlaşmak gerekirse ABD’nin burada sorun çıkaracağını düşünüyorum. Bu da yeni hükümete daha büyük zorluklar yaşatacaktır. Pakistan’ın finansal problemlerini çözmek ve şu anki krizi atlatmak için Çin’in acil yardımına ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) 6
Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC)
Sonuç Olarak;

Çin’in, Pakistana yatırım daveti çağrısına kayıtsız kalmayacağı bekleniyor. Pakistan gerek Çin’e yakınlığı, gerek tarihsel bağları, gerekse de stratejik konumuyla “hızla yola koyulalım” denilen ülkelerden oldu. Pakistan’da, Çin destekli 200’den fazla proje yürütülüyor. Bununla beraber geçtiğimiz yıl gündemde  olan en önemli proje Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’dur. Önümüzdeki günlerde Çin-Pakistan ilişkileri ve ticareti daha da artacaktır.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here